Сабақ №23 Тексерілді: Cабақтың тақырыбы: Вирустар мен фагтар Сабақтың мақсаты: Білімділік



жүктеу 44.09 Kb.
Дата27.04.2019
өлшемі44.09 Kb.
түріСабақ

Күні: 25. 11 . 16ж Сабақ № 23 Тексерілді:

Cабақтың тақырыбы: Вирустар мен фагтар

Сабақтың мақсаты:

  1. Білімділік:

  • Оқушыларға вирустар туралы толық мағлұмат беру;

  • алған білімін жүйелеп тереңдету;

  1. Дамытушылық:

  • таным деңгейін және пәнге қызығушылығын арттыру.

  • Өздігінен жұмыс істеуге баулу;

  1. Тәрбиелік:

  • Алған білімін қажетті жағдайда қолдана білу.

  • Жауапгершілікке, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.

  • Жеке тұлғаның қалыптасуына ықпал ету.


Сабақтың пәнаралық байланысы: Химия.

Сабақтың типі: Жаңа сабақ

Сабақтың түрі: Шығармашылық

Сабақтың әдісі: жоба құру оны қорғау, СТО технологиясы

Сабақтың көрнекілігі: ●слайдтар

● оқушының жұмыс дәптері

●сілтеме қағаздар

●бағалау парағы


Сабақ кезеңдері: І.  Ұйымдастыру-   2 мин.

ІІ. Ой қозғау –10 мин.



  • Жұмбақ суреттер– 6 мин

  • Тест – 4 мин

ІІІ. Мағынаны тану-11 мин

  • Оқулықтағы мәтінді үшке бөліп оқу. 116- бет

  • Интернеттен қосымша ақпарат қарау.

  • Жеке тапсырма: Вирус туралы 4 жол өлең жазу

ІҮ. Сергіту сәті – 2 мин

Ү. Ой толғаныс –13 мин

ҮІ. Бағалау- 3мин

ҮІІ. Үй тапсырмасын беру-2 мин

ҮІІІ. Кері байланыс- 2 мин
Сабақ барысы: І.  Ұйымдастыру-   2 мин.


  • Сәлемдесу. Түгендеу.

  • Психологиялық тренинг

  • Оқушыларды 3 топқа бөлу: Прокариоттар, эукариоттар, анциттер

Ашық сабақ болғандықтан арнайы жұмыс дәптер жасадық.

  • Үй тапсырмасын беру: жұмыс дәптерін аяқтау.

  • Бағалау парағын таратып беру

  • Топтың аты нені білдіреді?

ІІ. Ой қозғау –10 мин.

  1. Үй тапсырмасын тексеру:

Жұмбақ суреттер: Әр топтан оқушы шығып, оқушыларға қарап тұрады. Интерактивті тақтада суреттер беріледі де, топ мүшелері түсіндіріп айтып береді. Шыққан оқушы оны шешеді.




  1. Өткенді қайталау: тест

  1. Жасуша органоиды: А) ДНҚ В) цитоплазма С) нәруыз

  2. Прокариотқа жататын ағза: З)Өсімдік И)Бактерия К)Саңырауқұлақ

  3. Жасушадағы органикалық зат: Ө) эндоплазмалық тор П) ядро Р) ДНҚ

  4. Жасушадағы асқорыту станциясы: С)митохондрия Т)асқазан У) лизосома

  5. Мембранасыз органоид: П)ядрошық Р) ядро С) жасуша орталығы

  • ӨЗін-өзі бағалау

  • Ендеше бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: Вирустар мен фагтар.

Вирустар мен фагтар туралы не білесіңдер?

ІІІ. Мағынаны тану-13 мин

  • Оқулықтағы мәтінді үшке бөліп оқу

  • Интернеттен қосымша ақпарат қарау

  • Жеке тапсырма: Қайрат Ақмаралға: Вирус туралы 4 жолды өлең жазу

Прокариот тобы: Вирус, вирустың құрылысы

Эукариот тобы: Бактериофаг

Анциттер тобы: Бактериофагтың бактерия жасушасына ену іс-әрекеті.

Қосымша ақпарат:

Прокариот тобы: СПИД ауруы (АҚТҚ/ЖҚТБ)

Эукариот тобы: Компьютер вирустары

Анциттер тобы: Эбола вирусы



Прокариот тобы: Вирус, вирустың құрылысы

  1. Вирусты ашқан ғалым? Қай жылы?

  2. Пішіні қандай болады?

  3. Вирус неден тұрады?

  4. Ивановскийдің еңбегін дәлелдеген ғалым?

  5. Қанша түрі кездеседі?

Эукариот тобы: Бактериофаг

  1. Бактериофаг деген не?

  2. Бактериофагты зерттеген ғалымдар?

  3. Бактериофаг денесі неше бөліктен тұрады?

  4. Бактериофагтың пайдасы мен зияны?

Анциттер тобы: Бактериофагтың бактерия жасушасына ену іс-әрекеті.

  1. Фагтар қалай бекінеді? Қандай фермент бөліп шығарады? Көбею ұзақтығы?

  2. Бактерияфагтардың төзімділігі, қандай жағдайда тіршілігін жояды?

  3. Қалыпты фагтар деген не?

  4. Лизогенді бактерия деген не?


ІҮ. Сергіту сәті: Тибет медицина, дауысты дыбысты қолдың ырғағымен айту.

Ү. Ой толғаныс –13 мин

  1. Постер қорғау

  2. Топтастыру әдісімен қорытындылау.

Эукариот тобына сұрақтар:

  1. Вирусты ашқан ғалым?

  2. Пішіні қандай болады?

  3. Вирус неден тұрады?

  4. Ивановскийдің еңбегін дәлелдеген ғалым?

Анциттер тобына сұрақтар:

  1. Қанша түрі кездеседі?

  2. Бактерия жасушасына еніп, ерітіп жіберетін вирустар қалай аталады?

  3. Бактериофагты зерттеген ғалымдар?

  4. Бактериофаг денесі неше бөліктен тұрады?

Прокариот тобына сұрақтар:

  1. Бактерия жасушасына тіршілік етіп, тек көбейген кезде ғана зақымдаушы әрекеті байқалатын бактериофагтарды не деп атайды?

  2. Бірқалыпты фагтарды тасымалдаушы бактерияны не деп атайды?

  3. Бактериофагтың бөлетін ферменті?

  4. Вируспен күресу жолдары?

группа 7

Ү. Бағалау- 3мин

ҮІ. Үй тапсырмасын беру-2 мин

ҮІІ. Кері байланыс- 2 мин



Бүгінгі сабақ ұнады ма?

  • Қол шапалақтау: Қанайналымды жақсартады.

Каталог: uploads -> doc -> 1310
doc -> Викторина по пьесе В. Шекспира «Гамлет, принц Датский»
doc -> Тест сынып Ұлы Отан соғысы нұсқа
doc -> Пєн атауы: Математика
doc -> Сабаќтыњ тарихы: ХІХ ѓасырдыњ 60-70 жылдарындаѓы ќазаќ халќыныњ отарлыќ езгіге ќарсы азаттыќ к‰ресі
doc -> 1 -сынып, аптасына сағат, барлығы 34 сағат Кіріспе (1 сағат)
doc -> Сабақтың тақырыбы: XVIII ғасырдың бірінші ширегіндегі Қазақ хандығының ішкі және сыртқы жағдайы Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақтың тақырыбы: XVIII ғасырдың бірінші ширегіндегі Қазақ хандығының ішкі және сыртқы жағдайы
1310 -> Сабақтың жоспары Пән аты: Кәсіптік қазақ тілі Сабақ өткізілетін күн


Достарыңызбен бөлісу:


©kzref.org 2019
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет