Комунальна установа «Борщівський районний методичний кабінет»жүктеу 89.93 Kb.
Дата07.09.2018
өлшемі89.93 Kb.

Комунальна установа «Борщівський районний методичний кабінет»

Королівська загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів


КАНАДА


10 класЩур Людмила Михайлівна

Вчитель географії

Королівська ЗОШ І – ІІІ ст.


Борщів - 2012

Тема: Канада

Очікувані результати: учні визначають особливості природно - ресурсного потенціалу, структуру національного складу населення, основні риси розвитку господарства Канади; підкреслюють роль української діаспори, закріплюють навики порівняльного аналізу інформації.

Обладнання: політична карта світу, фізична карта «північна Америка», довідники, атласи, діаграма «Національний склад населення Канади».

Тип уроку: комбінованийХід уроку

Учитель: Сьогодні ми продовжуємо вивчення регіону Північна Америка.

Зараз підіб'ємо підсумки ваших набутих знань з теми «США»

І. Перевірка набутих знань, умінь, навичок

Прийом «Картограф»

• показати на карті: США, столицю країни, економічні райони;

• найбільше місто Північного економічного району ( Нью -Йорк)

• штат, де переважає нафтопереробна промисловість (Техас)

• найбільший транспортний вузол країни ( Чикаго)

Запитання: Які факти підтверджують високий рівень розвитку с/г? Які особливості транспортної мережі СШАПрийом «Вкажи суттєве» Заповнити таблицю «Продукція основних фірм США» (учень виконує на дошці)

Прийом «Вибери необхідне» (учень виконує на дошці) Учням пропонуються елементи даних про держави, їм необхідно зробити правильний поділ. Елементи: США, Канада, Президентська республіка, конституційна монархія, 9,4 млн. км , 10 млн. км , 306,8 млн. чол.., 33, 7млн. чол.., федерація, Оттава, федерація, Вашингтон, американський долар, канадський долар, англійська мова; англійська та французька мови, 50 штатів і федеративний округ Колумбія; 10 провінцій і 3 території.

Прийом «Дискусія» *Чи правда, що природні умови та ресурси США стали важливими чинниками для стрімкого розвитку країни?

* Доведіть, що на формування американського суспільства мали вплив зовнішні міграції. Яку роль Ви відвели б у цьому процесі українцям?

*США - лідер в більшості галузей суспільної діяльності. Що і чому Ви виділили б в першу чергу?

II. Мотивація навчальної діяльності Прийом «Асоціація»

Учитель: Північним сусідом США є Канада. Ваше завдання швидко згадати факти, які асоціюються з цією державою.III. Вивчення нового матеріалу

1. Самостійна робота з підручником Сьогодні ми попрацюємо з допомогою алгоритму. По черзі виконуючи завдання алгоритму, ви дізнаєтеся про особливості економічного розвитку Канади, її місце в світі

2. Алгоритм 1. Відкрийте підручник на с. 226 і опрацювати загальні відомості про Канаду, на с. 228 підручника ( автор В.Ю. Пестушко. Г.Ш. Уварова), коментоване читання рубрики «Реалії сьогодення»

3. Заслуховування цікавої інформація, (підготовлена учнями класу)

-Канада - екологічно чиста країна, велику .увагу приділяє охороні природи, створено національні парки, займає І місце за індексом людського потенціалу

- канадці активні люди, багатоз яких займаються спортом і туризмом. Із спортивних ігор найбільшу популярність має хокей на льоду, бейсбол, гольф, лижний спорт, ковзани;

- Канада - одна з найбільших виробників пшениці та ячменю;

- місто Монреаль багато чим нагадує Францію: Собор Нотр -Дам - де Бонсекур -точна копія Собору Паризької Богоматері;

- в місті Торонто розташований всесвітньовідомий і дуже популярний серед канадців та гостей країни палац Хокейної Слави.

-За запасами деревини Канада поступається лише Росії та Бразилії, в цілому лісами вкрита майже половина території країни.

-Найпоширенішими є ялина, канадська модрина, ялиця, сосна, береза, осика, клен. -За запасами земельних ресурсів на душу населення припадає 32 га на одного канадця. 3.Практикум. Використовуючи фізичну та політичну карти описати економіко — географічне положення держави

4.Прийом «Згадай» Завдання: згадати і вказати: *основні риси природних умов регіону, *види природної сировини, *наявні водні ресурси, * кліматичні особливості *типи грунтів використовуючи тематичні карти атласу

5.Прийом «Обмотивуй»

Чи згідні ви з твердженням канадців, які вважають, що на 10 жителів країни припадає одне, нехай навіть маленьке озеро? (думки учнів)

6. Народонаселення і культура, (пояснення вчителя)

Учитель: Найважливіші чинники, що визначають особливості населення та специфіку розселення країни - це імміграція та вплив кліматичних умов. Так, 90% усього населення Канади проживає в межах 200 км смуги від кордону зі США при цьому більшість сконцентровано в районі Великих Озер і поблизу річки Св. Лаврентія. Кількість жителів збільшується за рахунок переселенців. У 2003 році природній приріст складав 3 особи на 1000 жителів, то сальдо міграції 6 осіб на 1000 чол. В даний час природній приріст менше 1. переселення має значний вплив на вікову, статеву, національну та професійну структуру., тому віковий склад населення має такий вигляд: 18 - 65 - 17, при цьому тривалість життя -80 років

( дані про віковий склад та тривалість життя учні записують у зошит) Канада -дуже різноманітна країна з етнічної точки зору. За даними перепису 2001 року в Канаді проживають 34 етнічні групи, які складають як мінімум по 100 тис. чол. Найперші переселенці вважають себе засновниками канадського етносу: Звернути увагу на двомовність країни, проблему Квебеку, де проживає 6 млн. осіб із 7 млн. франко - канадців, значна частина яких виступають за політичний суверенітет провінції.

7. Аналіз схеми «Національний склад населення Канади»

Англо - канадці - 40% Франко - канадці - 25% Українці - 3%

Вихідці із Європи - 15%, вихідці з Азії та Африки - 6%, індіанці та ескімоси - 2%, решта - в т.ч. метиси - 12%

8. Практикум . Побудувати кругову діаграму розподілу національного складу населення Канади

9. Канада високоурбанізована країна - 80%

Статистичні дані: Торонто - 5,9 млн. чол.. Монреаль - 3, 57 млн. чол..

Ванкувер - 1,8 млн. чол. Оттава - 1,1 млн. чол. Прийом «Географічна математика»

Визначити частку населення міста Торонто від загальної частки населення Канади 33, 7 млн. осіб

10. Повідомлення учня про українську діаспору ( випереджувальне завдання). Тези повідомлення

*першими українськими емігрантами в Канаді вважають Івана Пилипіва та Василя Єленяка з села Небилів, що на Галичині, які в 1892 році заснували перше українське поселення в провінції Альберта

* канадський уряд виділяв переселенцям земельні ділянки площею 65 га.

*нині Канаді проживає понад І млн. українців та їх нащадків в провінціях Онтаріо, Альберта, Манітоба, Британська Колумбія

* серед міст Канади, де найбільше українців слід назвати: Едмонтон, Торонто, Вінніпег, Монреаль, Калгарі, Саскатун.

* Українці зберегли мову, культуру, звичаї; україністику викладають у 12-ти канадських університетах, у 5 провінціях викладають українською мовою. Працює Наукове товариство ім.. Шевченка та Українська вільна академія

* деякі українці обіймали важливі посади в уряді Канади, серед них - роман Гнатишин родом із провінції Саскачеван, який став генерал - губернатором Канади. Іван Сопілко був призначений членом Верховного суду цієї країни.

* Виїжджаючи, емігранти, брали з собою грудочку землі, насіння чорнобривців, українські вишиванки і «Кобзар»

* Варто згадати українського письменника У ласа Самчука, який виїхав до Канади в 1947 році, жив ЗО років до смерті. Написав роман «Марія» - перший твір української літератури про голодомор в Україні, а також романи «Волинь», «На твердій землі», про життя українців в Канаді.

* З села Королівка теж є факти виїзду до Канади. Це - Павлюк Василь, у 1922 році разом з дружиною Марією, яка родом із с. Струсів Теребовлянського району. Проживав в місті Вінніпег, мав 4 синів, молодший син працював на телебаченні, дочка викладала англійську мову. Сам працював інженером в аеропорту. У 1964 році приїжджав до своєї сестри Стефін Марії, а також місяць гостював у сім'ї Каліновських. В цей же рік виїхали:

Щур Дмитро (рідний дядько Киянко Марії) до Вінніпега, був неодружений, Ожогань Микола разом із сім'єю також до Вінніпега.

11. Господарство Канади

Робота з підручником с. 228 (п. Господарство)

Запитання:

До якого типу країн за рівнем економічного розвитку відносять Канаду?

До яких міжнародних економічних організацій належить?

Що означають ці цифри в економічному розвитку Канади: 2,3 % - 26.5% - 71,2%? Які дані з цього випливають?

Практичне завдання. Користуючись картами атласу визначте райони розвитку добувної промисловості. Які галузі обробної промисловості вона забезпечує сировиною?

Довідка про гірничодобувну промисловість У гірничодобувній промисловості найбільше значення має видобуток: природного газу - 168 млрд. м3~3 місце в світі нафти - 127 млн. т. 9 місце

мідних руд - 4 місце золота - 5 місце

цинкових руд - 1 місце нікелевих руд - 2 місце

вугілля, платини - 3 місце калійних солей - 3 місце

Канада - другий в світі виробник пиломатеріалів, паперу та картону За виробництвом електроенергії - 5 місце в світі

Проміжний висновок: Загалом близько 50% обробної промисловості розміщується в Онтаріо; близько 25% у Квебеку: значне місце займає промисловість Британської Колумбії та Альберти.

11. Сільське господарство Канади.

Учитель: Відмінними рисами с/г країни є високий рівень механізації та концентрації

виробництва, відносно невисокий рівень використання добрив, велика роль екстенсивних галузей ( зернове господарство, пасовищне скотарство) і порівняно невисока врожайність с/г культур.

Завдання. Зверніть увагу на карту «Господарство» і визначте, яку спеціалізацію ви виділите в провінціях Канади (із заходу на схід)

12. Транспорт Канади. Практикум. Використовуючи карту «Транспортна мережа світу» Визначити: види транспорту розвинуті в Канаді

основні автомагістралі, залізничні лінії, аеропорти та морські порти Канади

13. Прийом «Ваша думка»

Як ви вважаєте, що і чому буде переважати в експорті - імпорті Канади?

(використати карту «зовнішньоекономічні зв'язки держав світу»

14. Канадсько - українські відносини

* Канада перша визнала незалежність України 2 грудня 1991 року*обмін делегаціями відбувається між містами - побратимами Вінніпегом і Львовом, Ванкувером та Одесою.

*підписано угоди про співпрацю в галузі освіти, з питань надзвичайних ситуацій *Канада - торговий партнер України

* створено спільні канадсько - українські підприємства, підписано ряд комерційних угод між бізнесменами.

III. Закріплення набутих знань Бліц — опитування

1. Яка форма державного правління Канади?

2. Назвати офіційні мови Канади

3. Скільки % займають англо - канадці у національній структурі населення? ( 40%)

4. Скільки % зайнято у сільському господарстві? (2.3%)

5. У якій провінції проживає найбільше корінного населення? ( Нунавут)

6. Яке місце за рівнем ВВП займає в світі ( 13 місце)

7. Членом якого інтеграційного об'єднання є Канада? (НАФТА)

8. Які провінції є головними житницями Канади: (Саскачеван, Альберта, Манітоба)

9. Які провінції називають «Фруктовими кошиками» (Нова Шотландія, Британська Колумбія)

10. Яка магістраль досягає до 8 тисяч км? (Трансканадська)

11. Найбільше місце Канади ( Торонто)

Прийом «Географічний ланцюг» Поясніть логічність зв'язку

а) залізна руда - півострів Лабрадор - гірничодобувна промисловість - чорна металургія машинобудування;

б) річки - ГЕС - 60 % - провінції Квебек, Онтаріо, Нью - Брансуїк;

в) зернове господарство - 50 млн. т.- Саскачеван, Манітоба - 13% - експорт  1. Оцінювання навчальних досягнень

  2. Підсумок уроку Метод «Мікрофон»

Яка інформація була для Вас найбільш цікавою? Що запам'яталося найбільше?

  1. Домашнє завдання

Опрацювати параграф 43 ( підручник В.Ю. Пестушко Г.Ш. Уварова), різнорівневі завдання на ст.. 231.


Достарыңызбен бөлісу:


©kzref.org 2019
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет