Сабақтың тақырыбы : Жапырақ неге жасыл болады? Сабақтың мақсаты



жүктеу 0.78 Mb.
бет1/7
Дата21.11.2017
өлшемі0.78 Mb.
түріСабақ
  1   2   3   4   5   6   7

Күні: ____ 2015ж. Пәні: ғажайып дүниетануСынып: 3 « » Сабақ реті:

Сабақтың тақырыбы: Жапырақ неге жасыл болады?

Сабақтың мақсаты:

1. Біліміділік: Оқушыларға жапырақ жайлы түсінік бере отырып мәтіннің мазмұнын ашуға, автор жайлы малғұмат беру.

2. Тәрбиелік: Оқушыларды ізденуге жетелеу, оқу-білімге Отанын сүюге, ізденімпаздылыққа,еңбекқорлыққабаулу,ұқыптылыққа,тәртіптілікке,ұйымшылдыққа тәрбиелеу.

3. Дамытушылық: Оқушыларды , сөздік қорларын, тілдерін.сөйлеу мәдениетін , логикалық ойларын, қабілеттерін, зейіні мен танымдық қасиеттерін, қызығушылықтарын дамыту.



4. Жаңа технология:дамыта отырып оқыту, оздыра отырып оқыту, іс-әрекетті бағалау, тірек сызбалары және тірек конспектілері арқылы оқыту,саралап оқыту, шоғырландырып қарқынды оқыту, деңгейлік тапсырмалар арқылы дамыту, сын тұрғысынан ойлау, деңгейлеп оқыту, жобалап оқыту технологиясы, ақпараттық технологиялар

5.Техникалық құралдар түрлері:___________________________

Сабақтың типі: аралас сабақ, жаңа білімді игеру сабағы, оқу материалын бекіту сабағы, қайталау сабағы, материалды қорытындылау және жүйелеу сабағы, бекіту сабағы

Сабақтың түрі: сайыс сабағы, жарыс сабағы, ойын сабағы, саяхат сабағы, әңгімелесу, сырттай саяхат сабағы

Сабақтың әдісі:

1. Иллюстрациялық түсіндіру: Оқушыларға ақпаратты әңгімелеу, лекция, семинар, коллоквиум, демонстрациялық жеткізу

2. Репродуктивті әдіс: Білім – білік дағдыларын қайта жаңғырту арқылы білімді белсенді игерту.

3. Зерттеу әдісі: Мұғалімнің оқушыға шығармашылық тапсырма беруі, оқушылардың өз беттерімен шешіп, мәтінмен, есептер шығару, үлестірмелі материалдармен жұмыс.

4. Эвристикалық әдіс: Ішінара ізденгіштік әдіс, оқушылар мақсатты немесе міндетті мұғалімнің көмегі арқылы шешу.

5. Мақсатты әдіс: Мұғалім белгілі мақсат қойып, оған жету жолын көрсетеді, оқушылар одан әрі әрекетке көшеді.



Таным қызметін ұйымдастырудың үлгісі:

Жекелік үлгі – танымдық қызметтер оқушының өз күшімен орындалады.

Жан-жақтылы – барлық оқушылар үшін жалпы міндет қойылған кезде пайдаланылады.

Топтық – жалпы міндеттен туындаған мақсатты шешу жолында топ түрінде әрекеттеніп, жауап топ ішінде жинақталады.

Ұжымдық форма – ұжым өзінің әр мүшесін немесе әр мүше өз ұжымын оқыту, тәрбиелеу, дамыту әрекетіне келеді.

Сабақтың көрнекілігі және жабдықталуы:

Пәнаралық байланыс:дүниетану, бейнелеу өнері

І. Ұйымдастыру кезеңі

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі

ІІІ. Оқушылардың білімін жан-жақты тексеру кезеңі

ІҮ.Сабаққа мақсат қою

Ү. Жаңа сабақты түсіндіру кезеңі

ҮІ. Жаңа сабақты қорытып, бекіту кезеңі

ҮІІ. Оқушылардың білімін бағалау

ҮІІІ. Үй тапсырмасын хабарлау және орындалуы бойынша нұсқау беру кезеңі

Сабақтың барысы :

І Ұйымдастыру кезеңі:

- Оқушыларды түгелдеу

- Оқу құралдарын әзірлеу

Назарын сабаққа аудару



II. Үй тапсырмасын тексеру: 1. Өткен сабақтарға шолу жасау.

III. Оқушылардың білімін жан- жақты тексеру кезеңі.

ІҮ .Мақсат қою кезеңі: сабақтың мақсатын, тақырыбын хабарлау.

Оқушылардың зейінін сабаққа аудару. аялайды, сипалайды, жылытады. Сиқырлы күн барлық өкпе мен Күнге қолдарыңды созыңдар. Күннің жомарт сәулелері ананың нәзік алақанындай мұңды ерітіп жібереді. Жүрегімізді жылу мен махаббатқа толтырады.

Барлығы: Күн жарығын алақанға саламын,

Жүрегіме басып ұстай қаламын.

Ізгі әрі нәзік, жарық, мейірімді,

Болып кетер сонда дереу жан-жағым.

-Міне, жүрегіміздегі осындай жылумен сабағымызды бастаймыз.

Ү.Жаңа сабақ.  Сөзжұмбақ. Оны шешкенде «жапырақ» деген сөз шығады.

Аспанда түнде болады

•         Ағашта өсетін жеміс

•         Оқушылар отыратын үстел

•         Қазақтың тұңғыш педагогы

•         Өзімен кесуге ле болады, кейде жәндік де болады

•         Қыста не жауады?

•         Сиырдың сүтінен жасалатын тағам

3. « Кім жылдам?» ойыны арқылы шарларды ұстау арқылы мақал құрастыру.

«Жапырақ қоректі қайдан алады және оның пайдасы»

- Өсімдікке сән беретін – жапырақ. Жапыраққа су, еріген тұздар сабақ арқылы тамырдан келеді. Жапырақ арқылы өсімдік тыныс алады. Күн сәулесі мен жылуы  арқылы жапырақта ауа мен судан қант пен крахмал жасалады. Ал жапыраққа жасыл түс беретін хлорофилл деген зат бар. Жапырақтың пайдасы ол ауадан көмір қышқыл газды сіңіреді де ауаға қажет оттегін шығарады. Сондықтан ауамызды тазарту үшін ағаштарды өсірудің пайдасы мол.

ҮІ.Тақтамен жұмыс.

Сергіту сәті: Оқушылармен бірге сергіту сәтін орындау

Суретпен жұмыс.

   Кластер стратегиясын құру:

-         Жапырақтағы жасыл бояу қалай аталады?

-         Жапырақ түсі неге өзгереді?

-         Жапырақ неге түседі?

-         Құраған жапырақтың қандай пайдасы бар?



ҮІІ. Сабақты қорытындылау:

Не білдім?

Не білгім келеді?

Нені үйрендім?










Бүгінгі сабақтан қандай әсер алдыңыз және ол туралы не айтып бере аласыздар?

Сабақтың тақырыбы қалай аталады?



ҮІІІ. Оқушыларды бағалау.әр оқушыны мадақтай отырып, бағалау.

Үйге тапсырма: Күз кереметі жайлы мәліметтер жинау

Күні: ____ 2015ж. Пәні: ғажайып дүниетануСынып: 3 « » Сабақ реті:

Сабақтың тақырыбы: Мәңгі жасыл ағаш

Сабақтың мақсаты:

1. Біліміділік: Оқушыларға ағаш жайлы түсінік бере отырып мәтіннің мазмұнын ашуға, автор жайлы малғұмат беру.

2. Тәрбиелік: Оқушыларды ізденуге жетелеу, оқу-білімге Отанын сүюге, ізденімпаздылыққа,еңбекқорлыққабаулу,ұқыптылыққа,тәртіптілікке,ұйымшылдыққа тәрбиелеу.

3. Дамытушылық: Оқушыларды , сөздік қорларын, тілдерін.сөйлеу мәдениетін , логикалық ойларын, қабілеттерін, зейіні мен танымдық қасиеттерін, қызығушылықтарын дамыту.



4. Жаңа технология:дамыта отырып оқыту, оздыра отырып оқыту, іс-әрекетті бағалау, тірек сызбалары және тірек конспектілері арқылы оқыту,саралап оқыту, шоғырландырып қарқынды оқыту, деңгейлік тапсырмалар арқылы дамыту, сын тұрғысынан ойлау, деңгейлеп оқыту, жобалап оқыту технологиясы, ақпараттық технологиялар

5.Техникалық құралдар түрлері:___________________________

Сабақтың типі: аралас сабақ, жаңа білімді игеру сабағы, оқу материалын бекіту сабағы, қайталау сабағы, материалды қорытындылау және жүйелеу сабағы, бекіту сабағы

Сабақтың түрі: сайыс сабағы, жарыс сабағы, ойын сабағы, саяхат сабағы, әңгімелесу, сырттай саяхат сабағы

Сабақтың әдісі:

1. Иллюстрациялық түсіндіру: Оқушыларға ақпаратты әңгімелеу, лекция, семинар, коллоквиум, демонстрациялық жеткізу

2. Репродуктивті әдіс: Білім – білік дағдыларын қайта жаңғырту арқылы білімді белсенді игерту.

3. Зерттеу әдісі: Мұғалімнің оқушыға шығармашылық тапсырма беруі, оқушылардың өз беттерімен шешіп, мәтінмен, есептер шығару, үлестірмелі материалдармен жұмыс.

4. Эвристикалық әдіс: Ішінара ізденгіштік әдіс, оқушылар мақсатты немесе міндетті мұғалімнің көмегі арқылы шешу.

5. Мақсатты әдіс: Мұғалім белгілі мақсат қойып, оған жету жолын көрсетеді, оқушылар одан әрі әрекетке көшеді.



Таным қызметін ұйымдастырудың үлгісі:

Жекелік үлгі – танымдық қызметтер оқушының өз күшімен орындалады.

Жан-жақтылы – барлық оқушылар үшін жалпы міндет қойылған кезде пайдаланылады.

Топтық – жалпы міндеттен туындаған мақсатты шешу жолында топ түрінде әрекеттеніп, жауап топ ішінде жинақталады.

Ұжымдық форма – ұжым өзінің әр мүшесін немесе әр мүше өз ұжымын оқыту, тәрбиелеу, дамыту әрекетіне келеді.

Сабақтың көрнекілігі және жабдықталуы:

Пәнаралық байланыс:дүниетану, бейнелеу өнері

І. Ұйымдастыру кезеңі

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі

ІІІ. Оқушылардың білімін жан-жақты тексеру кезеңі

ІҮ.Сабаққа мақсат қою

Ү. Жаңа сабақты түсіндіру кезеңі

ҮІ. Жаңа сабақты қорытып, бекіту кезеңі

ҮІІ. Оқушылардың білімін бағалау

ҮІІІ. Үй тапсырмасын хабарлау және орындалуы бойынша нұсқау беру кезеңі

Сабақтың барысы :

І Ұйымдастыру кезеңі:

- Оқушыларды түгелдеу

- Оқу құралдарын әзірлеу

Назарын сабаққа аудару



II. Үй тапсырмасын тексеру: 1. Өткен сабақтарға шолу жасау.

III. Оқушылардың білімін жан- жақты тексеру кезеңі.

ІҮ .Мақсат қою кезеңі: сабақтың мақсатын, тақырыбын хабарлау.

Оқушылардың зейінін сабаққа аудару. аялайды, сипалайды, жылытады. Сиқырлы күн барлық өкпе мен Күнге қолдарыңды созыңдар. Күннің жомарт сәулелері ананың нәзік алақанындай мұңды ерітіп жібереді. Жүрегімізді жылу мен махаббатқа толтырады.

Барлығы: Күн жарығын алақанға саламын,

Жүрегіме басып ұстай қаламын.

Ізгі әрі нәзік, жарық, мейірімді,

Болып кетер сонда дереу жан-жағым.

-Міне, жүрегіміздегі осындай жылумен сабағымызды бастаймыз.

Ү.Жаңа сабақ.  

Мәңгі жасыл өсімдіктер — жапырақтары жыл бойы жасыл күйінде тұратын өсімдік. Мәңгі жасыл өсімдік жапырақтары кемінде бір жыл, кейбіреулерінікі 10—15 жылға дейін түспей тұрады. Мысалы: тал гүлінікі 1—2 жылдан, қарағайдікі 2 жылдан, шыршанікі — 5—12 жылдан, Бразилияда өсетін араукариянікі— 15 жылдан кейін түседі. Африкада өсетін вельвичия (тумбоа) дейтін мәңгі жасыл өсімдіктің негізгі сабағының бойы 1 метрдей бола тұрса да, оның бас жағындағы ұзындығы 2—4 м келетін екі жапырағы 100 жылдан астам уақыт түспей түрады.

3. « Кім жылдам?» ойыны арқылы шарларды ұстау арқылы мақал құрастыру.



Жаңа жылдық шырша - қыста тойланатын Жаңа жыл мейрамының негізгі нышаны. Мерекені шаршасыз елестету мүмкін емес. Қазіргі күні жасанды шыршалардын да түрі көп. Бір күндік мерекеге табиғи шыршаны кесіп акеліп безендіргеннен біздің ұтарымыз жоқ. Сол себептен жасанды шаршаларды пайдаланғанымыз жақсы болар. Балалардың көбі жаңа жылдық шыршаның жасанды не табиғи екеніне мән бермейді. Сондықтан табиғатқа зиян келтірмей, жасанды шыршамен де мерекені өткізуге болады.

ҮІ.Тақтамен жұмыс.

Сергіту сәті: Оқушылармен бірге сергіту сәтін орындау

Суретпен жұмыс.



ҮІІ. Сабақты қорытындылау:

Не білдім?

Не білгім келеді?

Нені үйрендім?










Бүгінгі сабақтан қандай әсер алдыңыз және ол туралы не айтып бере аласыздар?

Сабақтың тақырыбы қалай аталады?



ҮІІІ. Оқушыларды бағалау.әр оқушыны мадақтай отырып, бағалау.

Үйге тапсырма: жасыл ағаш жайлы мәліметтер жинау

Күні: ____ 2015ж. Пәні: ғажайып дүниетануСынып: 3 « » Сабақ реті:

Сабақтың тақырыбы: «Құстар қыста қайда болады?»

Сабақтың мақсаты:

1. Біліміділік: Оқушыларға құстар жайлы түсінік бере отырып мәтіннің мазмұнын ашуға, автор жайлы малғұмат беру.

2. Тәрбиелік: Оқушыларды ізденуге жетелеу, оқу-білімге Отанын сүюге, ізденімпаздылыққа,еңбекқорлыққабаулу,ұқыптылыққа,тәртіптілікке,ұйымшылдыққа тәрбиелеу.

3. Дамытушылық: Оқушыларды , сөздік қорларын, тілдерін.сөйлеу мәдениетін , логикалық ойларын, қабілеттерін, зейіні мен танымдық қасиеттерін, қызығушылықтарын дамыту.



4. Жаңа технология:дамыта отырып оқыту, оздыра отырып оқыту, іс-әрекетті бағалау, тірек сызбалары және тірек конспектілері арқылы оқыту,саралап оқыту, шоғырландырып қарқынды оқыту, деңгейлік тапсырмалар арқылы дамыту, сын тұрғысынан ойлау, деңгейлеп оқыту, жобалап оқыту технологиясы, ақпараттық технологиялар

5.Техникалық құралдар түрлері:___________________________

Сабақтың типі: аралас сабақ, жаңа білімді игеру сабағы, оқу материалын бекіту сабағы, қайталау сабағы, материалды қорытындылау және жүйелеу сабағы, бекіту сабағы

Сабақтың түрі: сайыс сабағы, жарыс сабағы, ойын сабағы, саяхат сабағы, әңгімелесу, сырттай саяхат сабағы

Сабақтың әдісі:

1. Иллюстрациялық түсіндіру: Оқушыларға ақпаратты әңгімелеу, лекция, семинар, коллоквиум, демонстрациялық жеткізу

2. Репродуктивті әдіс: Білім – білік дағдыларын қайта жаңғырту арқылы білімді белсенді игерту.

3. Зерттеу әдісі: Мұғалімнің оқушыға шығармашылық тапсырма беруі, оқушылардың өз беттерімен шешіп, мәтінмен, есептер шығару, үлестірмелі материалдармен жұмыс.

4. Эвристикалық әдіс: Ішінара ізденгіштік әдіс, оқушылар мақсатты немесе міндетті мұғалімнің көмегі арқылы шешу.

5. Мақсатты әдіс: Мұғалім белгілі мақсат қойып, оған жету жолын көрсетеді, оқушылар одан әрі әрекетке көшеді.



Таным қызметін ұйымдастырудың үлгісі:

Жекелік үлгі – танымдық қызметтер оқушының өз күшімен орындалады.

Жан-жақтылы – барлық оқушылар үшін жалпы міндет қойылған кезде пайдаланылады.

Топтық – жалпы міндеттен туындаған мақсатты шешу жолында топ түрінде әрекеттеніп, жауап топ ішінде жинақталады.

Ұжымдық форма – ұжым өзінің әр мүшесін немесе әр мүше өз ұжымын оқыту, тәрбиелеу, дамыту әрекетіне келеді.

Сабақтың көрнекілігі және жабдықталуы:

Пәнаралық байланыс:дүниетану, бейнелеу өнері

І. Ұйымдастыру кезеңі

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі

ІІІ. Оқушылардың білімін жан-жақты тексеру кезеңі

ІҮ.Сабаққа мақсат қою

Ү. Жаңа сабақты түсіндіру кезеңі

ҮІ. Жаңа сабақты қорытып, бекіту кезеңі

ҮІІ. Оқушылардың білімін бағалау

ҮІІІ. Үй тапсырмасын хабарлау және орындалуы бойынша нұсқау беру кезеңі

Сабақтың барысы :

І Ұйымдастыру кезеңі:

- Оқушыларды түгелдеу

- Оқу құралдарын әзірлеу

Назарын сабаққа аудару



II. Үй тапсырмасын тексеру: 1. Өткен сабақтарға шолу жасау.

III. Оқушылардың білімін жан- жақты тексеру кезеңі.

ІҮ .Мақсат қою кезеңі: сабақтың мақсатын, тақырыбын хабарлау.

Оқушылардың зейінін сабаққа аудару. аялайды, сипалайды, жылытады. Сиқырлы күн барлық өкпе мен Күнге қолдарыңды созыңдар. Күннің жомарт сәулелері ананың нәзік алақанындай мұңды ерітіп жібереді. Жүрегімізді жылу мен махаббатқа толтырады.

Барлығы: Күн жарығын алақанға саламын,

Жүрегіме басып ұстай қаламын.

Ізгі әрі нәзік, жарық, мейірімді,

Болып кетер сонда дереу жан-жағым.

-Міне, жүрегіміздегі осындай жылумен сабағымызды бастаймыз.

Ү.Жаңа сабақ.  

Құс – дене тұрқы әртүрi, мамықты, қанатты, ұшып жүрiп тiршiлiк ететiн, етi, жүнi пайдалы жәндiк. Сулы жерлердi, орман-тоғайды, далалықты, тау бөктерлерiн мекендейтiн жабайы және қолда ұстайтын асыранды түрлерi бар. Жыл құстары көктем туа келiп ұя салады, жұмыртқалап балапан басады, қанаттанған сон қоңыр күзде, қыс түсе жылы жаққа қонысаударады.Адам баласы бiр қатар жыртқыш құстардың балапандарын қанаттанбаған кезiнде ұстап аңшылық, саятшыл мақсатта баулиды.

3. « Кім жылдам?» ойыны арқылы шарларды ұстау арқылы мақал құрастыру.

.Жұмбақ шештірту

ҮІ.Тақтамен жұмыс.

Аққу (қу) – иiлген ұзын мойынды, ақ қауырсынды, үйректер тобына жататын, iрi, халық киелi санайтын әдемi құс.

Сұңқылдауық аққу – қаз тәрiздес iрi, әдемi құс. Қамысты су маңын мекендейдi.

Саһар – аққудың қоразы.

Көгiлдiр – аққудың балапаны.

Ақүрпек – жүнi жаңа шыға бастаған балапан.

Қаз – мойны ұзын, суда жақсы жүзетiн, қос мекендi, еттi, жабайы және үй құсы.

Қоңыр қаз – өзен-көлдерде жүретiн қоңыр түстi жабайы қаз.

Сарыала қаз – көбiнесе көлде жүретiн сарыала түстi жабайы қаз.

Сергіту сәті: Оқушылармен бірге сергіту сәтін орындау

Суретпен жұмыс.



ҮІІ. Сабақты қорытындылау:


Не білдім?

Не білгім келеді?

Нені үйрендім?










Бүгінгі сабақтан қандай әсер алдыңыз және ол туралы не айтып бере аласыздар?

Сабақтың тақырыбы қалай аталады?



ҮІІІ. Оқушыларды бағалау.әр оқушыны мадақтай отырып, бағалау.

Үйге тапсырма: жыл құстары жайлы мәліметтер жинау

Күні: ____ 2015ж. Пәні: ғажайып дүниетану Сынып: 3 « » Сабақ реті:

Сабақтың тақырыбы: «Қызыл кітап не үшін керек?»

Сабақтың мақсаты:

1. Біліміділік: Оқушыларға қызыл кітапқа енген жануарлар мен өсімдіктер жайлы түсінік бере отырып азайып бара жатқан жан жануарлармен өсімдіктер жайлы малғұмат беру.

2. Тәрбиелік: Оқушыларды ізденуге жетелеу, оқу-білімге Отанын сүюге, ізденімпаздылыққа,еңбекқорлыққабаулу,ұқыптылыққа,тәртіптілікке,ұйымшылдыққа тәрбиелеу.

3. Дамытушылық: Оқушыларды , сөздік қорларын, тілдерін.сөйлеу мәдениетін , логикалық ойларын, қабілеттерін, зейіні мен танымдық қасиеттерін, қызығушылықтарын дамыту.



4. Жаңа технология:дамыта отырып оқыту, оздыра отырып оқыту, іс-әрекетті бағалау, тірек сызбалары және тірек конспектілері арқылы оқыту,саралап оқыту, шоғырландырып қарқынды оқыту, деңгейлік тапсырмалар арқылы дамыту, сын тұрғысынан ойлау, деңгейлеп оқыту, жобалап оқыту технологиясы, ақпараттық технологиялар

5.Техникалық құралдар түрлері:___________________________

Сабақтың типі: аралас сабақ, жаңа білімді игеру сабағы, оқу материалын бекіту сабағы, қайталау сабағы, материалды қорытындылау және жүйелеу сабағы, бекіту сабағы

Сабақтың түрі: сайыс сабағы, жарыс сабағы, ойын сабағы, саяхат сабағы, әңгімелесу, сырттай саяхат сабағы

Сабақтың әдісі:

1. Иллюстрациялық түсіндіру: Оқушыларға ақпаратты әңгімелеу, лекция, семинар, коллоквиум, демонстрациялық жеткізу

2. Репродуктивті әдіс: Білім – білік дағдыларын қайта жаңғырту арқылы білімді белсенді игерту.

3. Зерттеу әдісі: Мұғалімнің оқушыға шығармашылық тапсырма беруі, оқушылардың өз беттерімен шешіп, мәтінмен, есептер шығару, үлестірмелі материалдармен жұмыс.

4. Эвристикалық әдіс: Ішінара ізденгіштік әдіс, оқушылар мақсатты немесе міндетті мұғалімнің көмегі арқылы шешу.

5. Мақсатты әдіс: Мұғалім белгілі мақсат қойып, оған жету жолын көрсетеді, оқушылар одан әрі әрекетке көшеді.



Таным қызметін ұйымдастырудың үлгісі:

Жекелік үлгі – танымдық қызметтер оқушының өз күшімен орындалады.

Жан-жақтылы – барлық оқушылар үшін жалпы міндет қойылған кезде пайдаланылады.

Топтық – жалпы міндеттен туындаған мақсатты шешу жолында топ түрінде әрекеттеніп, жауап топ ішінде жинақталады.

Ұжымдық форма – ұжым өзінің әр мүшесін немесе әр мүше өз ұжымын оқыту, тәрбиелеу, дамыту әрекетіне келеді.

Сабақтың көрнекілігі және жабдықталуы:

Пәнаралық байланыс:дүниетану, бейнелеу өнері

І. Ұйымдастыру кезеңі

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі

ІІІ. Оқушылардың білімін жан-жақты тексеру кезеңі

ІҮ.Сабаққа мақсат қою

Ү. Жаңа сабақты түсіндіру кезеңі

ҮІ. Жаңа сабақты қорытып, бекіту кезеңі

ҮІІ. Оқушылардың білімін бағалау

ҮІІІ. Үй тапсырмасын хабарлау және орындалуы бойынша нұсқау беру кезеңі

Сабақтың барысы :

І Ұйымдастыру кезеңі:

- Оқушыларды түгелдеу

- Оқу құралдарын әзірлеу

Назарын сабаққа аудару



II. Үй тапсырмасын тексеру: 1. Өткен сабақтарға шолу жасау.

III. Оқушылардың білімін жан- жақты тексеру кезеңі.

ІҮ .Мақсат қою кезеңі: сабақтың мақсатын, тақырыбын хабарлау.

Оқушылардың зейінін сабаққа аудару. аялайды, сипалайды, жылытады. Сиқырлы күн барлық өкпе мен Күнге қолдарыңды созыңдар. Күннің жомарт сәулелері ананың нәзік алақанындай мұңды ерітіп жібереді. Жүрегімізді жылу мен махаббатқа толтырады.

Барлығы: Күн жарығын алақанға саламын,

Жүрегіме басып ұстай қаламын.

Ізгі әрі нәзік, жарық, мейірімді,

Болып кетер сонда дереу жан-жағым.

-Міне, жүрегіміздегі осындай жылумен сабағымызды бастаймыз.

Ү.Жаңа сабақ.  

«Қызыл кітапқа» енген жануарлар мен өсімдіктердің кейбіріне тоқталып өту.Құлан - сырт пішіні жылқы мен есекке ұқсайды. Бұрын далада еркін жүрген, қазір бұлардың саны азайған, қорғауға алынды.
Арқар – тау ешкісі, түсі қоңыр сұр, мүйізі үлкен иілген. Еті дәмді болған соң көп ауланған, қазір саны өте аз, қорғауға алынған.Дуадақ - қазақ даласының көркі. Өсімдіктермен, жәндіктермен қоректенеді. Тез жүгіреді. Адамдар көп аулап азайған, қазір қорғауға алынған.Жабайы қызғалдақ – Қазақстанның қалалары мен шөлдеріне сән береді. Көше қызғалдағының арғы тегі. Сонымен бірге, Қызыл кітапқа барыс, аққу, бүркіт, бірқазан, тырна, қызыл қасқыр, т.б. аңдар мен құстар кіреді.Бүгінгі күні Қазақстанның Қызыл кітабына балықтардың – 16 түрі, қосмекенділердің – 3 түрі, жорғалаушылардың – 10 түрі, құстардың – 56 түрі, сүтқоректілердің - 40 түрі енгізілді.Қара кітапқа мәңгілікке жойылғандар жазылады. Дронт, қанатсыз гагара, кезбе көгершін, мамонт, жойылып кетті.

3. « Кім жылдам?» ойыны арқылы шарларды ұстау арқылы мақал құрастыру.



.СөзЖұмбақ шештірту және нақыл сөздер айту

Ребусты шешейік. Егер дұрыс шешсек, бүгінгі тақырыбымызға байланысты сөз шығады. Ребустың шешуі: қызыл.
- Қызыл түс нені білдіреді?
- Қызыл түс қауіп сақтанудың белгісі.
- Қызыл кітап не үшін керек деп ойлайсың? (Оқушылардың жауабы тыңдалады).
- Қызыл кітап – қауіптің дабылы және тірі табиғатты сақтау үшін күрестің нышаны.
1948 жылы дүниежүзінің ғалымдары халықаралық табиғатты қорғау одағын құрды. Бұл одақ жойылып бара жатқан жануарлар туралы тұңғыш кітап шығарды. Кітап деректердің «Қызыл кітабы» деп аталады. «Қызыл кітап» деген атауды ағылшын зерттеушісі Питер Скотт ұсынды.

Нақыл сөздер
«Туған жерге туыңды тік»
«Мың шыбық шаншып өсірсең -
Халқыңа орман салғаның.
Халқыңа орман салғаның -
Өзіңе қорған салғаның»

Каталог: uploads -> doc
doc -> Английские слова и выражения в оригинальном написании a horse! a horse! MY KINGDOM FOR a horse! англ букв. «Коня! Коня! Мое царство за коня!»
doc -> Викторина по пьесе В. Шекспира «Гамлет, принц Датский»
doc -> Тест сынып Ұлы Отан соғысы нұсқа
doc -> Пєн атауы: Математика
doc -> Сабаќтыњ тарихы: ХІХ ѓасырдыњ 60-70 жылдарындаѓы ќазаќ халќыныњ отарлыќ езгіге ќарсы азаттыќ к‰ресі
doc -> 1 -сынып, аптасына сағат, барлығы 34 сағат Кіріспе (1 сағат)
doc -> Сабақтың тақырыбы: XVIII ғасырдың бірінші ширегіндегі Қазақ хандығының ішкі және сыртқы жағдайы Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақтың тақырыбы: XVIII ғасырдың бірінші ширегіндегі Қазақ хандығының ішкі және сыртқы жағдайы


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4   5   6   7


©kzref.org 2019
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет