Для студентів та викладачів вищих навчальних закладівжүктеу 2.47 Mb.
бет1/12
Дата10.01.2019
өлшемі2.47 Mb.
түріЗакон
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12

Підручник складається з двох частин: у першій розкриваються теоретичні засади країнознавства, у другій містяться характеристики країн світу. Розглядаються предмет, об'єкт країнознавства, методи його дослідження, а також закономірності цієї науки. Особлива увага приділяється комплексному аналізу країн; систематизовано відомості про їх природу, населення, господарство, соціальну організацію. Наприкінці кожного розділу наводяться висновки та тести, що сприятимуть закріпленню навчального матеріалу. Підручник відповідає програмі навчальної дисципліни "Країнознавство".

Для студентів та викладачів вищих навчальних закладів. ЗМІСТ


ВСТУП
Частина I. МЕТОДОЛОГІЧНІ ЗАСАДИ КРАЇНОЗНАВСТВА
Розділ 1. КРАЇНОЗНАВСТВО ЯК НАУКА
1.1. Об'єкт і предмет країнознавства
1.2. Теорії та концепції держав
1.3. Закономірності й принципи країнознавства
Висновки
Розділ 2. ПОЛІТИЧНА КАРТА СВІТУ
2.1. Держава і країна. Форми їх правління та адміністративно-територіального устрою
2.2. Етапи формування політичної карти світу. Типи країн
2.3. Міжнародні організації. Геополітика та геостратегія
Висновки
Розділ 3. ПРОСТОРОВО-ТЕРИТОРІАЛЬНА ОРГАНІЗАЦІЯ ДЕРЖАВ СВІТУ
3.1. Географічне положення держави
3.2. Територія держави
3.3. Кордони держави та їхні функції
3.4. Внутрішній поділ країн
Висновки
Розділ 4. РЕГІОНАЛЬНИЙ ПОДІЛ СВІТУ
4.1. Загальні засади районування світу
4.2. Регіони світу
4.2.1. Країни Європи
4.2.2. Країни Євразії
4.2.3. Країни Азії
4.2.4. Країни Африки
4.2.5. Країни Америки
4.2.6. Країни Австралії та Океанії
Висновки
Частина II. ХАРАКТЕРИСТИКА КЛЮЧОВИХ КРАЇН РЕГІОНІВ І СУБРЕГІОНІВ СВІТУ
Розділ 5. КРАЇНИ ЄВРОПИ
5.1. Країни Західної Європи
5.1.1. Німеччина
5.1.2. Франція
5.1.3. Велика Британія
5.1.4. Італія
5.2. Країни Центральної Європи
5.2.1. Польща
5.3. Країни Східної Європи
5.3.1. Україна
5.4. Країни Євразії
5.4.1. Росія
5.4.2. Казахстан
5.4.3. Туреччина
Висновки
Розділ 6. КРАЇНИ АЗІЇ
6.1. Країни Закавказзя
6.1.1. Грузія
6.2. Країни Центральної Азії
6.2.1. Узбекистан
6.3. Країни Південно-Західної Азії
6.3.1. Іран
6.4. Країни Південної Азії
6.4.1. Індія
6.5. Країни Східної Азії
6.5.1. Китай
6.5.2. Японія
6.6. Країни Південно-Східної Азії
6.6.1. Індонезія
Висновки
Розділ 7. КРАЇНИ АМЕРИКИ
7.1. Країни Північної Америки
7.1.1. Сполучені Штати Америки
7.1.2. Канада
7.1.3. Мексика
7.2. Країни Центральної Америки
7.2.1. Куба
7.3. Країни Південної Америки
7.3.1. Бразилія
7.3.2. Аргентина
Висновки
Розділ 8. КРАЇНИ АФРИКИ
8.1. Країни Північної Африки
8.1.1. Єгипет
8.2. Країни Західної Африки
8.2.1. Нігерія
8.3. Країни Центральної Африки
8.3.1. Демократична Республіка Конго
8.4. Країни Східної Африки
8.4.1. Кенія
8.5. Країни Південної Африки
8.5.1. Південно-Африканська Республіка
Висновки
Розділ 9. КРАЇНИ АВСТРАЛІЇ ТА ОКЕАНІЇ
9.1. Австралія
9.2. Океанія
9.2.1. Маршаллові Острови
Висновки

ВСТУП

Початок XXI ст. ознаменувався динамічними перетвореннями у світі, пов'язаними із загостренням боротьби між протилежними тенденціями розвитку суспільства. З одного боку, поширюються глобалізаційні процеси, які охоплюють усі сфери людської діяльності, розвиваються процеси міжнародної інтеграції. З іншого — наростають локалізаційні дезінтеграційні процеси, які, як це не парадоксально, відбуваються паралельно з глобалізацією та інтеграцією. Саме у царині єдності й боротьби цих протилежностей і проходить розвиток народів і країн у наш час.

У такому контексті предмет "Країнознавство", який викладається для студентів факультетів міжнародних відносин, географічних та економічних спеціальностей вищих навчальних закладів, виступає як один з провідних у цілісному розумінні процесів, які відбуваються у сучасному світі. Підручник буде корисним насамперед студентам, що навчаються за спеціальністю "міжнародні відносини", адже навчальна дисципліна "Країнознавство" закладає підвалини, фундамент, орієнтири не лише для всього подальшого навчання студентів, а й основу їх свідомого вибору тематики наукових досліджень, пошуку районів нашої планети, які стануть для них пріоритетними, визначення мовно-культурних уподобань тощо. Таким чином ця дисципліна дає імпульс до усвідомленого вибору долі й обґрунтованого пошуку вузької регіональної і галузевої спеціалізації майбутнього фахівця-міжнародника.

Стане в пригоді цей підручник і студентам-географам, особливо зі спеціалізацією "країнознавство і географія світового господарства". Не можна обійтися без вивчення країнознавства й студентам економічних спеціальностей вищих навчальних закладів, спеціалізацією яких є міжнародні економічні відносини у різних їх напрямах. Безперечно, країнознавство є однією із засадничих дисциплін і для студентів спеціальностей "туризм", особливо зі спеціалізацією "міжнародний туризм".

Матеріали підручника мають не лише навчально-методичне, а й інформаційне значення. Міжнародна, міждержавна рухливість українців постійно зростає. Мільйони наших земляків добувають нафту і газ у Росії, збирають овочі у Великій Британії та Ірландії, фрукти — в Португалії, Іспанії та Італії, будують дороги і житло у Чехії й Польщі, складають автомобілі в Німеччині, вирощують пшеницю в Аргентині. Громадяни України в наш час можуть вирушати практично в будь-яку країну й у будь-яку частину світу. Відповідно зростає потреба в інформації про країни, розширенні знань про природу, розміщення населення, господарство, соціально-економічні та екологічні проблеми різних країн і регіонів світу. Країнознавство й дає ці знання.

Цей підручник буде корисний і тим громадянам нашої держави, які постійно живуть і працюють в Україні, а за кордон виїжджають хіба що на короткий відпочинок. Кожна людина повинна мати хоча б найзагальніші уявлення про сучасну політичну карту світу, розміщення населення нашої планети, світове господарство, глобальні проблеми людства. Це потрібно у повсякденному житті для того, щоб встановлювати зв'язки між подіями, інформацію про які ми отримуємо з газет, повідомлень по радіо та телебаченню, з комп'ютерної мережі, правильно їх оцінювати, таким чином, правильно розуміти світ, в якому ми живемо.

Працюючи з текстом підручника, особливу увагу звертайте на картосхеми, постійно тримайте під рукою географічний атлас світу і будь-який названий у тесті об'єкт або країну, регіон або місто відразу знаходьте на карті.

У кінці розділів подано запитання та завдання. Вони допоможуть вам закріпити вивчене. Розділи підручника закінчуються висновками. Прочитайте їх уважно. їхнім завданням є не лише узагальнення вивченого, а і його систематизація. Після цього перевірте рівень засвоєння матеріалу параграфів за допомогою тестового контролю. Його метою є не лише контроль і оцінювання, а й навчання і корекція вивченого, — ви зможете не лише пригадати забуте, а й відкоригувати те, що неправильно зрозуміли.

Працюючи з підручником, пам'ятайте, що світ швидко змінюється, є досить динамічним.

Природно — підручник не може встигнути за швидкоплинним життям. Тому намагайтеся зрозуміти закономірності й тенденції творення і функціонування держав, розвитку державотворчих процесів, політичних проблем, подій та явищ.

Бажаю вам успіхів у вивченні надзвичайно цікавої дисципліни, якою є країнознавство.

Віце-президент Академії наук вищої освіти України, професор Петро Масляк

Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12


©kzref.org 2019
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет