Регистер на податоци за брза географија државибет1/6
Дата14.03.2018
өлшемі0.73 Mb.
#20831
  1   2   3   4   5   6РЕГИСТЕР НА ПОДАТОЦИ ЗА БРЗА ГЕОГРАФИЈА

ДРЖАВИ:
Авганистан, Австрија, Албанија, Алжир, Андора, Ангола, Антигва и Барбуда,

Аргентина, Азербејџан, Австралија


Бахами, Бахреин, Бангладеш, Барбадос, Белгија, Белизе, Белорусија, Бенин, Бутан, Боливија, Босна и Херцеговина, Боцвана, Бразил, Брунеј, Бугарија, Буркина Фасо, Бурунди, Брегот на Слоновата Коска
Вануату, Ватикан, Венецуела, Виетнам, Велика Британија
Германија, Габон, Гамбија, Грузија, Гана, Гренада, Грција, Гватемала, Гвинеја, Гвинеја Бисау, Гвајана
Данска, Доминика, Доминикана
Египет, Екваторијална Гвинеја, Ерменија, Етиопија, Еквадор, Естонија, Еритреја, Ел Салвадор
Замбија, Зеленортски острови, Зимбабве,
Индија, Индонезија, Ирак, Иран, Ирска, Исланд, Израел, Италија, Ист. Тимор
Јамајка, Јапонија, Јемен, Јужен Судан, Јужна Кореја, ЈАР
Кина, Костарика, Камбоџа, Камерун, Канада, Казахстан, Катар, Кенија, Киргистан, Кирибати, Колумбија, Комори, Куба, Кувајт, Кипар, Косово, Конго ДР, Конго Р
Лаос, Лесото, Летонија, Либан, Либерија, Либија, Лихтенштајн, Литванија, Луксембург
Мадагаскар, Малави, Малезија, Малдиви, Мали, Малта, Мароко, Маршалски острови, Мавританија, Маврициус, Македонија, Мексико, Микронезија, Молдавија, Монако, Монголија, Мозамбик, Мјанмар
Намибија, Науру, Непал, Нов Зеланд, Никарагва, Нигер, Нигерија, Норвешка

Обединети Арапски Емирати, Оман


Пакистан, Палау, Панама, Папуа Нова Гвинеја, Парагвај, Перу, Полска, Португалија
Руанда, Романија, Русија
САД, Соломонови Острови, Самоа, Сао Томе и Принсипе, Саудиска Арабија,

Сан Марино, Србија, Сенегал, Сејшели, Сиера Леоне, Сингапур, Словачка, Словенија, Сомалија, Свети Кристофер и Невис, Света Луција, Судан, Сирија,

Суринам, Свазиленд, Свети Висент и Гренадини, Северна Кореја
Таџикистан, Танзанија, Того, Тринидад и Тобаго, Тунис, Турција, Тувалу,

Туркменистан


Уганда, Украина, Унгарија, Уругвај, Узбекистан
Фиџи, Филипини, Финска, Франција
Хаити, Хондурас, Холандија, Хрватска
Централно Африканска Република, Црна Гора
Чешка, Чад, Чиле
Џибути
Шпанија, Шри Ланка, Шведска, Швајцарија

СЕЛА ВО МАКЕДОНИЈА:
Прилепски села
Беловодица, Беровци, Варош, Волково, Галичани, Голем Радобил, Мал Радобил, Дабница, Дрен, Кадино Село, Крстец, Леништа, Никодин, Ново Лагово, Старо Лагово, Ореовец, Плетвар, Прилепец, Присад, Ракле, Селце, Слепче, Смолани, Топлица, Тројаци, Царевиќ, Чумово, Штавица, Мажучиште, Мало Рувци, Големо Коњари, Мало Коњари, Долнени, Браилово, Десово, Сарандиново, Мало Мраморани, Сенокос, Забрчани, Дупјачани, Горно Село, Небрегово, Дреновци, Слепче, Гостиражни, Стровија, Маргари, Долгаец, Зрзе, Сливје, Костинци, Секирци, Црнилиште, Пешталево, Рилево, Ропотово, Дебреште, Кошино, Лажани, Средорек, Бело Поле, Вранче, Кутлешево, Новоселани, Заполжани, Дабјани, Жабјани, Тополчани, Тројкрсти, Загорани, Веселчани, Чепигово, Шелеверци, Алинци, Ерековци, Канатларци, Клепач, Марул, Бонче, Подмол, Лопатица, Кривогаштани, Врбјани, Славеј, Обршани, Крушеани, Воѓани, Пашино Рувци, Бела Црква, Кореница, Годивје, Боротино, Мирче Ацев, Заполжани II, Витолиште, Бешиште, Вепрчани, Врпско, Дуње, Живово, Кален, Кокре, Крушевица, Манастир, Полчиште, Пештани, Чаниште, Гуѓаково.
Битолски села
Алинци, Арматуш, Барешани, Балдовенци, Беранци, Биљаник, Бистрица, Братин Дол, Брод, Брусник, Будаково, Буково, Вашарејца, Велесело, Велушина, Врањевци, Гнеотино, Гнилеж, Гопеш, Горно Егри, Горно Оризари, Граешница, Грумази, Далбеговци, Дедебалци, Дихово, Добровени, Добрушево, Доленци, Долно Егри, Долно Орехово, Долно Оризари, Долно Српци, Драгош, Драгарино, Драгожани, Древеник, Ѓавато, Егри (горно), Егри (долно), Егри (средно), Жабени, Живојно, Злокуќани, Змирново (ново), Змирново (старо), Кажани, Канино, Карамани, Кишава, Кравари, Кременица, Крклино, Крстоар, Кукуречани, Лавци, Лажец, Лера, Логоварди, Магарево, Маловиште, Метимир, Меџитлија, Мојно, Мусинци, Нижеполе, Новаци, Ношпал, Паралово, Раштани, Рибарци, Суводол, Мегленци, Долно Агларци, Горно Агларци, Добромири, Ново Село, Бач, Гермијан, Совиќ, Оптичари, Орехово (долно), Орехово, Острец, Оризари (горно), Оризари (долно), Олевени, Поешево, Полог, Породин, Скочивир, Сливица, Снегово, Средно Егри, Старавина, Маково, Рапеш, Зович, Градешница, Будимирци, Груништа, Орле, Брник, Ивени, Петалино, Могила, Трновци, Свето Тодори, Подино, Новоселани, Ново Змирново, Лознани, Ивањевци, Долно Српци, Долна Чарлија, Горна Чарлија, Радобор, Лопатица, Габалавци, Лисолај, Облаково, Путурус, Рамна, Ротино, Свиниште, Секирани, Српци, Старо Змирново, Стрежево, Тепавци, Трап, Трн, Трново, Цапари, Црничани, Црнобуки, Црновец,

Крушевска села
Арилево, Бучин, Врбоец, Горно Дивјаци, Долно Дивјаци, Милошево, Острилци, Пресил, Пуста Река, Свето Митрани, Алданци, Норово, Белушино, Јакреново, Саждево, Борино, Бирино, Селце, Житоше, Подвис, Локвени,
Кавадаречки села
Бегниште, Бохула, Брушани, Бунарче, Ваташа, Возарци, Галиште, Гарниково, Глишиќ, Грбовец, Дабниште, Добротино, Драгожел, Драдња, Дреново, Кесендре, Кошани, Марена, Праведник, Раец, Ресава, Сопот, Фариш, Шешково, Шивец, Конопиште, Рожден, Мајден, Р'жаново, Радња, Бојанчиште, Куманичево, Страгово, Горна Бошава, Долна Бошава, Крњево, Чемерско, Клиново, Росоман, Рибарци, Сирково, Паликура, Манастирец, Трстеник, Камен Дол, Дебриште, Мрзен, Ораовец, Крушевица,Демир Капија,

Тетовски села


Фалише, Лавце, Вејце, Мала Речица, Селце, Голема Речица, Сараќино, Једоарце, Отуње, Сетоле, Џепчиште, Порој, Ѓермо, Теарце, Одри, Нераште, Непроштено, Доброште, Глоѓи, Пршовце, Брезно, Слатино, Варвара, Лешок, Јелошник, Првце, Брвеница, Долно Седларце, Челопек, Милетино, Блаце, Стенче, Волковија, Гургурница, Радиовце, Теново, Камењане, Урвич, Јеловјане, Синичане, Долно Палчиште, Горно Палчиште, Новаќе, Горно Седларце, Боговиње, Пирок, Раковец, Ново Село (Боговињско), Селце-Кеч, Жеровјане, Лисец, Гајре, Бродец, Бозовце, Вешала, Желино, Стримница, Горна Лешница, Долна Лешница, Добарце, Седларево, Луковица, Ларце, Мерово, Чифлик, Копачин Дол, Ново Село (Желинско), Рогле, Групчин, Церово, Палатица, Озормиште, Требош, Јегуновце, Раотинце, Копанце, Туденце, Подбреѓе, Јанчиште, Прељубиште, Сиричино, Жилче, Ратае, Вратница, Јажинце, Рогачево, Старо Село, Беловиште, Орашје, Шемшево и Шипковица.


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4   5   6
©kzref.org 2023
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет