Методичні рекомендації для самопідготовки студентів заочної форми навчанняжүктеу 1.19 Mb.
бет1/7
Дата06.06.2018
өлшемі1.19 Mb.
түріМетодичні рекомендації
  1   2   3   4   5   6   7


АПТЕЧНА ТЕХНОЛОГІЯ ЛІКІВ
МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ДЛЯ САМОПІДГОТОВКИ СТУДЕНТІВ ЗАОЧНОЇ ФОРМИ НАВЧАННЯ

НФаУ

ВСТУП

Технологія ліків – це наука про теоретичні основи та виробничі процеси переробки лікарських засобів у лікарські препарати (ліки) шляхом надання їм певної лікарської форми, з їх наступною стандартизацією; встановленням оптимальних умов зберігання, правил оформлення і відпуску лікарського препарату. Вона базується на теоретичних положеннях фізики, математики, анатомії та фізіології людини, мікробіології, фізичної та колоїдної хімії, а також фармакогнозії, фармацевтичної хімії і т.і.

Завдання аптечної технології ліків як навчальної дисципліни – навчити студентів теоретичним основам курсу та практичних вмінь та навичок приготування лікарських форм, здійсненні їх постадійного контролю, визначення впливу умов зберігання, виду упаковки, біофармацевтичних чинників на терапевтичну активність і стабільність лікарських препаратів.

В результаті вивчення дисципліни студенти повинні знати: • основні діючі накази та інші нормативні документи МОЗ України по прийманню рецептів, приготуванню, контролю якості та відпуску лікарських препаратів;

 • фізико-хімічні, хімічні, фармакологічні несумісності та способи їх усунення в лікарських формах;

 • характеристику і номенклатуру лікарських і допоміжних речовин, які використовуються для приготування лікарських препаратів;

 • біофармацевтичні характеристики лікарських препаратів, у тому числі фармацевтичні чинники, що впливають на біологічну доступність лікарських препаратів і способи їх оцінки;

 • класифікацію лікарських форм;

 • фізико-хімічні властивості лікарських речовин;

 • теоретичні основи технології різних лікарських форм;

 • біофармацевтичні основи вибору допоміжних речовин в технології ліків;

 • основні правила введення лікарських речовин в лікарські форми;

 • контроль якості лікарських форм;

 • правила зберігання та оформлення до відпуску готових лікарських препаратів;

 • правила техніки безпеки і охорони праці при приготуванні лікарських препаратів.

Студенти повинні також уміти:

 • користуватися нормативною, довідковою, навчальною та науковою літературою для вирішення професійних завдань;

 • читати і писати рецепти латинською мовою;

 • вибирати оптимальний варіант технології лікарських препаратів по стадіях приготування з оцінкою якості на кожній стадії;

 • перевіряти дози отруйних і сильнодіючих речовин в лікарських препаратах і норми відпуску наркотичних та психотропних речовин за рецептом лікаря;

 • розраховувати кількість компонентів рецептурного пропису;

 • оцінювати якість готового лікарського препарату;

 • виявляти часто повторювані прописи лікарських препаратів в аптеці та робити їх внутрішньоаптечну заготовку;

 • проводити комплекс заходів, що забезпечують дотримання санітарного режиму в аптечних закладах і здійснювати контроль при приготуванні лікарських форм в асептичних умовах;

 • користуватися засобами малої механізації при готуванні та фасуванні лікарських форм і лікарських засобів;

 • забезпечувати схоронність товарно-матеріальних цінностей;

 • дотримуватись правил охорони праці та техніки безпеки;

 • проводити санітарно-просвітню роботу серед пацієнтів.

Основний вид навчальної роботи студента-заочника – самостійне вивчення матеріалу курсу за підручником, навчальними посібниками, довідниками, практичними керівництвами.

Вивчати курс рекомендується послідовно за темами, попередньо ознайомившись із кожної з них згідно програми затвердженої МОЗ України для студентів вищих навчальних закладів і фармацевтичних факультетів. Доповненням до цього служить лекційний матеріал.

Для контролю засвоєння матеріалу студентами заочної форми навчання навчальним планом (програмою) передбачені виконання контрольних робіт.

При вивченні аптечної технології ліків студентам також необхідні знання, які вони отримали при вивченні наступних дисциплін: філософії, фізики, неорганічної хімії, органічної хімії, аналітичної хімії, фізичної та колоїдної хімії, фармацевтичної хімії, латинської мови, біохімії, мікробіології, фізіології і патології, ботаніки, гігієни, фармакології.

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ЗІ САМОСТІЙНОГО
ВИВЧЕННЯ КУРСУ

Курс аптечної технології ліків включає загальні питання технології ліків і спеціальні розділи, що включають технологію окремих лікарських форм.

При вивченні загальної частини курсу необхідно засвоїти мету і завдання технології ліків, основні поняття і терміни (лікарська речовина, лікарський засіб, лікарська форма, лікарський препарат), вивчити шлях розвитку технології в нашій країні і за кордоном.

При вивченні розділу "Державне нормування виробництва лікарських препаратів" необхідно звернути увагу на значення рецепта як медичного, юридичного, технологічного, господарського (економічного) документа; його структуру, правила виписування та оформлення; ознайомитися зі структурою Державної фармакопеї України (ДФУ), наказами МОЗ України, що регламентують питання технології, контролю якості, зберігання та відпуску лікарських засобів; правилами виписування, зберігання та відпуску отруйних, наркотичних і сильнодіючих лікарських речовин, вивчити належну практику аптечного виробництва (технологічний процес, умови приготування) лікарських препаратів, належні правила оформлення лікарських препаратів і контроль їх якості.

Вивчаючи розділ "Класифікація лікарських форм", слід розглянути всі види класифікацій – дисперсологічну, за агрегатним станом, способу застосування і шляхам введення лікарських препаратів.

У розділі "Дозування в технології ліків" слід звернути увагу на види терезів, що застосовуються в аптечній практиці, метрологічні характеристики та їх визначення, вимірювальні прилади, які застосовуються для відмірювання рідин за об’ємом і краплями (бюретки, піпетки та ін.) і правила роботи з ними.

Матеріал спеціальних розділів технології ліків присвячений окремим лікарським формам. При роботі із цими главами рекомендується послідовно вивчити визначення, класифікацію; загальну технологію та окремі випадки приготування даної лікарської форми; детально розібрати апаратуру для механізації окремих технологічних процесів; фактори, що впливають на якість лікарських препаратів, і критерії оцінки їх якості; правила упаковки, оформлення, зберігання, відпуску, а також шляхи вдосконалення технології даних лікарських форм.

Крім того, необхідно засвоїти цілий ряд методів розрахунків: перевірку доз отруйних та сильнодіючих лікарських речовин в різних лікарських формах, кількостей лікарських речовин і води при приготуванні концентрованих розчинах, кількостей основи при приготуванні супозиторіїв, мазей, ізотонічних концентрацій розчинів для ін'єкцій та очних крапель, розведення спирту і стандартних рідин та ін.


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4   5   6   7


©kzref.org 2019
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет