Сабақ жоспары Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 3



жүктеу 81.73 Kb.
Дата21.12.2017
өлшемі81.73 Kb.
түріСабақ


Солтүстік Қазақстан облысы, Қызылжар ауданы, Бескөл ауылы,

«Парасат» мектеп-лицейі,

Физика пәні мұғалімі

Ахметжанова Зауреш Кожиновна

Сабақ жоспары



Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 3

Мектеп: «Парасат» мектеп - лицейі


Күні:




Мұғалімнің аты-жөні: Ахметжанова З.К.

Сынып:

7

Қатысқандар:28

Қатыспағандар:0







Сабақтың тақырыбы

«Атмосфералық қысым. Атмосфералық қысымды өлшеу»


Оқу мақсаттары

7.3.1.9 Атмосфералық қысымның табиғатын түсіндіру және оны өлшеудің әдістерін ұсыну.

Ойлау дағдыларының деңгейлері

Білу ,түсіну және жинақтау.

Сабақ мақсаты

атмосфералық қысымның өлшем бірлігін біледі.

  • Атмосфералық қысымның биіктікке байланысты өзгеруін біледі.

Бағалау критерийлері

  • Атмосфералық қысымның пайда болуын біледі.

  • Э.Торричелли тәжірибесінің мақсатын, нәтижесін және атмосфералық қысымның өлшем бірлігін біледі.

  • Атмосфералық қысымның биіктікке байланысты өзгеруін біледі.

Тілдік мақсаттар

Пәнге қатысты сөз тіркестері мен терминдер: атмосфералық қысым, барометр, альтиметр,барометр–анероид, мм. сынап . бағаны

Құндылықтар

Зайырлы қоғам жəне жоғары руханият.

Атмосфералық қысым адамдардың көңіл күйіне , денсаулығына елеулі әсерін тигізеді.



Пәнаралық байланыс

География пәнінен белгілі атмосфера құрылымы.

Биология пәнінен қан қысымы ,бұлшық еттің жиырылуы.



Алдынғы білім

Қысым, өлшем бірлігі, Паскаль заңы.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақ басы

Білу.



1. Ынтымақтастық атмосфера орнату

Шеңбер құрып бір- біріне жақсы лебіздерін білдіреді.

2. Үй тапсырмасын сұрау: «Еске түсіру стратегиясы»

Сұрақтарға жауап беру.

1.Қысым дегеніміз ?

2.Қатты дене қысымды қалай жеткізеді?

3. Паскаль заңы қалай аталады?

4. Гидравликалық престің құрылысы қандай?

5. Не үшін қолданылады?
Тақырыпты ашу

Жаңа тақырыпқа көшу үшін осындай сұрақ қоямын:

Қысым және атмосфералық қысым деген ұғымдарды қалай түсінеміз?


Интерактивті тақта


Сабақтың ортасы
«Бағытталған оқу» әдісі

Саралау

«Физикалық суреттер сөйлейді»

әдісі

« Жеке жұмыс» Оқулықпен жұмыс

Оқушылар берілген тапсырманы жеке орындайды. «Бағытталған оқу» әдісі арқылы жаңа сабақты меңгереді.

Оқушылар « Атмосфералық қысым» тақырыбын оқиды.
Саралау

Оқушылардың жаңа сабақты қалай меңгергенін анықтау үшін әр түрлі тапсырмалар беремін.

I –ші тапсырма: Атмосфералық қысым.

Атмосфералық қысымның пайда болуы.

Оқулықтағы 115 – сурет бойынша түсіндіру.

Оқушылар оқулықпен жұмыс атқарады.Берілген тапсырманы оқулықтан өз бетімен меңгеріп; түсінеді. Мәтін бойынша қойылған сұрақтарға жауап береді.

Жер бетіне және Жер бетіндегі барлық денелерге атмосфераның түсіретін қысымы атмосфералық қысым деп аталады.Магдебург жарты шарлары. 1654 ж. атмосфералық қысымның бар екеніне көз жеткізу үшін Герике “Магдебург жартышарларымен” өзінің атақты тәжірибесін жасады. Тәжірибе жүргізу.


Бағалау крит.

Дескриптор

Атмосфералық қысымның пайда болуы.



  1. Атмосфералық қысымның пайда болуын себебін біледі.

  2. Атмосферлық қысымның бар екенін тәжірибе түрінде дәлелдей алады.



«Физикалық суреттер сөйлейді» әдісі

II –ші тапсырма:116- сурет бойынша Торричелли тәжірибесін түсіндіреді

.

Атмосфералық қысымның бірлігі – 1 миллиметр сынап бағаны алынады. [1 мм.сын. бағ.]. 1 мм.сын. бағ. = 133,3 Па





Бағалау крит.

Дескриптор

Торричелли тәжірибесінің мақсатын және нәтижесін біледі.


  1. Э. Торричелли тәжірибесінің мақсатын анықтайды.

2. Э. Торричелли тәжірибесінің нәтижесін сипаттайды.

  1. Атмосфералық қысымның өлшем бірлігін біледі.


III –ші тапсырма: Барометр - анероид.

Атмосфералық қысымды өлшеуге арналған құрал.

Барометр -анероид : бөлігі; металл қорапша, серіппе, беріліс тетігі, көрсеткіш, шкала.
мм.сын. бағ өлшенеді.


Бағалау крит.

Дескриптор

Атмосфералық қысымның биіктікке байланысты өзгеруін біледі.


  1. Барометрдің қолданылуын біледі.

(сынапты барометр )

2. Барометр - анероидтың құрылысын және жұмыс істеу принципін біледі.

3. Атмосфералық қысымның биіктікке тәуелділігін біледі.




Магдебург жарты шарлар үлгісі

Сурет бойынша

Сурет бойынша

Барометр- анероидт


Сабақтың соңы
«Карусель»

әдісі

«Физикалық суреттер сөйлейді»

әдісі


«Карусель» әдісі

Оқушылар бір –бірінің ішінде орналасқан екі шеңбер құрады. Ішкі және сыртқы шеңбердегі әр оқушы бір – бірімен бетпе – бет тұрып жұп құрайды. Берілген уақыт ішінде бір –бірімен ақпарат алмасады. Уақыт өткен кезде мұғалімнің белгісімен ішкі топ бір қадам сағат тілі бағытымен жылжып, келесі оқушымен жұп құрайды. Оқушылар тақырып бойынша алдын ала сұрақтар құрастырып, интервью алуға да болады.

1.Атмосфералық қысым дегеніміз не?

2.Э. Торричелли тәжірибиесінің мәні неде?


3.Атмосфералық қысымды өлшейтін құралдың негізгі бөліктерін ата?

4.Барометр түрлері және оның түрлерінің қолданылуын түсіндір?

5.Биіктікке қарай атмосфералық қысымның өзгеруін салыстыр?




6.Атмосфералық қысымды білу біздің күнделікті тұрмыста

маңызы қандай?





Рефлексия.

Оқушылардың жаңа сабақты қаншалықты меңгергенін анықтау үшін кері байланысты қолдандым.



  • Егер саған сабақ ұнаса және тапсырманың барлығын сәтті орындаған болсаң , желкенді жасыл түске боя;

  • Егер сен сабақта белгілі бір қиындықты кездестірген болсаң, желкенді сары түске боя;

  • Егер саған сабақ барысында тапсырмаларды орындау қиын болып,мұғалімнің көмегі қажет болса,желкенді қызыл түске боя.





Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз


Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


Оқушыларды қалыптастырушы бағалау арқылы әр деңгейлі оқушыға жеке- жеке қолдау көрсетемін.

Сен бүгін өте жақсы білім көрсеттің

Сен жақсы жұмыс істедің,

бірақ саған тағы да кейбір сұрақтарды қайталау керек . Формулаларды түрлендіру арқылы есептелетін,тереңі-рек ойлауды қажет ететін күрделі есептер беремін



«Физикалық суреттер сөйлейді»

және «Карусель» әдісі арқылы оқушылар бірін-бірі бағалайды. Мадақтау, қолдау арқылы ынталандырып отырамын.

Тапсырмаларда критериалды бағалау

жүргіземін.



1.Атмосфералық қысым адамдардың көңіл күйіне , денсаулығына елеулі әсерің тигізеді.
2.Сынапты барометрмен жұмыс істегенде сынап буының зияны.

3. Аспаптардың нұсқаулығы бойынша дұрыс қолдануын қадағалау



Сабақ бойынша

рефлексия

Оқушылардың жаңа сабақты қаншалықты меңгергенін



анықтау үшін кері байланысты қолдандым.


Каталог: wp-content -> uploads -> 2017
2017 -> Жек дуадақтарды аулауды жүргізу туралы «Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы»
2017 -> Бағдарламасы өтетін күні: 16 тамыз 2017 жыл Өтетін орны: Шымкент қаласы
2017 -> Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің
2017 -> Мемлекеттік мекеме
2017 -> Қосымша 2 Техникалық ерекшелігі Реанимациялық бригадаларға арналған жылжымалы жедел медициналық көмек комплексі
2017 -> Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі «Кәсіпқор» холдингі» коммерциялық емес акционерлік қоғамы
2017 -> Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Ветеринариялық бақылау және қадағалау комитетінің Оңтүстік Қазақстан облыстық аумақтық инспекциясының
2017 -> Бос јкімшілік мемлекеттік лауазымдарєа орналасуєа конкурс туралы хабарландыру 17/07/2012г


Достарыңызбен бөлісу:


©kzref.org 2019
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет