Сабақтың мақсаты: Білімділігі: Екі немесе бірнеше сандарды жіктей отырып олардың ең үлкен ортақ бөлгішін таба білу



жүктеу 0.55 Mb.
бет1/4
Дата20.12.2018
өлшемі0.55 Mb.
түріСабақ
  1   2   3   4

№1

5 сынып



Тақырыбы : Ең үлкен ортақ бөлгіш. Өзара жай сандар.

Сабақтың мақсаты: 1. Білімділігі: Екі немесе бірнеше сандарды жіктей отырып олардың ең үлкен ортақ бөлгішін таба білу.

2. Дамытушылық: Пәнге деген ынтасын , қабілетін , білімділік танымын дамыту.

3. Тәрбиелік: Шыдамдылыққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Көрнекілік: Плакат, үлестірме

Әдісі: Деңгейлеп оқыту

Түрі: Жаңа білімді меңгерту
Сабақтың барысы : 1. Ұйымдастыру

2. Үй жұмысын тексеру

3. Өткен сабақты еске түсіру
Жаңа сабақ: 1 - мысал : 18 және 30 сандарын жай көбейткіштерге жіктеу арқылы , олардың ортақ көбейткіштерінің ең үлкені – 6 саны.

ЕҮОБ(18; 30 ) = 6

ЕҮОБ( 18;24;36 ) = 6

Өз ара жай сандардың ортақ көбейткіштері болмайтындықтан өзара жай сандардың ортақ бөлгіші біреу ғана, ол 1 саны.



2 - мысал: ЕҮОБ ( 25; 12 ) = 1

3 – мысал : ЕҮОБ ( 120;40;20)= 20
Бекіту: № 151

  1. ЕҮОБ( 42; 70 )= 14

  2. ЕҮОБ ( 33; 55 )= 11

  3. ЕҮОБ ( 455; 182 )=91

  4. ЕҮОБ ( 126; 231 )= 21

№ 154


Балаларға апельсин, конфет және өріктердің сандарын бірдей етіп бөлгенде 200 апельсин, 240 конфет және 320 өрік неше балаға жетеді.

ЕҮОБ( 200; 240; 320) = 40

Жауабы : 40 балаға
№ 155

Бір түсті шарлардың сандарын бірдей етіп бөлгенде 42 қызыл шар, 54 көк шар және 78 сары шарды неше топқа бөлуге болады.

ЕҮОБ( 42;54;78) = 6

Жауабы : 6 топқа


№ 160


Бөлменің еденіне төсейтін шаршы пішіндес тақтатастың қабырғасы 25 см. Себебі ЕҮОБ( 525; 325) = 25

Бір тақтатастың ауданы 625 кв.см

Бөлме еденіне төсейтін тақтатас саны (525х 325 ): 625=273

Жауабы : 273 тақтатас


Үйге : № 152, № 155, № 158

Математика, 5 –сынып

Сабақтың тақырыбы: «Жай бөлшетер» тақырыбына есептер шығару

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру, бұрыс бөлшекті аралас санға айналдыру, аралас санды бұрыс бөлшекке айналдыра білу дағдысы мен іскерілігін жетілдіру; біліктерін сараланған есептер шығару арқылы логикалық оймен іске асыра білу.

Дамытушылық: Оқушылардың ойлау қабілетін дамыту, өз беттерімен еңбектену сезімдерін, білімдерін дамыту.

Тәрбиелік: Оқушыларды ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа, өз білімдеріне жауапкершілікпен қарауға дағдыландыру.

Сабақтың түрі: «Математикалық турнир»

Сабақтың типі: Өтілген тақырыпты қайталау және жүйелеу

Көрнекілігі: слайдттар, , бағалау парақтары, магнит тақта, бөлік үлестер, таратпа қағаздар.

Сабақ барысы:

І. Ұйымдастыру. Слайд-/1/

- Сәлемдесу, балаларды түгендеу (сынып үш топқа бөлінген).

І топ. «Дұрыс бөлшек»

ІІ топ. «Бұрыс бөлшек»

ІІІ топ. «Аралас сан»

Бүгінгі сабағымыз «математикалық турнир» түрінде өтеді. Топ жетекшілері бағалау парағына оқушылардың жинаған ұпайларын қойып отырады. Дәптерлерін ашқызып, бүгінгі күнді жаздыру.



«Көтеріңкі көңіл күй» атты тренинг. Әр топ жолдастарына жақсы тілектер тілейді. Әр оқушы өз тілектерін жапрақтарға жазып, ағашты жапырықпен көмкерді./Слайд/

  1. Адамгершілік

  2. Өмірге риза болу

  3. Ұқыптылық

  4. Кеңпейілділік

  5. Ұйымшылдық

  6. Қарапайымдылық

  7. Сыпайылық

  8. Төзімділік

  9. Сабырлылық

  10. Әділдік

  11. Еңбекқорлық

  12. Батылдық

  13. Шыншылдық

  14. Ашықтық

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: / слайд/ баяндау әдісі арқылы № 575

Сурет слғаны-1/3-і

Музыка тыңдағаны-1/5

Шешуі: 1/3>1/5

Жауабы: сурет салғанды ұнататындар көп

582

1) 2)

3) 4)

ІІІ. Негізгі бөлім


  1. ші бөлім. «Артық болмас білгенің!» /Флипчарт/

Әр топ өздерін таныстырып сұрақтарға жауап береді. Әр топ бір біріне бір- бірден сұрақ қояды.

    1. Дұрыс бөлшек деген не? Мысал келтіру

    2. Бұрыс бөлшек деген не? Мысал келтіру

    3. Аралас сан деген не? Мысал келтіру.

    4. Аралас санды бұрыс бөлшекке қалай айналдырамыз?

    5. Бұрыс бөлшекті аралас санға қалай айналдырамыз?

    6. Жай бөлшектерді ортақ бөлімге қалай келтіреміз?

2-ші бөлім. «Орнын тап!» Флипчартпен жұмыс

3ші- бөлім. «Кім жылдам?» дейгейлік тапсырмалар /бірінші орындаған топ тақтаға орындайды, жоғарғы ұпай- 3 Флипчарт /

Деңгейлік есептер шешу:



  1. деңгей № 601

  2. деңгей № 613

  3. деңгей № 617

Демалыс сәті

4-ші бөлім. «Ойлайық кім ойшыл?» /Шығармашылық жұмыс/ Бөлшектерге сәйкес үлестерді құрастыру /Флипчарт/




1. , , .
2. Арайда бір бүтін, екі жарты, 4 ширек алма болды. Барлығы неше алма?
3. Координатасын тап:
5-ші бөлім. Графикалық тест. /Флипчарт/ /Иә-▲, жоқ-■/

  1. Өзара тең бөліктер үлес деп аталады.

2. бөлшектері қысқармайтын бөлшектер.

3. Бөлшек сызығының астында бөлшектің алымы жазылады

4. 20 минут сағаттың 1/3 бөлігі

5. Бұрыс бөлек координаталық сәуледе 1 санының сол жағында орналасады

6. Бұрыс бөлшектің алымы бөлімінен үлкен




7. бөлшегі бұрыс бөлшек


8. Дұрыс бөлшек 1- ден кіші




  1. бөлшегі координаталық сәуледе бөлшегінің оң жағында орналасады

10. Бұрыс бөлшекті аралас сан түрінде жазуға болмайды

Графикалық тесттің жауабы ▲■■▲■▲▲▲■■

ІV. Қорытынды Жай бөлшектер туралы алған білімдерімізді жинақтап, ортаға салайық











V. Бағалау /жинаған ұпайлары бойынша бағаланады/


VІ. Үйге тапсырма 606,612 /слайд/

5- сынып

Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектерге амалдар қолдануға есептер шығару.
Сабақтың мақсаты:

Білімділік Жай бөлшектер тарауына амалдар қолдану тақырыбы бойынша Білік дағдыларын бекіту; есеп шартымен байланыстыра білуге үйрету; кері байланыс принципін жүзеге асыру;

Дамытушылық: оқушының талдау және ой қорыту, жүйелеу қызметін белсендіру, бейнелерді салыстыру, қызығушылығын арттыру;

Тәрбиелік: іс-әрекетін тиянақтау; ұлттық сананы, таным дүниесін кеңейту, ынталандыру.

Сабақтың әдісі: ойын элементтер техналогиясын қолдану.

Сабақтың түрі:қайталау сабағы
Пәнаралық байланыс: қазақ тілі және әдебиет, география,

дене шынықтыру және спорт, физика,


Сабақтың көрнекілігі: алау, спорт түрлері бейнеленген суреттер,

ҚР картасы, медальдар (алтын, күміс, қола) жалаулар

(Азиада ойындарына қатысатын мемлекеттердің жалауы),

ілме қағаздар, таратпа материалдар, нақыл сөздер.


Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру:

Сабақтың тақырыбымен мақсатымен таныстыру, оқушылардың зейінін, назарын сабаққа аудару.



  • І. Азиадаға жолдама

  • ІІ. Алау жағып

  • ІІІ. Тау шаңғысы

  • IV. Биатлон

  • V. Эстафета


ІІ. «Азиадаға жолдама»(Ауызша сұрақтар)




Алау жағу





III. Алау жағу


Тау шаңғысы.

1.Бөлшекті бөлшекке көбейту?

2.Натурал санды бөлшекке көбейту дегеніміз??

3.Жай бөлшектің негізгі қасиетін тұжырымда.

4.Санның бөлігін табу дегеніміз?

5.Қандай бөлшек дұрыс бөлшек деп аталады?

6.Қандай бөлшек бұрыс бөлшек деп аталады?

7.Аралас сан дегеніміз не?

8.Бөлімдері бірдей бөлшектер қалай қосылады?

9.Бөлімдері әр түрлі бөлшектер қалай азайтылады?

10. Өзара кері сандар дегеніміз не?

Мақсаты: есепті «елестете» білуге, таңдау жасауға дағдыландыру, үйрету.


Жауабы:


Қазақстанда қандай өзендер кездеседі? 30

Дүние жүзіндегі ең биік шың?

40


Қазақстандағы тұзды көл 50

Қазақстандағы кәрі тау 30

Дүние жүзіндегі ең терең көл?
40

Қазақстанның ең биік жері?
50




Еділ , Сырдария, Ертіс

Гималай тауындағы Джамалунгма шыңы,

1848 метр



Балқаш көлі

Қаратау

Байкал

1620 м


Тянь-Шань тауындағы Хан –тәңірі шыңы,

6995 метр






Биатлон

Мақсаты: оқушыны математикалық тілде сөйлеуге, ойын жеткізе білуге дағдыландыру



  1. Натурал санға кері сан-алымы1, ал бөлімі сол натурал санның өзі болатын бөлшек сан

  2. 1 саны өзіне-өзі кері сан

  3. 16 м шаманың ½ жартысы неге тең?

  4. Өзара кері екі санның көбейтіндісі 1-ден кіші болуы мүмкін

  5. Нөлге бөлуге болмайтындықтан, 0 санына кері сан жоқ

  6. 600 г шаманың ¼ бөлігі неге тең?

  7. Кез келген санға кері сан бар

  8. Нөлден басқа кез келген санға кері сан бар

  9. 24 сағаттың ½ бөлігі қаншаға тең болады?


Жауабы:



1 -дұрыс

4 – мүмкін емес

7 – ия

2 – жоқ

5 – ия

8 – ия

3 – 8 метр

6 – 150 грамм

9 – 12 сағат


Эстафета

  • 226 бетте

  • 788 (оқулықпен жұмыс)

  • 871 (оқулықпен жұмыс)

  • 872 (оқулықпен жұмыс)


Бекіту:

Бой сергіту: а) Азиаданың қысқаша тарихы туралы мәлімет

ә) қысқаша мәлімет

Қорытындылау: марапаттау, бағалау.
Үйге тапсырма: бақылауға дайындық, тарау бойынша қысқаша тірек сызбаны көрсету.

Бағалау парағы.


Оқушының аты-жөні

Азиадаға жолдама

Алау жағу

Тау шаңғысы

Биатлон

Эстафета

Азиаданың жабылуы




















































































5 –сынып

Тақырыбы : Ең үлкен ортақ бөлгіш.

Өзара жай сандар.

Мақсаты : -ең үлкен ортақ бөлгіш туралы;


  • өзара жай сандар туралы түсінік беру.

  • берілген құрама сандарды жай көбейткіштерге жіктей отырып, олардың ең үлкен ортақ бөлгішін таба білуге дағдыландыру

Дамытушылығы : оқушылардың логикалық ойлау қабілетін дамыту.
Тәрбиелігі : оқушыларды инабаттылыққа , сыпайылыққа тәрбиелеу.

Көрнекілігі : интерактивті тақта, топтама.

Сабақтың түрі : аралас сабақ .
Сабақ барысы : 1. ұйымдастыру.

2. ұй тапсырмасын тексеру.

3. жаңа сабақты түсіндіру.

4. есептер шығарту.

5. бекіту.

6. үйге тапсырма.

7. білімін бағалау.
Пысықтау сұрақтары :

1. Натурал сандар деп қандай сандарды айтамыз ?

2. Натурал санның бөлгіші дегеніміз не ?

Жаңа сабақты түсіндіру

18 санының бөлгіштері : 1,2,3,6,9,18.

30 санының бөлгіштері : 1,2,3,5,6,10,15,30.

18 және 30 сандарының ортақ бөлгіштері ; 1,2,3,6; ең үлкені 6 саны, яғни ЕҮОБ(18,30)=6
Берілген натурал санның ең үлкен ортақ бөлгіші деп сол сандардың әр қайсысы бөлінетін ең үлкен натурал санды айтады.
Мысалы № 1. 8,14,22 сандарының ЕҮОБ-ін табайық.
8-дің бөлгіштері : 1,2,4,8.

14- тің бөлгіштері : 1,2,7,14.

22-нің бөлгіштері :1,2,11,22.

ЕҮОБ(8,14,22)=2


Мысал №2. 25, 12 санының ЕҮОБ-ін тап.

25 –тің бөлгіштері : 1,5,25.

12-нің бөлгіштері : 1,2,3,4,6,12.

ЕҮОБ(25,12)=1


Ең үлкен ортақ бөлгіші 1-ге тең натурал сандар өзара жай сандар деп аталады.
Есептер шығарту.

Сыныпта : № 299,300,302,303,304,308,310,313.


Үйге : № 306,307.
№ 299.
ЕҮОБ(35,60)=5 ЕҮОБ (31,93) =31 ЕҮОБ (6,16) =2

ЕҮОБ (75,90)= 15 ЕҮОБ (54,66)=6 ЕҮОБ (50,200)= 50

ЕҮОБ (30,45) =15 ЕҮОБ(27,81) =27 ЕҮОБ(32,48)=16

№ 300


ЕҮОБ (12,16)= 4 ЕҮОБ (36,90)= 18 ЕҮОБ (27,54,81)=27

ЕҮОБ(21,98) =7 ЕҮОБ (140,56)= 28 ЕҮОБ(18,120,138)=6

ЕҮОБ(42,56)=14 ЕҮОБ(110,154)=22 ЕҮОБ(11,22,44)=11

№301


ЕҮОБ(35,21,14)=7

Жауабы : 7тонна көмір әкелінді.


№ 304.

ЕҮБО (90,150,210) =30

Жауабы : 30 балаға жетеді
Бекіту : «жалауға кім бұрын жетеді ?»
Ойынға екі команда қарысады.
Ойын шарты баспалдақтағы санардың ЕҮОБ –ін табу керек, ол сандар баспалдақтың ең төменгі сатысында тұр.





48 және 64







26 және 65




36 және 72







32 және 40




34 және63







12 және 36




15 және 45




6және16




9 және 15

12, 9, 16, 3, 7, 5, 13, 17, 15, 1, 36, 2, 8, 6.

Үйге тапсырма : № 306. №308


Сабақтын тақырыбы:Құрама сандарды жай көбейткіштерге жіктеу

Сабақтың мақсаты:1)Құрама сандарды жай көбейткіштерге жіктеу-оны тек қана жай сандардың көбейтіндісі түрінде жазу

2)Оқушыларды ұйымшылдыққа, топпен жұмыс жасауға тәрбиелеу

3)Математика пәніне қызығушылығын дамыту

Сабақтың түрі: Жаңа сабақ

Сабақтың көрнекілігі:Плакаттар, карточкалар

Сабақтың барысы:I Ұйымдастыру кезеңі

II Үй тапсырмасын тексеру

III Жаңа сабақ

IV Есептер шығару

V Сабақты бекіту

VI Сабақты қорытындылау

VII Үйге тапсырма

Сабақтың мазмұны:

1)15=3*5; 28=2*2*7 ; 99=3*3*11;

90=2*3*3*5;

84=2*2*3*7 құрама сандарды жай сандардың көбейтіндісі түрінде жазу

2) 420 2 36 2

210 3 18 2

70 2 9 3

35 5 3 3

7 7 1 362=22*32


  1. 420=2*2*3*5*7

100 2


50 2

25 5


5 5

  1. 100=22*52

Баған түрінде жіктеу

№263


1)14=2*7 26=2*13 35=5*7 38=2*19

2)4=2*2 9=3*3 25=5*5 32=2*2*2*2*2*=25

№269

88 2 136 2 222 2



44 2 68 2 111 3

22 2 34 2 37 37

11 11 17 17 1

1 1


88=23*11 136=23*17 222=2*3*37

№278


10=2*5 100=22*52

1000=23*53 10000=24*54


Үйге:№264, №267, №270

74-75 бет



Сабақтың тақырыбы: Көбейтіндінің, қосындының және айырманың бөлінгіштігі

Сабақтың мақсаты:

1)Білімділік: көбейтіндінің бөлінгіштігі, қосындының бөлінгіштігі, айырманың бөлінгіштігін анықтай отырып,есептер шығару

2)Тәрбиелік:оқушылардың өзін-өзі тану белсенділігін жетілдіру,математикалық мәдениетке тәрбиелеу

3)Дамытушылық: пәнге қызығушылығын дамыту, тез ойлап, нақты нәтижеге жету қабілеттерін қалыптастыру

Сабақтың тақырыбы:дәстүрлі сабақ

Сабақтың типі: Жаңа сабақты түсіндіру

Сабаққа кажетті көрнекілік:тапсырма жазылған карточкалар, плакаттар

Сабақ барысы: I Ұйымдастыру кезеңі

II Үй тапсырмасын тексеру

III Жаңа сабақ

IV Есептер шығару

V Сабақты бекіту

VI Сабақты қорытындылау

VII Үйге тапсырма

Сабақ мазмұны: 1-мысал

I.24*19*7 көбейтіндісінің 8-ге өлінгіштігін анықтайық

24*19*7=(8*3)*19*7=8*(3*19*7)=8*399

Егер көбейткіштердің біреуі берілген санға бөлінсе, онда көбейтінді де сол санға бөлінеді№

24саны 8-ге бөлінетіндіктен, 24*19*7 көбейтіндісі де 8-ге бөлінеді№ Бөлінді 399-ға тең

8585+51қосындысының 17-ге бөлінгіштігін анықта

II8585+51=17*505+17*3=17*(505+3)=17*508

Егер қосылғыштардың әрқайсысы жеке-жеке берілген санға бөлінсе, онда қосынды да сол санға бөлінеді.

117-65 айырмасының 13-ке бөлінгіштігін анықта

III.117-65=13*9-13*5=13*(9-5)=13*4

Егер азайғыш та, азайтқыш та берілген санға жеке жеке бөлінсе, онда айырма да сол санға бөлінеді.

№176


1)15a:3=(15:3)*a=5a 2)32x:8=4x

21b:7=(21:7)*b 60y:12=5y

42c:6=(42:6)*c=7c 72x:18=4x

№190


(18x+45y):9=18x:9+45y:9=2x+5y

(24x+30y):6=24x:6+30y:6=4x+5y

(195a-65b):13=195a:13-65b:13=15a-5b

(145a+87b):29=5a+3b

Үйге:№175 ; №175; №181

52-53 бет

5 сынып
Сабақтың тақырыбы: Қорытынды сабақ

Сабақтың мақсаты:

1.Әр түрлі деңгейлік тапсырмалар арқылы оқушылардың алған білімдерін тексеру.Оқушылар ережелерді айта білімдерін тексеру.Оқушылар ережелерді айта білулері,есертер шығару барысында қолдана білулері тиіс;



Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4


©kzref.org 2017
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет