Урок біології в 6 класіжүктеу 89.85 Kb.
Дата19.03.2018
өлшемі89.85 Kb.
түріУрок

Урок біології в 6 класі

вчителя біології СЗШ №34

м. Дніпродзержинська Дніпропетровської обл.

Тарасенко М.П.Тема: стебло – осьова частина пагона

Мета: ознайомити учнів зі стеблом як осьовою частиною пагону, внутрішньою будовою стебла; розвивати пізнавальні інтереси, вміння виділяти головне, узагальнювати, порівнювати, працювати в групах, формування вміння досліджувати об’єкти; виховувати товариськість, науковий світогляд, почуття гармонії, прищеплювати зацікавленість предметом

Обладнання: таблиця «Зовнішня будова пагона», програмно – методичний комплекс ЗАТ «Транспортні системи» - «Біологія, 7 клас. - §13», лабораторне обладнання, розпили дерев, малюнки з різноманітними стеблами (за твердістю, за спрямованістю росту)

Тип уроку: комбінований

Форма уроку: урок - екскурсія

Зміст уроку:

І. Повідомлення теми і мети уроку. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація та мотивація навчальної діяльності.

Вчитель: добрий день, любі друзі. Чи знаєте ви, що …

 • найменша рослина – вольфія безкоренева – довжина стебла до 2мм, яка росте в стоячих водоймищах,

 • стовбур африканського баобаба, або мавпячого дерева - 9 м у діаметрі,

 • у Індії росте фікус – баньян, вік якого 3000 років, а у Танзанії росте баобаб, вік якого 5000 р., висота стовбура – 22 м, а окружність – 47 м.

Вчитель: якщо ні, то вже знаєте. А сьогодні ми познайомимося з внутрішньою будовою стебла, але спочатку проведемо біологічний диктант.

Біологічний диктант:

 1. Вегетативний орган, що виник у рослин як пристосування до життя в повітряному середовищі суходолу (пагін).

 2. Вісь пагона (стебло).

 3. Місце, де листки відходять від стебла (вузол).

 4. Зачаток пагону (брунька).

 5. Перший пагін рослини називається (головним).

 6. Відстань між сусідніми вузлами (міжвузля).

 7. Брунька, з якої розвивається квітка або суцвіття (генеративна).

 8. Брунька, з якої можуть утворюватися нові пагони або листки (вегетативна).

 9. Уявний кут між стеблом і листком (листкова пазуха).

 10. На верхівці зачаткового стебла є твірна тканина, яку називають (конус наростання).

 11. Бруньки, які розташовані на верхівці пагона (верхівкові).

 12. Бруньки, які розвиваються протягом декількох років (сплячі).

Вчитель: сьогодні на уроці нашим помічником при засвоєнні нового матеріалу буде екскурсовод.

(заздалегідь вибирається та готується до уроку дитина – екскурсовод)

Екскурсовод: добрий день, шановні студенти! Ось і почалося ваше навчання в нашому вищому навчальному закладі. Вітаю вас з цим! Але чи всім відомо, що ви будете робити, коли отримаєте спеціальність «екскурсовод – мистецтвознавець»? Якщо ні, я пропоную зараз провести для вас екскурсію.

Заходимо в найвідомішу у нас картинну галерею. Вона має багато залів. Але сьогодні ми відвідуємо лише три. Отже, поверніть праворуч та подивіться на полотна відомих художників. Це картини І. Шишкіна «Березовий гай», «Буковий ліс» та А. Куїнджі «Дуби». Подивіться на гарні пейзажі. Здається, це все не намальованим, а справжнім. Неначе все відбувається з нами – ми ходімо по лісу, торкаємося гілок цих дерев. А тепер переходимо в іншу залу. Для цього трохи пройдіть вперед та поверніть ліворуч. Ми заходимо до залу з намальованими квітами. Їх також дуже багато, але мені найбільше подобається натюрморт П. Кончаловського «Бузок». А яка картина сподобалася вам? Проходимо далі, до третьої залі. В ній ми побачимо художника на ім’я «Природа», яка працює в стилі імпресіонізму. Якщо зараз подивимося на цю картину під назвою «Внутрішня будова стебла», ми нічого не зрозуміємо. Але пройде трохи часу, і ви самі все мені зможете пояснити.ІІІ. Засвоєння нового матеріалу (робота в групах, учні роблять записи у листі – схемі (додаток 1).

Вчитель (показуючи на розпилі дерева): на поперечному розрізі стебла рослини можна побачити: покривну тканину (шкірку або корок), кору, камбій, деревину, серцевину. Кожна група отримує картки із запитаннями, над якими працює, а потім доповідає всім іншим.

