Сабақтың тақырыбы: Дәрілік өсімдіктер Мақсаты



жүктеу 41.1 Kb.
Дата23.12.2018
өлшемі41.1 Kb.
түріСабақ

28.11.2016

Сабақтың тақырыбы: Дәрілік өсімдіктер

Мақсаты:

1.Білімділік: Оқушыларға дәрілік өсімдіктер туралы терең мағлұмат беру,

білімдерін кеңейту.



2.Дамытушылық: оқушылардың ой-өрісін, дүниетанымын кеңейту,

қызығушылығын дамыту.



3.Тәрбиелік: Оқушыларға табиғаттағы өсімдіктерді қорғауға тәрбиелеу.

Сабақтың түрі:Аралас сабақ.

Оқыту әдісі: әңгімелеу сұрақ-жауап, ребус шешу, сөзжұмбақ шешу

Сабақтың көрнекілігі: дәрілік өсімдіктер суреттері

САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

1. Сәлемдесу.

2.Түгендеу.

3. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.



ІІ. Үй тапсырмасын тексеру

сұрақ –жауап арқылы

1.Өсімдік өсу үшін қандай жағдайлар керек ?

2.Өсімдік жыл мезгілдеріне байланысты қандай күйге ұшырап,

қандай түседі?

3.Өсімдіктің адамға пайдасы?

4.Қандай қасиеттері бар?

5.Күн күзінің өсімдіктерге берер пайдасы?

6. «Сусыз тіршілік жоқ»,- деген сөзді қалай түсінесіңдер?


ІІІ. Оқушы білімін тексеру

Ребус шешу



,, ,,, ,,,, , , ,, ,



,,,,,, ,,, ,,,, ,,,, ,,,,,



,,,,,, ,,,, ,,, ,,,, ,,, ,,,,,

-Сонымен қандай сөз шықты?

-Дәрілік өсімдіктер.
ІV. Жаңа сабақтың мақсаты

- Олай болса бүгінгі сабақта дәрілік өсімдіктер туралы мәлімет аламыз.

V. Жаңа сабақты түсіндіру

Қазақстанда дәрілік өсімдіктердің көптеген түрі өседі. Олар: шайқурай, қалақай, түймедағы, мыңжапырақ, таушымылдық, бөріқарақат, шырғанақ, итмұрын, жусан және тағы басқалар. Шырғанақтың жемісіне күйікке және жараға жағатын май алынады. Итмұрынның жемісінен дәруменге бай дәмді қайнатпа және шырындар жасайды. Таңқурай жаңа піскен, кептірілген, тоспа түрінде өте пайдалы. Оны суық тиген кезде шайға салып ішу керек. Шай қурайды халық 99 аурудың емі деп санайды. Онда пайдалы заттар өте көп. Жұпар гүл ас қорытуды жақсартады, суық тигенде көмек теседі. Бұл өсімдіктің атауының өзі оның жұпар иісі туралы айтып тұр. Жұпар гүлдің шайға қоссаң, ерекше дәм және қош иіс береді. Жолжелкеннің жараны емдеп жазуға көмегі көп. Жолжелкенді жапсырып қойсаң, тез жазылады. Жолжелкеннің шырынынан жөтелді басатын дәрі дайындайды.



VІ. Жаңа сабақты түсінгенін тексеру:

Дидактикалық ойын арқылы. «Үйіне орналастыру»

Берілген өсімдіктердің ішінен дәрілік өсімдіктерді тауып, өз орнына орналастыру.

Сарамандық жұмыс

Дәрілік өсімдіктердің суреттерін салу

Қауіпсіздік ережесін еске түсіру.



Сергіту сәті:

Қане, қане балалар (Балалар тұрады)

Шаршағанда ырғалып (тербеліп тұрады)

Гүлге ұқсап демалам (отырады)

Жұпар иісін бір искеп (мұрнымен демді ішіне тартып, шығарады)

Гүлдей болып жайқалам (Қолдарын жоғары көтереді)



VІІ. Жаңа сабақты бекіту

Жұмбақтар шешу арқылы



  1. Өзіне шап-шақ,

Киген қалпағы аппақ,

Балалар тұр қаптап. (бақбақ)




  1. Саздауыт жерде өседі,

Хош иісі аңқыған,

Шипа өсімдік деседі. (Жалбыз)


3. Бұтағы ілген үлпершек,

Іші нәрлі қызыл сөл,

Теріп алып үлгерсек. (Бүлдірген)

Топтастыру әдісі арқылы.









Бағалау.

VІІІ.Үй тапсырмасы.

Өз жерімізде өсетін дәрілік өсімдіктердің суреттерін салып келу.



















Достарыңызбен бөлісу:


©kzref.org 2019
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет