Володимир В’ятрович друга польсько-українська війнажүктеу 3.13 Mb.
бет1/22
Дата15.02.2019
өлшемі3.13 Mb.
түріКнига
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   22

Володимир В’ятрович

ДРУГА ПОЛЬСЬКО-УКРАЇНСЬКА ВІЙНА

1942–1947

Книга розповідає про малодосліджену сторінку історії — польсько-українську війну 1942–1947 років. На базі широкого кола архівних документів, зокрема раніше не доступних, автор розглядає причини, перебіг та наслідки довготривалого конфлікту між українцями та поляками на теренах сучасних Західної України та Східної Польщі.

Показано вплив політичних процесів на перебіг військових дій, спроби налагодження співпраці між українцями і поляками під час і після Другої світової війни. Окрему увагу приділено ролі і місцю цієї війни в пам’яті обох народів. Книга розрахована на науковців, викладачів, студентів і всіх, хто цікавиться історією України та Польщі.

Від автора


Поява цієї книги стала несподіванкою навіть для її автора. Все почалося з підготовки до друку документів українського підпілля про польсько-українські стосунки в Другій світовій війни та перші повоєнні роки. Читаючи багато української та польської літератури на цю тему, я помітив, як мало використовується документів ОУН та УПА. Складалося враження, що їх практично немає. І це легко було пояснити: підпільні структури користувалися мінімальним документообігом, аби не деконспірувати своєї діяльності. І навіть створені документи часто знищувалися, щоб інформація не потрапила у ворожі руки. Тому серед джерел до історії українського визвольного руху 1940–1950-х років, які протягом кількох десятиліть друкувалися в українській діаспорі, виразно переважали мемуари.

Враження, що існує небагато документів ОУН та УПА, дуже швидко розвіялося після відкриття архівів в Україні в 1990-ті роки. Нові масиви невідомих раніше матеріалів почали активно видавати у вигляді збірників документів, які користуються незмінним попитом у дослідників. Завдяки цій архівній революції поступово стали відомими безліч фактів про боротьбу українських повстанців із німецьким окупаційним режимом та радянською владою, як, зрештою, і про поборювання окупаційними структурами українського визвольного руху. Білі плями української історії 1940–1950-х років зникали, наповнюючись нововідкритими історичними фактами. З’являлися написані на базі цих документів грунтовні монографічні дослідження, які висвітлювали різноманітні проблеми з історії ОУН та УПА. Однією з них стала тема польсько-українського конфлікту в роки Другої світової війни. Проте перечитуючи ці праці (українські і польські), я постійно помічав, що їх автори використовують дуже мало документів власне українського підпілля. Складалося враження, що або підпільники небагато писали про свою антипольську боротьбу, або документи майже не збереглися.

Змінити таку думку мене змусила унікальна колекція Миколи Лебедя, з якою я вперше ознайомився 2007 року в Сполучених Штатах Америки. Серед її матеріалів зберігся великий масив (кілька сотень!) документів структур ОУН та відділів УПА про боротьбу з поляками. Звіти, інструкції, накази, протоколи допитів СБ — абсолютна більшість із них були невідомі історикам. Тому виникла ідея видати їх окремою книгою. Робота в архіві СБУ протягом 2008–2010 років дала змогу зробити ще одне відкриття: тут збереглася принаймні не менша кількість документів українського підпілля аналогічної тематики. Часто матеріали з двох збірок доповнювали одна одну, складаючись в єдину картину. Та це й не дивно, адже раніше вони були єдиним документальним масивом. Підготовка до друку не обмежилася збиранням та впорядкуванням віднайдених матеріалів. Аби читач краще орієнтувався, я вирішив подати короткий огляд історії польсько-українського конфлікту як вступ до збірника. Він мав також допомогти читачеві зрозуміти друковані документи, поміщаючи їх у контекст епохи, порівняти з документами інших структур, створити можливості верифікації та ширшої інтерпретації. Проте саме ці нововиявлені матеріали, їх зіставлення з раніше опублікованими українськими, польськими, радянськими та німецькими поступово перетворювали заплановане вступне слово у самодостатнє і, що найважливіше, не схоже на інші дослідження з даної теми. Багато важливих та ключових моментів конфлікту постали, на мою думку, у цілком іншому світлі. Поширені в польській та українській історіографії інтерпретації тих чи тих подій ставилися під сумнів чи навіть повністю заперечувалися новими даними. Можливо, через те, що і польські, і українські дослідники використовували обмежену кількість документів українського підпілля, одного з двох головних учасників протистояння.

У результаті в автора цих рядків формувалася власна, доволі відмінна від інших концепція польсько-українського конфлікту як Другої польсько-української війни 1942–1947 років. А підготовлений збірник документів1 отримав в якості вступу доволі розлоге дослідження.

Згодом мені запропонували видати цей текст окремою книгою. Така пропозиція, звісно, сподобається будь-якому автору, але поганий той дослідник, який через місяць після написання своєї роботи досі вважає її досконалою. Тож замість того, аби просто перевидати готовий текст, я вирішив його доопрацювати та розширити. Відповідно, пропонована читачеві книга є більшою, ніж згадана вступна частина збірника документів. Вона, зокрема, містить цілком новий розділ «"Війна" довкола війни», де наведено аналіз пам’яті про конфлікт в українському та польському суспільствах. Значно доповнено основну частину книги, насамперед документами польського підпілля, знайденими під час підготовки збірника. Таким чином, основою дослідження стали документи двох основних суб’єктів цієї війни — українського та польського підпільних рухів. До речі, як виявилося в результаті роботи, на сьогодні збереглося доволі багато матеріалів польського підпілля на теренах Західної України, тоді коли опубліковано лише дещицю. Тож, можливо, це добра нагода взятися за третій проект, присвячений маловідомій польсько-українській війні.

Поява цієї книги стала можливою завдяки допомозі та співпраці багатьох людей. У пошукові документів Галузевого державного архіву СБУ неоціненними були поради Олександра Іщука. У відборі документів з архіву Миколи Лебедя авторові допомагав Руслан Забілий. За можливість роботи в архіві Українського наукового інституту Гарвардського університету подяка належить Петру Палюху та Роману Процику, за допомогу в роботі з матеріалами цього архіву — архівісту Олі Алексіч. Видання стало цікавішим і повнішим завдяки цінним порадам та уточненням істориків Івана Патриляка, Юрія Шаповала, Леоніда Зашкільняка, Олега Павлишина, Володимира Мороза, Руслана Забілого. Спасибі Вірі Соловйовій за пропозицію видати дослідження окремою книгою. І, звичайно, найбільша подяка за підтримку — моїй дружині Ярині.Володимир В’ятрович

Київ, липень 2011 року

Для українців бої з поляками — це їхній шлях до власної держави, від Хмельницького до УПА, це їхня найдовша війна новітньої Європи.

Мацєй Стасінський,

«Як поляк із українцем»

(«Газета виборча», 1997 рік)Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   22


©kzref.org 2019
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет