Пән: Әдебиеттік оқу Өткізу тәртібі: «Ауызша сабақ 1», БжС технологиясы Мақсаты



жүктеу 78.4 Kb.
Дата21.04.2019
өлшемі78.4 Kb.
түріСабақ

Кенжебулатова Раушан Ибраимовна,

Саумалкөл қазақ орта мектебі

Бастауыш сынып мұғалімі,

Солтүстік Қазақстан облысы,

Айыртау ауданы


Қарауыл. Ш.Күмісбайұлы
Пән: Әдебиеттік оқу

Өткізу тәртібі: «Ауызша сабақ 1», БжС технологиясы

Мақсаты: Сабақта норматив талабына сай оқушылардың оқу материалын 63 % меңгеруіндегі логикалық және сыни ойлау шапшаңдығын, сөздік қорын, ақпараттық құзыреттілігін дамыту.Жетістікке жету көрсеткішін сапалы меңгеруге қызығушылығын таныту және ынталандыру.

Міндеті: Технологиялық картаның регламентін орындау.

Жоспарланған нәтиже: қойылған мақсатқа жету.


1

Ұйымдастыру кезеңі

Сабақ мазмұны

Қолданылатын ресурстар

1.

2.

3.



Қызығушылығын ояту
Үй жұмысын тексеру

Қабылдауды ұйымдастыру

Жаңа сабақта кездесетін тірек сөз

4.Ұғынуды ұйымдастыру

Мәтінмен жұмыс
Сыни сұрау

Түсінудің бірінші тексерілуі

5.Тақырып бойынша сөздік қор өткізіледі.


Бағалау
6. Кері байланыс

«Кеме» әдісі


Ұйымдастыру кезеңі

2. «Ер Тағын мен Тарлан аттың ерлігі» жырының мазмұны бойынша сұрақтар беріледі:

1. Жырда кімдер туралы айтылады? (Ер Тарғын батыр, қалмақтар, Тарлан ат, хан)

2. Ер Тарғын кімдермен шайқасты? (қалмақтармен)

3. Тарғынның күшін көрген соң, қалмақтар қайда қашты?

4. Тарлан ат жүрісін нешінші күн болғанда түзеді? (жетінші)

5.Тарлан неше күн болғанда болдырды? (он екі күн болғанда)

6.Қалмақтармен неше күн шайқасты? (12 күн шайқасты)

7. Тарғынның күшін көрген соң, қалмақтар қайда қашты? (сайға)

8.Тарланның от орнындай тұяғынан қандай ғана қалыпты? (оймақтайы қалыпты)

9.Аттың етектей ерінінен қандайы қалыпты? (екі елісі қалыпты)

10.Жалбыраған жалынан қандайы қалыпты? (жалғыз қарыс қалыпты)

11.Бір құшақ құйрығынан қандайы қалыпты? (бір уыстай қалыпты)

12. Тарғынның тұла бойы неше жерден жаралы болды? (Он жеті жерден жаралы)

13. Он жеті жерден жаралы болса да, ханзада ханға қалай келді? (төскейден төмен желеді. Ханзада сынды ханына, қара ноғай биіне аман-есен келеді)

14.Жырдағы шайқас немен аяқталды? (қалмақтарды жеңді)

15.Хан Ер Тарғынды қалай қарсы алды. (Ат шаптырып, той жасады.)

16.Жылқы малы туралы қандай мақал білесің?(Ер қанаты- ат)

17.Соғыс кезіндегі Тарланның әрекетінен қандай ой түйдің?


Жаңа сабаққа кіріспе видео көрсетіледі
Слайд автор жайында мағлұмат беріледі.

Бүгінгі жаңа сабақта кездесетін тірек сөздер тізбегі:

Бірінші сыни нүкте (Мұғалім жаңа тақырып бойынша кіріспе жасайды) тірек сөздердің мағыналарын түсіндіреді.

1.Табын /малды табынға шығару/

2.Соқпақ / шөбі тапталған жол/

3.Қарауыл / төбе/

4. Тайлақ / түйенің баласы/

5. Шұңқыр /ор/

6.Сарбаз /әскер/

7.Найза / қару- жарақ түрі, ұшы үшкір ұзын болады/
Мәтінді оқушылар өздігінен іштей оқып, танысады.
Мәтін бойынша сыни сұрақтар:

1. Ол атасымен жүргенде жер-дүние қайтетін еді? / жер дүние кеңіп салады/

2. Атасынан қандай әңгіме естід? /қызық-қызық әңгіме есту рақат еді/

3. Ол Қарауыл төбе туралы әңгімені қалай естіді? /аузымды ашып, көзімді жұмып/

4.Атасы екеуі қандай жолмен Қарауыл басына шықты? / шөбі тапталған соқпақ жолмен Қарауыл басына шықтық/

5.Атасы малдас құрып отырып не сұрады? / Әй, жаным, мына төбені ел неге Қарауыл деп атаған? Қалай ойлайсың?

Алысты көру үшін, ата.
6.Кенет атасы не сызып шықты ? / Атам сәл үнсіз қалып, орнынан ширақ тұрып, төбенің төбесін дөп-дөңгелек етіп сызып шықты.

7. Шұңқырға не толтыратын еді?

/Ішіндегі шұңқырға қарамай толтырылған./

8.Шұңқырдың жанында кімдер бар?

/ жанында сарбаздар тұрады/

9. Атасы немересінің қолына не ұстатты? / Мә, мына таяқты ал. Міне, сен найза ұстаған солардың бірісің.

10. Олар қалай ойнады?

/Атам құдды бала сияқты. Менімен күшті ойнады./

11. Атасынан қандай әңгіме естіді? / Жау беттеп қаптап келе жатқан жау әскерін көріп қалдың. Не істеуің керек? «Жау шапты» деп дауыстаймын.

12.Бала қандай шешім қабылдайды? /Қарамайға от қоямын./

13.Атасы риза болды ма? /Ақылыңнан айналдым.

14.Қарамай жаққан нені білдіреді? / От жаққаның «жау келді» деген белгі, басқа төбедегілер мұны көріп, от тұтатып ,келесі төбеге хабарлайды.

15.Қарауыл қандай міндет атқарды?/ Елге жау келгенін хабарлады/

16.Атасы немересін кім деп атады? / сарбаз/

17.Немересі қалай мақтанды? / Мен нағыз сарбаз сияқтымын/

11. Бала найзаны бекем ұстады ма? / Ия, Найзаны бекем ұстап, қатты да қалды/.



12. Бала сауыт пен қалқан туралы армандамады? / Жоқ, әттең сауыт пен қалқан болса ғой деп армандады /

13.Жау әскерін көргенде не істеуің керек депсұрамады атасы? /Жоқ, не істеуің керек деп сұрады атасы

14. Қарамайға от қоямын деді бала ./ Ия, /Қарамайға от қоямын..

15. Атасы немересіне риза болмады. / Жоқ, Атасы немересіне риза болды.Ақылыңнан айналдым. Міне, жарадың, жанторсығым.

16.Жау келгенде төбедегі отты тұтатпады. /Жоқ «Жау келді» деп отты тұтатып, басқа төбедегі сарбаздар келесі төбеге хабарлады./

17. Бала нағыз сарбаз болдым деп атасына мақтанды? /Иә, мен нағыз сарбаз болдым емес пе?-деп мақтанды атасына.



Құтқару шеңбері

18. Мәтіннен халықтың өткен өмірі туралы не байқадың?/ Ауызбіршілік, жанашырлық/

19. Баланың Қарауыл төбеге атасымен бірге шығуы қандай сабақ болды?

20.Бала атасының сынағынан өтті ме?

21. Мәтінде мақал кездесті ме? /Оқып бер/

22.Мәтіннен өзіңе қандай пайдалы кеңестер алдың ?


Сөздер қысқартылмай толық жазылады. Әңгіме түрінде жазуға болады


«Кеме» әдісі арқылы кері байланыс алынады.


Картамен жұмыс тәртібі түсіндіріледі.

1.Матрицаға дұрыс, бұрыс жауаптарды белгілеу.

2.Нәтижені белгілеу. Сапаны анықтау




Есте сақтауға берілетін уақыт 7 сөз-30 секунд

1 минут жаттап, есте сақтауға беріледі. Оқиды, есте сақтайды, 30 секунд жазуға беріледі.


Бір-бірін тексереді. Қатесін санайды.

Матрицаға белгіленеді.

Нәтижені анықтау

Өздігінен оқу 10 минут

5 минут мәтіннің парағына беріледі. /Берілген уақыт ішінде мәтінді оқып болады./


ООМ/ орынға отырғызу матрицасы/ бойынша тақырыпқа байланысты сұрақтар беріледі. Сұраққа жауап берілмесе, сұрақ келесі оқушыға қойылады. Минус тұрған кез келген оқушыдан сұрауға болады. Жауап берілмесе, мұғалім өзі жауап береді.

Сұрақ аяқталған соң, екі минус алған оқушыларға «Құтқару шеңберін» ұсынамын.


Матрица бойынша қорытынды бағаларын анықтап, оқушы жетістігі бағаланады.


Сабаққа кері байланыс жасайды.

5минут уақыт беріледі.

Белгі беру арқылы бастаймыз.

44 сөз норма

5+30 секунд. уақыт беріледі. Жұпта тексеріледі, матрицаға белгіленеді

Матрицадағы нәтижелер бойынша бағалау жұмысы жүргізіледі.




Каталог: wp-content -> uploads -> 2018
2018 -> Алтын күз Атырау облысы Атырау қаласы Махамбет ауданы Алға орта мектебінің Шағын орталық топ
2018 -> Ысқақова Айнұр Жанболатовқызы, СҚО, Ақжар ауданы, Айсары ауылы, «Айсары негізгі мектебі»
2018 -> Қуыршақты шомылдыру
2018 -> Жарманың өнімдерінің құрамында
2018 -> Мектеп: №46 жобб мектебі Мерзімі: 5. 01. 2018ж №7 Мұғалім Митанова г сынып «Г» Оқушылар саны 12 Тақырып
2018 -> Сабақ тақырыбы: «Дәнекерлеудің мәні қызметі және түрлері»


Достарыңызбен бөлісу:


©kzref.org 2019
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет