З російської переклав: Глушак Д. Д. 2018р. Змістжүктеу 4.03 Mb.
бет1/31
Дата20.04.2019
өлшемі4.03 Mb.
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   31

Ед

ЙонгЯк мікроби

управляють нами.

Таємні володарі життя на Землі


З російської переклав: Глушак Д.Д.2018р.
Зміст.
1. Передмова до російського видання……………………………………5

2. Пролог. Похід у зоопарк…………………………………………………...7

3. Глава 1. Живі острови…………………………………………………….10

4. Глава 2. Ті, що вирішили глянути……………………………………….22

5. Глава 3. Тілобудівничі……………………………………………………..36

6. Глава 4. Умови договору………………………………………………….54

7. Г лава 5. У хворобі й у здоров'ї …………………………………………71

8. Глава 6. Довгий вальс……………………………………………………..96

9. Глава 7. Взаємогарантований успіх……………………………………109

10. Глава 8. Алегро в мі мажор……………………………………………..125

11. Глава 9. Мікроби на замовлення………………………………………139

12. Глава 10. А завтра – увесь світ………………………………………..165

13. Слова подяки……………………………………………………………….173

14. Список літератури…………………………………………………………175

15. Примітки……………………………………………………………………..209


Ед

Йонг


Як мікроби управляють нами. Таємні володарі життя на Землі
Кожна тварина, чи то людина, кальмар або оса, є домом для мільйонів бактерій і інших мікробів. Ед Йонг, чий гумор настільки ж очевидний, як і його ерудиція, спонукує нас подивитися на себе й наших живих супутників усередині в новому світлі – не як на індивідуумів, а як на великий взаємозалежний і взаємозалежний світ, яким ми, безумовно, є.

Мікроби в наших тілах доповнюють нашу імунну систему, допомагаючи їй захищати нас від хвороб. У глибоких океанах таємничі істоти без ротів або кишок залежать від бактерій, що дають їм енергію. Мікроорганізми забезпечують кальмара плащем невидимості, допомагають жукам руйнувати ліси й постачають звірів їхніми характерними запахами.

Багато з людей вважають, що мікроби повинні бути викорінені. Але ті, які живуть із нами, – наш мікробіом – будують наші тіла, оберігають наше здоров'я, формують нашу самобутність і наділяють нас неймовірними здатностями. У цій дивній книзі Ед Йонг запрошує нас на грандіозний тур по нашому внутрішньому всесвіту, який змінить наш погляд на природу й на нас самих. Пізнання себе заворожує.

Ed Yong


I CONTAIN MULTITUDES: THE MICROBES WITHIN US AND A GRANDER VIEW OF LIFE

.© Ed Yong 2016


Эд Йонг

Как микробы управляют нами. Тайные властители жизни на Земле

© ТОВ «Видавництво АСТ», 2018

* * *


Друкується з дозволу автора й літературних агентств Janklow & Nesbit (UK) Ltd. і Prava I Prevodi International Literary Agency.

Ед Йонг – відомий британський науковий журналіст і блогер. Його нестандартні підходи в написанні науково-популярних статей характеризуються багатьма колегами як «майбутнє наукової журналістики». За свої роботи журналіст був визнаний гідним ряду нагород.

* * *
«У своїй книзі Йонг узагальнює сотні наукових статей, але зовсім не перевантажує вас наукою. Він просто видає одне дивне одкровення за іншим. Це наукова журналістика в кращих своїх проявах».

Білл Гейтс


«Наповнена захоплюючих навіть лякаючих подробиць того, який вплив невидимий світ виявляє на людей, книга Йонга у відповідності зі своєю назвою вміщує безліч фактів, пред'явлених у формі витонченої, доступної прози… і читати її весело».
Wall Street Journal
«Чудова, дотепна книга. Автор живописує мудрі альянси, які мікроби створюють з усіма іншими організмами на планеті».
Science
«Ця книга змінює вас так само, як і вся видатна література: ви виявляєтеся дезорієнтовані й дивитеся на навколишній світ зовсім новим поглядом».
Карл Ціммер, науковий журналіст


Передмова до російського видання

Автор цієї книги Ед Йонг – висококласний науковий журналіст. У цю професію, що немаловажнО, він прийшов безпосередньо з науки: Йонг закінчив Кембріджський університет і отримав магістерський ступінь в Університетському коледжі Лондона – у цих престижних вузах його наукові інтереси були пов'язані з зоологією й біохімією. Але прагнення писати переважило, і в серпні 2006 року він почав вести блог


Not Exactly Rocket Science,


де ділився із читачами розповідями про останні наукові відкриття в області біології. Ці зусилля не залишилися без уваги – в 2010 році блог удостоївся декількох нагород, і Йонга запросили вести його в науково-популярному виданні

Discover,


де він приєднався до таких відомих популяризаторів науки, як Карл Ціммер і Філ Плейт.

Саме там восени 2011 року я вперше познайомився з його творчістю, і з тієї пори вона залишається незмінним джерелом натхнення для моєї власної роботи в науково-розважальному проекті «Батрахоспермум». Глибоке пророблення тем і іронічний стиль оповідання – ось те, що завжди притягувало мене в статтях Йонга, і ці якості повною мірою відповідають стандартам, яких я дотримуюся у своєму журналі. Безсумнівною гідністю роботи автора є й відбиття суб'єктивних думок фахівців з освітлюваних питань: Йонг не обмежується викладом фактів і суті відкриття – він збирає коментарі вчених, спілкуючись з ними особисто, проникаючи в їхній лабораторії й на закриті наукові конференції. Таким чином, він надає читачам ексклюзивну інформацію з переднього краю науки – знання в процесі наукового осмислення, ідеї, які досліджуються прямо зараз. Це яскравий приклад наукової журналістики високого польоту.

В 2012 році блог Еда Йонга перекочував на портал

National Geographic,


а в 2015-му журналістові запропонували позицію в шановному американському виданні

The Atlantic,


де він і зараз працює, продовжуючи традиції свого старого доброго блога. Слідуючи по п'ятах за автором, я застав той момент, коли з наукового журналіста він перевтілився в наукового письменника: в 2016 році вийшла його дебютна книга

I Contain Multitudes,


яка миттю стала бестселером у сегменті науково-популярної літератури. Це квінтесенція передових знань про світ мікробів, почерпнутих Йонгом з численних наукових публікацій і інтерв'ю з вченими-мікробіологами.

І ось адже яка штука. За п'ять років редакторської роботи з текстами Еда я настільки «зріднився» з його творчістю, що відчув особисту відповідальність за цю книгу – за адаптацію її для російськомовного читача. Дозволити комусь зіпсувати її недостатньо шикарним перекладом я не міг. Тієї осені я проробив велику роботу з пошуку видавництва, готового випустити книгу в нашій країні, але чарівним чином видавництво раптом саме мене знайшло.

Так почалося наше несподіване співробітництво з департаментом АСТ Non/fiction. Переклад блискуче виконала Поліна Іноземцева, яка неодноразово допомагала мені в роботі над журналом, а редактором виступив я. У результаті цього непростого процесу, наповненого кропіткими лінгвістичними вишукуваннями й трепетним відношенням до оригінального тексту, вийшов той переклад, якого книга Еда Йонга дійсно заслуговує.

Більше того, російськомовне видання є доповненим у порівнянні з оригіналом. Зрештою, за півтора року з моменту англомовної публікації в мікробіології зроблені нові відкриття, у наукових журналах опубліковані результати, про які автор повідомляє лише зі слів дослідників. Тому список літератури в даній книзі поповнений свіжими посиланнями, а якісь нові дані відбиті в редакторських примітках по ходу тексту. Нам також удалося піймати деякі неточності й описки в оригінальному виданні – у справжній книзі вони усунуті. Про всі деталі наших редакторських досліджень я повідомив Йонга по електронній пошті. «Відмінна робота!» – відповів він подячно.

Книга, яку ви тримаєте в руках, – це результат спільної роботи багатьох людей, що уклали один з одним союзи. Про союзи й сама ця книга. Її оригінальна назва – «Я вміщаю безлічі» (відсилання до цитати з «Пісні про себе» Уолта Уїтмена) – указує на існування усередині нас мільйонів невидимих союзників, про яких багато і не здогадуються. У тілі людини мікробних клітин майже в півтора рази більше, чим властиво людських, і ми нерозривно з ними зв'язані в найскладнішому й дивному симбіозі. Вплив мікробів на наше життя незримий, але величезний, ми багато в чому від них залежимо, і якоюсь мірою вони дійсно нами управляють. Але не варто забувати, що залежність ця взаємна, а відносини між нами й мікробами неоднозначні й багатовекторні. Ця книга дає можливість подивитися на наш союз особливим поглядом, як і на інші їхні союзи, яких безліч, і помітно розширює наші уявлення про всюдисущі мікроби – а виходить, в кінцевому підсумку й про нас самих.

Віктор Ковилін, редактор

книги, головний редактор журналу

«Батрахоспермум» (The Batrachospermum Magazine)
Каталог: authors
authors -> Партрэт маці (Mors porträtt)
authors -> Стэфан Жаромскі / Stefan Żeromski (1864 – 1925) – польскі пісьменнік І публіцыст, “сумленне польскай літаратуры”
authors -> Карен Лібо в пастці (з англійської переклав Володимир Нерівний, 2010) “О, ми спали разом, гаразд,”
authors -> Міністерство екології та природних ресурсів україни департамент геодезії, картографії та кадастру інструкція
authors -> Видання Історичного клубу "Холодний Яр" Роман Коваль операція "заповіт" Чекістська справа №206 Київ – Вінниця


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   31


©kzref.org 2019
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет