Прогноз фітосанітарного стану та рекомендації щодо захисту посівів сільськогосподарських культур в господарствах Закарпатської області у березні 2018 рокуДата23.10.2018
өлшемі54.58 Kb.
#50688

ПРОГНОЗ

фітосанітарного стану та рекомендації щодо

захисту посівів сільськогосподарських культур в господарствах

Закарпатської області у березні 2018 року
В умовах області наявна значна кількість шкідливих організмів – шкідників, збудників хвороб, які створюють загрозу сільськогосподарським рослинам, а масове поширення, розвиток їх може призвести до втрат урожаю та погіршення його якості. Завершується зимовий період, який характеризувався переважно підвищеним температурним режимом (протягом більшості декад температури повітря були вищими за норму), нерівномірним розподілом опадів, відсутністю сталого снігового покриву. Характерною особливістю зимового періоду були значні перепади температурного режиму, що супроводжувались відлигами, значне перевищення кількості опадів у грудні, першій декаді лютого, що призводило до перезволоження, місцями – затоплення угідь, і стало причиною зниження чисельності мишоподібних гризунів. Невеликою була глибина промерзання ґрунту: мінімально до 5-6см у низинній зоні, до 10-14см – у гірській. Зважаючи на вищевикладене, можна припускати, що відсоток загибелі зимуючого запасу шкідливих організмів має бути невисоким, проте значне зниження температурного режиму, що прогнозується у першій декаді березня, ще може внести свої корективи. Тому, більш точні висновки про результати перезимівлі зимуючого запасу шкідливих організмів будуть зроблені після проведення весняних контрольних обстежень.

Мишоподібні гризуни

На початку осіннього періоду 2017 року відмічалась більша у порівнянні з попереднім роком чисельність мишоподібних гризунів у місцях резервацій, а також у сільськогосподарських угіддях через більш сприятливі для розвитку популяції погодні умови влітку. У вересні – жовтні розпочалося розмноження та поступове зростання чисельності мишоподібних гризунів у посівах багаторічних трав, у садах, де за потреби проводились захисні заходи. Заселення гризунами посівів озимих зернових культур розпочалося у кінці жовтня, проте у цей період та на початку листопада у області відмічалося дуже різке похолодання, та випадало багато опадів, що не сприяло міграції та розмноженню мишей. І в подальшому до кінця року умови для розвитку популяції мишоподібних гризунів складалися несприятливі – перепади температурного режиму, надмірна кількість опадів, стрімке танення снігового покриву у грудні, все це було причиною перезволоження, підтоплення угідь, що не сприяло розмноженню та міграції мишей, передусім у посівах озимих культур. У другій половині січня у області встановився зимовий характер погоди – морози, сніг, що також не сприяло зростанню чисельності мишей у сільськогосподарських угіддях. У першій декаді лютого понаднормова кількість опадів та перезволоження угідь не сприяло активній міграції гризунів, а температурний режим утримувався нижче +5˚С, в умовах якого не відбувалося їх розмноження. Зважаючи на це, заселеність посівів озимих зернових мишоподібними гризунами та їх чисельність не є високою. Проте, як свідчать обстеження, на обочинах полів, на неорних землях жилі колонії мишей наявні, тому при нормальній зволоженості ґрунту відбуватиметься їх міграція на посіви озимих культур, а із встановленням теплої погоди (стабільний перехід середньодобових температур через +5˚С) розпочнеться розмноження гризунів. Зважаючи на їх здатність до швидкого збільшення чисельності за сприятливих погодних умов та наявності достатньої кормової бази, необхідним є постійний фітосанітарний нагляд за розвитком популяції мишоподібних гризунів перш за все у посівах озимих культур, а також у садах, посівах багаторічних трав.

При виявленні надпорогової (3-5 і більше жилих колоній на гектарі) чисельності мишей, для боротьби з ними застосовують препарати на основі діючої речовини бродіфакум: антимиша принада 2-3 пакетики в нору, капкан принада №1 1,5-2,5кг/га, крисолов принада 10-20г на нору, мишолов,р., багіра 1,5-2,5кг/га, родентицидна принада «Щелкунчик, ПР» 10-25г на 5кв.м, а також препарати для виготовлення принад – бродівіт, бродіфакум; препарати на основі діючої речовини бромадіолон: Рат кіллер супер, принада 5-10кг/га; бромакем, ПР 20-30гр/5м.кв., родентицидна принада «Смерть гризунам» 10-80г/кв.м, на основі діючої речовини флокумафен: шторм 0,005% брикети – 0,7-1,5 кг/га Безпечним для свійських тварин та довкілля є застосування біологічного препарату бактероденцид по 2г в нору.
Шкідники і хвороби озимих зернових

Протягом зимового періоду перезимівля озимих зернових культур відбувалась задовільно, мінімальна температура на глибині залягання вузла кущіння нижче критичної не опускалась, негативний вплив на зимостійкість рослин мали перепади температурного режиму із чергуванням аномально високих температур з їх різким зниженням. До певного пригнічення рослин призводило надмірне перезволоження та утримання води, що спостерігалось у пониженнях рельєфу внаслідок відлиг та випадання понаднормової кількості опадів. Проте, не зважаючи на це, переважна більшість посівів знаходиться у доброму стані. Погодні умови сприяли також перезимівлі інфекційного запасу грибкових хвороб на уражених з осені посівах. В осінній період було зафіксовано проявлення септоріозу, борошнистої роси, бурої іржі на пшениці, гельмінтоспоріозів на ячмені. Із відновленням вегетації та підвищенням температурного режиму спостерігатиметься подальший їх розвиток. Проте, зважаючи на прогнозоване похолодання у першій декаді березня, найближчим часом його не очікується. Відродження злакових попелиць із зимуючих яєць, а також активізація та відновлення живлення личинок хлібної жужелиці в осередках її поширення можливе у кінці місяця у разі встановлення середньодобових температур 8-10˚С.

Оздоровчі заходи на посівах озимих розпочинають ранньовесняним підживленням азотними добривами, що активізує ріст рослин, підвищує стійкість до шкідливих організмів. Для підвищення стійкості рослин до стресових умов, у період весняного кущення посіви озимої пшениці можна обприскувати рідкими комплексними добривами з вмістом мікро- й макроелементів та регуляторами росту.

У весняний період важливого значення має підготовка насіннєвого матеріалу до посіву ярих зернових культур, з обов’язковим протруєнням фунгіцидними протруювачами (вітавакс, вінцит, вінцит Форте, раксил Ультра, максим Стар, ламардор, кінто Дуо, дерозал інші дозволені), за потреби при виявленні високої чисельності ґрунтових шкідників за 1-5 днів до сівби доцільне використання інсектицидних протруювачів (рубіж, круїзер) або комплексних фунгицидно-інсектицидних протруювачів юнта Квадро, селест Топ, нупрід Макс, ін. дозволеними.Шкідники та хвороби багаторічних насаджень

У садах області, особливо занедбаних, достатній запас зимуючих стадій шкідників (гусениці плодожерок, листокруток, яйця попелиць, кліщів, медяниць, довгоносики, щитівки, інші), та зимуючий запас інфекції хвороб у опалому листі, уражених пагонах, бруньках, муміфікованих плодах. Враховуючи задовільні для перезимівлі запасу шкідливих організмів погодні умови взимку, це створить сприятливі передумови для розвитку та поширення їх під час вегетації.

У ранньовесняний період із потеплінням у садах шкодитимуть, пошкоджуючи спочатку бруньки, пізніше бутони, листки, садові довгоносики – яблуневий квіткоїд, букарка, казарка. При досягненні середньодобових температур +6˚С жуки пробуджуються і починають живитися бруньками. При середньодобових температурах повітря +8˚С розпочнуть живлення гусениці листокруток – брунькової, плодової, сітчастої. Під час набрякання та розпускання бруньок із зимуючих яєць відроджуватимуться плодові кліщі, попелиці.

У весняний період для зменшення запасу шкідливих організмів важливим є проведення комплексу агротехнічних заходів. Це насамперед обрізка дерев із зняттям та знищенням зимуючих гнізд та яйцекладок шкідників. Важливе значення має видалення гілок, уражених хворобами, муміфікованих плодів. Хімічний захист саду розпочинається під час набрякання бруньок при температурі не нижче +4˚С обробітком із застосуванням препарату 30В, препарату 30-Д, КЕ у рекомендованих нормах, який доцільно проводити раз в два-три роки для обмеження чисельності плодових кліщів, попелиць, медяниць, щитівок, несправжніх щитівок. Сорти, які сильно уражуються паршею, до розпускання бруньок обробляють 3% бордоською рідиною, блу бордо,ВГ 3,75-5,0кг/га, бордо МК, ВП 15-18кг/га. Для зниження зимуючого запасу парші, борошнистої роси, а також проти мохів та лишайників дозволене до використання препарату айрон, ЗП 6-18кг/га.У виноградниках проводять обрізку із подальшим вивезенням та знищенням обрізаної лози, що значно зменшує зимуючий запас шкідників та хвороб. Для зниження запасу шкідників (кліщі, листокрутки можна провести обробіток препаратом 30В,КЕ за норми 12-36 л/га.
Каталог: files -> files
files -> Аннотация
files -> Отчет на расширенном заседании коллегии Минобороны России об итогах деятельности за 2014 г.
files -> Ереже модульдік білім беру бағдарламаларының жасалымы туралы
files -> "Оқулықтарды, оқу-әдістемелік кешендері мен оқу-әдістемелік құралдарын әзірлеу, оларға сараптама, сынақ өткізу және мониторинг жүргізу
files -> Ереже ects тәртібі бойынша кредиттерді қайта тапсыру туралы е шқму 014-15 Екінші басылым
files -> Мазмұны: Информатиканың философиялық негіздері. Ақпараттың жалпы теориясының бастаулары. Информатиканың математикалық негіздері. Ақпараттық модельдеу негіздері. Информатиканың семантикалық негіздері


Достарыңызбен бөлісу:
©kzref.org 2022
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет