Сабақтың тақырыбы Бай баласы мен жарлы баласы. Күрделі етістіктер



жүктеу 101.32 Kb.
Дата08.02.2018
өлшемі101.32 Kb.
түріСабақ



Пәні: ҚАЗАҚ ТІЛІ

Мектеп: Ақтөбе облысы Шалқар ауданы Қарашоқат ОМ

Күні:15.11.2017

Мұғалімнің аты-жөні: Ермекова Г.К.

Сынып: 7

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Бөлім атауы

Сүйіспеншілік пен достық

Сабақтың тақырыбы

Бай баласы мен жарлы баласы.Күрделі етістіктер

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

7.Ж4 - Эссе құрылымы мен даму желісін сақтап, тақырыпқа байланысты берілген мәселенің оңтайлы шешілу жолдары немесе себептеріне өз көзқарасын жазу.(дискуссивті эссе)

7.Ж2 - жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай көркемдегіш құралдарды орынды қолдана отырып, шағын мақала, нұсқаулық, әңгіме құрастырып жазу.



Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар орындай алады: тақырып бойынша тапсырмалар орындайды және күрделі етістіктерге тән белгілерді анықтайды.

Көпшілігі орындай алады: мәтін бойынша тілдік талдау тапсырмаларын орындап, күрделі етістіктердің жасалу жолдарын түсіндіреді.

Кейбір оқушылар орындай алады: мәтіннің мазмұнын ашып түсіндіріп, түрлі достық туралы өз пікірін тарқатады; мәтін ішінен күрделі етістіктерді табады.


Бағалау критерийі

  • Эссе құрылымы мен даму желісін сақтайды

  • Тақырыпты анықтайды

  • Өзіндік көзқарасын жазады

  • Көтерілген мәселенің шешімін табады

Тілдік мақсаттар

Негізгі сөздер мен тіркестер: бай баласы мен жарлы баласы, Асан мен Үсен, шынайы достық, күрделі етістіктер
Талқылауға арналған сұрақтар: Бүгінгі сабақтың тәрбиелік маңыздылығы жайлы не айтасыңдар? Берілген мәтін несімен ұнады немесе ұнамады? Осыған ұқсас қандай әңгімелерді білесіңдер? Крделі етістіктерді табыңдар. Сөйлемде күрделі етістіктер қалай берілген?

Құндылықтарға дарыту

Адами қасиет, тәлім-тәрбие, достық, татулық;

Пәнаралық байланыс

Өзін-өзі тану, әдебиет

Алдыңғы білім

Жігітті жолдасына қарап бағала. Негізгі және көмекші етістіктер.

Жоспар

Жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Дереккөз-дер

(Ресурстар)

Сабақтың басы

Оқушылармен амандасу.

Кезекші мәлімдемесі.


Оқушылар өздерінің дайындық дәрежесін өздері бағалап, оны мұғалімге хабарлайды

Сұрақ: «Бүгін кім сабаққа «өте жақсы», «жақсы», «қанағат» дайындалды» - деген мұғалімнің сұрағына оқушылар қол көтеру арқылы өз білімдерін өздері бағалайды.


Үй тапсырмасын сұрау.

«Ашық микрафон» әдісі

  1. Етістіктер құрамына қарай неше бөлінеді?

  2. Етістік дегеніміз не?

  3. Етістіктер тұлғасына қарай қалай бөлінеді?

  4. Етістіктің сұрақтары

  5. Етістік сөйлемде қандай қызмет атқарады?

  6. Негізгі түбір етістікке мысал келтір

  7. Туынды түбір етістікке мысал келтір

  8. Негізгі етістік етістік дегеніміз не?

  9. Көмекші етістік дегеніміз не?

  10. Көмекші етістіктің түрлері

ҚБ: Мадақтау



Мадақтау түрлері:

  • Жақсы!

  • Жарайсың!

  • Өте жақсы!

  • Ашық ой!

  • Теңеу жоқ!

  • Өте ғажап!

  • Тамаша!

  • Тамаша айтылды!

  • Жоғары деңгей!

  • Тамаша бастау!

  • Теңеу жоқ!

  • Мен күткеннен де жақсы!


Топқа бөлу (Оқушыларға өлең тармақтары таратылып береді, шумақ құрастыру арқылы оқушылар 2 топқа бөлінеді)
1-топ: Асан

2-топ: Үсен


1.Толтыра біліп көңілдің олқы бос жағын,

Қатемді түзеп жол тапсам дұрыс қостадың,

Қиналған шақта бөлісіп жүрек жылуын,



Жүрдіңдер сендер қолтықтан демеп достарым.

Қайырмасы

Жабыққан сәтте қас-қағым

Жанымды ұғар басқа кім?!

Жаңа бір әуен бастадым

Сендерге арнап , достарым.

2.Сағыныш толы кеудемді кернеп жыр көшкін,

Достыққа келді сағына әнмен үн қосқым,

Өтермін мына өлшеулі ғана тірлікте,

Биіктен сайлап, орынын адал, шын достың
ҚБ: Үш шапалақ

Грмматикалық тақырыпты түсіндіріп кету


Слайд


Парақшаларға жазылған өлеңдер

http://x-minus.me/track

/116306/достарым

Слайд


Сабақтың ортасы

С

  1. тапсырма. Мәтінді оқу. (Рөлге бөліп)

1-тапсырма (а) Мәтінді еске түсіріп , жалғасын айту.
1-тапсырма (ә) Берілген етістіктерді сөз құрамына қарай талдау.
1-топ:екен, ойнап, жүріп, қалыпты, деп келсе, жатыр, жылай бастайды, ойланып тұрды, іздеп табалық, өнбес,

2-топ: табамыз, көргеніміз жоқ, келді, жатыр екен, тауып, алды, жүре берді, айырылды, жылай бастады


ҚБ: бас бармақ

2-тапсырма

Шын және жалған


Асан Үсенді әрдайым жұбатып жүреді




Асан мен Үсен ойнап жүргенде ауыл көшіп кетеді




Үсен балықты аумен ұстайды




Екеуі үйрек ұстап жейді




Оларды малшылар тауып алады




Өмірге деген көзқарасы ортақ, дүниетанымы деңгейлес, әрі бір-бірін оңай түсінетін жандар бір-бірімен дос бола алады. Ал оның сақтаушысы адалдық пен шынайылық. Дос деген сенің басыңдағы кез келген жағдайды басқалардан артық түсінетін, яғни өзің сезгендей сезе алатын сенің екінші сыңарың. Дос биікке жетелейтін, қуанышыңа ортақ, қиындықта демеу болатын жан...


Сауал:

Сіз бүгінгі таңдағы достық қарым-қатынасқа қандай баға бересіз?


Дескриптор

  • эссе құрылымын сақтайды;

  • тақырып эссенің өн бойынан көрініс табады; өзіндік көзқарасы бар;

  • мәселенің шешу жолын ұсынған.

3-тапсырма.



























































































































































































  1. ... ғғаштар, алдымнан жел еседі.

  2. Етістік негізгі түбір етістік және ....түбір етістік болып екіге бөлінеді

  3. Етістіктің сөйлемдегі екі түрлі қызметте жұмсалатын ерекше түрі, жіктеліп етістік қызметін атқаратын, есімдерше түрленіп , яғни септеліп ,тәуелденіп, көптеліп есімдердің де қызметін атқаратын түрі

  4. Етістік мағынасына қарай салт және... болып бөлінеді.

  5. Дұшпан күлдіріп айтады,

Дос ... жылатып айтады.
6.Алыстан тау көрінді. Сөйлемдегі етістікті тауып жаз.

7. Негізгі қимыл , амалды білдіретін немес оны айқындай түсіп, қосымша қимыл, амалды білдіру қызметінде жұмсалатын етістіктің түрі



Оқулық

Сабақтың соңы


Кері байланыс.

«3 қ»


Қызық ...

Қажет ...

Қиын ...

Үйге тапсырма: 2,4-тапсырма



Қосымша ақпарат

Дифференциация-Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау-Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-мен байланыс

Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)










Ойлану

Сабақ мақсаттары / оқу мақсаттары жүзеге асырымдыболды ма?

Бүгін оқушылар не үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.




Жалпы баға

Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты?)

1.

2.

Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?



1.

2.

Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?





Каталог: doc
doc -> Английские слова и выражения в оригинальном написании a horse! a horse! MY KINGDOM FOR a horse! англ букв. «Коня! Коня! Мое царство за коня!»
doc -> Викторина по пьесе В. Шекспира «Гамлет, принц Датский»
doc -> Егемен Қазақстан. – 2014. №176. – 10 қыркүйек Біржан С. Елім менің – Қазақстан
doc -> Республиканский форум «Технологические инновации библиотек для информационного общества», Усть-Каменогорск, 10-11 октября 2012 г
doc -> Әож 373. 016;821. 512. 122 Қолжазба құқығында
doc -> Тест сынып Ұлы Отан соғысы нұсқа


Достарыңызбен бөлісу:


©kzref.org 2019
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет