Қазақстаннйң көлдері



жүктеу 55.43 Kb.
Дата04.03.2018
өлшемі55.43 Kb.
түріСабақ

Қазақстанның көлдері
Сабақтың мақсаты:

1.Қазақстандағы ірі көлдердің маңызы ,оны шаруашылыққа,күнделікті тұрмысқа пайдалану және қорғау жолдары туралы түсінік беру.

2. Оқушыларды оқулық, карта,қосымша материалдарды пайдаланып,өздік жұмыс жасай білуге, ойлау қабілетін дамытуға үйрету, танымдық қабілетін жетілдіру.

3.Туған өлкенің табиғатын аялап, сүйе білуге, қорғауға, тәрбиелеу. Экологиялық тәрбие беру

Көрнекіліктер:Қазақстанның физикалық картасы,Каспий , Арал көлдерінің суреттері,оқу карталары, сызба, кестелер.

Сабақтың түрі: жаңа білім беру

Сабақтың әдісі:Сұрақ-жауап,СТО стратегиялары және өзіндік жұмыс

Сабақтың барысы: Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылардың сабаққа қатысы мен дайындығы тексеріледі.

1.Қызығушылығын ояту.
(Оқушыларға өзен, көл аттары жазылған үлестірмелер таратылады.Олар үлестірмелерде белгіленген жер-су аттарын картадан тауып көрсетіп сол арқылы екі топқа бөлінеді).
1-топ.Өзендер 2-топ Көлдер

Іле Балқаш

Қаратал Алакөл

Ертіс Арал



Сырдария Теңіз ізі

1. Үй тапсырмасын тексеру.

  1. Қазаншұңқырларының пайда болу типтеріне қарай көлдер қандай түрлерге бөлінеді?

  2. Қалдық көлдер мен тектоникалық көлдерді картадан тауып көрсетіңдер?



2. Мағынаны тану.

1-топ Көлді пайдалану.













2 – топ: Көл көздерін негізгі ластаушылар.













1,2 – топ: Көлді қорғау.


















3. Ой толғаныс.

  1. Егер су болмаса нендей жағдай болар еді?

  2. Аралдың суын қалпына келтіру үшін қанша күн қатарынан жаңбыр жаууы қажет?


4. Сабақты бекіту кезеңі.
Картаны және оқулық мәтінін пайдаланып кестені толтырыңдар?


Көлдің аты

Географиялық

орны


Қоректенуі

Тұздылығы

Маңызы

Экологиялық

жағдайы





















5. Үйге тапсырма.

31,32 - тақырыпты оқу. Сұрақтар мен тапсырмаларды орындау.


6. Бағалау. Қортындылау.

Қазақстанның көлдері
Сабақтың мақсаты: Қазақстандағы ірі көлдердің маңызы ,оны шаруашылыққа,күнделікті тұрмысқа пайдалану және қорғау жолдары туралы түсінік беру.

2. Оқушыларды оқулық, карта,қосымша материалдарды пайдаланып,өздік жұмыс жасай білуге, ойлау қабілетін дамытуға үйрету, танымдық қабілетін жетілдіру.

3.Туған өлкенің табиғатын аялап, сүйе білуге, қорғауға, тәрбиелеу.Экологиялық тәрбие беру.

Көрнекіліктер:Қазақстанның физикалық картасы,Каспий , Арал, Балқаш көлдерінің суреттері,оқу карталары, сызба, кестелер.

Сабақтың түрі:Аралас

Сабақтың әдісі:Сұрақ-жауап,СТО стратегиялары

1.Қызығушылығын ояту

2.Мағынаны тану

3.Миға шабуыл стратегиялары



Сабақтың барысы: Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылардың сабаққа қатысы мен дайындығы тексеріледі.

1.Қызығушылығын ояту.
(Оқушыларға мұхит, өзен, көл аттары жазылған үлестірмелер таратылады.Олар үлестірмелерде белгіленген жер-су аттарын картадан тауып көрсетіп сол арқылы үш топқа бөлінеді).
1-топ.Өзендер 2-топ Көлдер 3-топ Теңіздер

Іле Балқаш Жерорта

Қаратал Алакөл Қызыл теңіз

Ертіс Арал Қара теңіз

Сырдария Теңіз Балтық теңізі

Есіл Марқакөл Қызыл теңіз



2. Мағынаны тану.

1. Қазаншұңқырларының пайда болу типтеріне қарай көлдер қандай түрлерге бөлінеді?



2.Әр топ оқушылары картаны пайдаланып Арал, Каспий, Балқаш көлдеріне сипаттама береді.

3.Миға шабул стратегиясы бойынша жұмыстар.

1-топ Көлді пайдалану.
















2 – топ: Көл көздерін негізгі ластаушылар.





1,2 – топ: Көлді қорғау.







3. Ой толғаныс.
Оқушылар Қазақстаның көлдері туралы ақындар мен жазушылардың жыр, өлең, ән дастандарынан мысал келтіреді.
а) Арымысын, сәлем бердім, ана Балқаш,

Өзіңсің нәр силаған санаға алғаш

Суын бал пана болған барша жанға,

Толқындап жатырсың ба, дара Балқаш? (С. Сұлтанғазин)


Аралыма құлаған дария-Сыр

Дария-Сыр қазақтың қариясы.

Сыр бойы күріштің қоймасы ма?

Қоймасы ма немесе дәм ұясы,

Дария-Сыр қазақтың қариясы.
4. Шығармашылық жұмыс.
Оқушылар үй тапсырмасына берілген сөз жұмбақтарын топтар арасына алмастырып шешеді.
б) «Керісінше ойлау стратегиясы»


  1. Егер су болмаса нендей жағдай болар еді?

  2. Арал теңізінің суының денгейі қалпына келсе қандай жағдай болар еді?

  3. Егер Балқаш көлінің суының ластануын тоқтатуға бола ма?

в) Қазақстан көлдері.



Картаны және оқулық мәтінін пайдаланып кестені толтырыңдар.


Көлдің аты

Көлемі

Тереңдігі

Шығу тегі

Құятын өзендер

Ағып шығатын өзендер




















5. Үйге тапсырма.

34 - тақырыпты оқу. Сұрақтар мен тапсырмаларды орындау.


6. Бағалау. Қортындылау

у

Достарыңызбен бөлісу:


©kzref.org 2019
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет