Сабақтың мақсаты Барлық оқушылар Көпшілік оқушылар Кейбір оқушылар



жүктеу 47.95 Kb.
Дата27.04.2019
өлшемі47.95 Kb.
түріСабақ




Нурмолдина Мейрамгуль,

Астана қаласы

№50 «Қазғарыш» мектеп- лицейінің

химия пәні мұғалімі



Сұйытылған қышқылдардың металдармен әрекеттесуі.

9 зертханалық тәжірибе.



Мырыштың сұйытылған тұз қышқылымен әрекеттесуі


Сабақтың мақсаты


Барлық оқушылар

Көпшілік оқушылар

Кейбір оқушылар

Реакцияны зерттейді

Сұйытылған қышқылдардың металдармен әрекеттесу реакцияларын жазады.

Газды қалай анықтағанын жазады.

Бағалау критерийі

Сұйытылған қышқылдардың бірқатар металдармен әрекеттесу реакциясын зерттейді.

Тілдік мақсаттар

Пәнге тән лексика мен терминология: сынауық, тұрғы, тұз қышқылы, мыс, мырыш, темір, магний, қауіпсіздік ереже.

Диалог жасау үшін тіркестер: Қышқылдармен жұмыс жасау қауіпті, себебі....... теріні күйдіреді.

Құндылықтарға баулу

Жалпыұлттық идеяларды жүзеге асыру(жаһандық жылыну), адалдық, жауапкершілік.

АКТқолдану дағдылары

Интербелсенді тақта және слайд

Алдыңғы бөлім

7,3A Химиялық реакциялар

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы-2минут

2-5 минут

I.Ұйымдастыру бөлімі.

Сыныпта ынтымақтастық қалыпты оқу ортасын қалыптастыру. Сәлемдесу, түгендеу. Көңіл күйлерін қалай? Бас бармақ әдісімен көрсету. Өткен сабақта сіздермен қышқылдар туралы өткенбіз сол тақырып бойынша күнделікті өмірде кездесетін табиғи қышқылдарды атап, 3 топқа топтасамыз. Алдарында тұрған суреттерді алып орнымызға отырамыз. Топтын атын өздері қояды.

1 топ: Лимон қышқылы

2 топ: Алма қышқылы

3 топ: Сүт қышқылы

II.Өткен сабақта қандай тақырып өттік? Қышқылдар табиғатта қандай болады екен? Үй тапсырмасын тексерейік.

Мысалдар келтірейік. Қышқылдар мен негіздер индикаторларда түсін қалай өзгертеді?

1 топ: Мына қышқылдардың атын ата: HCI, HNO3, H2SO4

2. топ: Мына негіздердің атын аты: NaOH, KOH

3Топ: Мына индикаторлардың түсі қандай?

Лакмус-


Фенолфталеин-

Метилоранж-

Дұрыс жауап берген оқушыларды смайликтермен бағалау.

Барлық топтарға тапсырма: Барлық оқушыларды жұмылдыру.



  1. Қайсысы табиғи қышқылға жатады? А) тұз қышқылы; В) лимон қышқылы; С) азот қышқылы; Д) күкірт қышқылы.

1 ұпай

  1. Тамаққа қолданылатын 2 қышқылды ата; 1 ұпай

  2. Заттардың түстері мына индикаторлардан қалай өзгереді?




фенолфталеин

лакмус

метилоранж

негіздер










қышқылдар










4 ұпай

Қышқылдармен жұмыс жасағанда қандай қауіпсіздік ережелерді сақтау керек? Оқушылар жауап береді?

Қышқылдар атына сай дәмі қандай болады? Ендеше барлығымыз мына видеоны көріп. Тақырыбымызды болжап көрейік.

Видеодан не көріп тұрсыңдар? Яғни, қышқылдың алюминиймен әрекеттесуін көріп тұрмыз. Сонымен бүгінгі тақырыбымыз Қышқылдардың металдармен әрекеттесуі. Қандай мақсат қоя аламыз? Қышқылдармен барлық металдар әрекеттесе ала ма? Соны зерттеп көрейік. Ол үшін 4 сынауыққа тұз қышқылын құйып,біріншісіне темір ұнтағын, екінші сынауыққа магний түйіршегін, үшінші сынауыққа мырыш, төртінші сынауыққа мыс саламыз. Бақылау жүргізу. Жұмыс бойынша қорытынды шығару. Жүргізілген реакциялардың теңдеуін сөзбен жазу. Тақтада 4 оқушы реакция жүргізгенде сутек газының бөлінгенін және тұз түзілетінін жазады. 4 оқушыны смайликтер беру арқылы бағалау. Барлық оқушылар дәптерлеріне реакция теңдеулерін жазады.


Сабақты бекіту: «Дұрысын тап» ойынын ойнату.

Ойын шарты: Сұрақтың дұрыс жауабын анықтау..



  1. Теріге қышқыл ерітіндісі тигенде қандай затпен бейтараптайды?? А) ас содасы; В)ас тұзы; С)натрий карбонаты;

  2. Қышқылдық ортада лакмустың түсі қалай өзгереді? А) Қызарады; В) көк; С) түссіз;

  3. Сілтілі немесе негіздік ортада фенолфталеиннің түсі қалай өзгереді? А) Көк; В)Таңқурай; С)сары;

Жаңа тақырып бойынша мына тапсырманы орындайық . Мына металдарды K, Hg, Ni, AI, Fe, Pt, Pb, Na, Cu, Sn, Ag, Mg, Au. 2 бағанға бөліп жазыңдар:

Қышқыл ерітіндісінен сутекті ығыстыратын металдар:

Қышқыл ерітіндісінен сутекті ығыстырмайтын металдар:







Оқушылар ауызша орындайды. Жауап берген оқушыларды мадақтау және бағалау. Әр топқа алдарына « Білім ағашы» беріледі. Әр оқушы осы білім ағашында білім деңгейлерінің қай деңгейде тұрғанын анықтайды. Әр топтан бір оқушы тақтада қорғайды. Әр топта қанша смайлик жинағандары бойынша сабаққа қай топ белсенді қатысқанын анықтаймыз.

Үйге тапсырма: 66-68 бет оқу.

Әр оқушыға стикерлер таратылады. Бүгінгі сабақта Не білдіңіз? Не үйрендіңіз? Нені үйренгіңіз келеді?


Слайд 1-3

Интербелсенді тақта



Слайд

https://www.youtube.com/watch?v=nqEuWiDRVjc




Каталог: wp-content -> uploads -> 2018
2018 -> Алтын күз Атырау облысы Атырау қаласы Махамбет ауданы Алға орта мектебінің Шағын орталық топ
2018 -> Ысқақова Айнұр Жанболатовқызы, СҚО, Ақжар ауданы, Айсары ауылы, «Айсары негізгі мектебі»
2018 -> Қуыршақты шомылдыру
2018 -> Жарманың өнімдерінің құрамында
2018 -> Мектеп: №46 жобб мектебі Мерзімі: 5. 01. 2018ж №7 Мұғалім Митанова г сынып «Г» Оқушылар саны 12 Тақырып
2018 -> Сабақ тақырыбы: «Дәнекерлеудің мәні қызметі және түрлері»


Достарыңызбен бөлісу:


©kzref.org 2019
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет