Урок за творчістю Григорія Сковороди. Ім’я уроку: «Український Сократ»



жүктеу 63.43 Kb.
Дата18.04.2019
өлшемі63.43 Kb.
түріУрок


Урок української літератури

«Український Езоп»,

«Український Горацій»,

«Український Сократ»

Підсумковий урок за творчістю Г.Сковороди

Підготувала

учитель української мови і літератури

Т.В. Лапінська

Хрещенівка, 2013-2014 н.р.

Тема. Підсумковий урок за творчістю Григорія Сковороди.

Ім’я уроку: «Український Сократ», «Український Горацій», «Український Езоп»

Мета: закріпити, узагальнити, систематизувати знання учнів про життєвий і творчий шлях видатного українського філософа;

зацікавити учнів особою поета та його творчістю ;

удосконалити вміння аналізувати факти, вчинки, давати оцінку певним явищам;

розвивати асоціативне мислення, навички роботи в парах, спостережливість, вміння аналізувати, коментувати, визначати провідні ідеї його творів;

виховувати прагнення добра,справедливості, бажання пізнавати світ,почуття пошани до творчості поета.

Тип уроку. Урок закріплення і узагальнення вивченого

Обладнання: портрет письменника,виставка творів поета, дидактичні та ілюстративні матеріали, презентації, проектор

Методи, прийоми і форми роботи: «Обмін компліментами», робота у парах, учнівські повідомлення, літературний диктант, асоціативні малюнки

Епіграф: «Пізнай самого себе - тоді пізнаєш весь світ»

Хід уроку

1. Мотиваційний етап

З’ясування емоційної готовності до уроку.



«Обмін компліментами»: усно в парах або записати в зошит сусідові по парті.

2.Актуалізація опорних знань.

Учитель. «Пізнай самого себе – тоді пізнаєш весь світ». Як ви розумієте даний епіграф ( думки учнів).

Учитель « Чим ширша своєю діяльністю людина , - писав Павло Тичина, - тим дальше після її смерті шириться пам'ять про неї . Чим ясніший своєю моральністю і правдиві ший голос творця, - тим чистішим і зручнішим стає голос з часом, у віках.» Так і зі Сковородою, творчість якого ми щойно закінчили вивчати.

Літературний диктант «Подорож шляхом життя і творчості Г.С Сковороди»

  1. Сковорода народився на Черкащині. НІ

  2. Митець досконало володів латинською,старогрецькою, німецькою, польською мовами. ТАК

  3. Для Сковороди очі є дзеркалом душі. ТАК

  4. Поет і водночас музикант Григорій Савич близько трьох років був співаком у придворній капелі цариці Єлизавети. ТАК

  5. У своїх байках Сковорода продовжив традиції Глібова. НІ

  6. Шершень у байці «Бджола і Шершень»- образ зрадництва. НІ

  7. Мова Бджоли – афористична. ТАК

  8. На думку Вовка («Вовк і Собака», він відрізняється від собак голосом і волосом. НІ

  9. Свободу Сковорода порівнює із щастям. НІ

  10. У поезії «Всякому місту- звичай і права» автор висміює цілу галерею грішників, що не живуть за своїм покликанням. ТАК

  11. «Де лібертато» - вірш про золото. НІ

  12. Згідно із власним заповітом видатного митця висічено: «Світ ловив мене і не спіймав». ТАК

Учитель. Понад два століття минуло з того часу , як цей самобутній і багатогранний письменник та учений ходив по землі, проте голос його не стихає, а все дужчає. Його заповіді добра, справедливості, людяності, працьовитості знаходять відгук у серцях і наших сучасників. Ще за життя Сковороду називали «Українським Сократом», «Український Горацієм», «Українським Езопом» Адже згадані мудреці у своїх країнах, так Сковорода в Україні значно розвинув філософію, літературу, педагогіку.

1 блок уроку має назву «Український Езоп» на екрані фото Езопа і Сковороди

  • Хто ж такий Езоп? Давньогрецький байкар.

До речі, цікава інформація : учителюючи уХаркові, Скорода написав латинською і українською мовами «Байки Езопові»

Сковорода залишив нам у спадок збірку байок «Байки харківські»

Вправа. Визнач закодоване слово. Кожна цифра відповідає літері, яка розташована в алфавітному порядку ( ПРАЦЯ)

Бесіда з учнями


  • Чому саме це слово я закодувала?

  • У чому полягає роль праці в житті людини? ( розвиває творчі здібності, переборює лінь, пасивність, активізує людину, ціле спрямовує діяльність)

Так , одним із провідних у байках є мотив «сродної» праці. Письменник постійно твердив, що праця є природною потребою кожної людини. Без праці людина не може мати щастя і морального задоволення.

-У якій байці проголошується теза : праці – то щастя? «Бджола і Шершень»



Аналіз байок « Орел і Черепаха», «Зозуля і Дрізд»

Отже, Сковорода проголошує , що «нет радостнее, как жить по натуре»,тобто чесно, залежно від здібностей і покликання трудитися. ФІлософ обстоював думку у багатьох своїх байках: « Роби те, до чого народжений, будь справедливий і миролюбний громадянин…»



2 блок уроку має назву « Український Горацій» На екрані фото Горація і Сковороди

- Хто ж такий Горацій ? Давньоримський поет. Зверніть увагу на екран.



Вправа «Навчаючись – учусь»

Збірка поезій « Сад божественних пісень»

Ліричний герой збірки - весь в пошуках правди, добра, щастя. Він,як і автор, великий народолюбець, гуманіст, кличе до єднання людини з природою. Відкриваючи перед читачем свою благородну , чутливу душу, ліричний герой виливає журбу, тривогу, роздуми. У багатьох поезіях автор милується красою рідної природи, духовно збагачується її чарами. Ось уривки з віршів «Гей, поля, поля,зелені» та «Ой пташино жовтобока»:

Гей,поля,поля зелені,

Зелом, квітом оздоблені

Жайворонок над полями!..

Соловейко над садами…

Тільки сонце визирає.

Вівчар вівці виганяє…

Ой пташино жовтобока,

Не клади гнізда високо.

А клади лиш на лужку,

На зеленім моріжку…



Стоїть явір над водою,

Буйні вітри повівають,

Руки явору ламають.

В обох поезіях відчувається вплив фольклору, обидві стали популярними піснями і ввійшли до рукописних збірок народних пісень ще у 18 столітті. За жанром ці пісні є романсами. Красу природи поет оспівує також у віршах «В город не піду багатий –у полях я буду жить…», «Вже хмара пройшла. Райдуга в небі грає…», «Весна люба, гей, прийшла…»



1.У пошуках чого ліричний герой? Чи схожий він із автором збірки поезій?

2.Проаналізуйте поезії : Жанр, основна думка; Поетичні образи; Художні засоби виразності

3. Чи є ці вірші піснями. За жанром їх називають …..? Куди ввійшли ці вірші?

4. Чи відчувається вплив фольклору ?

А зараз трохи відпочинемо і послухаємо один і варіантів пісні «Ой пташино жовтобока» Прослуховування пісні.



3 блок уроку має назву «Український Сократ»

Повідомлення учня про Сократа.

Сковорода залишив нам у спадок і багато афоризмів, тобто крилатих висловів. Головне у світогляді філософа це концепція людини, ідея гармонійного розвитку особистості.

Зараз за допомогою цеглинок ми спробуємо сформувати людину як особистість.

Завдання. Погрупувати афоризми за цеглинками

Робота в парах. Вправа «Погрупуй афоризми»


  • Що може бути солодшим за те, коли любить і прагне до тебе добра душа.

  • Коли ти твердо йдеш шляхом,яким почав іти,то,на мою думку , ти щасливий.

  • Хто думає про науку, той любить її, а хто її любить, той ніколи не перестає вчитися, хоча зовні він і здавався бездіяльним.

  • Добрий розум робить легким будь-який спосіб життя.

  • Ти не можеш віднайти жодного друга, не нашукавши разом з ним і трьох ворогів.

  • Хто добре запалився, той добре почав, а добре почати – це наполовину завершити.

  • Не любить серце , не бачачи краси.

  • З усіх утрат утрата часу найтяжча.

  • Збери всередині себе свої думки і в самому шукай справжніх благ.

  • Копай всередині себе криницю для тої води, яка зросить і твою оселю і сусідську.

  • Похибки друзів ми повинні вміти виправляти або зносити,коли вони несерйозні.

  • Більше думай і тоді вирішуй.

  • Усе минає , а любов після всього зостається.

  • Щасливий , хто мав змогу знайти щасливе життя. Але щасливіший той, хто вміє ним користуватися.

Завдання. Робота із асоціативними малюнками. Установити відповідність.

Підсумок уроку. Висновок.

«Спадщина Сковороди, - справедливо зауважив Іван Пільгук, - свідчення тієї істини, що в тяжкі часи історичних роздоріж український народ носив у собі невгасиму жагу волелюбства, яка вилилась у поезії і роздумах великих мислителів. Спадщина Сковороди є дорогим надбанням української національної і світової культури»



Пам'ять про Григорія Сковороду вшановують в Україні та в усьому світі.

До вашої уваги презентація про вшанування пам’яті Сковороди
Каталог: Files -> downloads
downloads -> «витівки снігової баби»
downloads -> Пригоди снігової баби
downloads -> Сценарій новорічного свята для початкових класів «Казкова феєрія -2017»
downloads -> Інформаці я про Солоницівський колегіум Дергачівської районної ради Харківської області станом на 22. 08. 2013 Рік заснування
downloads -> Тема: База даних
downloads -> Великоберезький днз
downloads -> Оноре де Бальзак Гобсек
downloads -> Про організацію методичної роботи з педагогічними кадрами
downloads -> «У гостях у байки»


Достарыңызбен бөлісу:


©kzref.org 2019
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет