Сабақтың тақырыбы алғАШҚы адамдардың пайда болуы осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары



жүктеу 142.4 Kb.
Дата21.11.2017
өлшемі142.4 Kb.
түріСабақ




Мектебі:№153Ш.Есенов атындағы мектеп-лицей

Пәні

Қазақстан тарихы

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Құлманова Гүлнұр Мұратбекқызы

Сынып: 6

Қатысқандар -

Қатыспағандар -

Сабақтың тақырыбы

АЛҒАШҚЫ АДАМДАРДЫҢ ПАЙДА БОЛУЫ


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

Түрлі теориялар негізінде адамның пайда болуын түсіндіру;

Адамдар тобыры, ру, қауым, тайпа секілді алғашқы бірлестік формаларын және олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын түсіндіру



Сабақ мақсаты

Адамның пайда болуын сипаттайды;

Адамдар тобырын, ру, қауым, тайпа секілді алғашқы бірлестік формаларын ажыратады;

Адамдар тобырын, ру, қауым, тайпа секілді алғашқы бірлестіктердің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын түсінеді;

Олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын талдайды



Ойлау деңгейі

Білу, түсіну, қолдану

Бағалау критерийі

Адамның пайда болуы туралы теорияларды анықтайды

Адамдардың алғашқы бірлестік формаларының ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтайды



Тілдік мақсаттар

Негізгі ұғымдар:палеолит, эволюция, адамның типтері, ру, қауым, тайпа

Талқылауға арналған сұрақтар:

Алғашқы адамды кім жаратты?

Не себепті ежелгі адамдар тобырға бірікті?


Диалогқа арналған сұрақтар:

Адамның пайда болуы туралы қандай теориялар бар?

Адамның эволюциясы ненің нәтижесінде жүріп жатты?

Адам миының салмағының артуы нені білдіреді?

Рулық қауым мен тайпа бірлестіктерінің ұқсастықтары мен айырмашылықтары неде деп ойлайсың?


Жазылымға арналған тапсырмалар: «Отты игеру адам өмірін қалай өзгертті» әңгіме құрастыру

Құндылықтарға баулу

Еңбек және шығармашылық, ынтымақтастық

Пәнаралық байланыс

Әлемтану, Қазақстан тарихы

Алдыңғы білім

Алғашқы адам,бірлестік формалары туралы ұғымдары бар

Сабақтың барысы

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған әрекеттер

(Ж – жеке;Ж – жұптық; Т – топтық; Ұ – ұжымдық;

М. –мұғалім; ҚБ –қалыптастырушы бағалау; ИТ - интерактивті тақта; ФБП –формативті бағалау парағы)

Ресурстар

Сабақтың басы

1минут


2 минут



Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

(Ұ) - Топтастыру: І топ - Тас дәуірі, ІІ топ – Қола дәуірі, ІІІ топ - Темір дәуірі
(Ж)Бастапқы ынталандырушы материал

«Ширату»

«Адам қалай пайда болды?»





ИТ Слайд 1 «Ежелгі адамдар»


Ортасы

5 минут
13 минут

2 минут

2 минут



3 минут

3 минут


3 минут

(Ж) Тапсырма 1 - «Түртіп алу» стратегиясы

Оқушының жеке іс парағы:




«V» Мен білдім

«+» Мен үшін ерекше 1 жаңалық

«?» Келешекте зерттегім келеді










(Т) Тапсырма 2:

Топтық жұмыс

І топ - «Суретті сипаттау»

ІІ топ - «Адам түрлерін анықтау»

ІІІ топ - «Логикалық тізбекті құрастыру»


(Т) ҚБ:

Бағалау мақсатында топтарға бағалау парағы ұсынылады. Топтар бір-бірін ұсынылған критерийлер бойынша бағалайды.




Бағалау критерийлері

Дескрипторлар

Жалпы ұпай

1 ұпай

2 ұпай

3 ұпай


Тақырыптың ашылуы

ақпараттарды тал-даса да, көзқарастарын дәлелдей алмады

ақпараттарды тал- дайды,бірақ көзқа-растары дәлелді болмады

ақпараттарды талдады, әртүрлі көзқарасты дәлелдеді




Тақырыптағы ой еркіндігі

өз ойларын еркін жеткізе алмады, сөз, ой қайта-лаулар, жүйесіз сөйлемдер көп кездесті

өз ойларын еркін жеткізе алды, бірақ сөз, ой қайта лар, жүйесіз сөйлемдер біраз кездесті

жұмысты қорғауда ойлары еркін, сөз, ой қайталаулар болмады,тілі таза,ойлары жүйелі болды




Тақырыпты қорытындылауы

сөздік қорлары жұтаң, сауаты төмен болды;

сөздік қорлары жеткілікті, ой қорытуда өздерін толық көрсете алмады

Сөздік қорлары бай, ой қорытуда өз пайымдары қалыптасқан






(Жт) Тапсырма 3:

1- жұп «КЛАСТЕР» ӘДІСІ

.




(Т) ҚБ:

«Критерийлер арқылы»

"4"-тақырыпты түсініп, оны толық жаза алса;

"3"-тақырыпты толық аша алмаса,қосымша міліметтер берсе;

"2"-тақырыпты толық аша алмаса, қосымша мәліметтербермесе;

"1"-тақырыптың мазмұнын мүлдем түсінбей, жартылай жауап

берсе;


"0"-тақырып бойынша ештеңе айталмаса


2-жұп

Суретті анықта













(Т) ҚБ:

«Критерийлер арқылы»

  • «Суретті анықтаса» – 1 ұпай;

  • «Суреттегі құралдың

қызметін жазса» – 2 ұпай;

  • «Суретті анықтап,

олардың қызметін

жазса» – 3 ұпай

«Жауап жоқ» - 0 ұпай

3-жұп

Суретті пайдалана отырып, адамның даму теориясын жайлы кестені толтыру



Атауы

Сипаты








(Т) ҚБ:

«Критерийлер арқылы»

  • «5 жауап дұрыс» – 5 ұпай;

  • «4 жауап дұрыс» – 4 ұпай;

  • «3 жауап дұрыс» – 3 ұпай

  • «2 жауап дұрыс» – 2 ұпай;

  • «1 жауап дұрыс» – 1 ұпай

  • «Жауап жоқ» - 0 ұпай


4-жұп

Венн диаграммасын жасаңыз



Тобыр Ру Қауым Тайпа

полотно 11

(Т) ҚБ:

line 2 Шәкілдеу:

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Шәкілмен бағалаңыз?

Неліктен?




Слайд 2


Үлестірмелі парақтар

Слайд 3


Постер

Маркер
Қосымша материалдар

Оқулық

10-11 бет



Бағалау парағы

Үлестірмелі парақтар


Бағалау парақтары



Аяқталуы

6 минут


2 минут

1 минут


2 минут


(Ж) «Әңгіме құрау»

«Отты игеру адамның өмірін қалай өзгертті?»




Бағалау критерийлері

Ұпай

Мәтіндегі негізгі ой

1

Ой жүйелілігі

1

Ой көркемдігі

1

Түйін

1

Жалпы ұпай






(Ж) Кері байланыс

«Сабақта өзіңді бағала»

Cабақ

Мен сабақта

Қорытынды


1. Қызық

1. Жұмыс жасадым

1. Материалды түсіндім

2. Кейбір тәсілдері ұнады

2. Сұраққа көп жауап бердім

2. Бұрынғыдан да көп білдім

3. Жалықтырды

3. Сыныптастарға көмектестім

3. Түсінбедім

Үйге тапсырма: Алғашқы адамның пайда болуы слайд дайындау

Сабақты қорыту

Қорытынды ұпайларды хабарлау

ИТСлайд 5

«Алғашқы адамдар өмірі» сурет

Слайд 6

Кері байланыс



Оқушы күнделігі

Бағалау парақтары



Формативті бағалау парағы

Бөлім

Тақырып

1А - Терімшілер-аңшылардан бастап егіншілер мен мал өсірушілерге дейін

Алғашқы адам қалай пайда болды

Оқумақсаттары

5.1.1.1 Түрлітеорияларнегізіндеадамныңпайдаболуынтүсіндіру.

Ойлаудағдыларының

деңгейі

Білужәнетүсіну,қолдану


Бағалаукритерийлері

Адамның пайда болуы туралы теорияларды анықтау;

Адамның эволюциялық даму сатысын суреттер арқылы сипаттайды.

Тапсырма1

1. Адамның пайда болуы туралы екі түрлі көзқарастарды атаңыз:

полотно 19

2. Суреттіпайдаланаотырып, адамныңэволюциялық даму теориясынасапаттамаберіңіз:

Атауы

Сипаты

1.

2.

3.

4.

5.









Бағалаукритериі

Дескриптор

Адамның пайда болуы туралы теорияларды анықтайды


Адамның пайда болуы туралы діни көзқарастарын айтады

Адамның п.б.т. эволюциялық даму кезеңін атайды

Әр кезеңдегі адамның эволюциялық дамуын сипаттайды



Бөлім
Тақырып

1А - Терімшілер-аңшылардан бастап егіншілер мен мал өсірушілерге дейін

Алғашқыадамқалайпайдаболды




Оқу мақсаттары

5.1.1.2 адамдартобыры, ру, қауым, тайпа секілді алғашқы бірлестік формаларын және олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын түсіндіру.




Ойлау дағдылары-ныңдеңгейі

Жоғарыдеңгейдағдылары




Бағалау критерийлері

Адамдардың алғашқы бірлестік формаларының ұқсастықтары мен айырмашылықтарын талдау




Тапсырма2

Төменде берілген адамдардың алғашқы бірлестік формаларын, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын Вэнн диаграммасына толтырыңыз:


Тобыр Ру Қауым Тайпа

полотно 25




Бағалау критериі

Дескриптор




Адамдардың алғашқы бірлестік формаларының ұқсастықтары мен айырмашылықтарын талдайды

- тобыр мен қауымның ұқсастықтарын анықтайды;

- тобыр мен қауымның айырмашылықтарын салыстырады;

- ру мен тайпаның ұқсастықтарын анықтайды;

- ру мен тайпаның айырмашылықтарын салыстырады.














































Саралау – сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?

Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырысыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау








Рефлексия

Сабақ мақсаттары/ оқыту мақсаттары жүзеге асырылдыма?

Бүгін оқушылар нені үйренді?

Оқыту ортасы қандай болды?

Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма?

Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба?

Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?





Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқу мен оқытуға қатысты)

1:

2:



Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқытуды да оқуға қатысты)

1:

2:



Сабақ барысында мен сынып н емесе жекеленген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

Каталог: sabaq-kz -> attachment
attachment -> 1 қыркүйек – Білім күніне арналған Сыңғырла, күміс қоңырау
attachment -> «А. Имановтың жастарды патриоттық және азаматтық тәрбиелеу негізі ретіндегі рөлі» Карашинова Алмагүл Серікбайқызы
attachment -> Б. С. Батешова, Т. Н. Малдыбаев
attachment -> Сабақтың тақырыбы: «Қауіпсіз ғаламтор»
attachment -> Сабақтың түрі: Жаңа білімді хабарлау Уақыты: 90 мин Сабақтың педагогикалық мақсаты
attachment -> Сабақтың тақырыбы: ежелгі тас дәуірі Сабақтың мақсаты
attachment -> Сабақтың атауы XX ғасырдағы қазақ әдебиеті жалпы шолу Мақсаты Күтілетін нәтиже
attachment -> Туєан жер, алтын бесіік
attachment -> Қазақ тілі мен әдебиет пәні мұғалімі Ибрагим Бегімхан Керімханұлы Қазақ әдебиеті, 9-сынып Тақырыбы: Қожа Ахмет Йасауи «Диуани хикмет»


Достарыңызбен бөлісу:


©kzref.org 2019
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет