ҚЫСҚа мерзімді сабақ жоспары



жүктеу 108.97 Kb.
Дата17.11.2018
өлшемі108.97 Kb.
түріСабақ

ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ САБАҚ ЖОСПАРЫ

5-бөлім. Табиғат физикасы

(«Дені саудың жаны сау» ортақ тақырыбы аясында)


Мектеп: № 102 мектеп-гимназия КММ

Пәні: жаратылыстану

Сабақ тақырыбы: Жасанды жарық көздері дегеніміз не?

Мұғалімнің аты-жөні: Ботабекова Айгул.Кенжебековна








Күні:




СЫНЫП: 1




Сабаққа негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)

1.5.2.2. Жарықтың табиғи және жасанды көздерін ажырату;

1.5.2.3. Жасанды жарықтың қажеттілігін және оның көздерін анықтау;






Сабақ мақсаттары:


Барлық оқушылар:




Жарық көздерінің түрлерін сипаттап айтады

Табиғи және жасанды жарықты айырып таниды;






Оқушылардың басым бөлігі:




Кейбір жасанды жарық көздерін (белгі беретін құрал және шамдарды) белгі беру үшін пайдаланатынын көрсетеді;




Кейбір оқушылар:




Күнделікті өмірде адамдардың жасанды жарық көздерін пайдаланады деп қорытынды шығарады.




Бағалау критерийлері:

*Оқушылар көшеге жарық беріп тұрған жарық көздерін атай алады

*Жарықтың табиғи және жасанды түрлерін ажыратады

*Жасанды және табиғи жарық көздерін аттарымен сәйкестендіріп, олардың қажеттілігін көрсетеді

*Күнделікті үй тұрмысында қолданылатын жасанды жарықтардың суретін салып, олардың қажеттілігін түсіндіреді.






Тілдік мақсаттар/ зерттеу дағдылары

Тыңдалым/ есептерді түсіну. Құрастыру, шешім қабылдау, бақылау, зерттеу

Айтылым

Оқылым

Жазылым

Жарық , Табиғи жарық көздері, Жасанды жарық көздері

Бейнефильм көреді


Бейнефильмнен түсінгенін айтады.

Жасанды жарық көздерін қолдану қажеттілігін оқиды.

Не үшін пайдаланатынымызды анықтап, суретпен сәйкестендіреді.





Құндылықтарды дарыту (Мәңгілік ел)

Мәңгілік ел құндылығы: «4.индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсім»




Пәнаралық байланыс



Музыка

Сауат ашу






Алдыңғы білім

(осы тақырып бойынша оқушылар нені біледі?)

Жарық, табиғи жарық көздері




Ресурстар

Белгі беретін құрал, балауыз шам, шам; презентация; бейнеролик; Табиғи және жасанды жарық көздерінің суреттері; Белгі беретін табличкалар; стикерлер.




Сабақтың барысы




Уақыт

(минут, секунд)


Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Оқушыдағы ойлау дағдылары

Қалыптастырушы бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

4 минут




Сәлеметсіздер ме, балалар!

- Здравствуйте, дети!

- Hello, guys!

Бәрекелді сендер неше тілде амандастыңдар?

-Жарайсыңдар, ал сендер орыс тілінде ән айта аласыңдар ма?

Жақсы олай болса кәнеки, бірге шырқайық!

«Пусть всегда будет солнце»

-Жақсы әрқашан не болсын дейді?

-Күн аспандағы - жарық, ал аналарымыз болса ол әр үйдің жарығы емес пе, анамыз жанымызды жылытса, күн жерімізді жылытып, жарық береді.

- Жалпы күн қандай жарық түріне жатушы еді? (табиғи)

-Бәрекелді


Оқушылар 3 тілде амандасады.

Есіне сақтайды




Ақпаратты анықтау



мадақтау

АКТ

Танысты-рылым



2 минут

Жасанды жарық түрлері бойынша топқа бөлу.

*Шам


*Камин

*Белгі беретін құрал

*Аспашам

Топтың ережесін еске түсіру.

Оқушылар жасанды жарық түрлері бойынша 4 топқа бөлінеді

Топтың ережелерін еске түсіреді



қабылдайды

Ақпаратты іріктеу

Мұғалім модерациясы

мадақтау


Суреттер

Таратпа суреттер



Ой түрткі жаттығуы

Миға шабуыл



Тақырыпты анықтау

3 минут


(Ұ)

-Сонымен, күн қандай жарық көзі болып табылады?

-Табиғи жарық көздеріне не жатады?

- Балалар, кәне, біз қандай топтарға бөліндік?

-Олар не істейді?

-Жақсы, олай болса олар да жарық береді екен. Олар табиғат берді ме ?

-Сонда оларды адамдар жасаған болса, олар жасанды жарық болады екен.


Олай болса бүгінгі біздің тақырыбымыз «Жасанды жарық көздері дегеніміз не?»

Бұл тақырыпта жарықтың табиғи және жасанды көздерін ажыратамыз , олардың қажеттілігі анықтаймыз.



Таниды

түсіндіреді



Ақпаратты анықтау

Ұсынылған ақпаратты түсіну




мадақтау

суреттер

Сабақтың ортасы

19 минут




Серпілген сауал 

-күндіз және түнде қолданылатын жарық көздерінің маңыздылығын ата.



-1-суретте қай уақыт көрсетілген?

-2-суретте қай уақыт көрсетілген?

-күндіз қолданылатын жарық көздерінің маңыздылығын ата

-түнде қолданылатын жарық көздерінің маңыздылығын ата


-Балалар, табиғи жарық көздерін табиғат беретін болса, ал ЖАСАНДЫ ЖАРЫҚ КӨЗДЕРІН АДАМ ОЙЛАП ТАПТЫ.

(МК)

Бәрекелді, балалар, жасанды жарықты біз әр уақытта пайдаланамыз. Мысалға сыныпта қандай жасанды жарықтарды көріп тұрмыз?



( компьютер жарығы, шам, теледидар жарығы, т.б.)
Ал, сендер білесіңдер ме?!

Темірден жасалған шәйнекке майлы білте салып, жарық шығаруды ең алғаш гректер ойлап тапқан екен.
(МК) Жарық көздеріне байланысты бейнефильмді көрсету.

Ойлан-жұптас - бөліс Тыңдалым және айтылым

(әр оқушы жеке ойланып, жұбымен бөлісіп, топтың ортасына салады)

1-топ Бейнефильмнен табиғи жарық көздерін ата.

2-топ жасанды жарық көздерін ата

3-топ үйде қолданылатын жарық көздерін ата

4-топ Бейнефильмнен не түсіндің?

ҚБ – бағдаршам


Білімін көрсетеді

Бөлімдерге бөледі

Жаңа жағдайдағы түсінікті қолдану

Ақпаратты қатысты бөлімдерге бөлу

Мадақтау


Дескрипторлар

*Бейнефильмнің мазмұнын түсінеді

*Сұраққа дұрыс жауап береді.

*Нақты ойын жеткізе алады.


АКТ






Оқулықпен жұмыс 75-бет

Жасанды жарық көздерінің қайсысын жиі көресің?

Қандай жасанды жарық көздерін пайдаланасың?

Қандай мамандық иелері түнгі уақытта жұмыс істейді?

Олар жұмыста қандай жарық көздерін пайдаланады?
Шамшырақ кемелер жартастарға соғылмау немесе суасты үңгірлеріне түсіп кетпеу үшін және жағалаудың қауіпті аумағын жарықтандыру үшін қажет.

Ттүсіндіреді


Мәселелерді өз сөзімен тұжырымдау


Мұғалім мадақтауы






2 минуты

(Ұ) «Өзіңізді тексеріңіз» әдісі

«Позицияңды қабылда» жаттығу

  1. Ай табиғи жарық көзі ме? Ия

  2. Аспашам табиғи жарық көзі Жоқ

  3. Шамшырақ жасанды жарық көзі Ия

  4. Күн жасанды жарық көзі Жоқ

  5. Жұлдыз табиғи жарық көзі Ия

  6. Көше шамы табиғи жарық көзі Жоқ

Сұраққа жауап береді.Оқушылар еркін қозғалуда болып, «Ия» «Жоқ» позициясына қарай барады.

Білімін көрсетеді

Жаңа жағдайдағы түсінікті қолдану


Мұғалім мадақтауы




Сабақтың соңы

15 минут


(Ж) оқылым және жазылым

Жасанды жарық көздерін табиғи жарық көздерінен ажырата алады екенбіз . Ендеше жасанды және табиғи жарық көздерін не үшін пайдаланатынымызды анықтайық

Жұптық әңгіме



Талқылайды

Ақпаратты қатысты бөлімдерге бөлу

Өзіндік бағалау

Дескрипторы

*Жарық көздерінің аттарын тапты

*Жарық көздерінің жасанды, табиғиға ажыратты

*Жасанды және табиғи көздерінің қажеттілігін анықтады



АКТ

Парақша-лар



Сыныптағы жасанды жарық көздерін анықтау

(Т) Еркін әңгіме

--Үйде, отбасыңда қандай жасанды жарық көздерін пайдаланады? Аттарын ата. Олардың суретін сал. Түсіндір.

ҚБ - бағдаршам

Тұжырымдайды


Ақпараттарды құрастыру



Дескрипторы

*Үйде болатын жасанды жарық көзінің 4 түрін салады

*Аттарын атайды.

*Қажеттілігін түсіндіреді.









Бағалау ағашы

Алма – бүгінгі сабақтан түйгенім өте көп, маңызды болды.

Гүл – бүгін көп нәрсені түсіндім, маған пайдалы болды.

Жапырақ – бүгін сабақта түсінбеген сұрақтарым бар, оқуым керек.




Таңдайды

Критерийлер негізінде бағалау




Стикер

Ағаш


қалам

Рефлексия

Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?


Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.










Қорытынды бағамдау

Сабақта қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?


1:
2:
Қандай екі нәрсе Сіздің сабағыңызды жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

  1. .

  2. .








Достарыңызбен бөлісу:


©kzref.org 2017
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет