Конспект уроку з української літератури



жүктеу 103.04 Kb.
Дата04.09.2018
өлшемі103.04 Kb.
түріКонспект

Конспект уроку

з української літератури

у 8 класі

учителя української мови та

літератури Підгаєцької гімназії

Монастирської Н. М.


Тема Іван Карпенко-Карий. «Сто тисяч». Проблема бездуховності людини, засліпленої прагненням до наживи. Проблема влади грошей – наскрізна й вічна у світовому мистецтві.
Навчальна мета: на прикладі програмового твору І. Карпенка-Карого осмислити актуальність проблем комедії для сучасного життя, дослідити як вирішується проблема влади грошей.
Розвивальна мета: розвивати навички роботи учнів в групах, виразного читання драматичного твору; вміння логічно мислити, спостерігати, узагальнювати, робити висновки.
Виховна мета: формувати світогляд школярів; виховувати прагнення до духовно багатого життя, розуміння істинних духовних цінностей; прищеплювати інтерес до театральної діяльності, творів театрала.
Тип уроку: комбінований.
Навчальний метод: бесіда.
Міжпредметні зв’язки: українська мова, християнська етика.
Обладнання: портрет І. Карпенка-Карого, текст твору, Біблія, дидактичний матеріал (презентація «Гроші», гра «Закінчи речення»), запис пісні «Money, money» (гурт «АВВА»).

Епіграф: Краще збирати скарб для неба,

де ні міль не їсть, ні злодій не підкопається. Де скарб ваш, там

серце ваше буде.

Лк. 12, 33 – 34

Хід уроку

I. Актуалізація опорних знань учнів.

Літературний диктант. (Додаток 1.)

II. Оголошення теми й мети уроку. Запис теми й епіграфа в зошиті.

Учитель оголошує тему уроку та разом з дітьми визначають цілі, які ставлять перед собою протягом уроку.



Учитель. На прикладі комедії «Сто тисяч» І. Карпенка-Карого ми з’ясуємо актуальність проблем, порушених у ній для сучасного життя, спробуємо дослідити, як вирішується проблема влади грошей; будемо розвивати навички виразного читання драматичного твору, логічно мислити, спостерігати, узагальнювати, робити висновки, щоб зрозуміти істинні духовні цінності.
III. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу.

1. Перегляд презентації «Гроші».

2. Бесіда.

- Чи потрібні людині гроші?

- Скільки, на вашу думку, повинна заробляти людина?

(Церква вчить, що людина повинна заробляти стільки, щоб їй вистачало на повноцінне життя та щоб частина заробітку залишалась на додаткові витрати – хвороба, подорож тощо.)

- А тепер перенесемось у 19 ст. адже тоді теж потрібні були гроші. Що відбувалося в Україні після скасування кріпацтва?



(Після скасування кріпацтва в Україні швидко розвивається капіталізм. Сільська буржуазія стає наприкінці 19 – на початку 20 ст. господарем тогочасного села.)

Ці події, а саме зображення життя селянства в пореформені часи 80 – 90-х років 19 ст. описав І. Карпенко-Карий у комедії «Сто тисяч». Усе в ній було взято з життя, яке вирувало навколо. Нічого вигаданого у п’єсі не було. То як все відбувалося?



3. Інсценізація. Монолог Герасима Калитки.

Учитель.

- Що ми дізнаємося про Герасима Калитку з його монологу?

(Герасим недоїдаючи, недопиваючи частинами скуповував землю і тепер має 200 десятин. Але на цьому він не зупиняється і мріє купити землю Смоквинова – 250 десятин. Але замало грошей – має 5 тис. крб., а треба ще 15 тис. крб.)

Отже, Герасимові потрібні гроші.

4. Інформаційне гроно «Вплив грошей на героїв п’єси»

Запис на дошці: гроші. (Далі у процесі роботи учні складають

інформаційне гроно «Вплив грошей на героїв п’єси».)

кримінальний злочин

жорстокість

неповага до жінки

кохання за розрахунком

скупість


Гроші злість і грубість.

неосвіченість, зневага до освіти та науки

жадність, егоїзм

експлуататор

обмова

Учитель.


  • Яким способом можна отримати гроші? (Чесним і нечесним.)

  • Які ви знаєте джерела чесного збагачення з уроків християнської етики? (Дарування, спадкоємність, чесна особиста праця.)

На жаль, людина не завжди у своєму житті прагне чесного збагачення, тому порушує Божі Заповіді «Не кради», «Не пожадай того, що є власністю ближнього твого», які стоять на сторожі власності людини.

  • Які є гріхи проти чужої власності?

- Крадіж;

- грабіж;

- лихварство;

- вандалізм;

- обман;

- плагіат;

- отримання чесно заробленої платні;

- корупція;

- мафія


  • Яким способом вирішив розбагатіти Герасим?

(Нечесним, а саме за допомогою обману – за 5 тис. крб. справжніх він має намір купити 100 тис. крб. фальшивих.)

- Як називається таке порушення закону?



  • Запис на дошці: кримінальний злочин.

- Чи порадився Герасим зі своєю дружиною про задумане?

5. Інсценізація. Дія друга. Ява VI. Герасим і Параска.

Учитель.

  • Який вплив грошей на Калитку?

Запис на дошці:

жорстокість (заміряється вдарить дружину)

неповага до жінки («У мене в шапці більше розуму».)

кохання за розрахунком («Мені треба невістку з приданим»)

скупість («Чим краще спече, тим більше робітники з’їдять.»)

Послухаємо ще один діалог Герасима та його дружини, можливо, він зі страху так розмовляв з нею.



6. Інсценізація. Дія друга. Ява XI. Герасим і Параска.

Запис на дошці:

злість і грубість.

Учитель.


  • Якими сучасні жінки хочуть бачити своїх чоловіків? (Добрими, турботливими…)

  • Як Калитка ставиться до освіти свого сина? (Що там наука? Забавка дитяча! На біса йому здалося отак лопотать язиком…)

Запис на дошці:

неосвіченість, зневага до освіти та науки

- Як повівся з рідною дочкою? (Не дав 5 тис. крб. обіцяного посагу.) с.222.

Запис на дошці:

жадність, егоїзм


  • Як Герасим ставиться до робітників? («Робітники та собаки надворі повинні буть», «Ні світ ні зоря вже й жереш!» с.228 – до Клима. )

Запис на дошці:

експлуататор



  • Як висловлюється про багатих господарів? (Про Пузиря: «Ах ти ж погань! Мужва репана! Давно лизала панам руки, за верству шапку скидала…» с.235)

  • Яку Божу Заповідь порушує Калитка? («Не свідчи неправдиво на ближнього свого».)

Запис на дошці:

Обмова
7. Робота в малих групах. (Звучить запис пісні «Money, money»)



  • Хто ще з героїв твору хоче заробити гроші? (Савка, Бонавентура, Невідомий, Гершко.)

Завдання для 1 групи.

Як гроші чи їх відсутність вплинули на Романа.

- Для чого використав Роман волосся, яке лежало після бійки на підлозі? Він економний чи жадний? («Щоб дурно не пропало, то я зробив з того волосся аж два квачі».)

- Через що Роман не мав можливості часто бачитись із Мотрею?

- Якою була думка Романа щодо одруження з Мотрею? («Оце робітниця, оце жінка – сама за косарем зв’яже! Та хоч би батько цапа скакав, а я женюсь на Мотрі.» с. 233)

Зробити висновок. (Інформаційне гроно.)



Завдання для 2 групи.

Як гроші чи їх відсутність вплинули на Савку.

- Які стосунки Савки зі своєю дружиною? («А ми з старою тільки лаємось і все через гроші: того нема, другого нема…» с. 230)

- У чому щастя для Савки? На що він ладен заради грошей? («Коли люди багатіють, то чом же нам не попробувати щастя…» «Вийди до мене безпятий, я тобі в ніжки уклонюся, до смерті слугою твоїм буду…» с.216)

- Чи змінив свою думку Савка щодо збагачення? («Буде здоров'я, будуть і гроші, а я навіки від них обрікаюсь, ніколи в світі не буду хотіть більше, ніж Бог дає.» с. 243)

Зробити висновок. (Інформаційне гроно.)



Завдання для 3 групи.

Як гроші чи їх відсутність вплинули на Параску.

- Як багатство вплинуло на Параску? («Всяке знає, що ми хазяїни неабиякі, а я буду тьопаться стільки світу пішки до церкви» с 233)

- Чим Мотря подобалась Парасці? («Я до неї привикла, вона до мене, дівка красива, здорова, зна всі порядки, коло птиці, коло свиней, коло корів – одно слово, хазяйка біля всього; а против неї, скільки їх у нас не було, ніхто хліба не спече, ніхто борщу не наваре, хоч і без олії іноді, а всі їдять – не нахваляться.» с. 230)

- Що зробила Параска для того, щоб віддати дочці обіцяний посаг?

Зробити висновок. (Інформаційне гроно.)



Завдання для 4 групи.

Як гроші чи їх відсутність вплинули на Бонавентуру.

- Що спільного й відмінного між копачем та іншими героями твору, які хочуть заробити гроші?

- Чи щедра він людина? Навести приклади. («Викопаємо – все пополам. Станеть і тобі, і мені, і нашим дітям, і внукам на весь вік…» с 239)

- Чи знання французької мови Бонавентурою свідчить про його освіченість, чи він вдає дуже розумного? («Жаль тільки, що Роман французького язика не знає, ато ми б там з ним жуків пускали (вдавати дуже розумних) – жеркотали б по-французькому…» – с.220. Вживає недоречно вислів «Торічелієва пустота» - фізичний термін, що означає вакуум, натякаючи на відсутність людей. С. 213)

Зробити висновок. (Інформаційне гроно.)



8. Інформаційне гроно «Вплив грошей на Бонавентуру».

чесність


щедрість

мрійливість

Гроші вдавана освіченість

жартівник

зловживає гостинністю

немає власного житла



  • Чи вдалося Калитці розбагатіти?

9. Інсценізація. Дія четверта. Ява X. Савка й Герасим.

Учитель.

- У гонитві за грошима Калитка порушує ще одну Божу Заповідь. Яку? («Не вбивай».)

- Хто висвітлював тему грошей у світовому мистецтві?

Орієнтовані відповіді учнів: наприклад,О. Бальзак “Гобсек”, Мольєр “Міщанин-шляхтич”, Ільф, Петров “Золоте теля”, “Дванадцять стільців”.

Письменники жили в різний час, в різних країнах, але вони порушували у своїх творах проблеми, які були актуальні, як для їх часу, так , нерідко, ще ці проблеми стосуються і нашого сьогодення.

IV. Закріплення матеріалу.

Учитель.

Комедія І. Карпенка-Карого не втрачає своєї актуальності й сьогодні. Адже зараз ми зустрічаємо людей, для яких знецінилось одвічне та істинне, для яких гроші затьмарили все, навіть самого Бога. Мова йде про порушення БЗ «Нехай не буде в тебе інших богів, крім мене». А гроші для таких людей стали ідолом. І люди промовляють до них молитви, а не до Бога. (Молитва до долара. Див. Додаток 2.)

Спробуймо дати відповідь на проблемне запитання, яке поставили на початку уроку «Чи все можна придбати за гроші?». У цьому нам допоможе гра.

Гра «Закінчи речення» (Додаток 4.)

За гроші купите…

Спальний гарнітур, … а не

Книги, …

Продукти, …

Прикраси, …

Квартиру, …

Ліки,…

Вишукані речі,…



Посаду…

Срібний хрестик, …

Місце в церкві, …

Диплом, …



V. Підсумок.

1. Метод ПРЕС

1. Я вважаю, що…

2. Тому що…

3. Наприклад, …

4. Отже,…

2. Слово вчителя.

П’єса «Сто тисяч» є не тільки майстерною сатирою на тогочасні суспільні події, а й одвічним нагадуванням нам про те, що герасими калитки існують. Та потрібно пам’ятати про те, що справжнім багатієм є не той, хто має вдосталь грошей, а той, хто має здоров'я, друзів, можливість спілкуватися з рідними, зростати духовно. Такі багатства неоціненні, вони коштують набагато більше, ніж «сто тисяч». І придбати нам допоможе їх Біблія. Читаймо Біблію та збагачуймось духовно. (Додаток 3.)



Краще збирати скарб для неба, де ні міль не їсть, ні злодій не підкопається.

Де скарб ваш, там серце ваше буде.

Лк. 12, 33 - 34

3. Оцінювання.

VI. Домашня робота. Скласти і записати діалог (обмін думками) відповідно до створеної в класі ситуації на тему «Бездуховність – прояв зла в житті людини».

Матеріали до уроку на тему

«І. Карпенко-Карий «Сто тисяч».

Проблема бездуховності людини, засліпленої прагненням до наживи. Проблема влади грошей – наскрізна й «вічна» у світовому мистецтві»

Додаток 1.

Прізвище, ім'я: ___________________________________________________________



І. Карпенко-Карий. «Сто тисяч»

Літературний диктант

1. «Корифей» перекладається українським відповідником_______________.

2. Батьком української комедії прийнято вважати____________________.

3. Справжнє прізвище Івана Карпенка-Карого – _______________________.

4. У комедії «Сто тисяч»І. Карпенко-Карий зіграв роль_________________.

5. Перша назва комедії «Сто тисяч» – _______________________________.

6. Герасим Калитка мав ______________________________десятин землі.

7. За соціальним станом Г. Калитка ­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­_________________________________.

8. За фальшиві гроші Герасим хоче викупити землі у ___________________.

9. Фразу «Вік живи, вік учись» говорив _______________________________.

10. Бонавентура розшукував скарб __________________________________.

11. Під час обміну справжніх грошей на фальшиві Герасим Калитка віддав шахраєві замість п’яти тисяч тільки _________________________.

12. Прийом, за допомогою якого автор висміює вади Г. Калитки, – ______.

Оцінка ________________


Додаток 2.

Молитва до долара

Доларе! Ти творець усього, бо ти створив усе і далі твориш. Ти будуєш або руйнуєш все, що захочеш. У сучасному світі все збудоване – сотворене тобою. Ти, доларе, – всемогутній: ти все можеш. Ти будуєш прекрасні палати, доми, школи, університети, хмарочоси і цілі величезні міста!

Ти, доларе, всюди присутній: ти є в кишені робітника, в дорогій

портмонетці сенатора, в касі директора, на біржах, а передовсім у банках.

Молю тебе, доларе, не покидай мене ніколи!

Додаток 3.

Притча про нерозумного багача

В одного багача земля вродила гарно. Почав він міркувати, кажучи сам до себе: що мені робити? Не маю, де звести урожай мій. Ось, що я зроблю: розберу мої стодоли, більші побудую і зберу туди все збіжжя і весь мій достаток. І скажу душі моїй: душе моя, маєш добра багато в запасі на багато років! Спочивай, їж, пий і веселися! Бог сказав до нього: безумний, цієї ж ночі душу візьмуть від тебе, і те, що ти зібрав, кому воно буде? Отак воно з тим, хто збирає для себе, замість багатіти у Бога.

Лк. 12, 16 - 21

Краще збирати скарб для неба, де ні міль не їсть, ні злодій не підкопається. Де скарб ваш, там серце ваше буде.

Лк. 12, 33 - 34

Як хто не хоче працювати, хай не їсть.

II послання Павла до солунян 3, 10

Додаток 4.

Гра «Закінчи речення»

За гроші купите…

Спальний гарнітур, … а не солодкий сон.

Книги, … а не мудрість.

Продукти, … а не апетит.

Прикраси, … а не красу.

Квартиру, … а не сімейний затишок.

Ліки,… але не здоров'я.

Вишукані речі,… але не щастя.

Срібний хрестик, … але не спасіння.

Місце в церкві, … а не на небесах.

Диплом, … а не знання.

Посаду, … а не повагу.

Достарыңызбен бөлісу:


©kzref.org 2017
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет