Міжнародний науково-практичний Інтернет-семінар «Інноваційні технології при підготовці фахівців ресторанного господарства»жүктеу 77.05 Kb.
Дата26.03.2019
өлшемі77.05 Kb.


ДВНЗ «Університет менеджменту освіти» НАПН України
Кафедра методики професійної освіти та соціально-гуманітарних дисциплін Білоцерківського інституту неперервної професійної освіти
Міжнародний науково-практичний Інтернет-семінар

«Інноваційні технології при підготовці

фахівців ресторанного господарства».

МІЖНАРОДНА СПІВПРАЦЯ БЕРЕЗІВСЬКОГО ВИЩОГО ПРОФЕСІЙНОГО УЧИЛИЩА ОДЕСЬКОГО НАЦІОНАЛЬНОГО ПОЛІТЕХНІЧНОГО УНІВЕРСИТЕТУ В ГАЛУЗІ ПІДГОТОВКИ

ФАХІВЦІВ СФЕРИ ПОСЛУГ


Шевченко Г.О., заступник директора з навчально-методичної роботи та міжнародних зв’язків Березівського ВПУ ОНПУ

(м.Березівка Одеської області)

14 квітня 2016 року


Тематичний напрям

«Міжнародний досвід підготовки фахівців ресторанного господарства» Міжнародного науково-практичного Інтернет-семінару

«Інноваційні технології при підготовці фахівців ресторанного господарства»

Шановні колеги!

Сучасний етап світового економічного розвитку характеризується зростанням ролі людини в системі факторів виробництва. І досить важливим є чинник «якість робочої сили», що відіграє значну роль у виробничому процесі. Отож досвід розвинутих країн, особливо тих, що здійснили свого часу економічний прорив – Японія, Німеччина, Корея, Чехія, Словенія, - є свідченням вирішального значення саме якості робочої сили і мотивації ефективної праці. Від кількісного критерію передові країни світу перейшли до критерію якості. І саме якість людських ресурсів є вирішальною у визначенні успішного поступу.

Тому у справі підготовки кваліфікованого робітника чи молодшого спеціаліста, без інновацій в сучасному освітянському просторі просто неможливо працювати. Саме тому вже 16 років ми співпрацюємо із зарубіжними партнерами – німецькими та австрійськими колегами. Спочатку це була робота на рівні благодійництва, а потім пішла фаза проектної діяльності: участь навчального закладу в міжнародному проекті МОП, ЄФО та МОН України «Реформа ПТО в Україні» (галузь – туризм, донор Австрія). Наші майстри виробничого навчання, викладачі спецдисциплін, іноземних мов, адміністрація училища брали участь у семінарах австрійських колег із вищої школи туризму м.Бад-Леонфельден (Верхня Австрія) з напрямків: економіка та готельний бізнес, кулінарія, сервіс, німецька мова. Паралельно з участю в проекті, завдяки австрійському координаторові д-ру Хансу Шустередеру, ми перейшли на прямі контакти із Вищою школою економіки м.Рід/Іннкрайс (Верхня Австрія), з керівництвом якої в 2004 році було підписано договір про співпрацю. Щороку групи наших учнів на протязі двох тижнів відвідували Австрію, вивчали там «секрети» місцевої кухні, відвідували підприємства харчування, поліпшували знання німецької мови, знайомилися із культурою країни. Педагоги мали змогу проходити кількамісячне стажування в ресторані 5-зіркового готелю «Гранд-Парк» гірськолижного курорту в м. Бад Гофгаштайн (Федеральна земля Зальцбург). Набуті там знання, досвід, навички щедро передавались і передаються своїм колегам та учням: у сфері обслуговування відвідувачів готелю, нові методи сервірування фуршетних столів, обслуговування англійським методом, фламбування десертів та ін.

В грудні 2006 року училище відвідала делегація на чолі із 1-м заступником Міністра освіти, культури та мистецтв Австрії д-ром Вольфгангом Штельцмюллером. Тоді ж навчальному закладу було надано сертифікат на 83 тис.грн для придбання необхідного обладнання для поліпшення МТБ з підготовки кухарів та технологів харчування. Протягом наступних років училищу австрійською стороною було виділено ще 45 тис.грн.

В кінці 2004 року через БФ «Товариство розвитку. Одеса» Німецького Товариства Технічного (тепер – Міжнародного) Співробітництва ми зв’язалися із Службою Старших Експертів (Senior Experten Servise – SES) із Бонна. Це фонд німецької економіки із міжнародного співробітництва, де працює 10 тисяч експертів в 50 галузях економіки, освіти, медицини. Деякі експерти приїздять до нас двічі-тричі, а є й такі, що провели у нас 7-9 семінарів-тренінгів із учнями та педагогами. Переважна більшість експертів – це фахівці в галузі харчування. Німецькі колеги працюють у нас по 2-3 тижні. Скажімо в 2010 році було проведено 4 практичних семінари 5 експертами. Із SES ми працюємо на договірній основі по відповідній схемі.

По завершенню семінарів та майстер-класів учні та педагоги отримують двомовні дипломи-сертифікати із зазначенням тем, опрацьованих за відведений час. При працевлаштуванні, маючи 3-4 таких документа, наші випускники мають пріоритет на ринку праці.

Слід зазначити, що кожен семінар, кожен захід, кожна зустріч із іноземними колегами піддаються ретельному аналізу, розробляються певні рекомендації для викладачів, майстрів виробничого навчання, зокрема, для цього використовуються і зауваження та пропозиції, які залишають після себе зарубіжні експерти, і які, в першу чергу, розглядаються на нараді при директорові навчального закладу.

Після приїзду у січні 2005 р. першого німецького експерта-кухаря ми остаточно зрозуміли, що треба терміново модернізувати МТБ. Як не було складно, але вже на 2007 рік ми відкрили навчально-тренувальний ресторанний комплекс «Відень-Берлін», навчальні лабораторії «Віденське кафе» та «Моцарт», перукарню «Альціна» та ін. Це дало змогу поставити на вищий рівень підготовку фахівців для сфери обслуговування, і, в першу чергу, для потреб ресторанного бізнесу та харчування.

А в 2009 році, завдяки нашим німецьким колегам отримано 20 тонн гуманітарного вантажу, в т.ч. і деяке кухонне обладнання, завдяки чому ми змогли відкрити у м.Одеса, в приміщеннях, наданих нам Одеським національним політехнічним університетом, навчальні кафе (24 посадочних місця) та перукарню (6 робочих місць), житловий модуль для проживання 15 учнів та двох майстрів виробничого навчання.

На нашій базі проходив 1-й тижневий етап міжнародного проекту «Dreiklang-Trojzvuk-Тризвуччя» за участю студентів із Німеччини, Чехії та України. В закордонних турах брали участь і наші учні (Дрезден, Німеччина та Рехловиць, Чехія). Спільно із німецько-українським Фондом «Відродження» наші педагоги проводили кількаденний семінар-тренінг «Німецькі та українські різдвяні та новорічні страви» за участю студентів із різних ВНЗ України – етнічних німців. Ось і тут згодився наш досвід роботи із німецькими партнерами.

Два роки тому координатор проектів Служби Старших Експертів (SES, м.Бонн, Німеччина) Лєна Орт-Плестернінкс, на другій презентації Служби в м.Одеса, зазначила, що в Україні у сфері освіти найбільш результативною (за кількістю експертів із різних галузей та якістю) є співпраця з Березівським ВПУ ОНПУ. Так, з 2005 року у нас проведено 30 проектів 13 експертами із різних галузей за напрямками підготовки, з них 70% - це харчування та ресторанний бізнес.

При проведенні семінарів ми, по-можливості, запрошуємо і вітчизняних спеціалістів. Так, під час 9 сезону в училищі експерта-харчовика Ханса-Дірка Хальбфелля, 6 днів у нас працювала президент Академії карвінгу України (м.Київ) Марія Чернець. Як правило, ми запрошуємо і наших випускників, які працюють у багатьох ресторанних закладах Одеси. А на презентації, по завершенні семінарів, обов’язково і наших постійних роботодавців, і керівників місцевих органів влади та самоврядування, постійно висвітлюємо наші заходи у пресі та на телебаченні (район, область, країна). Тільки тележурналістами Одеського державного телебачення знято про нас 25 сюжетів (кожен від 11 до 46 хв.) в т.ч. 18 – із міжнародної фахової діяльності, в т.ч. і прямі ефіри із закордонними колегами. Наші ж партнери публікують матеріали у німецьких та австрійських газетах та журналах, Інтернет-виданнях, книгах.

Хочу зазначити, що у всіх заходах із іноземними колегами завжди беруть участь і ректор Одеського національного політехнічного університету професор Оборський Г.О., і проректори вузу, що дуже приємно для наших експертів.

У кожного зарубіжного фахівця є своя родзинка в роботі. Так, екс-президент Спілки кухарів Австрії, володар 5 золотих та 2-х срібних медалей міжнародних фахових конкурсів, викладач Віденського гастрономічного коледжу п. Гаральд Фаргель навчає наших учнів та педагогів європейській та світовій кухням, використовуючи продукти від місцевого (регіонального) виробника. Через півтора місяця ми чекаємо його на 6-й сезон. А в червні минулого року, під час його роботи, було відкрито лабораторію з обслуговування «Віденський дворик». На цьому заході були присутні: не тільки наш ректор, депутати обласної ради, а й Н.Г.Ничкало, В.О.Радкевич та Л.І.Шевчук, які високо оцінили співпрацю університету із своїм структурним підрозділом. Вищезгаданий захід проходив для нас вже в дещо іншому амплуа, оскільки в лютому 2015 р. МОН України було видано наказ № 129 на проведення дослідно-експериментальної роботи Всеукраїнського рівня за темою «Система підготовки кваліфікованих робітників сфери послуг в умовах євроінтеграційних процесів» на базі нашого училища (про перший рік роботи – констатувальний етап – можна прочитати в 1-му номері часопису «Професійно-технічна освіта» за нинішній рік).

Хочеться сказати, що у нас щорічно навчається 400-420 учнів харчового напрямку (48% від загального контингенту – 870 чоловік). Але коли готується якийсь захід (чи то презентація, чи то відкриття нової майстерні чи лабораторії) – то підключаються майже всі: столяри виготовляють стільці чи декоративні елементи, барні стійки для приміщень; кравці роблять ті стільці м’якими і красивими та шиють штори, ламбрекени, скатертини, чохли та серветки; маляри-штукатури виконують свій об’єм роботи, а перукарі роблять красиві зачіски своїм друзям – кухарям. Це не тільки міжпрофесійні зв’язки, це все як у гарній дружній сім’ї.

В цьому навчальному році (з осені) ми розпочали цікавий для нас проект із нашими роботодавцями – одеськими рестораторами, що мають мережу ресторанних закладів. За узгодженим графіком їхні шеф-кухарі (серед них – і наші випускники) приїздять до нас і проводять із групою учнів практичні заняття, придивляються до них. Потім учасники проекту їдуть до Одеси, де проходять стажування на робочих місцях. По завершенні роботодавець працевлаштовує найздібніших у своїй мережі.

Що ми маємо, чого досягли в результаті 16-річної співпраці із іноземними партнерами та використанням інновацій? Це, зокрема:  • у навчально-виховний процес навчального закладу запроваджено нові компоненти та методи роботи із підготовки кваліфікованих робітників та молодших спеціалістів (для кухарів, кравців, перукарів, малярів, зварників);

  • підвищення ефективності навчального процесу за рахунок застосування досвіду провідних вітчизняних та європейських спеціалістів;

  • підвищення кваліфікації викладачів спецдисциплін та майстрів виробничого навчання до рівня європейських стандартів викладання (майже 400 дипломів-сертифікатів отримали педагоги училища за участь у австрійських та німецьких семінарах-практикумах);

  • впровадження у навчально-виховний процес досвіду педпрацівників, які стажувалися в країнах-партнерах;

  • посилення конкурентоспроможності випускників навчального закладу (480 учнів взяли участь у австрійських та німецьких семінарах-тренінгах та отримали дипломи-сертифікати);

  • часткове покращення матеріально-технічної бази;

  • підвищення рейтингу навчального закладу (контингент учнів зріс із 520 чол. у 2001 р. до 870 чол. у 2015 р.).

Ось так ми працюємо, дорогі колеги, вже півтора десятка років із нашими зарубіжними партнерами. Як за Т.Г.Шевченком: й чужому научаємось, й свого не цураємось.

Дякую за увагу.

Додатки:


  1. Фотоматеріали про міжнародну діяльність Березівського ВПУ ОНПУ;

  2. Зразки документів про співпрацю із SES.

Заступник директора

Березівського ВПУ ОНПУ

з навчально-методичноїроботи та міжнародних зв’язків Г.О.ШевченкоКаталог: data2
data2 -> Шыєыс Ќазаќстан облыстыќ Абай атындаєы јмбебап кітапхана
data2 -> Шығыс Қазақстан облысының Семей аймағында 2012 жылы аталып өтілетін және еске алынатын
data2 -> Шыєыс Ќазаќстан облыстыќ Абай атындаєы јмбебап кітапхана
data2 -> Шыѓыс Ќазаќстан облыстыќ Абай атындаѓы ємбебап кітапхана
data2 -> Шығыс Қазақстан облыстық Абай атындағы әмбебап кітапхана Ақпараттық-библиографиялық қамтамасыз ету бөлімі
data2 -> «Ќазаќ тілі» газетініѕ бас редакторы, журналист, ќоєам ќайраткері Мјннан Тўрєанбаевќа 125 жыл (1886-1937)
data2 -> Знаменательные и памятные даты Семейского региона на 2011 год
data2 -> Склярчук Н. С
data2 -> Знаменательные и памятные даты Семейского региона на 2013 год


Достарыңызбен бөлісу:


©kzref.org 2019
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет