Концепція діяльності державного бюро розслідуваньжүктеу 52.22 Kb.
Дата14.11.2018
өлшемі52.22 Kb.
түріКонцепція

КОНЦЕПЦІЯ ДІЯЛЬНОСТІ ДЕРЖАВНОГО БЮРО РОЗСЛІДУВАНЬ.

ДЕСЯТЬ ПЕРШОЧЕРГОВИХ КРОКІВ ПРОТЯГОМ ПІВ РОКУ.


Сьогодні йде активна підготовка до штатного формування Державного бюро розслідувань (далі - ДБР). Разом з тим, поки в суспільстві не усі розуміють необхідність, а тим більше важливість створення такої державної структури. Тому одним з кроків в роботі ДБР буде проведення належної інформаційно-роз'яснювальної кампанії, щоб в нас не звучало для когось традиційних “зрада” чи “все пропало”. Щоб було розуміння, що Державне бюро розслідувань і Національне антикорупційне бюро України (далі — НАБУ) це різні структури, з різними повноваженнями. Взагалі, співпраця зі ЗМІ — це запорука прозорості та неупередженості в роботі ДБР.

Оскільки я, Ігор Лапін, громадянин України з вищою юридичною освітою, претендую на посаду директора Державного бюро розслідувань, то хочу в своєму есе зробити наголос на двох важливих моментах: як має працювати ДБР и чому ми нарешті домоглися його створення. Почну з робочих моментів, бо історія створення ДБР — це лише доказ того, що систему треба міняти, а правоохоронну в першу чергу.Що важливо, щоб працювало ДБР:

   1. кадрова політика. Без професійних та неупереджених фахівців, зокрема слідчих — досягти результату буде неможливо.

   2. забути про вибірковість справ. Якщо досвідчена людина буде здійснювати свою роботу за принципом “телефонного права” або побоїться вести досудове розслідування щодо високопосадовців, які порушили закон, їй нічого робити в структурі, яка з перших днів має працювати неупереджено, чесно та без політики.

   3. головний принцип роботи ДБР — боротися проти системи, а не проти людини.

   1. робота має проводитись не заради гучних заяв чи сенсацій: а заради встановлення справедливості, проведення розслідування, надання доказової бази для суду.

   2. не політичні репресії, не замовні переслідування, не сліпа люстрація, а лише аргументи і докази визнаю як критерії в роботі ДБР.

Щоб реалізувати зазначені цілі, в першу чергу потрібна команда. ДБР має формуватися переважно за рахунок нових для слідчо-прокурорської системи осіб. Професійні кадри, люди, які не бояться системи і готові її змінювати — дуже потрібні в ДБР. Не секрет, що реформи реалізуються лише тоді, коли в органи влади приходять люди з мотивацією до змін. Без таких людей в середині системи, без суспільної підтримки і співпраці про результативну роботу сьогодні говорити важко.

Я хочу очолити правоохоронний орган під назвою ДБР, який буде вмотивований працювати на якісний результат. Пройшовши революції і війну, громадяни навчилися розуміти, що значить влада для народу і чому чиновники — це всього лише управлінці, обрані на певний час. І якщо чиновник не виправдає довіри, не справиться з ситуацією — другий шанс в сучасних умовах вже нічого не вартий. Державними структурами мають керувати фахівці, які зможуть забезпечити повноцінну і професійну роботу, зокрема ДБР.

В суспільстві має зникнути недовіра до влади і резонансні справи по ключових політиках, чиновниках, суддях тощо мають бути вивчені, розслідувані і за наявності доказової бази передані в суд. Підтримавши судову реформу в цілому (разом з Конституційними змінами), максимум за два роки перехідного періоду маємо забути про продажність суддів. А це означає, що правоохоронна система отримає можливість працювати чесно, прозоро і неупереджено. І у слідчих не буде сумнівів, що їх робота в частині досудового розслідування роками буде лежати в якомусь суді без провадження.

Тепер нагадаю історію створення ДБР, щоб в когось не закрадався сумнів, що не було розмов, що просто придумали ще один орган влади. Майже рік знадобився парламенту для того, щоб прийняти Закон “Про Державне бюро розслідувань”. Пам'ятаю багато дискусій в комітетах і кулуарах Верховної Ради України, і вже на етапі обговорення законопроекту проявилися ті, хто відверто боявся створення такої структури в Україні. Зрештою й сам результат голосування в 241 голос означав, що навіть в окремих парламентарів є небажання чи не готовність підтримати роботу правоохоронної структури. Та сьогодні вже немає сумнівів — ДБР буде працювати, і зможе виправити ту критичну ситуацію, яка на сьогодні є в країні в правоохоронній системі. І не лише волею депутатів і президента, а й відповідно до Конституції України. Нагадаю, що необхідність створення ДБР зумовлена пунктом 9 Перехідних положень Конституції України з огляду на позбавлення прокуратури функції досудового розслідування злочинів. Юристам-практикам зрозуміло, що виконання цієї функції не може бути ефективним, якщо і розслідування, і нагляд за ним веде один і той самий орган. І зазначу ще одну важливу річ – спроби створити структуру такого типу робилися двічі: в 1997 і 2005 роках. І якщо в 2015 році все ж створили ДБР – це означає, що більшість представників влади змінюються в готовності бути відкритими та відповідальними. Тому політико-правове рішення депутатів треба запустити в роботу. Однак тут вже без політики – правоохоронна структура має стояти на стражі порядку і законності.

Як я бачу цю роботу? По-перше, в Україні правоохоронна і судова системи мають нарешті запрацювати незалежно від політичної влади, а результати розслідування мають бути об'єктивними, неупередженими та справедливими. По-друге, треба вилікувати суспільство від “медійних сенсацій”, які насправді нічим серйозним не закінчуються, і з правової точки зору є сумнівними. Пишу цю тезу, аналізуючи активне обговорення так званої “чорної бухгалтерії” Партії регіонів. Такі справи мають вивчати правоохоронні органи, і за їх результатами виносити рішення, затримувати людей чи арештовувати майно. Гучні медійні заяви дають час потенційним фігурантам справ, наприклад, виїхати з країни. Тоді на усіх етапах досудового слідства значимість справи та можливість передати доказову базу в суд в рази знижується.

Для працівників ДБР нюанси в роботі дуже важливі. Адже ідеологія відомства полягає в тому, що воно буде розслідувати кримінальні провадження, в яких фігурують правоохоронці, судді і найвищі службовці (від міністрів до начальників головних управлінь). Державне бюро розслідувань остаточно перебере на себе функцію досудового (попереднього) слідства, яке починаючи з 1996 року відповідно до вже згаданого мною п. 9 Перехідних положень Конституції України належало прокуратурі.

Без ілюзій, а в рамках робочого процесу ДБР мають бути поставлені крапки в існуванні в Україні “куплених” судів, неправосудного правосуддя і всезагальної корупції. Побутова корупція має бути подолана завдяки економічним чинникам. Політична корупція (до речі, не має такого законодавчого визначення, на що треба звернути увагу, щоб роками не боротись з тінню) переходить в активну і дієву площину конкурентного лобізму та розвитку goverment relations.

Відверто говорив і говорю, що тим хто не вірить в реформи і в можливість їх проведення — не місце сьогодні в жодному органі влади. Якщо ми проводимо очищення влади, то воно має бути не формальним, а з доведенням справ. Може саме через відсутність комплексної роботи усіх органів влади, які працюють над наведенням порядку в країні (зараз маю на увазі не лише правоохоронні структури) за 2 роки в Україні люстрували лише 925 чиновників. З них 259 - ДФС, 207 - прокуратура, 192 - НацПоліція. І в цій частині знову хочу наголосити на тих розписках так званої “чорної бухгалтерії”, яка дала б змогу притягти до відповідальності значно більше осіб, якщо б робота з доказовою базою велась правоохоронними структурами.

Звичайно, не менш важливий момент в роботі ДБР — законодавча ініціатива. Як адвокат, добре знаю, що закони вміє писати той, хто з ними працює. Тому над удосконаленням законодавства фахівці ДБР теж будуть працювати. Оскільки неможливо поліпшити протидію злочинності без удосконалення законодавства.Отже, за пів року формуємо команду, виробляємо стратегію роботи з органами влади, налагоджуємо співпрацю зі ЗМІ та громадськими активістами, аналізуємо законодавство на предмет практичного застосування його норм, вивчаємо матеріали справ, щодо яких саме ДБР буде проводити розслідування. Наша мета - сформувати не лише новий орган протидії злочинності, а й запровадити політику відповідальності серед представників влади і бізнесу.


Достарыңызбен бөлісу:


©kzref.org 2019
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет