У рок №1
Тема уроку: Тихий океан. Практична робота №5 . Нанесення на контурну карту географічної номенклатури світового океану(початок).
Мета: ознайомити учнів з загальними відомостями про Тихий океан, його географічним положенням, основними етапами дослідження, особливістю будови дна океану. Вчити показувати на карті об'єкти географічної номенклатури: моря,протоки, затоки, острови, глибоководні жолоби.
Виховувати екологічну культуру.
Задачі:
1. Навчально - пізнавальна - виявити особливості географічного положення океану, познайомити з історією дослідження, формувати уявлення про особливості рельєфу дна океану, продовжити формування вмінь працювати з
різними джерелами географічних знань, картографічним матеріалом.
2. Розвиваюча – розвивати вміння виділяти головне, аналізувати отриману інформацію, запам'ятовувати географічні об'єкти, що вивчаються.
3. Виховна - формування уміння працювати індивідуально, в парах, колективно, вислуховувати думки один одного, обговорити проблемні питання, всебічно сприяти розвитку інтересу до географії через навчання із застосуванням інформаційних технологій. Виховувати повагу до природи нашої планети.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Обладнання: підручник географії, зошит для практичних робіт «Географія материків та океанів. 7 клас» О.Г. Стадник, Г.Д. Довгань. – Х: Веста: Вид-во «Ранок». -2013р. , атлас, фізична карта світу, карта океанів.
Хід уроку
-
Організаційний момент
Вітання учнів, облік присутніх.
-
Ми починаємо вивчати новий розділ «Океани». Цей розділ ми будемо розглядати 6 уроків, останній – контроль навчальних досягнень. Питання із даного розділу виносяться на ЗНО. (слайд 1-3)
-
Актуалізація опорних знань учнів (слайд 4)
Бліц - опитування
-
Що називають Світовим океаном? (всі океани)
-
Яка частина гідросфери припадає на Світовий океан?(96%)
-
Яку територію Землі він охоплює? (3/4)
-
Із яких частин складається Світовий океан? (Тихий, Індійський, Атлантичний, Північний Льодовий океани)
-
Що вам відомо про рельєф дна Світового океану?(він як і на суходолі має нерівності)
-
Назвіть найглибшу западину Світового океану. (Маріанська западина)
-
Де утворюються западини та серединно-океанічні хребти? (на розломах літосферних плит)
-
Мотивація навчальної діяльності
Вступне слово вчителя(слайд 5)
Географічна довідка
-
Тихий океан — найбільший, найглибший і найдавніший океан Землі. На його території можуть розміститися всі материки планети. Деякі вчені вважають, що першим з європейців Тихий океан побачив у 1513 р. португалець Васко Бальбоа.
-
Значний внесок зробили у дослідження Тихого океану Френсіс Дрейк, Чарлз Дарвін, ВітусБеринґ, Джеймс Кук та ін. Велику роль у вивченні океану відіграла наукова експедиція на британському судні «Челленджер» (1872—1876 рр.).
Чому Тихий океан, назвали Тихим?
Як Ви уявляєте собі величезний, найбільший в світі океан ? Це бурхливе маса води, що несе в собі величезну силу і міць. Як же можна назвати такого гіганта – Тихим?
Спочатку назва самого великого океану була - "Великим", дійсно варто ім'я для океану. Але в 1520 році водами океану пливло три кораблі Фернандо Магеллана. І протягом більш ніж трьох місяців плавання кораблі, і їх команди не зіткнулися не з одним штормом.
Магеллан склав докладну карту океану і охрестив його - Тихим. Однак всю непередбачуваність, могутність, а іноді і безжалісність Тихого океану довелося випробувати на собі не одній сотні моряків, які плавали трохи пізніше.
Тихий океан займає третю частину площі всієї планети. У Тихому океані утворюються 75% всіх цунамі в світі, середня швидкість яких близько 750 км/год.
Тихий океан дає людству половину всіх споживаних в світі морепродуктів, і колосальні випаровування для кругообігу води в природі. Є думки, що без Тихого океану життя на Землі було б набагато складніше, якщо була б взагалі.
Ось такий він Тихий, але дуже владний океан!
Сьогодні у вас буде можливість розпочати знайомство з ним ближче.
Запис теми уроку у зошити.
-
Пояснення нового матеріалу
Розповідь учителя
Прийом «Візитна картка»(слайд 6-7)
Тихий океан - найбільший за площею і найстародавніший з океанів. Тихий океан займає 1/3-верхности планети і майже 1/2 площі Світового океану. Його площа становить 178,6 млн.км2. Максимальна глибина -11 022 м (Маріанський жолоб). Кількість морів - 25. Найбільші моря - Філіппінське, Коралова, Тасманове, Південно-Китайське, Берингове. Найбільший затока - Аляска. Найбільші острови і групи островів - Зондські, Нова Гвінея, Нова Зеландія, Японські.
Між якими материками розташований океан?(слайд 8)
Тихий океан омиває п’ять континентів: Північну й Південну Америку на сході, Євразію й Австралію на заході й Антарктиду на півдні (не омиває Африку).
Тихий океан розташований у всіх чотирьох півкулях. Він особливо широкий між тропіками, де його максимальна довжина перевищує 17 000 км. Екватор розділяє його майже навпіл, тому природні умови на північ і південь від цієї умовної лінії дуже подібні. Із півночі Тихий океан майже повністю оточений суходолом. З Північним Льодовитим океаном він з'єднується через Берингову протоку.
У західній і південно-західній частинах Тихого океану розташовані численні острови. У центральній і південно-західній частині розташована Океанія. Так називають сукупність островів, що розташовані між Австралією, Малайським архіпелагом на заході й широкою, позбавленою островів смугою океану на півночі, сході й півдні. За кількістю островів і їхньою загальною площею Тихий океан посідає перше місце у світі.
Моря розташовані, головним чином, по західних і північних окраїнах океану (Південно-Китайське, Жовте, Східнокитайське, Японське, Берингове, Охотське,). Берега тут мають безліч заток і бухт, у багатьох місцях вони утворюють майже безперервний ланцюг. На сході берегова лінія менш порізана, у деяких місцях до берегів Тихого океану прилягають гірські масиви Кордильєр та Анд з північної та Південної Америки.
Гра «Знайди помилку картографа»
Учитель заздалегідь готує картки, на яких неправильно підписані моря, затоки, острови ( наприклад Янпоські - Японські, Фіппілінські - Філіппінські, Зодснькі - Зондські, Нова Гнівея - Гвінея, Нова Заландія - Зеландія, Гамайські - Гавайські, Марсіанські - Маріанські. На кожну парту учні одержують картки із завданням знайти і виправити помилки. Під час підведення підсумків гри учні мають можливість ознайомитися з номенклатурою Тихого океану.( Можна замість карток написати неправильно назви географічних об’єктів на дошці. Учні за допомогою карти знаходять їх, і по черзі виправляють помилки на дошці )
Робота за підручником (слайд 9)
Учні самостійно ознайомлюються з матеріалом підручника «Історія дослідження Тихого океану» і заповнюють таблицю(почати це завдання можна на уроці, але учні самостійно за різними джерелами інформації завершають його вдома).
Імена мандрівників - дослідників
|
Період експедицій (плавання)
|
Відкриття, досягнення
|
|
|
|
Розповідь учителя(слайд 10-13)
Тихий океан має дуже складний рельєф дна. Шельф займає невелику площу. Біля берегів Північної і Південної Америки його ширина не перевищує десятків кілометрів, а поблизу берегів Євразії вона виміряється сотнями кілометрів. У периферійних частинах океану розташовані глибоководні жолоби. У Тихому океані розміщені більшість глибоководних жолобів Світового океану (25 х 35, що мають глибину більш як 5 км) і всі чотири жолоби глибиною понад 10 км. Серед останніх Маріанський жолоб з найглибшою відміткою дна Світового океану.
Великі підняття, окремі гори і хребти розділяють ложе океану на улоговини. На південному сході розташоване Східнотихоокеанське підняття, що входить в систему серединно-океанічних хребтів.
Більша частина океану лежить на Тихоокеанській літосферній плиті, що взаємодіє із сусідніми плитами. Саме із зонами взаємодії пов'язані глибоководні жолоби та острівні дуги.
Із системою глибоководних жолобів і гірських споруд на материках і островах, що оточують океан, пов'язаний майже безперервний ланцюг діючих вулканів, що утворюють Тихоокеанське "Вогняне кільце". У цій зоні частими є наземні і підводні землетруси, що спричиняють хвилі цунамі.
Далі ознайомлюю учнів із таблицею «Деякі глибоководні жолоби Тихого океану».
Назва
|
Найбільша глибина (м)
|
Довжина
(км)
|
Середня
ширина (км)
|
Маріанський
|
11 022
|
1340
|
59
|
Тонґа
|
10 882
|
860
|
78
|
Філіппінський
|
10 265
|
1330
|
65
|
Кермадек
|
10 047
|
1270
|
88
|
Практична робота № 5(початок)(слайд14)
Учитель знайомить учнів із метою та змістом практичної роботи № 5 «Нанесення на контурну карту об'єктів географічної номенклатури Світового океану», нагадує правила підписування об'єктів географічної номенклатури Світового океану. Після цього учні виконують завдання 2а практичної роботи: позначають на контурній карті об'єкти, крім течій. (доцільно виконувати в парах)
V. Закріплення вивченого матеріалу (слайд 15-16)
1. Гра “Так чи Ні”
Чи вірите ви в те, що…
-
Тихий океан – найбільший за площею. (Так).
-
Він омиває чотири материки. (Ні)
-
До складу Тихого океану входять 25 морів. (так )
-
Він простягається у всіх півкулях. (так)
-
Першим серед європейців його досяг Бальбоа (так).
-
Тихий океан сполучається з Північним Льодовим протокою Дрейка. (ні. Беринговою )
-
Магелланова протока – найдовша у світі.(ні)
-
Води Тихого океану не омивають Африку. (так)
-
Глибина Маріанського жалобу складає 8848 м. (ні. 11022м)
-
Уперше дна Маріанської западини досяг в батискафі «Трієст»: Ж. Пікар.(так)
2. Прийом « Картографічний марафон» (слайд 17)
-
Покажіть на карті і назвіть моря, що омивають східну частину Євразії.
-
Покажіть протоки, яки з’єднують тихий океан з іншими океанами.
-
Покажіть острова Океанії.
-
Покажіть о. Нова Гвінея.
-
Покажіть «Вогняне кільце».
VІ. Підсумок уроку (слайд 18)
Рефлексія
* Чим Тихий океан відрізняється від інших океанів?
* Які його основні особливості?
*Назвіть, яке з перелічених понять (назв) є зайвим: Чорне, Берингове, Охотське, Філіппінське. Поясніть свою точку зору (Чорне море належить до басейну Атлантичного океану).
Оцінки Вчитель оголошує оцінки за урок з коментарями
VII. Домашнє завдання (слайд )
Прочитати текст підручника [7, § 6]. Відповісти на питання. Скласти висновки. Виконати завдання 1 у практичній роботі №5. Охарактеризувати особливості рельєфу дна Тихого океану вздовж 37° пн. ш. Підготувати повідомлення про органічний світ, бар’єрний риф, ресурси океану та їх використання. ( випереджувальне завдання).
Використані джерела:
Довгань Г. Д. География материком м океанов. 7 класс: Разработки уроков.— X.: вид. «Ранок», 2007.— 368с.— (Мастер- класс).
Стадник О. Г. Географія материків і океанів. 7 клас: Готуємось до уроків. — X.: Веста: Вид-во «Ранок», 2008. — 176 с.
Андрощук Л. І. Дидактичні матеріали до курсів географії 6, 7 класів. Частина 2. — X.: Вид. група «Основа», 2010. — 95, [1] с. — (Б-кажурн. «Географія». Вин. 11 (83)).
http://galleryhip.com/carnivorous-island-in-pacific-ocean.html
Достарыңызбен бөлісу: |