Конспект уроку природознавства в 5 класі Тема. Людина І Всесвіт. Астрономія наука, що вивчає Всесвіт. Мета



жүктеу 97.77 Kb.
Дата20.04.2019
өлшемі97.77 Kb.
түріКонспект

Наталя Анатоліївна Нестерчук,

учитель природознавства

гімназії-інтернату № 13

Солом'янського району м. Києва



Конспект уроку природознавства в 5 класі
Тема. Людина і Всесвіт. Астрономія – наука, що вивчає Всесвіт.

Мета:

  • ознайомити учнів з історією вивчення Всесвіту;

  • сформувати в учнів систему знань про історію вивчення Всесвіту;

  • продовжувати розвивати вміння та навички: працювати з підручником та додатковою літературою, порівнювати,

аналізувати, вибирати головне, робити висновки;

  • виховувати прагнення досліджувати навколишній світ

  • розвивати в школярів практичні вміння орієнтуватися на місцевості;

  • виховувати дбайливе ставлення до природи.


Обладнання й матеріали: фотографії (дослідників космосу, міжпланетної автоматичної станції, штучних супутників Землі, ділянки поверхні Місяця, вигляду Земної кулі з космічного простору), картини, малюнки із зображенням небесних тіл, карти та атласи зоряного неба, прилади для вивчення Всесвіту, портрети Миколи Коперника, Джордано Бруно, Галілео Галілея; малюнки із зображеннями уявлень давніх людей про форму та розміри Землі, із зображенням польоту космічного корабля навколо Землі; підручник, робочий зошит, мультимедійна дошка.
Методи і методичні прийоми:

  • словесний (бесіда: підготовча, пояснювальна, контрольно-перевірна),

  • розповідь, робота з підручником,

  • наочний (демонстрація наочності),

  • практичний (виконання завдань у робочому зошиті).


Базові поняття й терміни: Всесвіт, небесні тіла, астрономія, зорі, планети, астероїди, комети, метеорити, обсерваторії, телескопи, Сонячна система, карта зоряного неба, планета, зоря, галактика, Всесвіт
Тип уроку. Засвоєння нових знань.

СТРУКТУРА УРОКУ, ОСНОВНИЙ ЗМІСТ ТА МЕТОДИ РОБОТИ





  1. Організаційний етап 1 —2 хв

  2. Перевірка домашнього завдання 5 хв

  1. Актуалізація опорних знань 5хв

  2. Вивчення нового матеріалу 20 хв

  1. Уявлення давніх людей про Всесвіт.

  2. Від Коперника до наших часів.

  3. Прилади для дослідження небесних тіл.

  4. Досягнення в освоєнні космосу.

V. Закріплення й узагальнення знань 10 хв

VI. Домашнє завдання 2—3 хв

VII. Підбиття підсумків уроку 1 —2 хв


Хід уроку

І. Організаційний етап

ІІ. Перевірка домашнього завдання та актуалізація опорних знань

Бесіда


  1. Що таке Всесвіт?

  2. Що таке галактика?

  3. Які небесні тіла ви знаєте?

  4. Відгадайте кросворд.

  5. Яке значення для людини мають знання про небесні тіла?

  6. Доповіді учнів про сузір’я

Питання на картках

  1. Велике небесне тіло, що не випромінює світло й тепло.

  2. Сукупність галактик і простору між ними.

  3. Мале небесне тіло.

  4. Велике небесне тіло, що випромінює світло й тепло.

  5. Певні ділянки неба з розташованими на них зорями.

  6. Величезне скупчення зір.


IІІ. Вивчення нового матеріалу

1 Мотивація навчальної діяльності

Оголошення теми, мети та завдань уроку.

На попередньому уроці ми здійснили уявну подорож Всесвітом, і, напевно, хтось із вас хотів би, щоб ця подорож була реальною. У наш час це бажання перестає здаватися фантастичним. Космічні кораблі подорожують Сонячною системою. Американський космічний апарат «Вояджер-2» (у перекладі — «мандрівник») не лише дістався далеких планет, але вже знаходиться за межами Сонячної системи. Космічні апарати, що пілотуються людьми, виводяться на навколоземну орбіту, а в 1969 р. американські астронавти висадилися на Місяці. Але шлях цей був нелегким. Ще в середині XIX ст. вчені не могли відповісти на запитання, як здійснити космічні польоти! І тільки на межі XIX і XX ст. декілька вчених наблизились до розв'язання цієї проблеми.

Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, як мрія людства — подолання земного тяжіння — стала реальністю, як людина освоює навколоземний простір і вивчає космос.
2. Уявлення давніх людей про Всесвіт

Розповідь учителя

У давнину люди вважали, що Земля являє собою плоский або опуклий (на зразок старовинного щита) круг, який тримається на підпорах. Щодо підпор у різних народів були неоднакові думки.

Стародавні індійці вважали, що півкулю Землі тримають чотири слони, а слони стоять на величезній черепасі. Але індійці не замислювалися над питанням: а на чому ж стоїть черепаха?

У слов'ян існувала думка, що Земля тримається на китах, а кити — на воді, якщо ж вони поворушаться — відбувається землетрус.

Учений Піфагор, який жив за дві з половиною тисячі років до нашої ери, уважав, що Земля — куля й у неї немає верху та низу.

Через двісті років після Піфагора Арістотель спробував пояснити рух Місяця, Венери, Марса й інших планет. Він уважав, що Сонце, планети та зорі обертаються навколо Землі. На його думку, над Землею існувало вісім твердих і прозорих кришталевих небес, що оберталися навколо Землі й до яких були міцно приєднані Місяць, Меркурій, Венера, Сонце, Марс, Юпітер і Сатурн. До восьмого неба нерухомо прикріплювалися всі зорі.

Приблизно через п'ятсот років після Арістотеля жив грецький учений Птоломей, який створив свою систему Всесвіту. Він учив, що всі небесні тіла рухаються навколо Землі в порожньому світовому просторі.

Птоломеєва система була заплутаною й настільки складною, що вчений признавався: «Легше самому рухати планети, ніж пояснювати, як вони рухаються». Але, керуючись системою Птоломея, стало можливим передбачати положення планет на небозводі. Ця система вважалася правильною протягом чотирнадцяти століть.

Наприкінці XV ст. й на початку XVI ст. відбулися подорожі Колумба, Магеллана й інших мореплавців, які далеко розсунули І межі відомого на той час світу й змінили карту Землі.

Важливим доказом кулястої форми Землі стала на початку XVI ст. навколосвітня подорож мореплавців під командуванням Магеллана. Їх кораблі вирушили на захід і постійно пливли в один бік. Через три довгі роки вони повернулися додому зі сходу.


3. Від Коперника до наших часів (Розповідь учителя)

а) система Всесвіту Коперника

Уявлення про те, що Земля — центр Всесвіту, спростував видатний астроном Коперник (1473—1543), що народився в польському місті Торунь. Микола Коперник вивчав медицину й техніку, був вправним лікарем та інженером.

Безліч спостережень над зорями та планетами провів учений. І вони переконали його в тому, що система світу Птоломея неправильна. Коперник знайшов у ній тільки одне справедливе твердження — це те, що Місяць дійсно обертається навколо Землі. Але Меркурій, Венера, Марс та інші планети обертаються не навколо Землі, а навколо Сонця. Сама Земля також обертається навколо Сонця.

Коперник уважав, що нерухомі зорі не мають жодного стосунку до Сонячної системи. Він зробив висновок, що відстань від Землі до Сонця дуже мала порівняно з відстанями від неї до зір. А обертання зір навколо Землі тільки уявне: воно пояснюється тим, що Земля обертається навколо своєї осі один раз на добу. Цим же фактом пояснюється й те, що нам здається, ніби Сонце та планети ходять навколо Землі.


б) Джордано Бруно (Розповідь учителя)

Ідеї Коперника розвинув у своїх працях італійський учений Джордано Бруно, що народився 1548 року в місті Нола. Він ува­жав, що Всесвіт не має центру й меж. Існують незліченні землі, що кружляють навколо своїх сонць подібно до того, як наші сім планет обертаються навколо нашого Сонця.

Уявлення Бруно про будову Всесвіту, закономірності його руху, вічний процес виникнення, розвитку та руйнування світів були геніальними припущеннями, правильність яких була згодом доведена астрономією. Ці твердження суперечили поглядам церкви на Всесвіт, і тому славетного вченого 23 травня 1592 р. кинули за ґрати... У в'язниці він провів вісім років. Інквізитори змушували його відмовитися від єретичних поглядів. Бруно витримав усі тортури й знущання, але не зрікся своїх ідей.

9 лютого 1600 р. було оголошено, що вченого піддадуть «наймилосерднішому покаранню без пролиття крові». Мовою інквізиції це означало, що його спалять живим на вогнищі.

17 лютого 1600 р. Джордано Бруно був страчений. Через триста років після цього жахливого злочину в Римі, на тій же площі, де загинув Бруно, італійці поставили йому пам'ятник.
4. Фізкультхвилинка
5. Прилади для дослідження небесних тіл

Робота з підручником

Роздивіться мал. 56 на с. 67.підручника й назвіть прилади, що використовувалися для дослідження небесних тіл і Землі у XVIII ст. ,


Розповідь учителя з елементами бесіди

Найпершим і найпростішим приладом був гномон. Залишки та­кого приладу, побудованого в VII ст. до н. е., були знайдені археоло­гами в Китаї. Цей інструмент складався зі стрижня, установленого на горизонтальному майданчику. За спостереженнями за довжиною та напрямком тіни стрижня можна було визначити висоту Сонця й інші астрономічні дані.

Пізніше були сконструйовані квадрант, за допомогою якого вимірювали кути між зорями, та астролябія — прилад, за допомогою якого визначали висоту зір над горизонтом.

— Які прилади для дослідження небесних тіл використовують у наш час? (Телескопи.)

Перший прилад, що збільшує зображення в 30 разів, сконструю­вав професор астрономії та математики Падуанського університету Галілео Галілей. Уже в перший телескоп можна було побачити в десятки разів більше зір, ніж неозброєним оком. За допомогою цього приладу вчений відкрив чотири супутники в Юпітера й довів, що обертання супутників навколо Юпітера здійснюється з певною послідовністю; знайшов кільце навколо Сатурна; з'ясував, що поверхня Місяця шорстка, нерівна, покрита тріщинами й заглибленнями; виявив, що Молочний Шлях — це скупчення незліченної кількості зір, що слабко світяться.

Сучасні телескопи дають збільшування в 500 разів, їх установлюють у спеціальних приміщеннях — обсерваторіях, які будують віддалік великих міст, переважно в горах, де повітря менш забруднене димом і пилом.

Зараз сконструйовано радіотелескопи, які вможливили спостереження за небесними тілами не тільки вночі, а й удень.

Використання різноманітних спеціальних приладів дало змогу вченим скласти карту зоряного неба.


Робота з картою зоряного неба

  1. Роздивіться карту зоряного неба. Відшукайте сузір'я Великої Ведмедиці.

  2. Знайдіть дві крайні зорі в цьому сузір'ї. Потім продовжте уявну лінію, що з'єднує ці зорі, на відстань, яка дорівнює приблизно п'ятикратній відстані між ними.

  3. До якого сузір'я ви дісталися? (Малої Ведмедиці.)

  4. Яка зоря розташована в цій точці? (Полярна зоря.)

З неї починається ручка ковша сузір'я Малої Ведмедиці. Поляр­на зоря розміщена в центрі Північної півкулі. Вона завжди вказує напрям на північ. Знаючи це, будь-якої зоряної ночі ви зможете визначити сторони світу.

Якщо перевести погляд від ковша Великої Ведмедиці через Полярну зорю приблизно на ту ж відстань, то можна побачити сузір'я у вигляді літери Д¥ —це Кассіопея.


6. Досягнення в освоєнні космосу

Робота з підручником

Прочитайте розділ параграфа на с. 68—69 «Досягнення в осво­єнні космосу» та з'ясуйте:



  • Коли був здійснений перший космічний політ? Як звали першого космонавта?

  • Через який час після першого польоту людина вперше вийшла у відкритий космос?

  • Коли вперше людина здійснила посадку на Місяць?

  • Коли відбувся політ першого космонавта незалежної України? Як звали цього космонавта?


ІV. Закріплення й узагальнення знань

Бесіда

  1. Який учений першим припустив, що Земля має форму сфери?

  1. Як звали першого вченого, який уважав, що центром Всесвіту є Сонце?

  1. Хто першим довів, що Земля обертається навколо Сонця?

  2. Який внесок у погляди на Всесвіт зробив Джордано Бруно?

  3. Хто першим застосував телескоп для вивчення небесних тіл?

  4. Назвіть основні етапи вивчення космосу.

  5. На яких небесних тілах побували космічні апарати?


V. Домашнє завдання

1) Вивчити матеріал підручника § ….



VI. Підбиття підсумків уроку
Список літератури


  1. Природознавство. 5 клас. Серія: Мій конспект. Автор: Садкіна В. І. Видавництво: ВГ «Основа».

  2. Усі уроки природознавства.5-6 класи. Серия:УСІ уроки. Автор: Шматько О.Є. Видавництво: ВГ «Основа».

  3. Природознавство. 5 клас. Майстер-клас: Розробки уроків Автор: Суворова О.В Видавництво: «Ранок».

  4. Наочний довідник. Природознавство. 5-6 клас Автор: Цуканова Є.О.

  5. Природоведение. 5 класс. Планы-конспекты уроков Автор: Кичатая Е.Е. Видавництво: «Ранок».


Достарыңызбен бөлісу:


©kzref.org 2017
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет