Сабақтың тақырыбы:
|
Я дыбысы мен әрпі
|
Мақсаты
|
Я дыбысы мен әрпі туралы, оның и, а естілгенімен я әрпі жазылатын ережені ұстана отырып, білімдерін қалыптастыру я дыбысын өз бетімен меңгерту, сөздерді буынға бөліп, я дыбысының дауысты екенін анықтау, сөздерден сөйлем құрау. Сыни ойлауын, шығармашылық қабілетін арттыру. Ұжымдық қарым- қатынасқа, үлкендерге көмектесуге тәрбиелеу.
|
Оқыту нәтижесі
|
Өз бетімен сөйлем құрайды, сөздерді буынға бөледі, дыбыс санын анықтайды, достарын құрметтеу, сыйлау, бір біріне көмектесу керек екенін түсінеді, өз ойын еркін жеткізуге үйренеді.
|
Түйінді идеясы
|
Я – дауысты дыбыс.
|
Әдіс- тәсілдер
|
Сыни ойлау, топтық, жұптық жұмыстар, диалогтық оқыту тәсілі.
|
Уақыты
|
Ресурстар
|
Сабақтың мазмұны
|
Мұғалімнің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
2мин
|
|
Психологиялық тренинг
«Жұмбақ шешу»
«Аязда бар Қолда жоқ
Боранда жоқ Аяқта бар.
Таязда бар, Борда жоқ,
Тереңде жоқ. (Я) Таята бар. (Я)»
Жұмбақтың шешуіндегі я дыбысын айту
|
Оқушылар өлеңді қимылмен жасай отырып, достарын құрметтеу, сыйлау, бір біріне көмектесу керек екенін түсінеді.
|
3мин
|
|
Топқа бөлу.
Я дыбысы бар сөздер арқылы оқушыларды топқа бөлу.
|
Оқушылар «Таяқ», «Қоян», «Қияр», «Пияз», «Тақия» болып топтастырылады.
|
5мин
|
|
Ой толғау.
Сабақтың тақырыбын, мақсатын хабарлау.
« Ассоциация» әдісі аяқ
 Саяз таяқ
 аяз қоян
 
пияз шаян
қияр
|
Балалар я дыбысы бар сөздерді айтады.
|
15мин
|
Тақырыпқа байланысты
суреттер
Постер
|
Топтық жұмыс
1-топ. Таяқ
2-топ. Қоян
3-топ. Қияр
4-топ. Пияз
5-топ. Тақия
|
Берілген сурет бойынша әр топ оқушылары әңгімелейді. Сөздерді буынға бөледі, дауысты және дауыссыз дыбыс санын анықтайды.
Өлеңді түсініп оқиды
|
2мин
|
АКТ
|
Сергіту сәті
Алыста емес,таяу, Жүріп келем жаяу
Ұйқыда емес ояу. Жылдам емес,баяу
Зеріккенде айтатын Қарны ашқанда айтатын
Мысық әні «мияу» Мысық әні «мияу»
|
Балалар қимылдарын салып билейді.
|
|
|
Дәптермен жұмыс
Я я әрпін, сөздерді жазу
|
Оқушылар әріпті жазады
|
3мин
|
АКТ, ғаламтор
|
Видеоролик «Қоянның қысқы тіршілігі»
Шығармашылық тапсырма (ауызша өлең құрастыру)
Ян-ян-ян я-я-я
Жүгіріп жүр қоян ағашта бар ұя
|
Балалар қоян туралы мультфильм қарайды.
|
5мин
|
|
Рефлексия
Я дыбысы қандай дыбыс?
Кері байланыс
|
Оқушылар түйінді идеяны ашады.
Көңілді смайликті таңдағандар не үйренгендерін айтады.
Таңданған смайликті таңдағандар не қызық болғанын айтады.
Көңілсіз смайликті таңдағандар не ұнамағанын айтады.
|
Бағалау түрлері
|
Үш шапалақ, смайлик, өзара бағалау
|
Не сәтті өтті?
|
«Ой толғау» кезінде «Ассоциация» әдісі арқылы мектеп туралы білетіндерін айтқандары, сергіту сәті,
кері байланыс өте сәтті өтті.
|
Не сәттсіз өтті?
|
Топтастыру, постерге түсіру, түйінді идеяны айта алмау,
|