(видаються в довільному порядку різноманітні за кольором листки)

Екскурсовод: об’єднаймося в групи за листками. Я думаю, що змогла вас навчити деяким премудростям нашої професії. То ж дерзайте! Не забувайте, що ми граємо в гру «Що? Де? Для чого?». В грі завжди є переможець, але я вважаю, що ви всі здатні сьогодні бути ними.

(проведення гри «Що? Де? Для чого?». Ці запитання - це план відповіді. На запитання «що?» треба дати визначення, на запитання «де» - назвати місце розміщення, показати на таблиці, або, використовуючи програмно – методичний комплекс ЗАТ «Транспортні системи» - «Біологія, 7 клас. –

§13 (2)», на запитання «для чого?» - розкрити функцію тканини)

Перша група:

 1. Що таке стебло? Які стебла бувають за спрямованістю росту?

 2. Які стебла бувають за твердістю?

Друга група:

 1. Кора стебла (шкірка, або корок).

 2. Кора стебла (луб).

Третя група:

 1. Камбій.

 2. Річне кільце.

Четверта група:

 1. Що таке стовбур?

 2. Деревина.П’ята група:

 1. Серцевина.

 2. Ріст стебла, утворення річних кілець.

Робота в групах («Навчаючись – учусь»): учні груп знайомляться з інформацією, а потім доповідають всьому класу. Всі інші учні вносять інформацію у лист – схему (додаток 1).

Екскурсовод: ми знову знаходимося в музейному комплексі. І знову підходимо до незрозумілої нами не так давно картини «Внутрішня будова пагону». Але подивіться, очі ваші засяяли. То ж ви вже маєте якісь знання та можете нам розкрити деякі таємниці цієї картини. Будь ласка, перша група. Ми чекаємо на вас.

(доповідь першої групи, використовуючи надану на картці інформацію)

Інформація для першої групи.

(надані декілька «картин» рослин з різноманітними стеблами, учні показують їх іншим і пояснюють, як стебла пристосовуються до умов існування)

Стебло – вісь пагона, має листки, з’єднує їх із коренем і забезпечує пересування речовин по рослині.

За спрямованістю росту стебла бувають:


прямостоячі повзучі лежачі виткі чіпкі(надані декілька «картин» рослин з різноманітними за твердістю стеблами, учні показують їх іншим і пояснюють)

За твердістю стебла:
трав’янисті дерев’янисті

Екскурсовод: дуже цікава інформація. Але найбільше мені сподобалося, що вона є доступною і зрозумілою для всіх. Ви лише не співали, а так і інтонація голосу, і наочність – все було добре. А зараз ми почуємо, що для нас приготувала друга група.

Інформація для другої групи.

Кора: покривна тканина, зовнішній вузький шар стебла до складу якого входить: шкірка, або корок (захищає живі клітини від надмірного випаровування води, пилу, мікроорганізмів і здійснює зв’язок рослини із зовнішнім середовищем), лубу. Поверхня молодих трав'янистих стебел покрита шкірочкою, а дерев'янистих - кірковою тканиною і іноді кіркою. У корковому шарі є спеціальні отвори, крізь які проходить повітря, необхідне для дихання рослин — сочевички — у вигляді маленьких горошків на поверхні стебла. Сочевички утворені великими клітинами основної тканини з великими міжклітинниками.

Внутрішня частина кори — луб. Луб — сукупність різних типів тканин: 1. Провідної тканини (флоеми) - ситоподібні трубки – живі клітини, забезпечують рух органічних речовин.

 2. Механічної тканини - луб’яні волокна – забезпечують міцність.

 3. Основної тканини - утворює головну масу стебла. У цих клітинах нагромаджується багато цукру та інших речовин.

Екскурсовод: молодці. Ваша інформація складніша для розуміння, але ви настільки нею прониклися, що я вам одразу ставлю залік за якісне вміння проводити екскурсію. А чим мене здивує третя група?

Інформація для третьої групи.

Камбій (твірна тканина) - розташована під корою у вигляді вузького кільця. Відбувається потовщення стебла в дерев’янистих рослин. Клітини камбію поділяються, утворюючи назовні клітини кори, а всередину — клітини деревини, таким чином стебло росте в товщину, клітини камбію постійно діють у період вегетації рослин і можуть функціонувати протягом кількох років. Особливо інтенсивно розмножуються клітини камбію весною. Клітин деревини утворюється значно більше, ніж клітин кори, тому деревина займає значну частину на поперечному розрізі стебла.

Річне кільце – пара кілець (світле та темне) утворюються впродовж року завдяки діяльності камбію. Світле кільце - навесні клітини камбію активно поділяються й утворюють клітини великих розмірів у деревині. Темне кільце – влітку камбій формує дрібніші товстостінні судини та клітини механічної тканини. Взимку клітини камбію не поділяються.

Екскурсовод: це дуже потрібна всім інформація. Ми знову, мов опинилися у дитинстві, розглядаючи пеньки з річними кільцями. Але таку цікаву інформацію до слухачів треба доносити ще краще, ніж ви зробили. Хоча у вас також все було добре. Що цікавого нам доповість четверта група?

Інформація для четвертої групи.

Стовбур – головне стебло в деревних рослин.

Деревина - щільний, найширший шар, складається з: провідної тканини (судин), основної та механічної (деревні волокна) клітини серцевинних променів.

 1. Провідної тканини (ксилеми) - судини – мертві, забезпечують рух води і мінеральних речовин.

 2. Механічної тканини (деревні волокна) – забезпечує міцність стебла, опора для рослин.

 3. Основної тканини – живі клітини, в яких накопичуються різні речовини (крохмаль, олії, смоли).

 4. Клітин серцевинних променів.

Екскурсовод: молодці. Дуже часто екскурсанти добре слухають інформацію на початку лекції, а в середині вже це роблять не завжди. То ж я хочу сказати, що ви достойно витримали цей іспит, і змогли привернути до себе увагу слухачів. Браво вам!

Інформація для п’ятої групи.

Серцевина (основна тканина) – великі тонкостінні, пухко розташовані клітини, функція - відкладання про запас поживних речовин. Може відмирати, внаслідок чого утворюється дупло. Має:

 • серцевинні промені – сполучають серцевину з корою, рух органічних речовин в горизонтальному напрямку.

Екскурсовод: ви змогли нам надати інформацію. Дякую.

Вчитель: всі групи доповіли достойно. Я хочу, щоб ми зрозуміли, що внутрішня будова стебла пристосована для здійснення основних його функцій: опорної та провідної. А тепер трохи пограємо.

(проведення гри «Посміхнемося або поплескаємо у долоні»

Вчитель: я будо говорити, а ви, якщо не згодні – плескаєте в долоні, а якщо згодні – посміхаєтеся.

 • всі мене зрозуміли? (посміхаються),

 • дерева бувають високі та низькі (посміхаються),

 • завдяки деревам утворюється кисень, яким ми дихаємо (посміхаються),

 • дерева в своїй внутрішній будові мають руки (хлопають),

 • дерева мають судини, по яких рухається органічні речовини (хлопають),

 • дерева мають луб’яні та деревні волокна, які надають їм міцність (посміхаються),

 • завдяки камбію у дерева утворюються річні кільця (посміхаються).

Екскурсовод: я всім вдячна. Подивіться, які ви розумні. Це тому, що працювали разом, в команді.

ІV. Первинне усвідомлення знань учнями.

 1. «Знайди помилку»: на дошці малюнок внутрішньої будови. Треба виправити помилки.

деревина


серцевина покривна тканина

камбій кора

річні кільця

Правильно:

кора


річні кільця камбій

покривна

тканина деревина

Серцевина

 1. Гра «Хто більше?

Па…, …бій, фло…, …бло, дере… …ра, серце …, …нька, …гін, бру…, …вина, …лема, кам…, …ема, кси…, сте…, …вина, ко…

(з’єднати складові частини слів, щоб утворилися терміни)
V. Домашнє завдання: вивчити §27 (підручник: Л.Ш. Остапченко, П.Г. Балан, Н.Ю. Матяш, М.М Мусієнко, П.С. Славний, В.В. Серебряков, В.П. Поліщук. Біологія. 6.– К.: Генеза, 2014. - 223 с. Виконати с дорослими дослідницький практикум «Дослідження процесу росту вегетативних органів» (стр.103).
(додаток 1)

За спрямованістю росту стебла буваютьЗа твердістю стебла бувають
Будова стебла
Каталог: doc -> files -> news -> 458
news -> 6 клас (світова література, для практичної роботи)
news -> Приклади завдань та коментарі
news -> Химия и Word
news -> Перемога добра над злом у казці Г. К. Андерсена „Дикі лебеді
news -> Міністерство аграрної політики та продовольства україни
458 -> Для чого людина приходить у цей світ? (за романом Василя Барки «Жовтий князь»)
news -> План конспект на блок заняття №
news -> Контрольна робота №1 з теми «Вступ. Найдавніші пам’ятки словесного мистецтва» (тести)
news -> Батрак Ольга Анатоліївна, учитель української мови та літератури, Апостолівського районного ліцею-інтернату, Апостолівськог


Достарыңызбен бөлісу:


©kzref.org 2019
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет