Тарас шевченко – великий пророк українського народужүктеу 52.6 Kb.
Дата06.05.2019
өлшемі52.6 Kb.

ТАРАС ШЕВЧЕНКО – ВЕЛИКИЙ ПРОРОК УКРАЇНСЬКОГО НАРОДУ

Наш єси, поете, а ми народ твій і духом


твоїм дихатимемо во віки віків.

П. Куліш

Тарас Шевченко – чи не єдиний серед світочів людства, хто мав цілковите право сказати про себе: «Історія мого життя становить частину історії моєї Батьківщини». Упродовж свого короткого, сповненого злигоднями віку леліяв він у серці образ поневоленої і зневаженої України і, кажучи словами І.Франка, «і горів, і яснів, і страждав, і трудився для неї».

Тарас Шевченко є основоположником нової української літератури. Саме його творчість внесла у нашу літературу незнане багатство тем і жанрів, прилучила її до кращих досягнень світової літератури.

Народився український поет, письменник (драматург, прозаїк), художник (живописець, гравер), громадський діяч, філософ, політик, фольклорист, етнограф, історик 9 березня 1814 року у с. Моринці Київської губернії, тепер Черкаської області. Свій основний обов'язок, своє історичне завдання Шевченко бачив у духовному відродженні українського народу, а воно йде через збереження історичної пам'яті та української мови. Тільки за цієї умови зберігається нація, зберігається українська держава.

Творчість Шевченка – багатогранна, як його талант. Він був і глибоким ліриком, і творцем епічних поем, і видатним драматургом та різнобічно обдарованим митцем. Літературна спадщина Шевченка обіймає велику збірку поетичних творів («Кобзар»), драму «Назар Стодоля» і 2 уривки з інших п'єс; 9 повістей, щоденник та автобіографію, написані російською мовою, записки історично-археологічного характеру («Археологічні нотатки»), 4 статті та понад 250 листів. З мистецької спадщини Шевченка збереглося 835 творів живопису і графіки, що дійшли до нас в оригіналах і частково у гравюрах та копіях. Її доповнюють дані про понад 270 втрачених і досі не знайдених мистецьких творів. У бібліотеках Вінницької області представлено чимало творів Великого Кобзаря, вони включені до навчальних програм середніх та вищих навчальних закладів, а у фонді Вінницької ОУНБ ім. К.А.Тімірязєва є навіть прижиттєві видання письменника.

Шляхом Шевченка пішли найвидатніші українські письменники – Марко Вовчок, Панас Мирний, Іван Франко, Павло Грабовський, Леся Українка та ін.

Кожний, хто глибоко вивчає творчість Тараса Шевченка, неминуче переконується, що має вона світове значення. Твори Кобзаря перекладені всіма слов'янськими мовами, а також грузинською, вірменською, казахською, узбецькою, німецькою, англійською французькою, датською, новогрецькою, іспанською, хінді, японською, в'єтнамською, корейською, румунською, італійською, угорською, малайською, бенгальською та багатьма іншими мовами.

Про світову славу Кобзаря свідчать пам'ятники, встановлені в різних країнах світу: у Палермо (Канада), Бухаресті, Вашингтоні, Нью-Йорку, Парижі тощо.

«Кобзар» Шевченка має планетарне значення, тому, що саме українським словом вперше заговорили невідомі досі для елітарної культури світи, речником яких став українець, він своєю творчістю демократизував європейську та світову літературу.

Тарас Шевченко!...Це ім'я дорогоцінною перлиною виблискує у золотій скарбниці світової культури. У славній плеяді безсмертних класиків літератури геніальний співець українського народу по праву стоїть в одному ряду з такими титанами думки і слова, як Гомер і Шекспір, Пушкін і Толстой, Гете і Байрон, Шіллер і Гейне, Бальзак і Гюго, Міцкевич і Бернс, Руставелі і Нізамі, чия мистецька спадщина стала надбанням усього передового людства.

Вшановують його і на Батьківщині, починаючи з 1962 року, щорічно присуджується Національна премія України імені Тараса Шевченка в галузі літератури і мистецтва. За цей час почесного звання шевченківського лауреата удостоєні П. Тичина, О. Гончар, П. Загребельний, В. Сосюра, М. Бажан, Г. Тютюнник, Ю. Збанацький, П. Майборода, А. Малишко, В. Касіян, І. Драч, Д. Павличко, М. Вінграновський тощо. А також лауреатами премії стали й наші письменники-земляки: В.Земляк, М.Зарудний, М. Стельмах, Є.Гуцало, В.Забаштанський, В. Стус, С.Колесник, М.Коцюбинська, П. Перебийніс, художник В. Наконечний із Могилів-Подільського району та інші митці.

За рішенням ЮНЕСКО, ювілеї Т. Г. Шевченка відзначалися в усіх державах світу, в багатьох із них вийшли переклади «Кобзаря».

Широта політичного мислення, боротьба проти соціальної неправди і неволі, проти будь-якого насильства над людськими душами піднесла Т.Шевченка до вершин речника української нації. Шевченкове слово, його поетична мова запалювали серця мільйонів патріотичним вогнем. Поет оповивав крилом слави українську історію.

Щорічно в Україні проводяться заходи з відзначення дня народження та дня пам’яті Т. Г. Шевченка. Традиційною стала організація Шевченківського літературно-мистецького свята «В сім'ї вольній, новій», що проводиться згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 18 грудня 1998 року №2017.

Відповідно до листа Міністерства освіти і науки України від 31.10.2011 р. №1/9-806 «Про проведення ІІ Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка», наказу управління освіти і науки Вінницької обласної державної адміністрації від 05.12.2011р. № 521 «Про проведення Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка у 2011-2012 навчальному році», з метою вшанування творчої спадщини Тараса Григоровича Шевченка, виявлення творчо обдарованої молоді, розвитку її потенціалу, підвищення мовної освіти в Україні проведено І, ІІ та ІІІ етапи ІІ Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка.

У І етапі – з 8 листопада до 12 грудня 2011 року, який проводився у загальноосвітніх навчальних закладах області серед учнів 5 – 11 класів, взяли участь 9006 школярів, 552 навчальних заклади.

14 січня 2012 року було проведено ІІІ етап ІІ Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка, у якому взяли участь 176 учнів та студентів.

Конкурс проводився за такими віковими категоріями: школярі загальноосвітніх навчальних закладів, учні професійно-технічних навчальних закладів, студенти ВНЗ І-ІІ та ІІІ-ІV р.а. відповідно до гуманітарного та негуманітарного профілів навчання.

Особливістю конкурсних завдань ІІ та ІІІ етапу було те, що завдання з мови та літератури підбиралися до творів із доробку митця та висловлювань про життєпис Т.Г. Шевченка. Учасники в цілому продемонстрували високий рівень знань та вмінь, ерудицію, творчість, обізнаність. Дві конкурсантки виконали всі завдання в поетичному стилі.

На виконання Указу Президента України від 22.03.2002 року № 284/2002 «Про Всеукраїнський конкурс учнівської творчості» та відповідно до Положення про Всеукраїнський конкурс учнівської творчості, затвердженого спільним наказом Міністерства освіти і науки України, Міністерства культури і мистецтв України, Державного комітету України у справах сім’ї та молоді від 29.08.2003 р. за № 585/529/875, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 09.09.2003 р. за №779/8100, наказу управління освіти та науки Вінницької облдержадміністрації з 1 листопада 2011 року по 25 лютого 2012 року проводиться щорічний Всеукраїнський конкурс учнівської творчості, присвячений Шевченківським дням. Тема Конкурсу: «Ідея Соборності України: Творчість Тараса Шевченка, народ, суспільство, держава, родина. Минуле, сучасне і майбутнє» у номінаціях «Література», «Історія України та державотворення». По 5 творчих робіт юних переможців кожної номінації презентуватимуть Вінниччину на фінальному етапі.Метою цих творчих акцій є уславлення великого українського поета, прилучення широких верств населення до його творчої спадщини, утвердження в незалежній Українській державі високих духовних ідеалів безсмертного Кобзаря.


Достарыңызбен бөлісу:


©kzref.org 2019
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет