Поэмасын мен «Монологтер»



жүктеу 57.17 Kb.
Дата04.12.2018
өлшемі57.17 Kb.
түріПоэма

Пәні: қазақ әдебиеті Сыныбы: 11 Мерзімі: 4.02.2017 ж.


Сабақтың  тақырыбы

Әбділда Тәжібаев драматургиясы

Мақсаты

Әбілда Тәжібаев өміріне қатысты тың деректермен таныстыра отырып, «Портреттер» поэмасын мен «Монологтер» драмасы туралы түсінік беру.

Оқыту нәтижесі

Оқушылар жазушы –драматург өмірі мен оның шығармашылығына қатысты мәліметтерге ие болады, драматургия туралы түсініктер алады.

Сабақ әдіс-тәсілдері

Ой қозғау, іздену, талдау, сұрақ-жауап, түсіндіру

Керекті жабдықтар

Оқулық, жұмыс дәптері, АКТ

Сабақ барысы:




Сабақтың кезеңдері

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Ұйымдастыру кезеңі

Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу,

Мұғалімнің сұрақтарына жауап береді, топқа бөлінеді.

Үй тапсырмасын сұрау

1.Қасымның майдан жырларының тақырыбы мен көркемдік сипатын талдаңдар.

2. «Ақын өлімі туралы аңыз» поэмасының жазылуы мен бейнелеу тәсілдерін, көркемдік ерекшелігін талдаңдар.



Жоғары дәрежелі сұрақтар қоя алады, өзгенің сұрағына белсенді жауап береді.

Қызғушылықты ояту

Кім жылдам?

Жазса Тарас

Еділді

Жазса Пушкин

жырламасқа

Неге маған

менің анам

Сырда туған

Днепрді

Ел анасы

сұлу өзені

Сырдың

елімді

Қуан ана!

Жырлар кезегі

Келді

Ақыныңның




Өлеңнің жалғасын шапшаңдықпен табады. Төменгі сыныпта өткен өлеңді еске түсіреді.

Жаңа сабақ

«Әбділда тудырған шығармалардың жиынын үш айқын салаға бөлуге болады. Оның біріншісі – ұсақ түрдегі сыршыл өлеңдер. Екіншісі – поэмалар. Үшінші саласы – пьесалар болады» М.Әуезов.

Ә. Тәжібаев ХХ ғасырдағы қазақ көркем сөз өнерінің өсіп толысуына, қарыштап дамып, әлемдік өркениетті әдебиеттердің қатарынан орын тебуіне ірі үлес қосқандардың бірі, сыр елінің саңылақ ұлы.Ақынның еңбектерін үлкен 3 салаға бөліп қарастыруға болады.



Жаңа тақырып мәтінін мұқият оқып шығады, өзіндік ой түйіндеулер айтады.

Жаңа сабақты меңгерту

Композициялық құрлысына талдау.

Оқиғаның басталуы:лирикалық кейіпкердің отбасының ауыр тұрмыстық жағдайы.

Оқиғаның байланысы,өрбуі:бақытты балалық шағы,отбасының бақытты сәттері.

Оқиғаның шиеленісуі:әкесінің жан түршігерлік күйі,сағатын беріп жатыпғайтұан ақырғы сөзі.

Оқиғаның шарықтау шегі:есейіп ер жеткен ағасының еткен еңбегі мен оның да мезгілсіз өлімі, одан кейінгі өзінің қызықты отбасылық өмірі, көп ұзамай қарындасының соғысқа кетіп,одан да көз жазып қалуы.

Оқиғаның шешімі:әкеден мұра болып,өмірдің тоқтаусыз өтіп жатқанын көрсетіп тұрған шойын сағатты кейіпкердің өзі өлгеннен кейін,келешек ұрпаққа қалатыны. Жалпы күрескер ұрпақтардың төгілген қанымен келген өмірді сақтауға,қадірлеуге үйретуі.

Поэманы композициялық құрылысына қарай талдау

Жинақтау


  «Портреттер» поэмасының тіл ерекшелігі.

Теңеулер

Эпитеттер

Метафоралар

Алақандай,баспанаңдай,көк шөптей,мысықша,жапырақтай,

қаңбақтай,теңіздей,жұлдыздай,

жұмбақтай


Ақ шаңдақ көк аспан,үрей боран қап-қара түн,шойын сағат,қара бұйрат бұлт,

Жүздері суық,көңілі кірсіз,көзі мұңсыз,

Кірме сөздер:лампа,паравоз,музыка,вагон,бомба,семья,Джульетта мен Ромео,грим,сахна,почта.

Монолог-шығармада бір адамның пікір түйе сөйлеген сөзі.Монолог негізгі кейіпкердің сезімін,көңіл күйін,ойын білдіріп,сахнаға шығуын да дайындайды.«Монологтер» сахналық поэма болып табылады.

Қатысушылар:ақын,уақыт,революционер ақын С.Сейфуллин.

Ақын мен уақыт арасындағы тартысты айтыс түрінде.Соңында Сәкен монологы.

«Ол – әдебиеттің тынысын тарылтқан небір қиын кезеңдерде «шындық» деп жаны шырқыраған, ұлт перзентінің намысты сөзін айта білген, ақиқат туын қолдан түсірмеген, жаратылыстан қайсар мінезді, адал ер азамат еді.

Әбділда Тәжібаев – қазақ әдебиетінің көрнекті өкілдерінің бірі»

Рахманқұл Бердібаев

 

Шығармашылық жұмыс.

Р.Бердібаевтың пікірін ескере отырып, «Ә.Тәжібаев поэзиясы туралы ойларым» тақырыбында эссе жазу.


Ақынның тіл шеберлігін анықтайды.

Ақын туралы ой толғаныс жазады.



Сабақты бекіту

«Топтастыру» стратегиясы

1.Лирик ақын

2.Мықты драматург

3.Поэманың хас шебері

4.Әдебиеттанушы

5. «Қазақ әдебиеті» газетінің редакторы

6.Қоғам қайраткері


Стратегияны мұқият орындайды.


Үйге тапсырма:

Поэмадан үзінді жаттау

Оқушылар тапсырманы түсініп, белгілеп алады.

Бағалау

«Блоб» әдісі арқылы өзімізді - өзіміз бағалайық.

Әр топбасшылары өз топтарындағы достарын дескриптор арқылы бағалайды.






Оқушыңың аты-жөні

Өз бағасы

Топ бағасы

Қорытынды

1














Оқушылар өз білімдерін "блоб" әдісі арқылы бағалайды.

Әр топ топбасшылары өз достарын берілген дескриптор арқылы бағалап шығады.





Тексерілді:
Каталог: uploads -> doc -> 001e
doc -> Викторина по пьесе В. Шекспира «Гамлет, принц Датский»
doc -> Тест сынып Ұлы Отан соғысы нұсқа
doc -> Пєн атауы: Математика
doc -> Сабаќтыњ тарихы: ХІХ ѓасырдыњ 60-70 жылдарындаѓы ќазаќ халќыныњ отарлыќ езгіге ќарсы азаттыќ к‰ресі
doc -> 1 -сынып, аптасына сағат, барлығы 34 сағат Кіріспе (1 сағат)
doc -> Сабақтың тақырыбы: XVIII ғасырдың бірінші ширегіндегі Қазақ хандығының ішкі және сыртқы жағдайы Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақтың тақырыбы: XVIII ғасырдың бірінші ширегіндегі Қазақ хандығының ішкі және сыртқы жағдайы
001e -> Тест по теме «Католическая церковь и ее служители»


Достарыңызбен бөлісу:


©kzref.org 2019
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет