Тарас Григорович Шевченко співець краси рідного краю



жүктеу 98.16 Kb.
Дата06.05.2019
өлшемі98.16 Kb.

Тарас Григорович Шевченко - співець краси рідного краю.
Мета: Глибше ознайомити дітей з життям та творчістю українського народного поета

Т.Г. Шевченка. Показати, як поет оспівує красу рідного краю. Вчити виразно, чітко

читати вірші, збагачувати словник учнів, сприяти національному вихованню учнів,

формувати почуття гордості за Україну.

Обладнання. Портрет Т.Г. Шевченка, фонозапис пісні "Садок вишневий і хати" (муз. М. Лисенка), ілюстрації "Мальовнича Україна", «Кобзар».

Хід уроку

I. Підготовка до вивчення нового розділу.

Розгляд ілюстрацій про рідний край,



  • Як ви розумієте слова рідний край? Де, по-вашому, найкраще місце на землі?

  • Ви знаєте, що наша земля зветься Україна, ми звемося українцями. Ми любимо свій край, шануємо і поважаємо всіх людей Землі.

А чи знаєте ви, діти, що Україну теж шанують і знають у. світі? Яких ви знаєте людей, що принесли славу Україні у світі?

Добре відомо в усьому світі й імена таких визнаних майстрів поетичного слова як Тараса Шевченка, Івана Франка, Лесі Українки, Павла Тичини, Максима Рильського. Творчість цих видатних українських поетів назавжди увійшла у скарбницю світової літератури.

У розділі "Поетична світлиця" ви зможете ближче ознайомитися із чудовими творами цих та інших поетів. Девізом нашого уроку столи слова М.Рильського: « Хто не шанує видатних людей свого народу, той сам не вартий пошани». Сьогодні ми вшануємо пам'ять великого сина українського народу Т.Шевченка.

Нам з вами важко уявити Україну часів Шевченка і те, як серед ланів золотої пшениці, зелених садів, тихих вод, ясних зір жилось обшарпаним голодним селянам - кріпакам, змореним тяжкою працею. З метою випередження у нас працювали дослідницькі групи, яким було дано завдання дослідити життєвий і творчий шлях Т.Шевченка.

Перша група дослідників доповість про життя кріпаків.


  1. Доповнення знань учнів про життя і творчість Т.Г.Шевченка.

  1. Виступ першої групи дослідників.

1-й учень: В Україні у ті часи були пани і кріпаки-селяни. З раннього ранку до пізньої ночі працювали вони на панських ланах, відробляючи панщину. Часу для роботи на своєму полі майже не залишалось.

2-й учень: крім панщини, кріпаки були змушені сплачувати різні податки, на які в них не було грошей. За борги пани били кріпаків різками, обмінювали їх на тварин (коней, собак), розлучали батьків і дітей, чоловіків і дружин.

Учитель:

Благословенна та година,

Що Україні принесло

Найбільшого з великих сина..



А зараз друга група дослідників розповість у якій родині народився Шевченко

  1. Виступ другої групи дослідників.

1-й учень: 9 березня 1814 року в селі Моринці на Черкащині у бідній кріпацькій хаті

Шевченків народився хлопчик. Батьки дали йому ім'я Тарас.

2-й учень: Прізвище Шевченко пов'язане з назвою професії-швець. Шевцем був прадід поета по батьковій лінії. Син шевця - Шевченко. Звідси й прізвище - Шевченко.

3-й учень: Коли хлопчику минав другий рік, уся родина переселилася до села Кирилівки. Сім'я була велика: батько Григорій, мати Катерина, троє сестер(Катря, Ярина, Марійка),іще два братики (Микита і Йосип) та дідусь Іван. Усіх - дев'ятеро. Тарас дуже любив свою матусю і дуже часто розмовляв на різні теми, а зараз ми побачимо одну з таких розмов.

  1. Інсценізація уривку із життя Т.Шевченка.

Мати: Так, мій синочку, правда. (Жінка сідає на лаву, хлопчик біля неї, кладе голову

на коліна матері.)

Тарас: А чому так багато зірок на небі?

Мати: Це, коли людина на світ приходить, Бог свічку запалює. І горить та свічка, поки людина не помре. А як помре-свічка гасне, зірочка падає. Бачив?

Тарас: Бачив, матусю, бачив... Матусечко, а чому одні зірочки ясні, великі, а інші ледь видно?

Мати: Бо, коли людина зла, заздрісна, скупа, то її свічка ледь-ледь жевріє, а коли добра, робить людям добро, тоді свічечка горить ясно, і світло це видно далеко.

Тарас: Матусю, я буду добрим. Я хочу, щоб моя свічечка світила найясніше.

Мати: Старайся, мій хлопчику. (Гладить сина по голові).

4-й учень: Не тільки сум і горе з дитинства бачив Шевченко. Він зростав серед

мальовничої природи. Гарно було в Кирилівці. Коло хати був розкішний квітник, стара крислата верба, за хатою розкинувся садок, а там левада, засіяна квітами, а через леваду в'ється річечка. Ця краса повсякчас оточувала Тараса.

Учитель: Тарас захоплювався красою природи, змальовував цю красу у своїх творах і мріяв бути малярем. Ось як він розмовляв про це із сестричкою Оксаною.

  1. Інсценізація уривку із життя Тараса Шевченка.

Оксана: Чом же ти плачеш! Ох, дурненький Тарасе. Давай я сльозу витру. Не сумуй, Тарасику, адже кажуть, найкраще від усіх ти читаєш, найкраще за всіх співаєш, ще й, кажуть, малюєш. От виростеш і будеш малярем? Еге ж?

Тарасик: Еге ж, малярем.

Оксана: І розмалюєш нашу хату.

Тарасик: Атож. А всі кажуть, що я ледащо і не на що не здатний. Ні, я не ледащо! Я буду таки малярем!

Оксана: Авжеж, будеш! А що ти ледащо, то правда. Дивись, де твої ягнята? Ой, бідні ягняточка, що чабан у них такий - вони ж пити хочуть.

В сім’ї Тараса трапилася біда. Як їм жилося? Про це розповість наступна група дослідників.



  1. Виступ групи дослідників.

1-й учень: Як минуло Тарасові дев'ять років, померла його добра мати, а у хату прийшла зла мачуха. Цілими днями приходилось ховатися від неї у бур'янах.

2-й учень: А коли хлопчикові виповнилося одинадцять років, його спіткало нове горе раптово, застудившись у дорозі, помер батько. Отак став Тарас круглим сиротою.

3-й учень: Прагнучи здобути освіту, Тарас стає наймитом у дяка в школі. А потім зустрівся хлопцеві сільський маляр, що розгледів талант Тараса і готовий був вчити його, якщо той принесе йому дозвіл від пана. Дозволу хлопчик не отримав, а натомість став козачком у пана Енгельгарда.

4-й учень: Лише на 24-му році життя став Тарас Шевченко вільною людиною. У 1838 році пан дав свободу кріпакові Шевченку. Це сталося завдяки відомим діячам живопису і літератури: В. Жуковському, К. Брюллову, Є. Гребінці, які зібрали і заплатили за нього викуп - 2500 карбованців. Підіб’є підсумки життя Шевченка наступна група дослідників

  1. Виступ групи дослідників.

1-й учень: Т. Шевченко прожив короткий вік - всього 47 років. З них 24 він пробув у кріпацькій неволі і 10 років відбував каторжну службу у казахських степах. За складання надто сміливих віршів цар запроторив його на військову службу рядовим солдатом із забороною писати й малювати.

2-й учень: У 44 роки поет повернувся до Петербурга. Здоров'я його було підірване. Три роки боровся Т.Шевченко з недугою. Помер він 10 березня 1861 року і був похований у Санкт-Петербурзі.

3-й учень: Але в травні 1861 року тіло Великого Кобзаря було перевезено в Україну. З

того часу 22 травня відзначається як день пам'яті поета, день національного трауру

України. Як заповідав поет, його поховали на Чернечій горі(нині Тарасова) під

Каневом.

4-й учень:

Пам'ятаєте?

Як умру, то поховайте Мене на могилі Серед степу широкого На Вкраїні милій...



5-й учень: Тарас Шевченко - наша національна гордість. Українці називають його

своїм Кобзарем. Та й книгу, яку він писав усе життя, поет назвав «Кобзарем.» Вона

побачила світ у 1838 році. Зараз пограємо в гру «Дерево життя». Я вам показую

яблучка з датою, а ви повинні сказати, що це за дата.


  1. Гра «Дерево життя і творчості Т.Г.Шевченка.»

9 березня 1814 року (народився поет)

22 квітня 1838 року (викупили з кріпацтва)

1840 рік (вийшов «Кобзар».

1861 році 10 березня (помер)



  1. Гра «Мікрофон».

- Ким є Шевченко для України?

- Як його називають у народі,чому?

- Де і в якій родині народився поет?

- Коли народився Шевченко? "

- Яке горе спіткало Тараса у 9 років?

- В скільки років малий Тарас став круглою сиротою?

- Коли помер Великий Кобзар?

- Де поховано Т.Г.Шевченка?



9. Опрацювання статті про поета Т.Шевченка:

А) Читання статті мовчки.

- Що нового ви дізналися із статті?



Б) Вибіркове читання.

- Де зберігаються рукописи поета?

- Що знаходиться на бульварі Т.Шевченка у Києві?

- Що зберігається у Національному музеї Т. Шевченка?



10. Фізкультхвилинка.
ІІІ. Опрацювання вірша Т. Шевченка "Садок вишневий коло хати".

1. Робота над заголовком. Мотиваційна підготовка до сприймання твору.

Прочитайте назву вірша Шевченка. Як видумаєте, про що у ньому йдеться?

А тепер уявіть собі холодне підземелля з широкими кілька метровими стінами

Петропавловської фортеці в Петербурзі. Тут, у казематі, захований від усього світу,

в огидних допитах і нестерпно - очікуванні вироку провів Тарас Шевченко

найжахливіший квітень і травень свого життя 1847 року.

Його кати, мабуть, луснули б від злості, коли б довідалися, що їхній арештант і тут,

у казематі, пише вірші. Цей цикл віршів Шевченко назв "У казематі". І серед них

— "Садок вишневий коло хати".

2. Читання вірша учителем.


  • Яка пора року описана?

3. Словникова робота.

Вправа для розвитку мовної здогадки.

Прочитайте слова, подумки вставляючи пропущені букви.


Тарас Григорович Шевченко - співець краси рідного краю. 1

Хід уроку 1

I. Підготовка до вивчення нового розділу. 1

II.Доповнення знань учнів про життя і творчість Т.Г.Шевченка. 1

1.Виступ першої групи дослідників. 1

2.Виступ другої групи дослідників. 2

3.Інсценізація уривку із життя Т.Шевченка. 2

4.Інсценізація уривку із життя Тараса Шевченка. 2

5.Виступ групи дослідників. 2

6.Виступ групи дослідників. 3

4-й учень: 3

7.Гра «Дерево життя і творчості Т.Г.Шевченка.» 3

8.Гра «Мікрофон». 3

6. Вправи на розвиток швидкості читання. 6

8. Виразне читання вірша. 6

III.Підсумок уроку. 6

IV.Домашнє завдання. 6


- Яке слово "зайве" у кожній колонці? (Коло, хати.) Чому?

- Які значення може мати слово коло?



4. Повторне читання вірша вголос.

- Зі скількох строф складається вірш?



5. Осмислення змісту поезії.

- Як відтворено у вірші весняний сільський вечір в Україні?

- Звідки повертаються дівчата? Де вечеряє сім'я?

- Хто подає вечерять?



- Як ви розумієте вислови вечірня зіронька встає; мати хоче научати?

- Знайдіть у вірші пестливі слова. Які почуття викликав у вас вірш? Як ви думаєте, а що відчував поет, коли писав цей вірш?

- Назвіть предмети, зображені у вірші, які ви сприймаєте зором, и які — відчуваєте слухом.

6. Вправи на розвиток швидкості читання.

а) Напівголосне читання сусідові по парті, взаємоконтроль.

б) Гра "Хто уважніший?"

- Доберіть з тексту спільнокореневі слова до іменників І колонки.

- Знайдіть рими до слів II колонки.



7. Слухання фонозапису «Садок вишневий коло хати»

- Які малюнки ви створили б до кожної строфи?

Які фарби ви використали б, щоб змалювати вишневий садок? Людей? Хату?

8. Виразне читання вірша.



  1. Підсумок уроку.

1. Бесіда.

  • Про кого говорили на уроці?

  • Що ви запам’ятали з уроку?

  • Що вас найбільше вразило?

  • Продовжить речення:

  • Я вмію...

  • Я знаю...

- Я ціную...

  1. Домашнє завдання.

Каталог: doc -> files -> news -> 500
news -> 6 клас (світова література, для практичної роботи)
news -> Приклади завдань та коментарі
news -> Урок біології в 6 класі
news -> Химия и Word
news -> Перемога добра над злом у казці Г. К. Андерсена „Дикі лебеді
news -> Міністерство аграрної політики та продовольства україни
news -> Для чого людина приходить у цей світ? (за романом Василя Барки «Жовтий князь»)
news -> План конспект на блок заняття №
news -> Контрольна робота №1 з теми «Вступ. Найдавніші пам’ятки словесного мистецтва» (тести)
500 -> Що таке гендерна рівність


Достарыңызбен бөлісу:


©kzref.org 2019
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет