Оооооооооооооооо



жүктеу 123.78 Kb.
Дата21.04.2019
өлшемі123.78 Kb.
түріУрок


Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 9

Димитровської міської ради
Григір Тютюнник.
Новела «Три зозулі з поклоном».

Образ любові як втілення високої християнської цінності.

Урок, проведений в 11 - А класі

Учитель Романчук М.І.


м.Димитров

2014р.
ТЕМА. Григір Тютюнник. Новела «Три зозулі з поклоном». Образ любові як втілення високої християнської цінності.
Мета: познайомити учнів з новелою Г.Тютюнника «Три зозулі з поклоном»; виробляти уміння аналізувати літературний образ; проводити філософське дослідження на матеріалі прочитаного твору; розвивати творчу уяву й аналітичне мислення; висловлювати власну думку; працювати в групах; готуватися до ЗНО; виховувати повагу до людини, прагнення пізнати себе.
Тип уроку: комбінований

Методи і форми роботи: робота в групах; бесіда; пошукова робота; самостійна, творча, індивідуальна
Обладнання: портрет, твори письменника, фрагмент з фільму; тестові завдання; групові завдання до ЗНО

Любові Всевишній присвячується
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань

  1. Перевірка домашнього завдання (підготовка до ЗНО). Індивідуальні завдання відкритої форми (за картками)

а) I група. В Стефаник. «Камінний хрест»;

б) II група. Леся Українка. «Лісова пісня, поезія»;

в) III група. О.Кобилянська. «Земля»;

г) IV група. М.Коцюбинський. «Іntermezzo». «Тіні забутих предків».

2. Презентація відповідей (усно)
III. Повідомлення теми, мети уроку

а) Слово вчителя

Григір Тютюнник – людина великого серця. Для нього завжди ідеалом були Доброта, Самовідданість і Милосердя людської душі. Новела «Три зозулі з поклоном» має присвяту: «Любові Всевишній присвячується».

Епітет «Всевишній» вживається в сполученні із словом Бог, цим підкреслює велич людського почуття – кохання.

Любов приходить до кожного по–різному і залишає свій слід на все життя. Але ні муки, ні страждання не можуть затьмарити це святе почуття. Це гімн людині, яка здатна осягнути небесне.
IV. Вивчення нового матеріалу


  1. Історія створення новели (повідомлення учня)

Поштовхом до написання була така подія: у 1976р. до Ірпинського будинку творчості завітав сліпий бандурист. Серед пісень, які він виконував, була «Летіла зозуля через мою хату…», де йшлося про нещасливе кохання. Кажуть, що Тютюнник, почувши пісню, побіг до своєї кімнати. Так народилася новела «Три зозулі з поклоном» - одна з найкращих перлин української літератури XX століття.

В її основі є автобіографічні моменти. Образ Михайла асоціюється з батьком письменника, який був репресований. Автор навіть ім'я не змінив, хоча про репресії в новелі не йдеться: у 70-х роках ці події замовчувалися. А образ оповідача, хлопця - студента, нагадує самого автора.


2. Робота з текстом

а) - Що означає вислів «три зозулі з поклоном»?

(щоб позбавити мук людину, якій не могли відповісти взаємністю, через малу дитину або старця передавали «три зозулі з поклоном», що означало «Забудь, покинь, відпусти».



  • Назвіть головних героїв твору.

  • Кого побачив студент – оповідач біля хати Карпа Яркового? Опишіть її.

  • Чому Марфа так пильно дивилася на хлопця?

  • Зачитайте, як автор змальовує жінку.

б) Сценка «Лист від Мишка»

в) Читання діалогу «А хто вам про це розказував, мамо? до слів «Вони до нас на посиденьки ходили».

- чи винен хтось у тому, що Марфа була нещаслива?

- чи любив Михайло Марфу?

- як він почувався між двома закоханими у нього жінками?

- чи була Софія щаслива у шлюбі з Михайлом?

- як у новелі розв'язався любовний трикутник?

- які художні деталі (символи) використано автором у новелі?
3. Робота в групах

I група. Дослідити художню майстерність автора у змалюванні портретних характеристик героїв (Завдання додається)

Марфа «Вона стоїть без хустки сива, пишноволоса – колись її волосся сяяло проти сонця золотом, тепер не сяє». «…тонесенька, тендітна в благенькій вишиваній сорочині й рясній спідничині над босими ногами, сидить і сяє жовтими кучерями з-під чорної хустки» сидить на поріжку і обриває пелюстки на ромашці, шепочучи: «Є – нема, є – нема, є…»

«А Марфа біжить на роботу, птахою летить, щоб дов’язати до вечора свої шість кіп – і вітер сушить – не висушить сльози в її очах».



Михайло «Сокіл був, статний такий, смуглий, очі так і печуть, чорнющі. Гляне було – а в грудях так і потерпне». «Не тільки голова, а й брови посивіли».

- Про що свідчить опис?



Карпо «Товстопикий був, товстоногий. І рудий… як стара солома. Марфа проти нього – перепілочка, а сльози на очах, наче дві свічечки голубі».

Соня «Очі мамині сухі, голос не здригнеться, і я чую за ним: спогади її не щемлять, їй і не болить – вони закам'яніли». «Обіймаю тебе і несу на руках колиску з сином, доки й житиму», - писав Михайло.
II група. Розповідь від імені Марфи (у формі листа). Перегляд епізоду з кінофільму.
III група. Розповідь від імені Михайла

IV група. Розповідь від імені Соні. Зразок вірша «Три зозулі з поклоном» (Додаток)

4. Завдання – дослідження до твору. (Записати у зошити)

Жанр: новела

Тема: розповідь про історію нещасливого кохання

Ідея: возвеличення любові як високої християнської цінності

5. Асоціативне мислення

- складіть «асоціативний кущ» до слова «кохання»

вірність

краса


довіра

Кохання самопожертва

підтримка

турбота

прощення


зрада
V. Підсумок

1. Тестовий контроль (Додаток)

2. Заключне слово вчителя

Хай у вашій душі назавжди оселиться любов. Станьте чиєюсь музикою. І знайдіть, створіть свою Пісню, єдину, щасливу. Хай не лякає вас те, що за велике кохання платять дорого. Воно того варте. Бажаю вам любові Всевишньої і вірності лебединої.



3. Учні виконують пісню «Виклик» на слова М.Старицького.
VI. Оцінювання учнів

VII. Домашнє завдання П.Загребельний; ст.. 368-370; біографія;прочитати роман «Диво»

Додаток


Три зозулі з поклоном
А як це кохати, коли не взаємно?

А як то ділити коханого з кимось іще,

коли чуття твоє більш не під

Грифом «таємно»?

Софія все знає, у неї дитина росте.

Лише чоловік не бачить, не знає нічого,

приземлений дуже чи, може, байдужий…

Так важко людині довірити душу,

коли без галушок і розмова не йде.

Усе би ти, Марфо, на світі віддала

за погляд Михайла, за ніжне тепло.

Та що ж тут робити, коли трикутника

кара любові величній на зло?

Ти знаєш, коли пошта приходить

рядочки, здається, були тільки тобі.

Лише адресат не підходить.

І любий, коханий слова всі свої

не тобі, зозуле, говорить.

А тобі посилає, що сина колише,

що мудра й прощає тебе.

Це Соня, добра й ласкава дружина,

яка спокій у сім'ї береже.

О слава тій жінці,

що серцем доносить кохання

в холодні краї!

Осанна Всевишній любові,

яку жінки зберегли на віки.
Завдання I групи. Василь Стефаник. «Камінний хрест»
1. Жанр:
2. Яка подія покладена в основу написання твору?
3. Тема:
4. Хто головний герой новели? Що його змусило залишити рідний край? (характеристика). Як його звали в селі?

- Чи були щасливі українці – емігранти за кордоном?

- Де треба шукати щастя? Ваше ставлення до емігрантів.
5. Камінний хрест з вибитим ім'ям Івана Дідуха символізує…


Завдання II групи. Леся Українка. «Лісова пісня»
1. Жанр твору: Чому він так називається?
2. Які міфологічні образи діють у творі?
3. Чиї слова?: «Не ріж! Не руш! Не убивай!»

«Та що ти, дівчино? Чи я розбійник?

Я тільки хотів собі вточити соку з берези»
4. Які проблеми порушено у творі через образ головної героїні?
5. «Ні, я жива! Я буду вічно жити!

Я маю в серці те, що не вмирає!»

Ці слова були життєвим кредо…
6. З якої поезії рядки? Продовжіть їх далі самостійно

«Так! Я буду крізь сльози сміятись,..»


- Що означає в перекладі назва цього вірша?

На що сподівалася юна Леся Українка?



Завдання III групи. Ольга Кобилянська. «Земля»


  • Хто в українській літературі звертався до теми землі?




  • Жанр:




  • Згрупуйте пари персонажів із повісті:




  • Визначіть проблематику повісті:




  • Хто з братів повісті нагадує біблейного Каїна? Чим саме?

- Ідея: земля повинна бути для…




  • Чим була земля для героїв повісті?


Завдання IV групи. М.Коцюбинський. «Intermezzo». «Тіні забутих предків»
1. Що таке новела? Новела – це…

ЇЇ ознаки:


2. Присвята «Intermezzo»:
3. Який епізод у новелі є кульмінацією?
4. Хто це, з якого твору?

«Це був стрункий легінь і міцний, як смерека, носив широкий черес і пишну кресаню».


5. Як називаються слова і що вони означають: (легінь, черес, кресаня, файний, плай, маржина, фудульна дівка, флояра).
6. «Вона обзивалась на гру флояри, як самичка до дикого голуба». Хто?
7. Назвіть любовний трикутник у повісті.

I група

1. Дослідити художню майстерність автора у змалюванні характеристик героїв (зачитати цитати; знайти епітети, метафори, порівняння)

до образу:

а) Марфи;

б) Михайла;

в) Карпа;

г) Соні.


II група

Розповідь від імені Марфи

(у формі листа до Михайла)

III група

Розповідь від імені Михайла



IV група

Розповідь від імені Марфи

(у формі листа до Михайла)

Тест

1. Рядки


Ой ночують чумаченьки

В чистім степу при долині,

Розпустили сірі воли пасти

При зелені муравині

взято з


А) історичні пісні

Б) суспільно-побутові пісні

В) календарно-обрядові

Г) народні балади

Д) думи

2. Слова напитися шоломом з Дону в «Слові про похід Ігорів» означають



А) утамувати спрагу

Б) переплисти річку

В) виграти бій

Г) програти бій

Д) захопити нову територію

3. Романтичним є твір Тараса Шевченка

А) «І мертвим, і живим, і ненародженим…»

Б) «Гайдамаки»

В) «Заповіт»

Г) «Сон (У всякого своя доля…)

Д) «Мені однаково…»

4. Історія короткої любові між революціонером і панною в ризикованій для життя ситуації – тема твору

А) «Катерина» Т.Шевченка

Б) «Максим Гримач» М.Вовчка

В) «Тіні забутих предків» М.Коцюбинського

Г) «Лісова пісня» Лесі Українки

Д) «Момент» М.Винниченка

5. Реченням Під вікнами сумно ридали трембіти закінчується твір

А) «Кайдашева сім'я»

Б) «Хіба ревуть воли»

В) «Тіні забутих предків

Г) «Камінний хрест»

Д) «Земля»

6. …довго терлась коло панів і набралася од їх панстваце літературна героїня

А) Маруся Дрот

Б) Марися Боруля

В) Маруся Чурай

Г) Маруся Кайдашиха

Д) Марічка Гутенюк

7. До збірки «Зів'яле листя» належить вірш

А) «Contra spem spero»

Б) «О, панно Інно…»

В) «До Основ'яненка»

Г) «Блакитна Панна»

Д) «Чого являєшся мені у сні»

8. Павло Губенко відомий як

А) Микола Хвильовий

Б) Іван Карпенко-Карий

В) Олександр Олесь

Г) Панас Мирний

Д) Остап Вишня

9. Реченням З далекого туману, з тихих озер загірної комуни шелестить шелест: то йде Марія починається твір

А) «Подвійне коло» Ю.Яновського

Б) «Я (Романтика)» М.Хвильового

В) «Моя автобіографія» О.Вишні

Г) «Україна в огні» О.Довженка

Д) «Зачарована Десна» О.Довженка

10. До прозових належить твір

А) «Блакитна панна» М.Воронний

Б) «Ви знаєте, як липа шелестить» П.Тичина

В) «Арфами, арфами» П.Тичина

Г) «О, панно Інно» П.Тичина

Д) «Три зозулі з поклоном» Г.Тютюнник

11. Установіть відповідність

Назва Тема


1. Катерина

А еміграція за океан галицького селянства на межі XIX-XX ст.

2. Кайдашева сім'я

Б зображення життя вільних селян у закарпаченій Україні середини XIXст.

3. Тіні забутих предків

В Трагічна доля жінки-покритки й дитини-безбатченка в кріпосному суспільстві

4. Камінний хрест

Г життя села в пореформену добу на прикладі однієї родини




Д зображення гуцулів у Карпатах на межі XIX-XX ст. в гармонії з природою, традиціями й звичаями

12. Установіть відповідність



Характеристика Герой

1. злий геній з каменем замість серця

А Максим Гудзь

2. безустанно заблуканий погляд

Б Мусій Половець

3. співун-реготун, мов заліза збитий

В доктор Тагабат

4. пророк, не визнаний своїм народом

Г Сава Федорчук




Д Мойсей

Додаток

Сценка

  • Дядечку Левку, а од Мишка є письомце?

  • Нема.

  • Не брешіть, дядечку. Є…

  • Ну – є! Є… Так не тобі, а Софії.

  • Дядечку Левку! Дайте я його хоч у руках подержу…

  • Нельзя. Чужі письма нікому давати не можна. Заборонено.

  • Я тільки в руках подержу, дядечку, і оддам.

(Левко озирається довкола, зітхає немічно худими грудьми і манить Марфу пальцем за пошту. Там він дістає із сумки конверт і простягає Марфі).

  • На. Тільки нікому не кажи, що давав, бо за це…виженуть мене.

  • Ні-ні-ні, дядечку! Ось вам хрест святий!

(Вона хапає з Левкових пучок листа – сльози рясно котяться їй по щоках, пригортає його до грудей, цілує в зворотну адресу…)

  • Чорнила слізьми не розмаж.

(Нескоро віддає йому листа, мліючи з ним на грудях, і шепоче, шепоче)

  • Ну, от бачте, нічого я йому і не зробила… Тепер несіть Софії. Я ж нічого йому не зробила… Спасибі, дядечку, рідненький… Нате вам осьо карбованця, вип'єте за його здоров'я.

  • Хіба що за його здоров'я, а так зроду не взяв би…


Достарыңызбен бөлісу:


©kzref.org 2017
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет