«У гостях у байки»жүктеу 91.16 Kb.
Дата14.02.2018
өлшемі91.16 Kb.
түріУрок

Відділ освіти Баришівської районної державної адміністрації
Лехнівська загальноосвітня школа І-ІІІ ст.


ПОЗАКЛАСНИЙ ЗАХІД

на тему: « У гостях у байки»

Провела позакласний захід

із світової літератури у 6 класі

Лехнівської ЗОШ І-ІІІ ст.

Петренко Любов Василівна

2013р

Вступне слово вчителя

Діти, впродовж декількох уроків ми вивчали байки славетних байкарів, виразно читали, аналізували ці невеличкі, але такі повчальні твори. І ви так завзято працювали; малювали малюнки до байок, інсценували байки, і мені здавалося, що байки стали для вас цікавіші від улюблених казок.

За рік ви підросли на сходинку як читачі і життєву правду почали сприймати без чарівних предметів та фей, а з допомогою таких понять, як мораль, алегорія.

Ведуча

Упродовж майже ЗО століть свого існування байка стояла на сторожі загальнолюдських ідеалів: добра, честі, справедливості.Ведучий

І ми знаємо, що найвідомішими байкарями були: Езоп, Федр Лафонтен, Крилов, Гребінка та інші, вірячи в людину, її високе призначення на землі, в перемогу розуму над інтелектуальною убогістю, шляхетності над ницістю, добра над злом, мріяли бачити людство кращим, цивілізованішим.Ведуча

До цього ми прагнемо з вами і сьогодні бути порядними, добрими, освіченими, культурними людьми. Тому актуальними є нині слова видатного римського поета Федра: В Езопа вчіться, добрі люди! Для того байка коле під ребро, Щоб виправлять людські заблуди і похвалять красу й добро.Ведучий

Сьогодні ми спробуємо здійснити подорож,у часі й просторі,поринемо у сюжети байок.Учитель

Діти, перед вами «Дерево мудрості» (генеалогія жанру байки) Ви знаєте, що основоположником жанру байки у світовій літературі є ... (учні називають Езоп). І ми запишемо його ім'я на коріннях дерева. Зараз хтось із вас заповнить гілки дерева іменами видатних байкарів світу.(За кожну правильну відповідь 1 бал)Ведуча

Хто ця людина? Показує на портрет Езопа. Слово надаємо шестикласникам, адже вони вивчили про нього ка уроках.Учень

Уявіть собі чарівний острів в Егейському морі-одному з найкрасивіших морів Світу... Це острів, де солоний подих Моря змішується з пахощами сосен, ялин. На схилах гір каштанові, оливкові, помаранчеві чаї, виноградники, що дають славнозвісне Самоське вино. Саме сюди, на острів, доля закинула раба Езопа, де його господарем став рабовласник Ксанф, який вважав себе філософом, і одного разу пообіцяв друзям випити море. Лише мудра порада раба Езопа допомогла неуку Ксагіфу.Учень

Іспанський філософ художник Дієго Веласкес створив портрет цього байкаря Ось про нього запис: «Він був за походженням не греком, а чужоземцем. Дуже негарний на вигляд: у нього велике черево, велика голова, а на спині горб".

Але цей гидкий раб вирізнявся неабияким розумом. Свої корисні поради й настанови він давав без суворості, як це зазвичай властиво філософам, - а вигадував дивні й цікаві притчі: розумно й прозорливо обдумане історії передавав людям.

Ведучий

Подивимось інсценівку зараз і попробуємо здогадатись про кого це.1. Легенда

Ведуча. Господар Езопа - рабовласник Ксанф, який вважав себе філософом, а насправді був обмеженою людиною, Відправив Езопа на базар.

Рабовласник. - Іди на базар і принеси мені найдорожчу річ.

Ведуча. - Що ж приніс Езоп господарю? Як ви думаєте діти?

(Відповіді дітей різні) –

Езоп вернувся з базару з язиком.

Езоп. - Езоп сказав

«Язик - могутня зброя, завдяки йому можна провідувати любов, справедливість, здійснювати добрі вчинки, дарувати надію, цінувати та пс важати людей, тому язик - найдорожча річ».

Ведуча. - Пройшов деякий час. Ксанф знову відправляє Езопа на базар і наказує.

Рабовласник. - Іди на базар і принеси мені найдешевшу річ?

Ведуча. – Діти яка ж це була річ, як ви думаєте?

(Відповіді дітей різна).

Ведуча. - Езоп приніс язик знову і так сказав:

«Язик може чинити зло, вбивати та зраджувати, завдавати болю, призводити до розчарування.

Тому це найдешевша річ».

Ведуча, - Про мудрість Езопа складали цілі легенди, які свідчили про те, що він був далеко розумніший за своїх сучасників, а щоб вони могли скористатися з його розуму, він повчав їх своїми байками.2.Інсценування байки Езопа «Два Приятелі і Ведмідь».

Автор.


Двом приятелям випало одного разу йти в купі з села до міста. Дорога пролягала через густий ліс.

Один приятель.

+ А чи не спіткає нас яке лихо в путі? - питає.

+ Ану ж нападе дикий звір?

Другий приятель,

+ Нема чого боятися.

+Коли що трапиться -

Нас двоє, будь-кому дамо відсіч.

Автор.

Невдовзі дісталися приятелі лісу й пішли попід високими деревами. Аж раптом звідки не візьметься ведмідь. Один з приятелів, ледь його забачивши, кинувся до високого дерева і вмить видерся під самісінький вершечок. Він знав - ведмідь високо не вилізе.Другий ішов трохи позад і розглядався по боках. А коли помітив звіра було вже пізно. Видиратися на дерево марна справа, ведмідь наздожене. Треба придумати щось інше. І чоловік упав додолу та прикинувся неживим, бо знав, що ведмідь ніколи не чіпає мертвого.

Ведмідь підійшов і вгледів його. Тихенько нахилився над головою. Чоловік затамував подих. Обнюхав його ведмідь,бачить - не дихає, то й подумав, що мертвий і подався своєю дорогою.

Підвівся чоловік нажаханий, блідий, не вірячи самому собі, що врятувався від медвежих обіймів.

А приятель усе те бачив з дерева і коли оговтався, зліз із дерева підійшов і каже:

Перший приятель.

- Коли б ти знав, як злякався я за тебе!

Дуже радий, що ти врятувався, братику мій! Ну, а тепер розкажи, що тобі шептав на вухо бурмило,коли нахилився до тебе? Цікаво послухать!

Другий приятель.

- Сказав, щоб я ніколи не ходив нікуди з приятелями, які в скрутну хвилину кидають мене самого і чимдуж тікають, рятуючи власну шкуру. Перший приятель.

- Отак і сказав? - засміявшись здивувався приятель. - Ти ба, який розумний.


Другий приятель.

- Отак. І він має слушність, бо друзі пізнаються в біді.3. Інсценування байки «Лисиця і Виноград».

4. Літературна вікторина. «Що? Де? Коли?»

(Гравці відповідають на запитання по черзі, за кожну правильну відповідь 1 бал). • Кого вважають засновником байки у світовій літературі? (Езоп).

 • Уявіть собі, що ви - давні греки, та вимовте ім'я Езопа (Айсопос)

 • Як називають автора байок? (байкар)

 • Кого з полководців уславив Крилов у своїх байках? (Кутузова)

 • Хто з байкарів залишив креслення винайденого ним повітроплавального апарату,зробив відкриття в галузі фізики, механіка, хімії, біології, географії (Леонардо да Вінчі).

 • Хто був художником (Леонардо да Вінчі)

 • Назвіть найвідомішу сартину Леонардо да Вінчі (Мона Ліза)

 • Хто з байкарів у 50 років вивчив давньогрецьку мову і читав в оригіналі байки Езопа?(Крилов).

Ведуча-

- Майже всі народи світу мають свої байки, і що цікаво - серед них є багато схожих на сюжети, запозичені в Езопа, хоч і складено їх у різних краях, за різних часів і різними мовами. У Росії в другій половині 18 і в першій половині 19 сторіччя складав віршовані байки славетний байкар Іван Андрійович Крилов.

І сьогодні ми просто не маємо такого права не показати байок цього всім відомого російського байкаря.

5.Інсценування байки І. А. Крилова

« Вовк і Ягня»

Ведуча.


 • Коли Крилова запитували, чому він пише байки, то чули у відповіді: «Бо тут за мене говорять мої звірі».

 • Про що ж говорят- звірі байкаря?! Вони викривають й осміюють людські вади -лицемірство, неуцтво, улесливість,заздрість, скупість, брехливість, утверджували погляди самого автора на людину, на її позитивні якості - честь, гідність, працелюбність, любов до батьківщини. Тому його байки визнані в народ.

6. Характеристика Вовка та Ягняти.

Команди проводять жеребкування, кому який образ характеризувати, та отримують вирізані з картону фігурки.

Вовка та Ягняти, на зворотному боці записують риси персонажів.

Вовк - голодний, хижий, безжальний, жорстокий, сердитий, підступний, хитрий, лицемірний, нахабний, злий, самовпевнений, всевладний.

Ягня - маленьке, бліде, беззахисне, слабке, безправне, принижене, чесне, розумне, справедливе.

7. Байка Глазового «Як лякати Вовка»

8.Інсценування байки І. А. Крилова «Квартет».

Ведуча,-


Ще в дитинстві, у Гвері, Крилов прислухався до мови простого люду, відвідуючи торгівельні майданчик і, народні гуляння, вуличні бійки. А будучи вже літнім чоловіком і живучи в Санкт-Петербурзі, він весь свій вільний час проводив серед людей влітку і взимку, за будь-якої погоди, рано-вранці ходив купатись у каналі Літнього саду.

Великий і сильний, він багато ходив пішки, часто відвідував театри, засідання літературних гуртків. Кому подобалось, як і в дитинстві, бувати на ринках серед людей, записувати цікаві слова і вирази.

Тому мова його байок насичена простонародними словами, прислів'ями та приказками, які поєднуються з літературою, мовою, роблячи й легкодоступною, виразною, цікавою, емоційною.

9. Інсценування байки І. А. Крилова «Стрекоза і Муравей»

10.Конкурс гравців «Складання паспорта байки»

Щоб вирушити у будь-яку мандрівку, тим більше в часі, потрібно мати паспорт. Зараз учасники гри складуть за схемою паспорти байок. 1. учасник - паспорт байки Езопа,

 2. учасник - паспорт байки Крилова.

(Але перед цим учасники складають рядки з вивчених байок, називають автора і байку, а потім складають паспорт байки).

11. Конкурс «Слідство ведуть знатоки ».

2 учасники отримують таці з речовими доказами, за якими вони мають впізнати байки та назвати їх авторів. 1. учаснику - аркуш з нотами, виноград,

 2. учаснику - окуляри, різки.

Ведуча.

Франція пишається своїм байкарем Жаном Лафонтеном, який жив у 17 сторіччі. На Україні теж було чимало письменників, що складали свої байки за зразками давніх Езопових байок.

У 18 сторіччі - Григорій Сковорода;

У 19 сторіччі -Петро Гулак-Артемовський, Євген Гребінка, Леонід Глібов.

У 20 сторіччі - Остап Вишня, Степан Олійник, Микита Годованець.

У кожного з цих байкарів - від Езопа до Глібова - є схожі між собою байки, і кожна по-своєму цікава.12.Виразне читання сучасної байки «Телевізор»,

13.Приємна зустріч.(Конкурс власних байок).

14.«Ромашки» епітети до слова «байка»

Ведуча.


Мандрують байки світом, переходять від народу до народу, і хоча було складено байку дві з половиною тисячі років тому, але живе вона серед нас і сьогодні.

Заключне слово вчителя:

Ніщо у світі не вічне: ріка змінює напрям, десь з'являється щось нове, а щось відмирає. Але творам Езопа судилося жити вічно. Ми черпаємо з його сюжетів життєву мудрість. Через століття передавався прийдешнім поколінням досвід і знання, і тепер,в нашому бурхливому сьогоденні, коли людям інколи бракує душевного спокою та джерел, звідки його можна почерпнути, ми згадуємо про скарбницю - джерело для душі та морального єства. Ця скарбниця не дає нам зубожіти духовно, адже збагачує нас мудрістю, тому на сьогоднішньому уроці нашою гостею була байка. Подивіться ще раз на портрет Езопа. У його погляді втома і меланхолія.Хто сказав, що легко бути мудрецем? Кожна байка вистраждала серцем, і кожному жарті є журба. «Що змінилося люди? Ви - безгрішні?» -Посилають крізь століття запитання очі мудреця.
Каталог: Files -> downloads
downloads -> «витівки снігової баби»
downloads -> Пригоди снігової баби
downloads -> Сценарій новорічного свята для початкових класів «Казкова феєрія -2017»
downloads -> Інформаці я про Солоницівський колегіум Дергачівської районної ради Харківської області станом на 22. 08. 2013 Рік заснування
downloads -> Тема: База даних
downloads -> Великоберезький днз
downloads -> Оноре де Бальзак Гобсек
downloads -> Про організацію методичної роботи з педагогічними кадрами
downloads -> Тестові завдання із світової літератури


Достарыңызбен бөлісу:


©kzref.org 2019
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет