Атырау қаласы Еркінқала орта мектебінің қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі Тілекқабыл Бибігүл Тілекқабылқызы



жүктеу 54.69 Kb.
Дата23.04.2019
өлшемі54.69 Kb.
түріСабақ

Атырау қаласы Еркінқала орта мектебінің

қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі

Тілекқабыл Бибігүл Тілекқабылқызы



Апта

Күні:

-сабақ

Сабақтың тақырыбы:

О.Сүлейменов «Қыз қуу»

Сабақтың мақсаты:

Оқушыларға жаңа білімді өздігінен игерту арқылы өлеңнің мазмұны,тақырыбы мен идеясын ашу,оқушылардың көркем оқу шеберлігін ой-өрістерін,шығармашылық қабілеттерін дамыту,поэзиялық шығарманы талдау дағдыларын жетілдіру,қосымша деректер арқылы дүниетанымдарын кеңейту.Жас өрендерді ұлтжандылыққа,ізгілікке тәрбиелеу.

Сілтеме

1)Әдістемелік нұсқаулық

2)Қазақ тілі мен әдебиеті журналы №7 2010ж. №5 2013ж.

3)Орфографиялық түсіндірме сөздігі

4)С.Мақпырұлы,Г.Құрманбай,А.Қыраубайқызы «Қазақ әдебиеті»Алматы «Мектеп»2004ж.

О.Сүлейменов шығармалары

6)Интернет материалдары



Күтілетін нәтижелер

Шығармашылық қабілеті дамиды жаңа сабақ тақырыбын өздері шығарады.Оқушылардың сыни ойлауы қалыптасады.Өзін-өзі бағалауға үйренеді.




Сабақтың жүру барысы

Уақыты

Мұғалім іс-әрекеті

Оқушы іс-әрекеті

3 минут


I.Ұйымдастырыу

1)Психологиялық дайындық

«Алақан жылуы»,Ереже қабылдау

(Оқушыларды топқа бөлу,бағалау критерийлерін ұсыну

2)Сабақтан не күтеміз

-Түйінді ой

-Қызықты дерек

-Пікір


-Жақсы баға


Оқушылардың фигура бойынша топқа бөлінеді.Сабак басталада оқушылар дөңгеленіп тұрып,бір-бірінің қолынан ұстап,тілек айтады, оқушылар жазады

5 минут

Миға шабул

Қазақтың ұлттық ойыны туралы соның ішінде «Қыз қуу»туралы бейнефильмді интер белсенді тақтадан көреді

Оқушыларға түрлі сұрақтар қою


  • Бұл қандай ойын?

  • Шарты қандай?

  • Бейне таспадан көрсетілген ойының бүгінгі сабаққа қандай қатысы бар деп ойлайсың?

Оқушылар берілген сұрақтарға ауызша жауап береді.Видео көру арқылы ойнайды.Көрген ақпарат арқылы өз көзқарасын білдіреді.Сол ойынды жарнамалайды.Постер қорғайды




Жаңа сабақты меңгерту




Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

7 минут

1)Оқушыларға алдын ала берілген тапсырма бойынша О.Сүлейменов туралы деректермен таныстыруды сұрайды.

2)Өлеңді мәнерлеп оқу)Топ оқушыларына (1-2)мәнерлеп оқыту)формативті бағалау)

3)ЖИГСО әдісі бойынша топтық жұмыс

1-топ «Ей,ер жігіт,ер жігіт...»

2-топ «Даланың жел,ит-құсы...»

3-топ «Нағыз кәусар жігітті...»


Сергіту сәті



Әр топ оқушылары дайындалып келген деректерін таныстырады.

Оқушылар ілесіп іштей оқып отырады.Оқушылар берілген өлең жолдарын қара сөзбен жеткізеді.Топ мүшелері постер қорғай ма,өлең шығара ма өздері біледі.Топтан бір оқушы шығып жұмыстарын қорғайды,өз ойларын ортаға салады.



8 минут

Интербелсенді тақтадағы сызба бойынша талдайды

Сатылай кешенді талдау

1.Авторы

2.Тақырып

3.Жанр түрі

4.Идеясы


5.Шумағы

6.Тармақ саны

7.Бунақ саны

8.Буын саны

9.Ұқсас түрі

10.Әдеби теориялық ұғымдар

11.Түсіндірме сөздік

12.Өлеңнің тәрбиелік мәні



Оқушылар жұмыс дәптерлеріне талдайды.Интербелсенді тақта дағы сызбаны толтырады.Басқа топ мүшелері ой қосады . Оқушылар тапсырманы орын дап болған соң,жұпта бір-біріне тапсырмаларын тексереді.Топта талқылайды,оқушылар алған білімдері бойынша өз ойларын жинақтайды,сараптайды.

8 минут

Бес жол өлең статегиясы:

1.Зат есім

2.Екі сөзден тұратын сын есім

3.Үш сөзден тұратын етістік

4.Ұғым(4сөзден тұратын)

5.Синоним

Топ оқушыларына тапсырма беру

1топ Қыз қуу

2топ Жігіт

3топ Ат


«Қара-жап-айт-жаз-тексер»әдісі

Топ оқушылары ақылдасып постер қорғайды.Топ оқушылары берілген сөздерді үнтаспадан тыңдайды,қолдарына берілген парақшаға көз жүгіртіп,жауып тастап өздері есте сақтау бойынша жазады,өздерін тексереді.

5 минут

Сабақты бекіту

1.Сұраққа жауап

2.Өлеңде берілген ұлттық мінез тақырыбына ой қозғау(Нағыз қазақ жігітінің бейнесін көрсету)(Формативті бағалау смайликтер беру)

3.Ұқсастық бойынша ой жүгірту(басқа ұлттық ойындармен салыстыру)



Топ оқушылары үш сұрақ дайындайды,топтар бір-біріне таратады.Сұрақтары күрделі болуын мұғалім ескертеді.Топ оқушылары постер қорғайды.




Қорытынды бағалау







Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

3 минут

1)Берілген бағалау парағын жинап алып,жиынтық баға шығарады

2) «Екі жұлдыз бір тілек»



Топ оқушылары ішінен бір оқушы бағалау парағын жинап баяндайды.Оқушылар қолдарындағы жұлдызшаны ұсынады(бірақ неге беріп жатыр айту керек,ұсыныс айтады)

3 минут

3)Кері байланыс жасау

«Бірінші сабақ ұнады ма,сабақ соңында қандай сезімде болдым»(оқушыларға парақша тарату



Оқушылар өздері толтырады




Үйге тапсырма:

1)Өлеңді жаттау



2)Қазақ ұлттық ойыны туралы деректермен танысу




Сабақты талдау

Видео көру арқылы оқушылар сабақтың тақырыбын шығарды.Ойланды.Көрген ақпаратты түсініп,өз көзқарастары бойынша рефлексия жасады.Өз білгендерін ортаға салады.Өлең жолдарын қара сөзбен айтуда,оқушылар қиналды.Өзімде ой салдым,ұсыныс айттым.Топта бір мәмілеге келе алмаған оқушылар да болды.Бірақ ол туралы сабақтан кейін түсінік бердім,талқыладық.Негізгі сабағым мақсатына жетті деп есептеймін.Себебі оқушылар топта ынтымақтастықта,бір мәмілеге келе отырып жұмыс жасады.Оқушылар алған білімдері бойынша өз ойларын жинақтады,сараптады.Ынтымақтастық орта қалыптастырды.

Сабақты бағалау

Мақсатына жеткен сабақ

Сабақ бойынша өзгертуі

Бір сабақта 2 рет топқа бөлу керек екен.Оқушыларды басқа топ оқушыларымен араластырып отырғызу.



Достарыңызбен бөлісу:


©kzref.org 2019
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет