Сонымен ќатар сабаќты тїрлендіріп ќызыќты ґткізуге кґмектесетін, оќушылардыѕ шыєармашылыќ белсенділігін артыратын ойын элемент



жүктеу 68.69 Kb.
Дата17.04.2019
өлшемі68.69 Kb.


Cабақты түрлендіріп қызықты өткізуге көмектесетін, оқушылардың шығармашылық белсенділігін артыратын ойын элементтерін пайдалану өте тиімді. Информатика сабағындағы ойындарға ребустар, сөзжұмбақ құрастыру, анаграммалармен жұмыс жасау жатады. Ойын элементтері оқушылардың логикалық ойлау қабілетін артырып, сөз байлығын кеңейтіп, елестету және қалыптан тыс ойлауын, сөздерді жадында сақтауға үйретеді.

Осы мақсаттағы 7 сыныптағы Word Pad мәтіндік редакторы.

Word Pad программасын іске қосу. Мәтіндік редактор терезесі.

Мәтінді енгізу және редакциялау тақырыбында ашық сабағымды әріптестеріме ұсынып отырмын.

Сабақтың тақырыбы: Word Pad мәтіндік редакторы. Word Pad программасын іске қосу. Мәтіндік редактор терезесі. Мәтінді енгізу және редакциялау.
Сабақтың мақсаттары:

Білімділік : Word Pad редакторымен жұмыс істеуді үйрету.
Дамытушылық : Тақырып бойынша алған теориялық білімдерін

тапсырмаларды орындау кезінде тиімді пайдалану,

алдына қойған мақсаттарына жету.

Тәрбиелік : Өз бетімен жұмыс істеуге үйрету. Мәтінді сауатты теру.

Сабақтың жүрісі:


  1. Ұйымдастыру бөлімі.

  2. Жаңа материалды түсіндіру.

Word Pad редакторы:

  1. Іске қосылуы.

  2. Терезе элементтері.

  3. Батырмалары.

  4. Мәтінді теру, редакциялау.

Бұл сабақта блоктау арқылы, трек схемаларын пайдаланып түсіндірдім. Word Pad мәтіндік терезесінің ашылуын, оның элементтерін таныстырдым. Терезеге мәтінді теріп жазу, мәтіндік редактордың Word Pad батырмаларының түрлері мен қызметі айтылды. Мәтінді теру мен редакциялау түсіндіріледі.

Материал толық түсіндіріліп болған соң, оны бекітуді компьютер мен жеке жұмыс жасауға үйрету мақсатында үлестірме бетшелер тапсырылды. Бетшедегі тапсырмаларға ұлы адамдардың білім, ғылым, кітап туралы айтқан нақыл сөздері кіреді.



1-тапсырма. Берілген нақты сөздерді теріп жазу.

2 – тапсырма. Оқушыларға тәрбиелік мәні бар мақалдарды өз ойларынан теріп жазуды тапсырдым

3 – тапсырма. Бір әріпті екі рет қолданбай «Программа» деген сөзден ең ұзын мағыналы сөз ойлауды ұсындым.

4 – тапсырма. «Компьютер» немесе «Процессор» сөздерінің әріптерінің орнын ауыстырып қойып, осы әріптерден сөз құрастыру керек.
ІІІ. Материалды бекіту. Өтілген тақырып бойынша мына сөзтізбекті шешіп көрелік.

С ө з т і з б е к





и

н

ф

о

р

м

а

т

и

к

а







с

к

а

н

е

р







а

р

х

и

в

а

т

о

р




ф

а

й

л




п

р

о

г

р

а

м

м

а







б

а

й

т







д

и

с

к

е

т

а




п

р

и

н

т

е

р







  1. Ақпараттық процестерді үйрететін ғылым.

  2. Графиктік немесе текстік мәліметтерді тікелей оқитын құрылғы.

  3. Файлдар көлемін кішірейтіп сақтауға арналған программа.

  4. Белгілі бір атпен жазылған мәліметтер жиыны.

  5. Есеп шешуінің алгоритмін компьютерге түсіру жолы.

  6. Информацияның өлшем бірлігі.

  7. Мәліметті сақтау үшін қажетті құрал.

  8. Ақпаратты шығару құрылғысы.


IV. Үйге тапсырма:

1) 5.1 – тақырып.

2) Үйден әркім өз ойынан осы тақырыптың ережелеріне сәйкестендіріп ребустар және сөзтізбек құрастыру.

Осы сабақты бағалауды мынадай кестеге толтырып қорытынды баға қойылды.



Бұл сабақтың артықшылығы мен тиімділігі мынандай:
1.Оқушының логикалық ойлау қабілетін, сөз байлығын жетілдіреді.

2.Компьютерлік сауаттылығын қалыптастырады.

3.Оқушының пәнге қызығуын және шығармашылығын арттырады.

Тараудың соңында, қорытынды сабақта оқушы білімін тексеру үшін әрбір сыныптарға өтілген тақырыптары бойынша тест жұмысы жүргізіледі. Тестоқушының білімін, іскерлігі мен дағдысын тексерудің немесе оқушы білімінің белгілі бір сапалық қасиетін тексерудің ерекше түрі. Тест құрастыру барысында мейлінше қысқа да нұсқа жауаптарды қажет ететін тапсырмалар қолданылады немесе бірнеше жауаптар ішінен дұрыс жауапты таңдап алуға негізделген тапсырмаларға құралады.


1. Бір байт мынаған тең

а) 12 пиксел

ә) 16 герц

б) 8 бит


2. Бір килобайт мынаған тең

а) 1000 байт

ә) 1024 байт

б) 210 байт

в) 213 байт

3. Қатты дискі дегеніміз –

а) графикалық ақпараттар енгізу құрылғысы

ә) алфавиттік – сандық және графиктік ақпараттар шығару құрылғысы.

б) оңай ашылатын мәлімметтер сақтау құрылғысы.


4. Принтер дегеніміз бұл –


а) графикалық ақпараттар енгізу құрылғысы

ә) алфавиттік – сандық және графиктік ақпараттар шығару құрылғысы.

б) Графикалық мәлімметерді қағазға шығару құрылғысы.

5. Сканер дегеніміз бұл -

а) графикалық мәліметтер енгізу құрылғысы

ә) алфавиттік – сандық және графиктік ақпараттар шығару құрылғысы.

б) Графикалық мәлімметерді қағазға шығару құрылғысы.



6. Модем дегеніміз - бұл

а) графикалық мәліметтер енгізу құрылғысы

ә) алфавиттік – сандық және графиктік ақпараттар шығару құрылғысы.

б) глобальді желіге байланыс құралы арқылы компьютерлерді жалғауға арналған құралғы



7. Дыбыстық карта дегеніміз – бұл

а) графикалық мәліметтер енгізу құрылғысы

ә) алфавиттік – сандық және графиктік ақпараттар шығару құрылғысы.

б) дыбыстық ақпараттарды шығару – енгізу құрылғысы.



8. Файл дегенiмiз не?

а) Принтерден шығатын мәтiн.

ә) Операторлық жадтағы программа.

б) Белгiлi атпен дискiге жазылып сақталатын құжат немесе программа.

в) ақпараттың өлшем бiрлiгi.

9. Қапшық құру дың неше әдiсi бар.

а) 1. ә) 3. б) 2. в) 4.


10. Таңба - деген не?

а) Программаның аты.



ә) Белгiлi бiр файлдарды көрсетiп тұратын белгi.

б) Белгi.


Достарыңызбен бөлісу:


©kzref.org 2019
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет