Бқо казталов ауданы Жалпақтал ауылы К. Мендалиев ат. Жоббм –нің Бастауыш сынып мұғалімі Нурмуханова Макпал Дарментаевна



жүктеу 39.12 Kb.
Дата22.04.2019
өлшемі39.12 Kb.
түріСабақ

БҚО Казталов ауданы Жалпақтал ауылы

К.Мендалиев ат. ЖОББМ –нің

Бастауыш сынып мұғалімі

Нурмуханова Макпал Дарментаевна


Сыныбы: 4

Пәні: әдебиеттік оқу




Сабақтың тақырыбы:

Алтын іздеген адам.





Мақсаты:

Р.Мумеевтің шығармасынмен таныстырып, мазмұнын ашуға баулу.




Күтілетін нәтижелер:

*Оқушылар автор туралы мағлұмат алады.

*Мәтіннің мазмұнын аша біледі.

*Мәтінді өз бетімен зерттей оқу арқылы ойлау, шығармашылық дағдылары кеңейеді





Керекті жабдықтар:

Оқулық, ребус, Ж.Қуанышбаев суреті




Сабақ барысы:




Сабақ кезеңдері

Мұғалім әрекеті

 Оқушы әрекеті

Кіріспе


І. Ұйымдастыру бөлімі

II. Үй тапсырмасын тексеру

ІІІ. Қызығушылықты ояту.

- Өмірде құны қымбат зат не деп ойлайсындар?

Сұрақ бойынша топтау жүргізу.

Ең қымбат не? Өмір, нан, отан, ана, туған жер,т.б.

Оқушылар өздеріне қажетті 3 зат бойынша топқа бөлініп отырады.

Таңдауға: Жер, еңбек, алтын,



1-топ: « Жер»

2-топ: «Алтын»

3-топ: «Еңбек»

Әр топ өздері таңдаған заттарының ерекшелігін сипаттап жазады.

Жазу аяқталған соң, топта талқылап бір оқушы оқиды.

Оқушылардың жазғандары талқыланады.


Отан
Өмір

бейбітшілік

туған жер
еңбек ету адам

Оқушы жауаптары тыңдалады.


3топтарға бөлінеді.

Қимылдайды, сабаққа деген қызығушылықтары артады. Көңілдері көтеріледі. Әр топтың көшбасшылары өзінің тобының барлаушысын, хатшысын, баяндаушысын тағайындап алады


Тұсау кесе


ІҮ. Мағынаны тану

Қымбат алты іздеген адам туралы қызық әңгіме оқиық.



  1. «Жер» тобы басынан бастап «...Хан тауында қой баға бастағанда сол арманға жетуге шыңдап кірістім» деген сөйлемді соғына дейін оқып мазмұнын білу.

  2. « Еңбек» тобы арқарай жалғастыра оқиды, «Ештененің нышаны жоқ» деген сөйлемді соңына дейін оқып, мазмұнын білу.

  3. «Алтын тобы» тобы аяғына дейін оқиды.

Топ ішінен бір оқушы шығып мазмұнын айтқан кезінде, авторға басқа топтар сұрақ қояды. Сұрақ қоюға балаларда үйрене бастайды ол үшін мәтінді бір топ әңгімелегенде, келесі топтар зейін қойып тыңдауы керек.

Мысалы:

  • Оқиға болған Хантауы Қазақстанның қай жерінде?

  • Қалай ойлайсын, сенің кейіпкерін жер астындағы алтынды қандай әдіспен табар екен?

  • Сенің кейіпкерін алтынды таптым деп еді.

  • Енді неліктен жоқ деп отыр?

  • Кейіпкер соғыс басталды деп еді. Бұл қай соғыс?

  • Барлығымыз бірігіп жазған әңгіменің идеясы сен жазған бөлімде деуге бола ма?

Қосымша мәлімет алады




Негізгі бөлім


Сөздікпен жұмыс

Сіңірі шыққан-қолында малы жоқ, кедей

Төңкеріс-көтеріліс, үкіметті құлату

Тұяқты-қойды

Бақыр-мыстан жасалған ұсақ тиын

Шығармашылық тапсырма

1 –топ: Тақырып мазмұнына сай сурет салу

2-топ: Жомарт даланы сипаттап жаз

3-топ: «Хантауы» туралы әңгімелеу.

Сөздіктегі сөздерге сөйлем құрап жазады


Әр топтың жұмыстары тыңдалады


Қорытынды

а) Балалар сабақ басында сендер жер, еңбек, алтын туралы өз ойларынды жазған едіндер. Ал Жазылбек аталарыңның осы қасиетті нәрселер туралы айтқан сөзінде жерді қалай сипатталған екен? (Мәтіннен іздеп табу.)

- Ал осылардың бірінсіз-бірі болмайтыны туралы қандай ой айтады?

Оқушылардың жауаптарына сай қорытынды жасау.

ә) Ойтолғау сәті үшін « 5 жолды өлең» де құрастыруға болады.




Топ пікірлерін тыңдау.

Бағалау

«Бағдаршам» әдісі арқылы бағалау

Балалар бағдаршам арқылы бағалайды.

Үйге тапсырма

Тақырыпты оқып, мазмұнын айтуға дайындалу


Күнделіктеріне жазып алады

Рефлексия

Екі жұлдыз, бір тілек

Ойларын білдіреді


Достарыңызбен бөлісу:


©kzref.org 2017
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет