Микола шатилов смерть на ім’я мерседес документально-історичні пригодницькі повісті Присвята – Жаннібет1/17
Дата07.03.2018
өлшемі2.84 Mb.
#20213
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   17

©

Микола ШАТИЛОВ

СМЕРТЬ НА ІМ’Я МЕРСЕДЕС

Документально-історичні пригодницькі повісті
Присвята – Жанні.

Д Я К У Ю
насамперед батькові й синові. Панам Олегові та Юрію Микитенкам, у «Всесвіті» яких я завше чувся та й чуюся, хвалити Бога, як у своїй хаті. У тій, в якій і кочерги помагають. Віддаю слово подяки милій пані Світлані Шліпченко, чиї сльози у празькому храмі св. Кирила та Методія схилили мене на написання хроніки вбивства Райнгарда Гайдриха. Велике спасибі пані Ользі Хилецькій-Гулиній, яка щедро ділилася зі мною подробицями з життя українських Атен. Не менше – чарівниці нашого поетичного Слова Люцині Хворост за мовні настанови. Сердечна дяка моїй постійній помічниці, моїй зв’язковій між світом українським й світом чеським – Іванні Бальковській.


© Микола Шатилов, автор тексту, 2017.

© Микола Шатилов, автор коментарів і приміток, 2017.

© ТОВ «Журнал «Всесвіт», редакційно-видавнича підготовка й розміщення на офіційному веб-сайті журналу «Всесвіт», 2017.

© Всі права захищені міжнародним законодавством. Жодна з частин цього (цих) твору (творів) не може бути копійована, відтворена чи розповсюджена у будь-який спосіб (електронний чи інший) без попередньої письмової згоди автора чи ТОВ «Журнал «Всесвіт». Допускається публікація (цитування, використання) окремих фрагментів творів (твору) у формі цитат до 4 тис. зн. (до чотирьох тис. знаків з пробілами) з обов’язковим посиланням і гіперзноскою на: www.vsesvit-journal.com.


СМЕРТЬ НА ІМ’Я МЕРСЕДЕС

1. ЖИВА МЕТА

...він же – «Бородино».

Тисяча дев’ятсот тридцятий. Стоянка німецьких військово-морських сил Кіль. Ляйтенант Райнгард Гайдрих служить на лінкорі «Шлезвіг-Гольштайн». Гайдрих і «Шлезвіг-Гольштайн» безмаль політки. Ляйтенант народився в березні 1904-го в Гале-на-Заале, а лінкор зійшов зі стапеля кільської корабельні «Германія» в серпні 1905-го. «Шлезвіг-Гольштайн» – учасник славетної Ютляндської битви1, а після поразки Німеччини – один з шести військових кораблів, які Антанта дозволила їй мати. Уживається як брандвахта2 в Бремергафені, як плавуча кошара в Кілі, а по технічних удосконаленнях стає флагманом.1Ютляндська битва – найбільша морська баталія Першої світової війни, яка точилася близько півострова Ютляндія.

2Брандвахта – вартове судно на рейді або в порту.


Райнгард Гайдрих – кадет. Лінкор «Шлезвіг-Гольштайн».

Двадцять п’ятого серпня 1939-го «Шлезвіг-Гольштайн» відплив з візитою до Польщі і заякорився в Гданській бухті. Візита мала скінчитися атакою на польське узбережжя. Першого вересня о четвертій тридцять на лінкорі оголосили гостре поготівля. О четвертій сорок п’ять його 280-міліметрові гармати накрили вогнем форт «Вестерпляте». Залпи, якими почалася Світова війна!

У квітні 40-го лінкор поповнив бойовий похід у Данію. Дев’ятнадцятого грудня сорок четвертого, атакований на Гдинському рейді англійськими літаками, зайнявся і затонув на глибині 39-ти футів (12 м). По війні його підняли. Плавав як «Бородино». Напівзатоплений біля естонського острова Осмуссаар заступав совєтським бомбовикам живу мету.
Усякденна зважливість
У Кілі Райнгард Гайдрих упадає за дочкою барона Вілі фон Нордека, начальника військово-морської корабельні «Вільгельмсгафен». Заноситься на весілля. Аж ось знайомиться на гімназійному балі з тонкостанною й русявою Ліною-Матильдою фон Остен. Ліна – вже ж несподіванка! – стеменно, як він, кохається в музиці. Весілля з баронесою вилітає ляйтенантові з голови. Ліні – дев’ятнадцять. Вона – дочка збіднілого шляхтича, який вчителює на острові Фемарн у Балтицькому морі, між Кільською та Мекленбурзькою затокою.

Батько зведеної панночки знався з адміралом Еріхом Редером. Пожалівся. Ошуканця закликали на суд чести. Командир військово-морської бази «Остзеє», віце-адмірал Готфрид Гансен, який свого часу служив на «Шлезвіг-Гольштайні», вимагав, щоб Гайдрих не ганьбив ім’я флагмана й узяв шлюб з панною, якій дав слово. Той наче ножем відтяв: «Ні в світі!». Оженився з Ліною. По літах й літах вона згадає: «Мав витончені пальці, і я б не віддалася за нього, якби не оманний голос його скрипки».

Ліна і Райнгард Гайдрихи.

Зважливість, виявлена в бою, живиться переважно зовнішніми чинниками, які не так і залежать або й геть не залежать від тої чи тої людської вдачі, а зважливість усякденна є свідченням певної вдачі. Тим-то безапеляційне «ні в світі!» має більшу вагу, ніж те все, що Гайдрих появляв за обставин бойових.
«Кропиви мороз не виб’є!»
Тисяча дев’ятсот тридцять дев’ятий. Начальник Головного управління імперської безпеки генерал-ляйтенант Райнгард Гайдрих має легкий біплян He-72 D. Особистий пілот, майор Георг Леопольд, навчив його літати. Учень засвоїв і високий пілотаж. А тим часом літав стрільцем гайнкеля-111. Потай усіх. На бомбовиках найчастіше гинули стрільці (на одного пілота припадало їх сім-вісім). Гайдрих лишає Ліні листа:
«Берлін, 1. 09. 39. 01:30. Моя мила Ліно! Мої любі діти! Дай Боже, сей лист так і зостанеться непрочитаним у моєму сейфі. А все ж таки як солдат Фюрера, як добрий чоловік та батько мушу все взяти до уваги. У сей час вождь нашої великої Німеччини Адольф Гітлер, потиск руки якого мені від сьогоднішнього вечора палить долоню, дійшов великого рішення. Рано вранці, о 4:45 рушають в похід німецькі армії. Не думаю, що зі мною трапиться якась лиховина, та, в разі чого, весь мій маєток належить Тобі, Ліно. (...) Мила Ліно, хай якими тяжкими нам обом були останні тижні (надто вразила мене своєю незбагненністю втрата Твоєї довіри), вірю, що попри се все наші взаємини поглибилися й зміцніли. Виховай наших дітей з вірою у Фюрера й Німеччину...».Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   17
©kzref.org 2023
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет