Сабақ жоспары мұғалімнің аты-жөні



жүктеу 100.43 Kb.
Дата20.04.2019
өлшемі100.43 Kb.
түріСабақ


САБАҚ ЖОСПАРЫ


Мұғалімнің аты-жөні:

Кушакова Айгерим Жанатовна

Күні:

11.10.2016 жыл

Сынып:

5 «Г»

Пәні:

Математика

Тақырыбы:

Теңдеудің көмегімен мәтінді есептер шығару

Негізгі түйінді идея:

Теңдеу құру дегеніміз- есептің мазмұнын математика тіліне аудару

Оқу мақсаты:

Мәтінді есептерді теңдеу құру арқылы шешу, оның мазмұнын түсініп, шартын құру, сызбамен жұмыс жасау дағдыларын дамыту

Табыс критерийлері

Барлық оқушылар: Жеңіл тапсырмаларды орындайды.

Көпшілік оқушылар: Ережені пайланып есептер шығарады.

Жекелеген оқушылар: Барлық деңгейлі есептерді шығарады




Кезеңдер

уақыт

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақты бастау

1 мин

Оқушылармен амандасып, сынып оқушыларын түгендеу










Кіріспе кезең

Сиқырлы ұяшық

3 мин


Ұяшықтарды таңдай отырып, сұрақтарға жауап береді

  1. Теңдеу дегеніміз не?

  2. Теңдеудің түбірі деп нені айтамыз?

  3. Теңдеуді шешу дегенміз не?

  4. Қандай өрнек әріпті өрнек деп аталады?

Оқушылар өткен тақырыптар бойынша сұрақтарға жауап береді.

Марапаттау арқылы бағалау

Интербелсенді тақта.

Қызығушылығын ояту кезеңі


5 мин

Тапсырма:

Таразының сол жақ табақшасында 2 алма және 100 г гір тасы, ал оң жақ табақшасында 500 г гір тасы бар. Бір алманың массасын табыңдар.
Енді тапсырманы теңдеу құру арқылы шығарып көрейікші.

1 алманың массасын – х г деп алайық,

Сонда 2х+100=500 , теңдеуін аламыз.

Оқушылар есепті іріктеп, сынап көру тәсілі арқылы табады.

2х+100=500

2х=500-100

2x=400

x=400:200

x=200, 1 алманың массасы- 200 г.




Интербелсенді тақта.

Негізгі бөлім


30 мин



Сонымен балалар бүгінгі сабағымыздың тақырыбы « Теңдеудің көмегімен мәтінді есептер шығару ».

Мәтінді есептер дегеніміз-аты айтып тұрғандай, мәтін арқылы берілген есептер.

Мұны кейде мәселе есептер, кейде сөздік есептер деп те атайды.

Теңдеу құру дегенміз-есептің мазмұнын математика тіліне аудару.

Теңдеуді шешуге тақырыптық есептер берілген жағдайда:

1.белгісіз шама таңдалып алынып, ол х әріпімен (немесе латынның қандай да бір кіші әріпімен) белгіленеді.

2.тақырыптың мазмұны бойынша теңдеу құрастырылады.

3.теңдеу шешіліп, белгісіз шама табылады.

4. есептің сұрағына жауап беріледі. Қажет болған жағдайда теңдейдің дұрыстығы тексеріледі.

Есеп. Бас киім мен қолғап екеуі 3600 теңге тұрады. Бас киім қолғапқа қарағанда 2 есе қымбат тұрады. Бас киім неше теңге тұрады? Қолғап неше теңге тұрады?

Шарты: қолғап –х тг

Бас киім -2х тг

Тұрады-3600 тг

Табу керек: қолғап-?тг, бас киім -? Тг

Шешуі: х+2х=3600

3x=3600


x=3600:3

x=1200 , қолғап

2*1200=2400, бас киім

Жауабы: қолғап-1200 тг, бас киім -2400 тг.



Күннің ретін және сабақтың тақырыбын оқу дәптерлеріне жазады


-

Тақта, бор, интербелсенді тақта.


Ой толғаныс кезеңі


Сергіту сәті


Сабақты бекіту кезеңі



Кімнің ойы ұшқыр

Оқулықпен жұмыс

Жұмбақ

1 мин


Даналық ағашы

3 мин



Оқушыларды кампит түстері арқылы бөлу

Сурет бойынша теңдеу құрып, оны шешіңдер: х



  1. 55


185
х+14



  1. х

68
3)



х х х х

200



  1. х

х 26 166

416

100 кг магнитті теміртас кенінің құрамындағы темірдің массасы тастың массасынан 44 кг артық. 100 кг магнитті теміртас кенінде неше килограмм тас бар?

419(1)

Дүкендегі орам матадан 16 м мата сатылды.Қалған матадан әрбір көйлекке 3 метрден жұмсап, 8 көйлек тігілді. Дүкендегі орам мата алғашқыда неше метр болған?
419(2)

Қоймадағы ұннан 165 т ұн сатылған соң, қалған ұнды әрқайсысына 3 тоннадан 14 машинаға тиеді. Қоймада алғашқыда неше тонна ұн болған?


420

Дүкенде үш күнде 1400 кг көкініс сатылды. Екінші күнге қарағанда бірінші күні 170 кг көкініс артық сатылды, ал үшінші күні 120 кг кем сатылды. Екінші күні неше килограмм көкініс сатылды?

Балалар біз сіздермен көп есеп шығардық иа? Шаршадыңыздар ма?

Онда мен сіздерге жұмбақ жасырайын.



Айқасқан екі таяқ, тұрады жоқты сұрап (х)

Алмадағы тапсырмалар



  1. х+3 өрнегінің мәні 15-ке тең.х-ті тап

  2. 15-х өрнегінің мәні 3-ке тең. х-ті тап

  3. 8х өрнегінің мәні 72-ге тең. х-ті тап

  4. х:5 өрнегінің мәні 20-ға тең. х-ті тап

  5. Өрнекті ықшамда: 48х+х

  6. Өрнекті ықшамда:27р-17р

  7. Өрнектің мәнің тап: 7х+2, x=2

  8. Өрнектің мәнің тап: 60-5х, , x=3

X+55=185


X=185-55

X=130


130+55=185

185=185
x+14+x=68

2x+14=68

2x=68-14


2x=54

x=54:2


x=27

27+14+27=68

68=68
x+x+x+x=200

4x=200


x=200:4

x=50


50+50+50+50=200
x+x+26=166

2x=166-26

2x=140

x=140:2


x=70

70+70+26=166

166=166
Шарты:Барлығы – 100 кг

Тас-х кг


Темір-х+44 кг

Табу керек:Тас-?кг

Шешуі: х+х+44=100

2x+44=100

2x=100-44

2x=56


x=56:2

x=28, демек тас-28 кг.


Шарты:Алғашқыда-х м

Сатылды-16 м

Әрбір көйлеке 3м-8 көйлек

Табу керек: Алғашқыда -? м

Шешуі:х-16=3*8

x-16=24

x=24+16


x=40, демек алғашқыда -20м мата болған.
Шарты:Алғашқыда-х т

Сатылды-165 т

Әрқайсысына 3 т-14 машинаға

Табу керек: Алғашқыда -? Т

Шешуі: х-165=3*14

x-165=42


x=42+165

x=207, демек алғашқыда-207 т ұн болған.


Шарты:Сатылды-1400 кг

І күні- х+170 кг

ІІ күні-х кг

ІІІ күні-х-120 кг

Табу керек: ІІ күні-?кг

Шешуі: х+170+х+х-120=1400

3x+50=1400

3x=1400-50

3x=1350

x=1350:3


x=450. Демек ІІ күні-450 кг көкініс сатылды.

х+3=15, x=15-3, x=12

15-x=3, x=15-3, x=12

8x=72, x=72:8, x=9

X:5=20, x=20*5, x=100

48x+x=49x

27p-17p=10p

7*2+2=16


60-5*3=45

Смайлик


Слайд

Оқулық


слайд

Даналық ағашы, стикерлер



Қорытынды бөлім


1 мин

Үйге тапсырма:№446 есеп

Бағалау.


Есептің номерін дәптерлеріне түсіреді







Рефлекция

1 мин

Сонымен оқушылар сабақ ұнадыма?

Бүгінгі сабақты қаншалықты түсінгенімізді білу үшін: Сабақтың барысында үлестіріліп берілген стикерлері бойынша слайдтағы тақтаға стикерлерінізді жабыстырсаңыздар.















Сабақтан кейін ойланатын сұрақтар:


Не сәтті болды?






Не сәтті болмады?






Нені жақсартуға болады?






Мен өз дағдыларымда нені дамыта алдым? Нені өзгертуге болады?






Каталог: uploads -> doc -> 0c22
doc -> Викторина по пьесе В. Шекспира «Гамлет, принц Датский»
doc -> Тест сынып Ұлы Отан соғысы нұсқа
doc -> Пєн атауы: Математика
doc -> Сабаќтыњ тарихы: ХІХ ѓасырдыњ 60-70 жылдарындаѓы ќазаќ халќыныњ отарлыќ езгіге ќарсы азаттыќ к‰ресі
doc -> 1 -сынып, аптасына сағат, барлығы 34 сағат Кіріспе (1 сағат)
doc -> Сабақтың тақырыбы: XVIII ғасырдың бірінші ширегіндегі Қазақ хандығының ішкі және сыртқы жағдайы Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақтың тақырыбы: XVIII ғасырдың бірінші ширегіндегі Қазақ хандығының ішкі және сыртқы жағдайы
0c22 -> Сабақ барысы Сабақ жүрісі Уақыты Мұғалім әрекеті Оқушы әрекеті


Достарыңызбен бөлісу:


©kzref.org 2019
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет