Тақырыбы: Теңбүйірлі үшбұрыштардың қасиеттері Мақсат



жүктеу 45.98 Kb.
Дата10.05.2019
өлшемі45.98 Kb.

Ақмола облысы

Целиноград ауданы

Қоянды ауылы

Қоянды орта мектебінің

Математика пәнінің мұғалімі

Нурсапа Мапиза




Тақырыбы: Теңбүйірлі үшбұрыштардың қасиеттері




Мақсат:







Жаңа білім

• Теңбүйірлі үшбұрыштардың қасиеттерімен танысып, егер бір үшбұрыштың үш қабырғасы екінші үшбұрыштың сәйкес үш қабырғасына тең болса, онда мұндай үшбұрыштар тең болатынын үйрену.




Жаңа түсінік

• Бүйірлері тең үшбұрыштың төртінші теоремасының қасиеттеріне мән беріп алдыңғы теоремаларды пайдаланып, қалай бір үшбұрыштың үш қабырғасы екінші үшбұрыштың сәйкес үш қабырғасына тең болса, онда мұндай үшбұрыштар тең болатынын түсіну.







Қолданым әрекеті

• Ертеде өткен теоремаларды пайдаланып, теңбүйірлі үшбұрыштардың қасиеттерін солар арқылы талдап, түрлі есептерге пайдалану.




Талдау әрекеті

• Теңбүйірлі үшбұрыштардың қасиеттерімен танысып, теоремаларын талдап, ерекшеліктеріне мән беру.




Шығармашылық әрекет

•Теңбүйірлі үшбұрыштардың қасиеттерімен танысып,теоремасын жеке дәлелдеп көруге тырысу.







Бағамдау әрекеті

Теңбүйірлі үшбұрыштардың қасиеттерімен танысып,өткен төртінші теореманы жете меңгеріп, бағамдап, қорытындылау.




Сабақ құрылымы:








І.Алғашқы бекіту

ІІ.Құзырлылық қалыптастыру

ІІІ.Шығармашылық қалыптастыру

ІV.Бағамдау - бағалау (5 мин.).




Сабақ типі: жұптық, топтық.




Оқыту әдісі: ізденушілік.




Мұғалім іс-әрекетінің тәсілі:







•оқушыларға бағыт-бағдар, қажет болған жағдайда көмек береді




Негізгі ұғымдар мен терминдер:







• фигуралар теңдігі,кесінді, кесінділердің теңдігі, бұрыш, бұрыштардың теңдігі, үшбұрыш, үшбұрыштың элементтері, жарты жазықтықтар, үшбұрыштардың теңдік белгілері.




Оқушыда дағды қалыптастыру:







• тақырып бойынша әртүрлі танымдық сұрақтарды шешу, белгілеген мақсатқа қол жеткізу, өзін-өзі дамыту, топпен жұмыс істеу және топ жұмысының нәтижесін көру, өз ойын сынып алдында қорғай білу.




Оқушы жетістігін бағалау:







• оқушыға сабақ блоктарының деңгейлік тапсырмаларын уақытылы орындауы, топтық жұмысқа қатысуы мен үй жұмысын орындауына байланысты баға қойылады




Үй тапсырмасы:




1 Теңбүйірлі үшбұрыштардың қасиеттері




2

  • Бұл тақырыпты оқу барысында теңбүйірлі үшбұрыштың қасиеттерін, үшбұрыштар теңдігінің үшінші белгісін білетін боласыңдар және оларды қолданып, есептер шығаруды үйренесіңдер.




3

  • 4-теорема(үшбұрыштар теңдігінің үшінші белгісі). Егер бір үшбұрыштың үш қабырғасы екінші үшбұрыштың сәйкес үш қабырғасына тең болса, онда мұндай үшбұрыштар тең болады.




4 4 теореманы дәлелдеу

  • АВС және А’B’C’ үшбұрыштары берілсін.

  • АВ=A’B’, BC=B’C’, CA=C’A’.

  • ∆ABC=∆A’B’C’ болатынын дәлелдеу керек.




5

  • Жазықтықтың A’B’ түзуімен бөлінген және С’ жатпайтын жартысында A’B’ сәулесінен бастап ∠ВАС=∠B’A’C’₁ болатын A’E сәулесі жүргізілсін.

полотно 2




6

  • Сонан кейін A’E сәулесінің бойына A’C₁=AC=A’C’ болатын етіп A’C₁ кесіндісі салынсын.




  • Сонда үшбұрыштар теңдігінен ∆ABC=∆A’B’C₁ (1) аламыз.






  • Бұдан ВС=B’C₁=B’C’ және ∆AСВ=∆A’C₁B’ шығады.

  • С’ пен С₁ нүктелері A’B’ түзуіне қатысты әртүрлі жарты жазықтықтарда жатады.

  • Сондықтан С’C₁ кесіндісі A’B’ түзуін қиып өтеді. (екінші аксиома)






  • Қиылысу нүктесі D болсын.

  • АВС үшбұрышының түріне байланысты D нүктесі A’B’ кесіндісіне немесе сол кесінді жатқан сәуленің бойында жатуы немесе B’ нүктесімен беттесуі мүмкін.

Деңгейлік тапсырмалар:

І деңгей тапсырмалары

1. Теңқабырғалы үшбұрыштың периметрі 20,6 дм. табаны 6дм болғандағы бүйір қабырғаларын табыңдар, бүйір қабырғасы 53 см болғандағы табанын табыңдар. табыңдар.

______________________________________________________________________ 2. Теңбүйірлі үшбұрыштың бүйір қабырғасы 8см, табаны 10см, бүйір қабырғасы 5м, табаны 7м болғандағы болғандағы периметрін табыңдар.

______________________________________________________________________ 3. Теңқабырғалы үшбұрыштың бір қабырғасына жүргізілген медиана оны 8дм және 8 дм бөліктерге бөледі. Үшбұрыштың қабырғаларын табыңдар.

______________________________________________________________________ 4. Теңбүйірлі үшбұрыштың табанындағы бұрышы 49˚. Төбесіндегі бұрышын табыңдар.

______________________________________________________________________



ІІ деңгей тапсырмалары

1. Теңбүйірлі үшбұрыштың табанындағы бұрышы 50˚. Бір бүйір қабырғасына жүргізілген биіктік пен табанының арасындағы бұрышты табыңдар.

______________________________________________________________________ 2. Теңбүйірлі үшбұрыштың бұрыштары 60˚-тан болатынын дәлелдеңдер.

______________________________________________________________________


ІІІ деңгей тапсырмалары

Теңқабырғалы үшбұрыштың барлық медианалары, биссектрисcалары, биіктіктері тең болатынын дәлелдеңдер.



_________________________________________________________________________




іV.шығармашылық әрекет




Топтық жұмыс.

Ой шақыру.
солнце 1





V.бағамдау-бағалау




Сабақтың мақсатына қалай қол жеткізгендігің туралы эссе жаз.

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Каталог: uploads -> doc -> 02c7
doc -> Тест сынып Ұлы Отан соғысы нұсқа
doc -> Пєн атауы: Математика
doc -> Сабаќтыњ тарихы: ХІХ ѓасырдыњ 60-70 жылдарындаѓы ќазаќ халќыныњ отарлыќ езгіге ќарсы азаттыќ к‰ресі
doc -> 1 -сынып, аптасына сағат, барлығы 34 сағат Кіріспе (1 сағат)
doc -> Сабақтың тақырыбы: XVIII ғасырдың бірінші ширегіндегі Қазақ хандығының ішкі және сыртқы жағдайы Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақтың тақырыбы: XVIII ғасырдың бірінші ширегіндегі Қазақ хандығының ішкі және сыртқы жағдайы
02c7 -> Сабақтың тақырыбы: Еліктеу сөздер. Еліктеу сөздердің семантикалық сипаты. Базалық: Еліктеу сөздердің ерекшеліктерін
02c7 -> «Үй жануарлары мен үй құстары» Ұйымдастырылған оқу іс-әрекетінің тақырыбы


Достарыңызбен бөлісу:


©kzref.org 2019
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет