Черкаської обласної державної адміністраціїжүктеу 182.17 Kb.
Дата22.02.2019
өлшемі182.17 Kb.
түріПротокол
УПРАВЛІННЯ ОСВІТИ І НАУКИ

ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ

ВІДДІЛ ОСВІТИ

КАТЕРИНОПІЛЬСЬКОЇ РАЙОННОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ

КАТЕРИНОПІЛЬСЬКА ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА

І-ІІІ СТУПЕНІВ № 2
НЕВІДОМЕ ПРО ВІДОМИХГлущик Ольга Василівна

вчитель фізики

Матеріали схвалені

на засіданні методичної

ради школи

(протокол № 3 від15.03.2016 р.)


2016
ЗМІСТ 1. Абу Наср Мухаммед ібн Тархан ат-Туркі аль-Фарабі  …………………..……..3

 2. Віктор Амазаспович Амбарцумян………………………………………………...4

 3. Крістіан Біркланд ………………………………………………………….……….5

 4. Нільс Бор ………………………………………………………………………....…6

 5. Леонард Ейлер ………………………………………………………………..….…7

 6. Альберт Ейнштейн ……………………………………………………………..…..8

 7. Майкл Фарадей…………………………………………………………………….10

 8. Бенджамін Франклін ……………………………………………………………...11

 9. Галілео Галілей…………………………………………………………………….12

 10. Карл Фредерік Гаусс………………………………………………………..……13

 11. Крістіан Гюйгенс ……………………………………………………..……….….14

 12. П’єр і Марія Кюрі…………………………………………………………...……..15

 13. Микола Коперник …………………………………………………………………17

 14. Гульєльмо Марконі………………………………………………………...……..18

 15. Ісаак Ньютон ……………………………………………………………………..19

 16. Блез Паскаль………………………………………………………………………20

 17. Ернест Резерфорд …………………………………………………………...……21

 18. Ервін Рудольф Йозеф Александер Шредінгер …………………………………22

 19. Нікола Тесла ………………………………………………………………………23

 20. Алессандро Вольта……………………………………………………………….24

 21. Список використаної літератури………………………………………………..25Абу Наср Мухаммед ібн Тархан ат-Туркі

аль-Фарабі 

(870 – 950)

Великий узбецький вчений і філософ, систематизатор східного перипателізму (аристотелізм), представник етико-філософського напрямку. Вчений у багатьох областях, включаючи філософію, 

мовознавство, логіку. Він також писав про природу науки і наводив аргументи на користь існування вакууму, а отже, його цілком можна вважати фізиком.

У 2006 році був зображений на купюрі в 200 тенге, а ще раніше на 1 тенге (Казахстан). 


Віктор Амазаспович Амбарцумян

(1908 – 1996)

Вірменський радянський астрофізик.  Йому належать важливі дослідження в галузі фізики зір та газових туманностей, механіки зоряних систем, позагалактичної астрономії. Він детально розробив метод досліджень проходження випромінювання зір через газові туманності, оцінив значення променевого тиску у туманностях. Надав чітке математичне пояснення процесів, що відбуваються у газових туманностях під час поглинання ультрафіолетового випромінювання. Запропонував метод визначення електронних температур туманностей за відношенням інтенсивностей заборонених ліній, що широко застосовується у сучасній астрономії. Розробив основи теорії іонізації в оболонках нових та наднових зір. У 1941—1943 роках розробив нову теорію поглинання світла в каламутних середовищах. Відкрив і вивчив зоряні асоціації. Під керівництвом Амбарцумяна в Бюраканскій обсерваторії виконано важливі дослідження з позагалактичної астрономії.

Зображений на купюрі  в 100 вірменських драм.
autoshape 4
Крістіан Біркланд

(1867 – 1917) 

Професор фізики Університету Осло. Ним написано більше 70 наукових робіт, на його ім’я зареєстровано 59 патентів. Біркланд був піонером у вивченні магнітного поля землі і північного сяйва. Він не просто досліджував це явище в північних широтах, а й моделював полярне сяйво в своїй лабораторії.

Йому також приписують теоретичне передбачення існування сонячного вітру. Він є автором електронної гармати, прототип якої він створив за власними кресленнями.

У 2004 році Університет Осло заснував в память про великого норвезького фізика і винахідника фонд інновацій Біркеланд, завдання якого - допомагати дослідникам в питаннях патентного права.

Зображений  на купюрі в 200 крон, Норвегія.Нільс Бор

(1885 – 1962)


Бор був один з головних архітекторів квантової

 теорії. Він створив першу квантову модель атома

 і відіграв головну роль у розвитку сучасної

 інтерпретації квантової теорії. Його дипломний проект, в якому він визначав поверхневий натяг води по вібрації водяного струменя, приніс йому золоту медаль Датської королівської академії наук. Лауреат Нобелівської премії з фізики 1922 року, присудженої за роботи з будови атома.

Нільс Бор був змушений рятуватися від гітлерівських окупантів і 1943 року залишив Ко­пенгаген. Учений не ризикнув узяти з собою масивну золоту Нобелівську медаль і розчинив її в «царській горілці», а сулію з розчином заховав у своїй лабораторії.Повернувшись додому після війни, він виділив хімічним способом золото з розчину і замовив із нього нову медаль.

Зображений  на купюрі в 500 крон, Данія.
Леонард Ейлер

(1707 – 1783)

Видатний швейцарський фізик та математик.
Ейлер здійснив важливі відкриття в таких різних галузях математики, як математичний аналіз та теорія графів. Він також ввів велику частину сучасної математичної термінології і позначень, зокрема у математичному аналізі, як, наприклад, поняття математичної функції. Ейлер відомий також завдяки своїм роботам в механіці, динаміці рідини, оптиці та астрономії, інших прикладних науках.

Ейлер є автором 866 наукових публікацій, зокрема у галузях математичного аналізу, диференціальної геометрії, теорії чисел, теорії графів, наближених обчислень, небесної механіки, математичної фізики, оптики, балістики, кораблебудуванні, теорії музики, що мали значний вплив на розвиток науки

Зображений в шостій серії швейцарських 10 франків (1979 – 1990).прямоугольник 15Альберт Ейнштейн

(1879 – 1955)

Видатний вчений – теоретик. Дослідив і вивів ряд основоположних фізичних законів. Склав і теоретично обґрунтував ряд законів, що були покладені в основу квантової теорії і теорії броунівського руху. Заснував теорію відносності, у її основі лежать нові закони руху, що відрізняються від класичних законів механіки. Вивів формулу взаємозв’язку маси і енергії ( E = mc2).


 • Цікаво, що, крім плавання («вид спорту, який вимагає найменших затрат енергії»), Ейнштейн уникав будь енергійної діяльності. Одного разу він сказав: «Коли я приходжу з роботи, я не хочу робити нічого, крім роботи розуму».

 • Цікавий факт, Ейнштейн був дуже неохайним і одного разу з цього приводу висловився так: «Коли я був молодим, я дізнався, що великий палець завжди закінчується діркою в шкарпетці», сказав він одного разу: «Так що я перестав носити шкарпетки».

 • Хоча він багато років жив у США, Ейнштейн стверджував, що не вміє писати англійською мовою.

 • Ейнштейн був любителем трубки. Довічний член клубу Монреальський курців трубок, Ейнштейн сказав наступне: «Курильна трубка допомогає спокійно і об’єктивно судити про справи людські».

 • Цікавий факт, Ейнштейн ненавидів фантастику. Щоб не спотворити чисту науку і дати людям помилкову ілюзію наукового розуміння, він рекомендував повне утримання від будь – якого типу наукової фантастики. «Я ніколи не думаю про майбутнє, воно й так скоро прийде», - сказав він.

 • Ейнштейн любив відпочивати у себе на кухні, награючи на скрипці мелодії Моцарта.

 • Ейнштейн не любив алкоголь. На прес – конференції, після прибуття в Нью-Йорк в 1930 році, він жартівливо сказав з приводу сухого закону: «Я не п’ю, так що це зроблено для мене».

 • Він говорив: «Всі шлюби небезпечні. Шлюб - це невдала спроба зробити щось міцне з інциденту».

 • Вчений вважав, що дні народження дитяче свято. Його ставлення до цього можна побачити в листі до своєї подруги Мілеви Марич: «Моя кохана ... По-перше, мої запізнілі сердечні вітання в день вашого вчорашнього дня народження, про який я забув ще раз».

П’ять шекелів, Ізраїль.
Майкл Фарадей

(1791-1867)

Англійський фізик і хімік, основоположник вчення про електромагнітне поле, член Лондонського королівського товариства (1824). Він відіграв визначну роль у розвитку вчення про електромагнітні явища. Ім’я Фарадея одержало певну вагу в наукових колах, у 1825 році він став директором лабораторії, у 1827 році професором Королівського інституту. Талановитий експериментатор, наділений науковою інтуїцією, Фарадей поставив кілька дослідів, під час яких відкрив фундаментальні фізичні закони та явища.

На честь Фарадея названа одиниця вимірювання ємності — Фарад, а також стала Фарадея. З 1977 по 1996 роки ім’я вченого носила британська антарктична станція Фарадей (нині це українська станція Академік Вернадський).


Зображений на англійській купюрі номіналом 20 фунтів (1993 року випуску).Бенджамін Франклін

(1706-1790)

Як учений він був важливою фігурою в історії фізики, зробивши відкриття в теорії в галузі електрики.

Винайшов громовідвід, біфокальні очки,

піч Франкліна.

Зробив безліч видатних відкриттів в області електрики.

Ввів загальноприйняте тепер позначення електрично заряджених станів «+» і «-». Пояснив принцип дії лейденської банки, встановивши, що головну роль у ній відіграє діелектрик, що розділяє електропровідні обкладки. Висунув ідею електричного двигуна і продемонстрував «електричне колесо», що обертається під дією електростатичних сил.

Створив першу детальну карту Гольфстріму. Заснував першу в США публічну бібліотеку та Філадельфійскую академію.

Брав участь у створенні Декларації незалежності і Конституції США.

І при цьому активно займався видавничою діяльністю.


Зображений   купюрі номіналом 100 доларів США.

Галілео Галілей

(1564-1642)


Видатний італійський мислитель епохи Відродження,

засновник класичної механіки, фізик, астроном, математик, один із засновників сучасного експериментально - теоретичного природознавства. Першим серйозним винаходом Галілея були гідростатичні ваги для швидкого визначення складу металевих сплавів (1586); визначив питому вагу повітря. Винайшов термоскоп, що є прообразом термометра. Створив один із перших телескопів. Висунув ідею застосування маятника в годиннику. Здійснив фізичні дослідження присвячені також гідростатиці, міцності матеріалів.

2000 лір, Італія, 1973, 1976.Карл Фредерік Ґаус

(1777-1855)


Ґаус створив абсолютну систему електромагнітних

одиниць і сконструював у 1833 році перший

в Німеччині електромагнітний телеграф. Йому належить створення загальної теорії магнетизму, основ теорії потенціалу і багато інших.

З дитинства виявив здібності до математики. У 10-річному віці вирішив задачу про підсумовуванні чисел від 1 до 100, привернувши до себе увагу вчителя і той почав займатися з ним індивідуально. 30 березня 1796 вирішив задачу про побудову правильного 17-кутника, що стало поворотним пунктом в житті Гаусса, він вирішує присвятити себе не філології, а виключно математиці.

Ґаус був настільки піднесений відкриттям методу побудови правильного

17-кутника за допомогою циркуля та лінійки, що при житті заповів, щоб правильний сімнадцятикутник викарбували на його могилі. Скульптор відмовився це зробити, стверджуючи, що побудова буде настільки складною, що результат не можна буде відрізнити від кола.[2] Але пам’ятник Ґаусу, збудований у Брауншвейзі, встановлено на сімнадцятикутній плиті.

10 марок, Німеччина, 1993.Крістіан Гюйгенс

(1629-1695)


Нідерландський фізик, механік, математик і астроном, винахідник маятникового годинника з анкерним обмежувачем, автор хвильової теорії світла, праць з оптики і

теорії імовірності, відкривач кільця Сатурна і його супутника. Наукову діяльність Християн Гюйгенс почав у 1651 році твором про квадратуру гіперболи, еліпса і круга. У 1654 році він відкрив теорію еволют і евольвент. Відкрив теоретичним шляхом сплюснутості Землі біля полюсів, і також пояснив вплив відцентрової сили на напрям сили тяжіння й довжину секундного маятника на різних широтах. Рішив питання про зіткнення пружних тіл, одночасно з Валлісом і Реном. Розглянув один із розв’язків питання про рівноважну форму важкого однорідного ланцюга: (ланцюгова лінія).

Винайшов годинникову спіраль, що замінює маятник, вкрай важливий для навігації; перший годинник зі спіраллю був сконструйований у Парижі годинниковим майстром Тюре в 1674. У 1675 році запатентував кишеньковий годинник. Перший закликав вибрати всесвітню природну міру довжини, для якої запропонував 1/3 довжини маятника з періодом коливань 1 секунда (це приблизно 8см).

25 гульденів, Нідерланди, 1955.Марія Склодовська-Кюрі

(1867 - 1934)

Французький фізик, хімік, педагог, громадська діячка польського походження.

Марія Склодовська – Кюрі є єдиною жінкою, котра двічі отримала Нобелівську премію, а також єдиним науковцем в історії, відзначеним цією нагородою у двох різних галузях природничих наук. У 2009 журнал «New Scientist» визнав Марію Склодовську – Кюрі найвидатнішою жінкою – науковцем всіх часів.

Одиницю виміру радіоактивності — кюрі («Кі») — названо на честь подружжя Кюрі, як і елемент з атомним номером 96 — Кюрій.

Три радіоактивні мінерали названо на честь Кюрі: кюрит (curite), склодовськіт (sklodowskite) і купросклодовськіт (cuprosklodowskite). На її честь названо астероїд 7000 Кюрі.

1898 року оголосила про можливість існування нового, сильно радіоактивного елемента в руді уранової смолки. Її чоловік П’єр відмовився від власних досліджень, щоб допомагати Марії, і в тому ж році вони оголосили про існування двох радіоактивних елементів: полонію і радію. У 1902 році ними одержано один з цих елементів — радій.П’єр Кюрі  (1859 — 1906) — французький фізик, один з перших дослідників радіоактивності, член Французької академії наук, лауреат Нобелівської премії з фізики в 1903 році.

прямоугольник 12 прямоугольник 17 прямоугольник 19 autoshape 6

Єдина в світі банкнота із зображенням двох вчених фізиків відразу.


Купюра  в 500 франків, Франція, 1994.

Портрет Марії Складовської –Кюрі  розміщувався на польських купюрах двічі:

банкнота номіналом 20 тисяч злотих 1989 року випуску та банкнота номіналом

20  злотих 2011 року випуску.


прямоугольник 52
Микола Коперник

(1473-1543)

«Він зупинив Сонце, зрушив Землю» (Напис на пам’ятнику в Варшаві).

Коперник - польський і німецький астроном і математик, автор геліоцентричної теорії побудови Сонячної системи.

Цікавий факт, що Коперник був творцем гідравлічної машини. Так, він створив проект і безпосередньо опікувався будівництвом у Фромборзі.

На честь Коперника названі деякі речі в природі. Так, в таблиці Менделєєва є елемент, який з’явився в 2009 році під назвою коперніцій.

Є й астероїд, який носить почесну назву на честь вченого.
1000 золотих, Польща, 1982.прямоугольник 50


Гульєльмо Марконі

(1874-1937)


Італійський вчений і винахідник («батько радіо»); Нобелівський лауреат в галузі фізики (1909р.) за роботи в галузі безпровідної телеграфії. Першим вдалим досвідом була передача сигналу на відстань

3 км. Головна удача Марконі полягала в тому, що він встиг першим запатентувати свій винахід. Він тут же заснував акціонерне товариство і зайнявся створенням і поширенням своїх приладів в промислових масштабах.

Останні роки життя Гульєльмо провів в Італії, де став відомий як політичний діяч - він був сенатором.


Зображений на 2000 лір, Італія, 1990Ісаак Ньютон

(1643-1727)


Видатний англійський учений, який заклав основи сучасного природознавства, творець класичної фізики. 

Наукова творчість Ньютона зіграла винятково важливу роль в історії розвитку фізики. За словами Альберта Ейнштейна «Ньютон був першим, хто спробував сформулювати елементарні закони, що визначають часовий хід широкого класу процесів у природі з високим ступенем повноти і точності» і «… зробив своїми працями глибокий і сильний вплив на весь світогляд в цілому»

Серед головних досягнень вченого можна назвати відкриття трьох законів механіки й закону всесвітнього тяжіння. Крім того, він пояснив обертання планет навколо Сонця, створив телескоп – рефлектор.


1 фунт, Англія, 1990.Блез Паскаль

(1623 — 1662)

Французький філософ, письменник, фізик, математик. 
Один із засновників математичного аналізу , теорії імовірності та проективної геометрії, творець перших зразків лічильної техніки, автор основного закону гідростатики. Відомий також відкриттям формули біноміальних коефіцієнтів, винаходом гідравлічного пресу й шприца та іншими відкриттями.
На честь Паскаля названа одиниця вимірювання тиску (Паскаль), популярна

мова програмування Pascal і випущена Французька банкнота номіналом 500 франків (1990).


Ернест Резерфорд

(1871 — 1937)

Британський фізик, родом з Нової Зеландії, лауреат Нобелівської премії з хімії (1908). Резерфорд відомий перед усім експериментами з розсіювання альфа-частинок (Резерфордівське розсіювання), завдяки якому він встановив структуру атома, як системи, що складається із малого за розмірами позитивно зарядженого ядра й електронів.

Ернест створив велику школу фізиків, серед його учнів О.Ган, Г.Мозлі, Дж.Червік, Д.Хевеші. У нього вчилися відомі радянські фізики П.Капіца, Ю.Харітон і інші. Нагороджений «Орденом за заслуги», медалями Румфорда і Коплі.

Ернест Резерфорд вважається найбільшим фізиком-експериментатором двадцятого століття. Він є центральною фігурою в знаннях в області радіоактивності, а також ученим, котрий поклав початок ядерної фізики.

Увіковічнений на сотні новозеландських доларів.Ервін Рудольф Йозеф Александер Шредінгер

(1887 — 1961)

Австрійський фізик – теоретик, один із засновників квантової механіки, лауреат Нобелівської премії з фізики (1933р.). Він знав шість мов, читав в оригіналі античних і сучасних філософів, а також цікавився мистецтвом і писав вірші. Шредінгер розробив квантову механіку і хвильову теорію матерії, записав основне рівняння нерелятивістської квантової механіки, відоме як рівняння Шредінгера.
Ім’я Шредінгера носить один з кратерів на Місяці, місячна долина (Валліс Шредінгера) і астероїд (13092 Шредінгер).

У фізиці його ім’я носить квантовий парадокс кіт Шредінгера.


Зображений на 1000 австрійських шиллінгів (1983).

Нікола Тесла

 (1856 — 1943)

Сербський та американський винахідник і фізик. Походив із сербської сім’ї, згодом став громадянином США. Тесла найбільш відомий своїми винаходами в області електрики, магнетизму та електротехніки. Зокрема Теслі належать винаходи змінного струму, поліфазової системи та електродвигуна з перемінним струмом. Він був ключовою фігурою при побудові першої гідроелектростанції на Ніагарському водоспаді. Одиниця вимірювання магнітної індукції в системі СІ названа на честь дослідника.

1898 року Тесла заявив про те, що розробив генератор коливань, який трусив будівлю і все, що знаходилося поряд з нею. Сам пристрій важив близько кілограма, але вчений зміг налаштувати час коливання на такій частоті, що кожна невелика вібрація додавала більше енергії. При достатній кількості невеликих поштовхів навіть найбільший будинок можна було розхитати на частини.

Усвідомивши потенційну небезпеку свого винаходу, він розбив генератор молотком і попросив своїх службовців в разі чого заявити про повне невідання про причини землетрусу.

Двічі його зображення прикрашало Югославські гроші. У 1970 - 500 динарів, а у 1994 - 5 нових динарів.Алессандро Вольта 

(1745 – 1827)

Італійський фізик і фізіолог винайшов і сконструював перше хімічне джерело постійного електричного струму, електричну батарею, ряд електричних приладів (конденсатор, електрофор, електроскоп);

відкрив явище взаємної електризації різнорідних металів при їх контакті;

у 1776 виявив і дослідив газ метан.

Засновник електродинаміки. На його честь названо одиницю напруги, а також астероїд головного поясу 8208 Вольта.

Створив перше найпростіше хімічне джерело струму в 1799 , яке назвав гальванічним елементом.

10000 лір, Італія, 1984.

Список використаних джерел

 1. Бородин А. И., Бугай А. С. Биографический словарь деятелей в области математики / Пер. с укр. — Киев : Радянська школа, 1979. — С. 131—134.

 2. Бюлер В.Гаусс : Биографическое исследование / Пер. с англ. — Москва : Наука, 1989. — 208 с.

 3. Лауреаты Нобелевской премии: Энциклопедия. Пер. с англ.– М.: Прогресс, 1992.

 4. Электронная версия: N-T.org - электронная библиотека. Нобелевские лауреаты.

Інтернет - ресурси

https://ua.wikipedia.org

http://www.norge.ru/birkeland_kristian

http://lifehacker.ru/2014/11/21/5-urokov-franklina/

https://sites.google.com/site/velikiematemat/s-c-sc

автофигура 1


Каталог: Files -> downloads
downloads -> «витівки снігової баби»
downloads -> Пригоди снігової баби
downloads -> Сценарій новорічного свята для початкових класів «Казкова феєрія -2017»
downloads -> Інформаці я про Солоницівський колегіум Дергачівської районної ради Харківської області станом на 22. 08. 2013 Рік заснування
downloads -> Тема: База даних
downloads -> Великоберезький днз
downloads -> Оноре де Бальзак Гобсек
downloads -> Про організацію методичної роботи з педагогічними кадрами
downloads -> «У гостях у байки»


Достарыңызбен бөлісу:


©kzref.org 2019
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет