● Маргарита Тодорова-Ваклинова: Столични центрове и резиденции през Средновековието. Margarita Todorova-Vaklinova: Capital Centers and Residences in the Middle Ages



жүктеу 25.55 Kb.
Дата13.04.2019
өлшемі25.55 Kb.

P R O G R A M K O N F E R E N C I E

KULTÚRA VČASNÉHO STREDOVEKU BULHARSKA A SLOVENSKA“



(Early Medieval Culture in Bulgaria and Slovakia)

3. - 4.11. 2010

Nitra, AÚ SAV, Akademická 2


3.11. 2010 – streda (Wednesday)

8,00-8,30 Registrácia účastníkov. (Registration of participants.)


8,30 Otvorenie (Opening): M. Ruttkay (riaditeľ AÚ SAV Nitra).

M. T. Vaklinova and P. Šalkovský (garanti bulharsko-slovenského projektu)




PREDNÁŠKY A DISKUSIE (LECTURES AND DISCUSSIONS)
9,00-10,30
Úvodná prednáška konferencie (Introduction´s paper of Conference)

● Darina Bialeková: Kontakty stredodunajských Slovanov s Bulharmi v 9. stor. z hľadiska písomných prameňov. (Contacts between Slavs from the Middle Danube and Bulgars in the 9th c. AD based on the written sources.)


1. sekcia: Sídliská (1. Session: Settlements): Predsedajúci (Chairperson): A. T. Ruttkay
● Маргарита Тодорова-Ваклинова: Столични центрове и резиденции през Средновековието. (Margarita Todorova-Vaklinova: Capital Centers and Residences in the Middle Ages.)

10.30-10,45 Prestávka (Coffee break)


10,45-12,30
● Peter Šalkovský: Včasnostredoveké hradiská na Slovensku. (Early medieval  hill-forts in Slovakia.)
● Янко Димитров Димитров: Дървеното строителство в Плиска през 8 - 9 в.: предизвикателствата на новите археологически реалии от проучванията през последните 10 години. (Janko Dimitrov Dimitrov: Wooden Building in Pliska in the 8 th -9th c. AD: challenges of new archaeological realia of the past 10 years.)

12,30-13,30 Obedná prestávka (Lunch break)


13,30-16,00

● Július Béreš: Osídlenie východného Slovenska v stredoveku. (The Settlements of the East Slovakia during the Midle Ages.)



2. sekcia: Pohrebiská. Interdisciplinárna spolupráca. (2. Sessions: Cemeteries. Interdisciplinary cooperation): Predsedajúca (Chairperson): I. Dončeva-Petkova
● Методи Манчев Даскалов: Накитите от ранносредновековеколективен гроб в с. Гледачево, Старозагорско. (Metodij Mančev Daskalov: The Personal Jewellery from Early medieval grave in Gledachevo, South Bulgaria.)
● Danica Staššíková-Štukovská: Výklenkové hroby v južnej a strednej Európe. (Niche graves in the South and Middle Europe.)
● Milan Hanuliak: Pohrebiská z 9.-10. stor. – stav poznania a význam pohrebného rítu veľkomoravskej spoločnosti. (Great Moravian Burial Grounds. Inhumation from the 9th-10th c. AD on the territory of Slovakia.)

16,00-16,15 Prestávka (Coffee break)


16,15-17,45

● Gabriel Fusek: K niektorým problémom belobrdskej kultúry. (Some problems of Belobrdo culture.)


● Jana Mihályiová: Výsledky archeobotaniky k poznaniu života včasnostredovekej spoločnosti. (Results of Archaeobotanic to thet Knowledge of Live in medieval Community.)
18,00-19,00 Diskusia k posterom. (Discussion at Posters.)

***************************************************************************************************



4.11. 2010 - štvrtok (Thursday)
3. sekcia: Keramika (3. Session: Ceramics): Predsedajúca (Chairperson): D. Bialeková
8,30-10,30

● Людмила Иванова Дончева-Петкова: Жълтата керамика от Карпатската котловина и жълтата керамика от България. (Ludmila Dončeva-Petkova: The yellow ceramic of Carpathian Basin and yelow ceramic from Bulgaria.)


● Румяна Колева : За някои сходства и различия на ранносредновековната керамика от територията на днешна България и Словакия. (Rumjana Koleva: On some similarities and differences of the early medieval pottery from the territory of modern Bulgaria and Slovakia.)
10,30-10,45 Prestávka (Coffee break)
10,45-12,30

● Ivona Vlkolinská: Pobedim – niektoré výsledky analýzy keramiky z hradiska. (Pobedim – some results of the pottery analysis from the hillfort.)


● Андрей Тенев Аладжов: Ранносредновековна керамика от Плиска. (Andrej Tenev Aladžov: Early medieval pottery from Pliska.)
12,30-13,30 Obedná prestávka (Lunch break)
4. sekcia: Šperky, zbrane (4. Session: Jewellery, Weapons): Predsedajúca (Chairperson): M.T. Vaklinova
13,30-16,30

Валери Драганов Григоров: Накити в България и Великоморавия от 9-10 век (византийски културни влияния). ( Valerij Draganov Grigorov: Personal jewellery in Bulgaria and Great Moravia from the 9th-10th c. AD. (Byzantines culture Influence.)


● Danica Staššíková-Štukovská: Nálezy zo skla z pohľadu šírenia byzantských technológií na území  Bulharska a Slovenska. (The glass finds as evidence for the spread of Byzantine technologies in Bulgaria and Slovakia.)
● Alexander T. Ruttkay: K problematike veľkomoravského jazdeckého výstroja. (Concerning Great Moravian horse equipment.)
●Ivona Vlkolinská: Šperky z Nitry-Lupky a južná Európa. (Jewells of Nitra-Lupka and the South Europe.)
16,30-18,30

Zhodnotenie konferencie a projektu – diskusia o perspektívach budúcej spolupráce

(Evaluation of conference and the project – discussion on new perspektives in future collaboration.)
18,30

Concluding words (M. Daskalov and D. Staššíková-Štukovská)


***************************************************************************************************

5.11. 2010 - piatok (Friday)
10,00 – Exkurzia (Excursion tour)

Sprievod (Guide) - I. Vlkolinská
Nitriansky hrad (Nitra Castle) , Diecézne múzeum (Diocesan Museum) a Ponitrianske múzeum (Nitra Museum.)

Kontaktná osoba: PhDr. D. Staššíková-Štukovská (e-mail: nraustas@savba.sk)

Достарыңызбен бөлісу:


©kzref.org 2019
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет