Сабақтың мақсаты Барлық оқушы орындай алады: Ертегінің түрлері туралы біледі



жүктеу 78.43 Kb.
Дата22.04.2019
өлшемі78.43 Kb.
түріСабақ





Қалмұратова Жақсыгүл Әшірбековна
№ 187 Мұстафа Шоқай атындағы қазақ орта мектебі

 





Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

О1 Мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты түсіну,анықтау.

Т/Ж1 Әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау.



Сабақтың мақсаты

Барлық оқушы орындай алады:

1. Ертегінің түрлері туралы біледі.

2. Ертегінің мазмұнын біледі,кейіпкерлерін ажырата алады

Оқушылардың көпшілігі  орындай алады:

1. Ертегіні оқып.түсініп мазмұнын айтады.

2.Болжамдарын ертегінің толық нұсқасымен салыстыра алады,Кендебайға мінездеме береді.

Кейбір оқушылар орындай алады:

1.Тақырыбы мен идеясын біледі.

2.Өз ойларын тұжырымдай алады..


Бағалау критерийі

1. Шығарманың мазмұнын түсініп, жай сөйлемдермен жеткізеді.

2. Кендебайға мінездеме береді.

3. Шығарманың негізгі тақырыбы мен идеясын түсінеді.


Тілдік мақсат

Оқушылар орындай алады:

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

Хан, арыстан, тақырып, идея, әдебиет, ертегі, эпос.



Диалог құруға/ шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:

Тазша бала, алтын құйрықты құлын, жеті басты дәу, жалмауыз кемпір.





Талқылауға арналған сұрақтар:

Ертегі дегеніміз не?



Құндылықтарға баулу

Ертегі кейіпкерлері арқылы ерлікке, адалдыққа, батыр да жүректілікке баулу

Пәнаралық байланыс

Қазақ тілі, музыка

Тақырып бойынша алдыңғы білім

Ертегі туралы біледі, түрлерін ажырата алады

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

2 минут


 

2 минут


 

 

 



 

 

 



 

 


 

 

4минут



 

 

 



 

 
Сабақтың ортасы

5 минут

 

 



 

 

 



 

 

 



 

 

 



 

5 минут


8 минут

2минут
3минут





Сыныпқа психологиялық жағымды ахуал туғызу.

«Жүректен жүрекке» арқылы оқушылар бір-бірінің көздеріне қарап тұрып, жылы сөздерін айтады.
Топқа бөлу

Ертегінің түрлері арқылы топқа бөлу. Ортаға тасталған суреттер бойынша оқушылар үш топқа бөлінеді.


І топ. Қиял-ғажайып

ІІ топ. Шыншыл

ІІІ топ. Хайуанаттар

  Миға шабуыл

«Бір минут..»әдісі арқылы сұраймын.

Бір оқушы ертегі туралы, оның түрлері туралы айтады. Бір сөзді қайталағанына, кідіріске немесе жіберген қателігіне байланысты тоқтатып, тізгінді келесі оқушы әрі қарай жалғастырады. Бұл 1 минут ішінде болады.

Жаңа сабақ.

Оқушыларға жаңа сабақ барысын түсіндіріп,тақырып пен идеяны ашып түсіндіремін.

Дәптермен жұмыс жүргізу.Оқушылар ертегі ішінде кездесетін сөздермен танысады.






«Сиқырлы таяқша»әдісі арқылы сұраймын.

«Жұлдызша» арқылы формативті бағаланады.



Оқулықпен жұмыс.

Топтық жұмыс.

Тапсырмалар:

1-топ: Ертегіде кездесетін құлан, құралай, сауыт-сайман сөздерінің мағынасын түсініп, осы сөздерді қатыстыра отырып, сөйлем құрап жазу.

2-топ: Кендебай қандай адам? Төмендегі сызба көмегімен басты кейіпкеріміздің образын сипаттау.



3-топ: «Керқұла атты Кендебай» ертегісін қандай ертегі қатарына жатқызамыз? Ойымызды дәлелдейік.

«Ойлан, жұптас, пікірлес»әдісі арқылы сұралады.



«Екі жұлдыз, бір тілек» арқылы бағалаймын.

 Сергіту сәті. Айгерім Қалаубаеваның «Ертегілер әлемі» өлеңі арқылы қимыл-қозғалыс жасату.





 

 

 



 

 

Суреттер



 

 

 



 

 

 



 

 

 



 

 

 



 

 

Аудио мәтін



 

«Жұлдызша»

суреті

 

 



 

 

 


Оқулық


«Екі жұлдыз, бір тілек» суреті

 


 

8 минут


 

 

 



 

 

3минут


1 минут


Жеке жұмыс.

Сатылай кешенді талдау.

1.Шығарманың аты

2.Жанры

3.Кейіпкерлері

4.Тақырыбы

5.Идеясы

Бағалау парақшасы



Критерийлер

Ұпай

Ертегінің тақырыбын,мазмұнын біледі

1

Шығарманың жанрын ажыратады

1

Кейіпкерлерін табады

1

Тақырыбын, идеясын біледі

2

         Интертақтадан слайд арқылы дұрыс жауабы шығады.

  «Көршіңді бағала»

 Үй тапсырмасын беру.

«Кендебай-елінің тұрмысын жақсартқан ұл» өз көзқарастарыңызды дәлелдеп эссе жазу.



Оқулық,

дәптер


 

 

 



 

 

 


 
 Бағалау парақшасы

 
 


 

 


Сабақтың соңы

2 минут


Кері байланыс.

«Тазалық» ойыны 

1.Чемодан

2. Қоқыс жәшігі

3. Еттартқыш





 

 Парақша таратылады

 

 

 



 

 


Қосымша ақпарат




 


Саралау – оқушыға

мейлінше қолдау

көрсетуді қалай

жоспарлайсыз? Қабілетті

оқушыға тапсырманы

қалай түрлендіресіз?

Бағалау – оқушы білімін

тексеруді қалай

жоспарлайсыз?

Пəнаралық байланыс –

Денсаулық жəне қауіпсіздік,

АКТ-мен байланыс.

Құндылықтарменбайланыс

(тəрбиеэлементі).

 

Ертегінің мазмұнын деңгейлік тапсырмалар арқылы анықтау.



 

Топтық, жеке жұмыс, әр түрлі тәсілдермен бағалау.           

 

Сергіту сәтін өткізу,балалардың өмір қауіпсіздігін қамтамасыз ету.

 

Сабақбойынша

рефлексия

Сабақмақсаттары

немесеоқу

мақсаттарышынайы,

қолжетімдіболдыма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса неліктен деп ойлайсыз? 

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз.

Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап

беріңіз.

Өтілген сабақ өз мақсатына жетті. Оқушылар ертегінің түрлері туралы және «керқұла атты Кендебай» ертегісінің тақырыбы мен идеясын таниды.Оқушылар ертегіні оқи отырып,ерлікке,батырлыққа дәріптелді.Сабақ өз деңгейінде өтті.

Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1.Оқушылар топтық жұмыс кезінде сыни ойлана отырып жауап береді.

2.Сатылай кешенді талдау арқылы сабақты қорытындылай білді.

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1.Түрлі әдіс-тәсілдерді тімді қолдана білу,жас ерекшеліктеріне сай тапсырманы жобалау.

2.Рефлексияны түрлендіру.

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың

жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге

назар аудару қажет? 

1.Ертегі мазмұнын айтуда сөз байлығының жетіспеуі байқалады.



2.Оқушылардың кері байланысын ескере отырып, басшылыққа алу.

 

 

 

 

 

 

 

 

Каталог: wp-content -> uploads -> 2018
2018 -> Алтын күз Атырау облысы Атырау қаласы Махамбет ауданы Алға орта мектебінің Шағын орталық топ
2018 -> Ысқақова Айнұр Жанболатовқызы, СҚО, Ақжар ауданы, Айсары ауылы, «Айсары негізгі мектебі»
2018 -> Қуыршақты шомылдыру
2018 -> Жарманың өнімдерінің құрамында
2018 -> Мектеп: №46 жобб мектебі Мерзімі: 5. 01. 2018ж №7 Мұғалім Митанова г сынып «Г» Оқушылар саны 12 Тақырып
2018 -> Сабақ тақырыбы: «Дәнекерлеудің мәні қызметі және түрлері»


Достарыңызбен бөлісу:


©kzref.org 2019
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет