Мектеп атауы:
|
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
|
Сынып: 2
|
Қатысқаны:
|
Қатыспағаны:
|
Пән: математика
|
|
Бөлімше:
|
2АЕКІТАҢБАЛЫСАНДАРДЫҚОСУЖӘНЕАЗАЙТУ.ЖҮЗДІКТЕР.ЕСЕПТЕР
|
Тақырып:
|
Екі таңбалы сандарды разрядтан аттап жазбаша азайту
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары:
|
2.1.2.8. 34 + 23, 57 – 23, 45 ± 19, 47 + 33, 80 – 47, 100 – 35 жағдайларында екі таңбалы сандарды қосу және азайту алгоритмдерін қолдану.
|
Сабақ мақсаты /
бағалау критерийі:
|
Екі таңбалы сандарды қосу және азайту алгоритмдерін қолданады
|
Ойлау деңгейі:
|
Білу, түсіну,қолдану,жинақтау
|
Сабақ барысы:
|
Сабақтың кезеңі/уақыт
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақ
тың басы
5 мин
|
Кіріспе-қызықтырушылық кезеңі
Топтық жұмыс. Әр топқа 1 өрнектен беріледі. Қосу мен азайту алгоритмін басшылыққа ала отырып, өрнектердің мәнін бағандап есептейді, ауызша
түсіндіреді.
|
Тақтада жазбаша бағандап орындайды, ауызша талдап түсіндіреді.
|
Қалыптастырушы бағалау.
|
|
Сабақ
ортасы
(30 мин)
|
Тапсырма 1,2.МК. ҰЖ Оқулықпен жұмыс
Ойлау дағдысы: білу, түсіну, қолдану
Оқулықпен жұмыс.
Екі таңбалы санның азайту алгоритмін басшылыққа ала отырып, берілген өрнектің жазбаша орындалуын талдайды, қорытындылайды.
а) 80 – 49 жағдайында азайту алгоритмін қолданады. Сөйлемді толықтырады.
Азайғыштың бірлігінен азайтқыштың бірлігін азайтамын. 0 < 9, сондықтан азайғыштың 1 ондығынан және 0 бірліктен 9-ды азайтамын (ұмытып қалмас үшін ондықтың үстіне нүкте қоямын). 1 онд. және 0 бірл. – бұл 10 бірлікті білдіреді. 10 – 9 = 1.
Бірліктердің астына 1-ді жазамын.
Азайғыштың ондығынан азайтқыштың ондығын азайтамын. 8 онд. болған еді, 1 ондықты бірліктерге жұмсадық, сонда 7 онд. қалды. 7 – 4 = 3-ті ондықтардың астына жазамын.
ә) 64 – 19 сандарын баған түрінде азайтуды өздері орындап, түсіндіреді.
.70-24= 46 83-26 =57 60 мин-32 мин=28 мин
|
80 – 49, 64 – 19
берілген сұрақтарға жауап береді.
сандарды баған түрінде азайтудың қалай орындалғанын зерделейді;
сандарды баған түрінде азайту амалын тақтада орындайды;
өзіндік пікірі білдіреді;
басқа оқушылардың пікірін тыңдайды.
оқулықта берілген алгоритммен танысады;
сандарды баған түрінде азайту алгоритмін тұжырымдайды.
|
Бағалау критерийі:
Екі таңбалы сандарды қосу және азайту алгоритмдерін қолданады
Дескриптор:
қосу амалын жазбаша орындайды.
ҚБ 1-10 балдық жүйе
|
Математика оқулығы. Алматы «Атамұра» 2022 жыл,
Баған түрінде жазылған жазбаша қосу, азайту амалдары және алгоритмі жазылған кесте немесе слайд.
.
|
|
ҚБ Тапсырма 3. Жұптық жұмыс
Ойлау дағдысы: білу, түсіну, қолдану
«Түсінемін,жасаймын»
Нұсқаулық: Мәтінді зерттейді, есеп болатындай шартына сәйкес сұрақ қояды, есеп шығару алгоритмін қолданады.
Есеп шартына сәйкес сұрақтар қояды және шығарады
1-мүмкін нұсқа:
А) 2 «А» сыныбында 27 бала, ал 2 «Ә» сыныбында 25 бала бар. Екі сыныпта барлығы неше бала бар? 2 «А» сыныбы – 27 бала
2 «Ә» сыныбы – 25 бала Барлығы - ? бала
Ш: 27 +25 = 52
Ж: Барлығы 52 бала
Кері есептер құрастыр
|